سه‌شنبه, 29 خرداد 1397

 

 

حذف کشت برنج از چرخه تولید استان/ تلاش برای افزایش بهره وری مصرف آب در بخش کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با تاکید بر اینکه در تلاش برای توسعه سامانه های نوین آبیاری هستیم، گفت: اجرای چنین پروژه هایی نقش بسیار مهمی در افزایش راندمان و بهره وری مصرف آب در بخش کشاورزی دارد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "علی اشرف منصوری" در نشست شورای حفاظت از منابع آبی استان تهران با تاکید بر اینکه در تلاش برای توسعه سامانه های نوین آبیاری هستیم، عنوان کرد: با توجه به کاهش نزولات جوی و افت سطح آب های زیرزمینی و سطحی اجرای چنین پروژه هایی نقش بسیار مهمی در افزایش راندمان و بهره وری مصرف آب در بخش کشاورزی دارد.

وی اجرای این پروژه را یکی از طرح های حوزه اقتصاد مقاومتی مجموعه برشمرد و افزود: استان ‌تهران در زمینه توسعه سامانه های نوین آبیاری اراضی کشاورزی، استان پیشتاز کشور است که با تلاش های صورت گرفته بیش از ده هزار هکتار از اراضی استان برای راه اندازی سامانه های یاد شده در اختیار پیمانکار قرار گرفته که تاکنون نیز بیش از 6 هزار هکتار آن به بهره برداری رسیده است.

منصوری با اشاره به حجم برداشت قابل توجه شهرداری از سفره های زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز پایتخت، تصریح کرد: شهرداری تهران براساس تکالیف قانونی خود بایستی پساب فاضلاب ها را بازچرخانی و پس از تصفیه برای مصارف خود همچون آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار دهد. بنابراین در شرایط فعلی که با محدودیت منابع آبی مواجه هستیم شهرداری نیز باید استفاده هر چه بیشتر از پساب تصفیه شده را در دستور کار برنامه های خود قرار دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران خاطرنشان کرد: هم اکنون به دلیل کاهش آب های سطحی و زیرزمینی اراضی قابل کشت استان از 210 هزار هکتار به 170 هزار هکتار کاهش یافته است. همچنین سابق بر این بیش از سه هزار هکتار از اراضی استان تهران زیرکشت برنج رفته بود که این نوع کشت نیز به دلیل نیاز بالای آبی از چرخه تولید استان حذف شده است.

وی با تاکید بر اینکه جهاد کشاورزی نگاه حساس و ویژه ای به مقوله منابع آبی دارد، اظهار کرد: در دولت قبل سهم اراضی بهره مند از آبیاری تحت فشار حداکثر به 600 هکتار می رسید ولی تنها در نیمه دوم سال گذشته شش هزار و 300 هکتار و در سال جاری نیز 10 هزار هکتار از اراضی استان تهران از شیوه های آبیاری تحت فشار استفاده می کنند.

منصوری همچنین در پایان توسعه کشت های گلخانه ای، تولید بذرهای اصلاح شده با نیاز آبی کمتر و توسعه کشت دانه های روغنی را بخش دیگری از برنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان تهران برشمرد.

منبع خبر:

دیدگاه کاربران