Wednesday, 12 Azar 1399
 |  Color  |  + . -
ADA
_HB_MODAL_CLOSE
_HB_MODAL_CLOSE
ملاقات مردمی
ملاقات مردمی
کرونا
شعار سال
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران

 

    تامین آب تهران با روند کنونی افزایش جمعیت بسیار دشوار است2016-09-27
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه تأمین آب تهران با روند کنونی افزایش جمعیت بسیار گران و دشوار خواهد شد، گفت: توسعه جمعیت و صنعت باید به سمت مناطقی باشد که از منابع آبی کافی برخودار است، نه به طرف تهرانی که امروزه برای تأمین آب خود مجبور است از دورترین نقاط آب را جمع‌آوری و وارد شهر کند.

به‌گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "خسرو ارتقایی"  روز گذشته ( 5 مهرماه 95) با حضور در نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و در نشست خبری به وضعیت منابع آبی استان تهران در پایان سال آبی اشاره کرد و گفت: با جمع‌بندی آمار ایستگاه‌های سطح استان تهران در پایان سال آبی 94-95 (ابتدای مهر تا پایان شهریور) میزان بارندگی‌های استان به 247 میلیمتر رسیده است که این رقم نسبت به میانگین بلندمدت با کاهش 16 درصدی همراه بوده ولی در مقایسه با بارندگی‌های سال آبی گذشته 9 درصد افزایش داشته است.
وی میزان ذخایر سدهای پنجگانه تهران را 800 میلیون مترمکعب برشمرد و افزود: به دلیل بارندگی‌های مناسب ابتدای سال ذخایر سدهای استان نیز نسبت به شرایط آبی نرمال از وضعیت مطلوب‌تری برخوردار و حجم کنونی سدهای پنجگانه تهران نیز به ترتیب در امیرکبیر حدود 153 میلیون، لتیان 68 میلیون، لار 100 میلیون، طالقان 312 میلیون و سد ماملو 176 میلیون مترمکعب است.
 
* اعتبار طرح احیا و تعادل بخشی تخصیص پیدا نشد
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران به روند اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی اشاره کرد و گفت: در سال جاری به‌رغم مصوبات 15 میلیارد تومانی برای اجرای این در سطح استان، ولی تاکنون ریالی از طریق سازمان برنامه و بودجه در اختیار شرکت قرار نگرفته است که طبق تعاملات صورت گرفته مقرر شده تا ظرف دو هفته آینده بخشی از این اعتبار در اختیار مجموعه قرار بگیرد.
ارتقایی با تاکید بر اینکه از سال گذشته تاکنون با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی موفق به انسداد هزار و 800 حلقه چاه غیرمجاز شده‌ایم، تصریح کرد: براساس برآورد صورت گرفته با اجرای این طرح از برداشت 100 میلیون مترمکعب منابع آب سفره‌های زیرزمینی به صورت غیرمجاز جلوگیری کرده‌ایم که در تلاشیم با فعالیت مستمر گروه‌های گشت و بازرسی، اصلاح پرونده‌ها و... هر چه بیشتر مانع برداشت غیرمجاز منابع سفره‌های زیرزمینی شویم.
وی با اشاره به روند افزایش جمعیت در استان تهران و دشواری‌های تأمین آب این خطه از کشور، خاطرنشان کرد: براساس سرشماری‌های صورت گرفته یک دهه گذشته مشخص شده رشد جمعیت در تهران کاهش ولی در شهرستان‌های اطراف افزایش پیدا کرده است.
روند تأمین آب تهران با روند فعلی افزایش جمعیت بسیار گران و دشوار خواهد شد
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه امروزه آب استان تهران از دورترین نقاط ممکن جمع آوری و تهیه می‌شود، اظهار کرد: اگر بخواهیم تا افق 1410 روند افزایش جمعیت در تهران را به شکل چشم‌گیر داشته باشیم، مطمئناً تأمین منابع آب شرب بهداشتی این جمعیت هم به لحاظ کمی و هم از نظر کیفی بسیار دشوار و گران خواهد بود.
ارتقایی با بیان اینکه با شتاب استقرار جمعیت در استان تهران مخالف هستیم، ادامه داد: امروزه حتی مطالعات طرح انتقال آب از ارتفاعات البرز به تهران، قزوین و البرز از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز در دستور کار قرار گرفته است که برخی مخالف اجرای این طرح هستند و معتقدند باید منابع موجود را مدیریت و بر روی بازچرخانی منابع آبی تمرکز کنیم.
 
*لزوم بازچرخانی منابع آبی موجود/ عدم سازگاری الگوهای مصرفی با منابع آبی
وی با تاکید بر اینکه در کنار تأمین آب جدید باید بازچرخانی منابع موجود را در دستور کار قرار بدهیم، بیان کرد: متاسفانه الگوهای مصرفی ما با این وضعیت کم آبی به هیچ عنوان سازگار نیست و سرانه مصرف روزانه هر فرد در کشور به 250 لیتر می‌رسد که در مقایسه با میانگین جهانی بسیار قابل تأمل است بنابراین باید با کار فرهنگی، سازه‌ای و مدیریتی این سرانه را کاهش بدهیم.
ارتقایی با بیان اینکه امروزه اراده جدی برای کنترل مصرف با افزایش قیمت شکل نگرفته است، خاطرنشان کرد: افزایش جمعیت جزو سیاست‌های نظام است ولی قرار نیست بخش اعظم مهاجرت جمعیت به سمت تهران و البرز روانه شود.
وی تصریح کرد: بر اساس آمایش سرزمینی باید توسعه خدمات، صنعت و جمعیت به سمت مناطقی باشد که منابع آبی کافی داشته باشد نه تهرانی که امروزه برای تأمین منابع آبی خود مجبور است از دورترین نقاط آب را جمع آوری و وارد شهر کند.

 


    انسداد 16 حلقه چاه غیرمجاز در محدوده امور آب تهران بزرگ2016-09-27
مدیر امور منابع آب تهران بزرگ از پر و مسلوب المنفعه شدن 16حلقه چاه غیرمجاز در محدوده عملکرد این امور طی شهریور ماه 95 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "وحید مرادی نسب" امروز ( سه شنبه)  با اعلام این خبر اظهار کرد: با تلاش ماموران گشت و بازرسی امور منابع آب تهران بزرگ  و کسب دستور قضایی،  طی شهریورماه 95 تعداد 16حلقه چاه غیرمجاز پرو مسلوب المنفعه شده است.

مرادی نسب با بیان اینکه برخورد با تخلفات صورت گرفته در منابع آب های سطحی و زیرزمینی از جمله وظایف امور منابع آب تهران بزرگ محسوب می شود، گفت: با اجرای این عملیات و انسداد 16 حلقه چاه غیرمجاز از خروج بیش از 792 هزار  مترمکعب آب از سفره آب زیرزمینی امور آب  تهران بزرگ جلوگیری خواهد شد.

به گفته مرادی نسب، این تعداد چاه غیرمجاز در مجموع 300متر عمق و 40 لیتر در ثانیه آبدهی داشته است که به همت ماموران گشت و بازرسی و در راستای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی استان تهران پرو مسلوب المنفعه شده است.

مدیر امور منابع آب تهران بزرگ در پایان تاکید کرد: این امور به عنوان متولی آب در منطقه و حوزه عملکرد خود و به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران، با هرگونه تخلف در حوزه آب های سطحی و زیرزمینی با جدیت و بر اساس قانون برخورد خواهد کرد. 

 


    انتقال فناوری‌های جدید و جذب سرمایه‌گذاران خارجی در نمایشگاه صنعت آب2016-09-26
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه نمایشگاه بین المللی صنعت آب محل مناسبی به منظور حمایت از تولیدات ملی و برقراری ارتباط بین شرکت‌های داخلی وخارجی است، گفت: حضور شرکت‌های خارجی در این رویداد موجب انتقال فناوری‌های جدیدی در کشور و جذب سرمایه گذاران خارجی خواهد شد.

به گزارش شرکت آب منطقه ای تهران،  مهندس "خسرو ارتقایی" در حاشیه مراسم افتتاح دوازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران با حضور در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت بارندگی‌های سطح استان تهران، عنوان کرد: وضعیت بارندگی در استان نسبت به سال گذشته با رشد 10 درصدی همراه بوده ولی نسبت به وضعیت دراز مدت آمارها کاهش 18 درصدی بارندگی را نشان می‌دهند.
وی وضعیت ذخیره سدهای استان را به دلیل بارندگی‌های ابتدای سال نسبتاً مناسب ارزیابی کرد و گفت: هم اکنون بین 70 تا 75 درصد از حجم سدهای لتیان، امیرکبیر، طالقان و ماملو پر شده است که امیدواریم در پاییز امسال و همزمان با شروع سال آبی جدید وضعیت بارندگی مناسبی داشته باشیم تا در ماه‌های آتی با مشکلی در این حوزه مواجه نشویم.
ارتقایی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد اختلاف نظر این شرکت با شهرداری لواسان بر سر حریم و بستر رودخانه جاجرود، یادآور شد: سابق بر این با شهرداری لواسان در این ارتباط تفاهم نامه‌ای منعقد شده بود که به دلیل عدم رعایت مبانی این تفاهم از سوی شهرداری، این تفاهم نامه هم اکنون معلق شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: ما برای اینکه نخواهیم در اطراف دریاچه سد و رودخانه منتهی به آن ساخت و سازی داشته باشیم باید این مناطق را تبدیل به فضای سبز کرده و از آن‌ها نگهداری کنیم بنابراین اگر قرار است تفرجگاهی در اطراف سدها ایجاد شود و مردم از آن استفاده کنند باید بدون هیچگونه عوامل آلوده کننده محیط زیست باشد.

 
*برداشت غیرمجاز 70 میلیون مترمکعب از منابع زیرزمینی توسط شهرداری تهران
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر عملیات شهرداری متوقف شده است، اظهار کرد: هم اکنون کمیسیون مشترکی با حضور شهرداری، محیط زیست، آب منطقه‌ای تهران و استانداری تشکیل شده است تا ضوابط بهره برداری و نحوه ادامه کار این پروژه مورد بررسی قرار بگیرد تا اگر به تأیید رسید کار ادامه پیدا کند و در غیر این صورت طرح متوقف شود.
ارتقایی با بیان اینکه شهرداری تهران هم اکنون در حال استفاده از 200 میلیون مترمکعب از منابع آب سفره‌های زیرزمینی است، عنوان کرد: در این بین 130 میلیون مترمکعب از این مصارف مجاز و بیش از 70 میلیون مترمکعب برداشت‌های شهرداری از منابع آب سفره‌های زیرزمینی غیرمجاز است بنابراین درصددیم این منابع را با پساب تصفیه شده فاضلاب جایگزین کنیم.

 
*فرونشست‌های شهر تهران هیچ ارتباطی به پایین رفتن سطح سفره‌های زیرزمینی ندارد
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون در شهر تهران به جز شهرداری تهران که بخش عمده‌ای از منابع استخراجی را از سفره‌ها را صرف آبیاری فضای سبز می‌کند دیگر به شکل عمده مصرفی از این منابع در شهر نداریم بنابراین فرونشست‌های شهر تهران هیچ ارتباطی به موضوع پایین رفتن سطح سفره‌های زیرزمینی ندارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران ادامه داد: هم اکنون سالانه 700 میلیون مترمکعب آب را از طریق سدهای پنجگانه تهران (طالقان، لار، لتیان، امیرکبیر و ماملو) وارد شهر می‌کنیم که بخشی از نیز به سفره‌ها نفوذ می‌کند بنابراین اینکه پایین رفتن آب سفره‌ها در تهران باعث فرونشست می‌شود قریب واقعیت نیست و بعضاً در حفاری‌های صورت گرفته به دلیل عدم توجه به تدابیر فنی و اصولی شاهد بروز اتفاقات تلخی هستیم.

 
*انسداد سه هزار حلقه چاه غیرمجاز سطح استان تهران در سال جاری
وی با اشاره به انسداد سه هزار حلقه چاه غیرمجاز سطح استان تهران در سال جاری، تصریح کرد: در راستای اجرای احیا و تعادل بخشی از ابتدای سال تاکنون بالغ بر هزار چاه غیر مجاز در استان مسدود شده است که علت عقب بودن انسداد چاه‌ها از برنامه ریزی پیش بینی شده به دلیل تخصیص دیرهنگام اعتبارات مربوط به این بخش است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه برای اجرای این طرح از ابتدای سال تاکنون حتی موفق به دریافت اسناد خزانه هم نشده‌ایم، اظهار کرد: در سال جاری 15 میلیارد تومان اعتبار مصوب برای این طرح داریم که تاکنون تخصیصی به این منظور دریافت نکرده‌ایم ولی با این وجود و بر رغم تمام مشکلات در تلاشیم تا با شتاب در اجرای این طرح بتوانیم پایین رفتن سطح آب سفره‌های زیرزمینی را متوقف کنیم تا طبق برنامه ده ساله بتوانیم جبران این کسری مخزن را انجام دهیم.

 
*مشارکت دو هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی
ارتقایی در خصوص تعامل این شرکت با بخش خصوصی به مشارکت دو هزار میلیارد تومانی بخش غیردولتی برای اجرای پروژه‌های این مجموعه نیز اشاره کرد و گفت: طرح سامان دهی آب‌های جنوب تهران، فاز دوم تصفیه خانه ششم تهران و همچنین موضوع  علاج بخشی فرار آب سد لار از جمله پروژه‌های است که توسط بخش خصوصی به مرحله اجرا در خواهد آمد.
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب از چهارم تا هفتم مهرماه سال جاری از ساعت 9 الی 17 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران پذیرای بازدیدکنندگان است.

 


    بزرگترین تصفیه خانه آب شرب خاورمیانه در راه تامین آب غرب و شمال غرب پایتخت2016-09-25
مجری طرح آبرسانی به تهران از سد امیرکبیر با تاکید بر اینکه با افتتاح طرح آبرسانی به تهران از سد تنظیمی امیر کبیر و تصفیه خانه ششم تهران، بزرگترین تصفیه خانه آب شرب خاورمیانه آغاز به فعالیت خواهد کرد، گفت: هم اکنون سامانه های غربی و شرقی تامین آب شرب تهران با عمری بالغ بر 53 سال دارای مخاطرات جدی است و نیاز به این مجموعه جدید بیش از گذشته احساس می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، عادل ساعدی در جمع شورایاران محلات دوازده گانه شهرداری منطقه 22 طرح آبرسانی به تهران از سد امیرکبیر را شامل 30 کیلومتر تونل و پروژه تصفیه خانه ششم شهر تهران دانست و گفت: تصفیه خانه ششم تهران بزرگترین تصفیه خانه آب شرب خاورمیانه است که با ظرفیت 15 مترمکعب در ثانیه کار آبرسانی به پایتخت را انجام خواهد داد که در حال حاضر 5/7 متر مکعب آن در مراحل نهایی احداث می باشد. تونل انتقال آب که در پایین دست سد تنظیمی امیرکبیر واقع شده به صورت کامل احداث شده و آماده آب اندازی است و وزارت نیرو در آینده نزدیک با استفاده از سامانه جدید حقابه شرب تهران از سد امیر کبیر را به منطقه 22 منتقل خواهد کرد.

وی افزود: در حال حاضر آب شرب شهر تهران علاوه بر منابع آبهای زیر زمینی از طریق سامانه های شرقی و غربی که همان سد های پنجگانه شرب شهر تهران هستند ، تامین می شود اما در این رابطه چندین مشکل عمده وجود دارد. این سامانه ها به خصوص سامانه غربی با عمری بالغ بر 53 سال دارای مخاطرات جدی و مشکلات فنی بسیار زیادی است که جهت رفع این مخاطرات کار مطالعاتی و کارشناسی این طرح با دقت و حساسیت زیاد انجام گردید تا به واسطه اجرای این طرح ، حقابه شرب قبلی تهران از سد امیرکبیر به صورت ثقلی و با جریان آزاد از طریق سیستم جدید به تهران منتقل شود.

مجری طرح آبرسانی به تهران از سد امیرکبیر تصریح کرد: دغدغه اصلی این طرح ، تامین منابع مالی مورد نیاز جهت اتمام پروژه تصفیه خانه و تکمیل رینگ پایین دست این تصفیه خانه موسوم به رینگ قمر بنی هاشم است. جایگزین کردن سیستم های نو به جای سیستم های فرسوده قبلی ، آبرسانی به مناطق شهری با ارتفاع بالاتر از رقوم تحت پوشش تصفیه خانه های موجود به طریق ثقلی و در نتیجه کاهش  هزینه های پمپاژ و صرفه جویی در هزینه های بهره برداری و نگهداری سیستم های موجود توزیع آب ، بازسازی و اصلاح سیستم های قبلی از جمله اهداف اصلی اجرای این طرح بود و از منظر پدافند غیر عامل می توان از سیستم های قبلی پس از بازسازی به عنوان سیستم پشتیبان سامانه جدید استفاده کرد.

    وی با بیان اینکه اجرای طرح آبرسانی به شهر تهران از سد تنظیمی امیرکبیر یکی از مهمترین بحث های آبرسانی به منطقه 22 و مناطق گسترش یافته در پهنه شمال غربی پایتخت است، عنوان کرد: در حال حاضر به دلیل توسعه روزافزون پایتخت در محدوده شمال غرب ، کار انتقال آب به این مناطق از طریق پمپاژ ، صرف هزینه های فراوان و توآم با ریسک زیاد صورت می گیرد، اما با بهره برداری از این طرح ، آبرسانی به این مناطق و مناطق همجوار آن به روش ثقلی و با ضریب ایمنی بالا صورت خواهد گرفت و به دنبال آن شاهد ارتقای کیفیت آب تخصیص یافته از سد امیر کبیر در مناطق تحت پوشش خواهیم بود.

ساعدی خاطرنشان کرد: با سامانه جدید ، صرفا حقابه قبلی شرب تهران از پایین دست سد تنظیمی آبگیری و از طریق تونلی که کاملا آب بندی شده و کوچکترین آلاینده ای در طول مسیر تونل نه به آن اضافه می شود و نه آبی از آن برداشته می شود ، به تصفیه خانه ششم منتقل می شود و مهمترین حسن این تونل این است که کیفیت و ضریب ایمنی انتقال آب را به شدت بالا برده و با مدیریت بهینه منابع آبی می توان فشار روی آب های زیرزمینی را کم و بخشی از تبعات بعدی افت سطح آبهای زیر زمینی از جمله فرونشست زمین را تعدیل کرد.

 


    یگان ویژه حفاظت از منابع آب در وزارت نیرو تشکیل می شود2016-09-19
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی، وزارت نیرو برای حفظ و حراست از تاسیسات و منابع آبی کشور ملزم به تشکیل یگان ویژه حفاظت از منابع آب شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، خسرو ارتقایی در نشست با یگان ویژه پاسداری از حفظ نظام و حفظ و حراست از اموال و تاسیسات شرکت آب منطقه ای تهران راه اندازی این مجموعه را حرکتی ارزشمند و شایسته دانست و گفت: از حدود یک سال پیش وزارت نیرو طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی موظف به تشکیل یگان ویژه حفاظت از منابع آب شده و این مهم در شورای تامین استان نیز مطرح و به تایید رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به این مصوبه برای تشکیل این یگان جایگاه قانونی در اختیار داریم، ادامه داد: شورای عالی امنیت ملی این مصوبه را در اختیار حوزه آب وزرات نیرو قرار داده تا همچون سازمان محیط زیست که دارای یگان حفاظت است وزارت نیرو نیز برای حفظ و حراست از تاسیسات و منابع آبی کشور طرح یگان ویژه حفاظت از منابع آب را در دستور کار قرار بدهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به فعالیت های یگان ویژه پاسداری از حفظ نظام و حفظ و حراست از اموال و تاسیسات شرکت آب منطقه ای تهران، ادامه داد: این مجموعه باید به لحاظ عملیاتی و قانونی اختیارات کافی را داشته باشد تا به جای ناجا نیز در موارد تخریب تجاوزات به حریم و بستر رودخانه و انسداد چاه های غیرمجاز بتواند وارد عمل شود.

ارتقایی افزود: ما بعضا پس از شناسایی تخلفات تجاوز به حریم و بستر رودخانه اخطارهای لازم را به مالک در حین ساخت می دهیم تا از ادامه اجرای پروژه جلوگیری کند ولی بعضا افراد بدون توجه به اخطارهای مجموعه به ساخت و ساز خود ادامه می دهند. از طرفی پس از دریافت دستور قضایی برای تخریب این ملک نیز به دلیل عدم وجود نیروی انتظامی کافی ممکن است این طرح ماه ها به تعویق بیفتد و ناچار شویم تا چندین عملیات تخریب را یکجا اجرا کنیم که با پیشرفت فیزیکی املاک متخلف به دلیل گذر زمان با مشکلات متعددی از جمله درگیری و مقاومت مواجه می شویم بنابراین این یگان از همان ابتدای آغاز همین تخلفات می تواند با ورود به موقع مانع از بروز مشکلات احتمالی شود.

وی خواستار تعریف ماموریت های این گروه و ابلاغ آن به بخش های مختلف مجموعه شد و گفت: ما باید در مواقع ضروری قابلیت حضور این نیروها را داشته باشیم بنابراین باید پس از تعریف ماموریت های یگان، سطح بندی آن نیز مشخص شود تا مدیران در مواقع لزوم موظف به آزادسازی نیروها باشند.

 


    لزوم استفاده از کشت های استراتژیک و با بهره وری بالا2016-09-19
وزیر اطلاعات خواستار استفاده هر چه بیشتر از کشت های استراتژیک و با بهره وری بالا شد و گفت: با توجه به منابع موجود آبی عقل حکم می کند که از این مایع حیاتی استفاده بهینه و بهره برداری صحیح کنیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، حجت الاسلام و المسلمین علوی با حضور در محل پروژه سد نمرود ضمن بازید از این طرح ملی طی سخنانی عنوان کرد: از دو دهه گذشته استراتژیست ها همواره معتقد بودند که قرن آینده قرن جنگ آب ها خواهد بود. درگیریی که امروزه اثر آن را به خوبی مشاهده می کنیم و به مناطق مختلف جهان تسری پیدا کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به منابع موجود آبی عقل حکم می کند که از این مایع حیاتی استفاده بهینه و بهره برداری صحیح کنیم و با استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار بتوانیم با کمترین آب بهترین برداشت را داشته باشیم.

وزیر اطلاعات خواستار استفاده هر چه بیشتر از کشت های استراتژیک و با بهره وری بالا شد و افزود: نوع کشتی که انتخاب می کنیم باید کمتر به سمت کشت های قرقابی و آب بر باشد.

حجت الاسلام و المسلمین علوی بر لزوم استفاده عادلانه مردم مناطق مختلف از آب موجود این سد تاکید کرد و گفت: امیدوارم راه اندازی این طرح و توزیع عادلانه آب آن مایه خیر و برکت برای مناطق فیروزکوه، گرمسار و بخش های عمده مناطق پیرامون این بخش از کشور باشد و خیر و برکت را برای مردم این خطه از میهنمان به همراه داشته باشد.

وی خدمت به مردم را عبادت دانست و افزود: خداوند دعوای جناحی با کسی ندارد و خدمت به بندگان را می شناسد. ما نیز قدردان تمامی کسانی هستیم که از بدو مطالعه این پروژه تا مرحله اتمام آن در حال خدمت به مردم هستند. 

 


    فعالیت های در دست انجام وزارت نیرو به منظور مدیریت کیفیت منابع آب2016-09-18
مدیرکل دفتر نظام های بهره وری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو از طرح های جدید این وزارتخانه به منظور مدیریت کیفیت منابع آب خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، جواد میبدی در نشست کارگروه هایی اجرایی مدیریت جامع کیفیت منابع آب با اشاره به فعالیت های در دست انجام معاونت آب و آبفا در زمینه مدیریت کیفیت آب به ابلاغ نظام نامه مدیریت جامع کیفیت منابع آب وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: این نظام نامه که به شرکت های مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران، مهندسی آب و فاضلاب کشور و شرکت های زیر مجموعه آنها برای اجرا ابلاغ شده دارای دو کارگروه سیاست گذاری و راهبری نظامنامه در ستاد وزارت نیرو و نیز کارگروه های اجرایی نظامنامه در استانها است.

وی افزود: کارگروه نخست متشکل از نمایندگان واحدهای متولی کیفیت در شرکت های آب منطقه ای، آب و فاضلاب استانی و آب و فاضلاب روستایی، اداره کل محیط زیست استان و اداره بهداشت استان است و مسئولیت کارگروه اجرایی نیز در 20 استان به شرکت های آب منطقه ای، 9 استان آب و فاضلاب استانی و دو استان آب و فاضلاب روستایی واگذار شده است.

میبدی به برخی از وظایف کارگروه سیاستگذاری و راهبری این نظام نامه اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی راهبردی جهت مدیریت کیفیت منابع آب، پیشنهاد اصلاح، بازنگری و تدوین قوانین و مقررات مرتبط با کیفیت منابع آب، تقویت همکاری‌ها و انجام هماهنگی‌های مورد نیاز در خصوص مدیریت جامع کیفیت منابع آب در وزارت نیرو و در تعامل با سایر دستگاه های مرتبط، اولویت بندی فعالیت ها در زمینه مدیریت جامع کیفیت منابع آب و نیز ایجاد وحدت رویه و یکپارچه سازی در اجرای فرایندها، رویه ها و سامانه های مدیریت کیفیت آب از جمله وظایفی است که در این کارگروه باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

مدیرکل دفتر نظام های بهره وری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو همچنین اجرای برنامه‌های ابلاغی از سوی کارگروه سیاستگذاری و راهبری و هماهنگی کامل با کارگروه مذکور، انجام اقدامات لازم جهت شناسایی منابع آلوده‌کننده آب‌های سطحی و زیرزمینی در استان، اجرای برنامه‌های آگاه‌سازی در زمینه کیفیت منابع آب در سطح استان، برنامه‌ریزی و اقدام در خصوص نظارت بر کیفیت پساب و همچنین انجام برنامه‌های پایش و کنترل کیفیت منابع آب را به عنوان برخی از وظایف کارگروه های اجرایی معرفی کرد.

وی از اولویت های کاری گارگروه های اجرایی در سال 95 سخن به میان آورد و افزود: برگزاری منظم جلسات کارگروه و استفاده از کلیه ظرفیت‌های موجود، شناسایی آلاینده‌های منابع آب استان، تهیه گزارش های مستمر از کیفیت منابع آب استان و ارائه آن به کارگروه سیاست‌گذاری، پیگیری و همکاری در اجرای برنامه ایمنی آب(WSP) در استان و ارائه گزارش‌های مستمر به کارگروه سیاست‌گذاری و همچنین برنامه‌ریزی و نظارت بر تعیین میزان آسیب پذیری منابع آب استان از مواردی است که در این حوزه باید مورد توجه قرار بگیرد.

میبدی با اشاره به بخشنامه وزیر نیرو در خصوص تلاش مضاعف برای انجام وظایف و مسئولیت های مرتبط با مدیریت کیفیت آب، تصریح کرد: در این بخشنامه به نظارت مستقیم مدیران عامل کلیه شرکتها بر فعالیت های واحدهای متولی کیفیت، تأمین اعتبار، تقویت و توسعه نیروی انسانی و امکانات و تجهیزات مورد نیاز واحدهای متولی کیفیت آب توسط مدیران عامل شرکت‌های مادر تخصصی و زیر مجموعه آنها، همکاری و هماهنگی بین شرکت‌های آب منطقه‌ای، آب و فاضلاب شهری و روستایی در راستای پایش کیفیت آب و استفاده بهینه از امکانات و تجهیزات موجود و نیز اجرای «نظام‌نامه مدیریت کیفیت منابع آب» با نظارت مدیران عامل شرکتها تاکید شده است.

مدیرکل دفتر نظام های بهره وری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به ابلاغ طرح تدوین و استقرار«نظام مدیریت جامع کیفیت آب کشور»، تصریح کرد: در مراحل انجام این طرح بررسی تطبیقی نظام های مدیریت کیفیت منابع آب در کشورهای مختلف جهان و بومی سازی آن منطبق بر شرایط کشور، شناخت و آسیب شناسی وضعیت موجود مدیریت کیفیت آب کشور و ارائه برنامه برای استقرار و اجرای شبکه پایش کیفیت در بخش آب و آبفای وزارت نیرو مورد بررسی قرار گرفته است.

وی همچنین به خروجی های مورد انتظار از طرح تدوین و استقرار نظام مدیریت جامع کیفیت آب کشور اشاره کرد و گفت: ارائه الگوهای مدیریت و حفاظت کیفی منابع آب در سطح بین المللی، آسیب شناسی وضع موجود کیفیت آب کشور، تهیه نظام نامه جامع مدیریت آب کشور، ارائه برنامه برای استقرار و اجرای نظام تدوین شده در وزارت نیرو، شناسایی موانع تحقق پذیری نظام پیشنهادی و نیز آموزش و انتقال دانش فنی از موضوعاتی است که باید از طرح تدوین و استقرار نظام مدیریت جامع کیفیت آب کشور استخراج شود.

میبدی با اشاره به اجرای طرح «مطالعه و طراحی شبکه پایش کیفیت آب و آلاینده‌های آن»، خاطرنشان کرد: این طرح با هدف ایجاد و استقرار سیستم پایش کیفیت آب و آلاینده‌های آن در سطح حوضه آبریز بر اساس چشم‌انداز و ماموریت‌های وزارت نیرو در این زمینه اجرا می شود. که برای انجام آن ویژگی های حوضه آبریز و همچنین وضعیت موجود کیفیت آب و عوامل طبیعی و انسانی و فعالیت‌های تاثیر گذار بر کیفیت آب مورد بررسی و شناخت و  داده‌ها و اطلاعات جمع‌آوری شده و تعیین عوامل تاثیر گذار و نحوه و میزان تاثیرگذاری بر کیفیت آب در کلیه بخش‌های مطالعه شده نیز مورد تحلیل قرار خواهد گرفت.

مدیرکل دفتر نظام های بهره وری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو همچنین به ابلاغ دستورالعمل های نظارت عالیه بر فرایند کنترل کیفیت آب شرب در وزارت نیرو و نیز دستورالعمل تعیین حریم کیفی آب‌های زیرزمینی اشاره کرد و افزود: تامین و تخصیص اعتبار مورد نیاز برای انجام طرح ها و پروژه های مرتبط با کیفیت منابع آب باید در دستور کار بخش های مرتبط با این حوزه قرار بگیرد.

 

 


    برگزاری جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان ری2016-09-18
مدیر امور منابع آب شهرستان ری از برگزاری جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس" غلامعلی بیدختی" با بیان این مطلب اظهار کرد: این نشست روز گذشته ( 27 شهریور ماه 95)  در فرماندا ری شهر ری با حضور فرماندار، معاون استاندار تهران و دیگر اعضای شورا برگزار گردید‌.

وی ادامه داد: در این جلسه با توجه به اقدامات شهرستان در تجهیز و بهره برداری اکثر چاه های آب های شرق تهران و همچنین امکان استفاده از ظرفیت حوضچه ذخیره پساب مازاد ، مقرر شد بندهای موجود بر روی انهار فاضلاب بر  سرخه حصار و فیروزآباد توسط کارشناسان شورای حفاظت مورد بررسی قرار گیرد.

بیدختی همچنین در پایان عنوان کرد:  قبل از شروع کشت پاییزه و حد اکثر تا بیستم مهر ماه سال جاری نسبت به قلع و قمع بندهای برداشت فاضلاب از انهار مذکور اقدام قانونی  صورت می گیرد.

 


    منابع آبی استراتژیک پایتخت در راه آبیاری فضای سبز/ بارگذاری جمعیتی مغایر با توان حوزه آبی تهران است2016-09-13
رئیس اداره محیط زیست شهر تهران سفره های زیرزمینی را منابع آبی استراتژیک تهران دانست و گفت: متاسفانه شهرداری برای آبیاری فضای سبز سر شیلنگ خود را به دست تعدادی اتباع خارجی داده که هیچ آموزشی ندیده و دلی برای هدر رفت آب نمی سوزانند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، محمدحسین بازگیر در نخستین نشست تخصصی آب طی سخنانی سدهای لتیان، لار، ماملو، امیرکبیر و طالقان را سدهای تامین کننده آب استان تهران برشمرد و گفت: سد لتیان که بر روی رودخانه جاجرود بنا شده در 20 کیلومتری شمال شرق تهران بوده و آب کشاورزی ورامین و شرب تهران را تامین می کند و متاسفانه طبق پایش های آب منطقه ای دچار تهدیداتی از جانب فاضلاب انسانی و گردشگری است.

وی به وضعیت سد لار اشاره کرد و افزود: سد لار در 75 کیلومتری تهران بنا شده و با اینکه آب شرب تهران، کشاورزی مازندران و نیروی برق آبی را تامین می کند، از طریق دام عشایر و گردشگران در معرض تهدید قرار گرفته است.

رئیس محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه سدهای کرج و طالقان تامین کننده آب سامانه های غرب تهران هستند، تصریح کرد: سد امیر کبیر نیز در حوزه کرج با تنظیم و ذخیره آب کشاورزی و شرب تهران، از جانب گردشگران و فاضلاب انسانی در معرض تهدید قرار دارد.

بازگیر از وضعیت سدطالقان سخن به میان آورد و گفت: این مجموعه در دره طالقان و 120 کیلومتری شمال غرب تهران در جهت تامین آب تهران بنا شده و کنترل و جریان سطحی، تنظیم آب کشاورزی و آب شرب شهر تهران به همراه تنظیم برق آبی از اهداف برپایی سد طالقان بوده است که این سد هم در حال حاضر توسط گردشگران و فاضلاب انسانی در معرض تهدید قرار گرفته است. همچنین سد ماملو نیز در 45 کلیومتری شرق تهران وظیفه تامین آب شرب شهرهای جنوب تهران و صنعت را بر عهده دارد.

وی تصریح کرد: علاوه بر آبهای سطحی رود خانه هایی چون لار و هراز که در جهت تامین آب شرب تهران به کارکرد سدهای نامبرده کمک می کنند، 30 درصد از آب شرب پایتخت نشینان نیز در شرایط نرمال از دشت تهران کرج تامین می شود.

رئیس محیط زیست شهر تهران پیشنهاد داد: از آنجایی که میزان تبخیر آب در کشور ما بسیار زیاد است بنابراین با نصب سلول های خورشیدی بر بستر سدها، نه تنها از تبخیر آب ذخیره شده جلوگیری میکنیم بلکه می توانیم از انرژی خورشیدی نهایت استفاده را ببریم، کاری که بسیاری از کشورهای جهان در حال انجام آن بوده یا انجام داده اند.

بارگذاری جمعیتی مغایر با توان حوزه آبی تهران است

بازگیر با تاکید بر اینکه بارگذاری جمعیتی مغایر با توان حوزه آبی تهران است، خاطرنشان کرد: این اقدام شهرداری به هیچ عنوان درست نیست چرا که رشد جمعیت تهران هیچ تناسبی با میزان آب نداشته و تعرفه های آبی که به دست مردم می رسد بسیار پایین است.

وی با اشاره به اینکه درگیر فصل تر سالی و خشکسالی هستیم و منابع آب زیرزمینی جزو منابع آبی استراتژیک تهران هستند، افزود: از آنجایی که در فصل خشکسالی تخصیص آب از سدهایمان جوابگوی تامین نیاز آبی شهر تهران نخواهد بود، بنابراین مجبور خواهیم شد که از این منابع زیرزمینی استفاده کنیم.

آب زیرزمینی در راه آبیاری فضای سبز

رئیس محیط زیست شهر تهران گفت: متاسفانه شهرداری برای آبیاری فضای سبز سر شیلنگ خود را به دست تعدادی اتباع خارجی داده که هیچ آموزشی ندیده و دلی برای هدر رفت آب نمی سوزانند و ما روزانه با شکایت کثیری از مردم در این باره مواجه هستیم.

بازگیر با تاکید بر اینکه پساب تخصیص شده به فضای سبز به نفع آزاد سازی منابع زیرزمینی است، عنوان کرد: می‌توان از فاضلاب تصفیه شده برای کشت محصولاتی چون چغندرقند؛ پنبه و ذرت علوفه ای استفاده کرد.

هدر رفت آب باران

وی با بیان اینکه آّب باران یکی از منابع ارزشمند آبی محسوب می شود تصریح کرد: متاسفانه این آب از پشت بام خانه ها به علت تعبیه شدن غیرمجاز از سوی ساکنان به شبکه فاضلاب وصل شده و علاوه بر آلودگی و هدر رفت آن، به  دلیل ظرفیت محدود شبکه فاضلاب منجر به آسیب رسیدن به آن و یا بازگشت به لوله منازل می شود. باید از هدر رفت آب باران و نفوذ آن به فاضلاب جلوگیری کرده و در جهت حفظ شرایطش، در همان جا آبهای باران و پشت بام به منابع آبخوان بازگردانده شود.

نشست زمین و بارگذاری بیش از حد/ آلودگی آب های سطحی

رئیس محیط زیست شهر تهران به موضوع نشست زمین نیز اشاره کرد و گفت: خالی شدن آبخوان ها از یک سو و بارگذاری بیش از حد  شهر با ساختمان ها، جمعیت و آسفالت از سوی دیگر منجر به  نشست زمین شده است.

بازگیر با تاکید بر اینکه 350 میلیون مترمکعب از آب های سطحی ما به دلیل آغشته شدن به پسماندهای مدیریت نشده در معابر عمومی آلوده می شوند، خاطرنشان کرد: سلامت آب های سطحی به عنوان یکی از منابع تامین کننده آب تهران بسیار مورد اهمیت است که رسیدگی به این امر بر عهده شهرداری است.

بازنگری در تخصیص منابع آبی

رئیس محیط زیست شهر تهران اضافه کرد: برای تعادل بخشی به منابع آب های زیرزمینی، تخصیص پساب آب استان تهران که به لحاظ قانونی برعهده شرکت آب منطقه ای تهران است نیاز به بازنگری مجدد دارد.

جیره بندی آب به زودی شروع می شود

وی با بیان اینکه ایران به ده کشور خشکسال در دنیا نزدیک می شود، گفت: بحران آب جدی است و به زودی جیره بندی شروع می شود. متاسفانه ما امروزه با مصرف بی رویه آب در مناطق مختلف تهران مواجه هستیم و آبیاری فضای سبز، ساخت و ساز غیرقانونی و غیر اصولی از موارد اولویت دار شهر تهران در بیشترین میزان مصرفی آب هستند.

رئیس محیط زیست شهر تهران در پایان خاطرنشان کرد: طبق اطلاعات ارائه شده از شرکت آب منطقه ای، آبی که به دست مردم می رسد از سلامت لازم برخوردار است.

گفتنی است این نشست، با حضور نمایندگانی از سازمان حفاظت محیط زیست، شرکت‌های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب تهران، شهرداری، شورای شهر، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، اساتید دانشگاه، تشکل‌های مردمی زیست محیطی‌ و نمایندگان رسانه ها و خبرگزاری ها در محل اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران برگزار شد

 


    شناسایی تصرفات غیرقانونی رودخانه های جنوب غرب تهران2016-09-11
مدیر امور منابع آب جنوب غرب استان تهران با اشاره به نشست مشترک این امور با دادستان و شهردار شهریار، گفت: تصرفات غیرقانونی بستر و حریم رودخانه شاهچای و سیاه‌آب شناسایی شده اند و با تامین اعتبار به زودی طرح آزادسازی بستر و حریم مناطق یاد شده آغاز خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس"محسن حامی فرد" امروز (یکشنبه)  با اعلام این مطلب افزود: با توجه به اهمیت حفاظت از بستر و حریم مجاری آبهای سطحی واقع در شهرستان شهریار و به ویژه رودخانه‌های شاهچای و سیاه‌آب و وجود تصرفات شهرداری شهریار و سایر اشخاص و سودجویان در این محدوده قانونی، 13 شهریورماه  95 سالجاری جلسه ای با حضور دادستان و شهردار شهریار در محل دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان تشکیل و اقدامات شهرداری و از جمله آخرین وضعیت پروژه تقاطع غیرهمسطح محور چیتگر- اندیشه با کمربندی شاهچای مورد بررسی قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه پروژه تقاطع غیرهمسطح وضعیت مطلوبی ندارد، ادامه داد: با توجه به قرارگیری این پروژه در داخل بستر و نقطه ثقل خطر از حیث سیلاب، تبعات و عواقب اجرای آن، در این نشست به دادستان و شهردار شهریار اعلام گردید که در صورت بهره‌گیری و استفاده از پروژه مذکور، خطرات مالی و جانی برای همشهریان و رهگذران، قابل پیش‌بینی و متصور است.

مدیر امور منابع آب جنوب غرب استان تهران در پایان گفت: مواردی از تصرفات غیر قانونی در سطح شهرستان شهریار که در بستر و حریم رودخانه شاهچای و سیاه‌آب بوده اند شناسایی شده و آماده اعمال قانون می‌باشند که در خصوص موارد مذکور نیز با دادستان تبادل نظر صورت گرفته و در آینده نزدیک با تامین اعتبار آزادسازی بستر و حریم در محدوده‌های مذکور نیز اجرایی می‌گردد.

 


    تشکیل اکیپ‌های مشترک آب، برق و جهاد کشاورزی در سطح شهرستان ملارد2016-09-11
مدیر امور منابع آب جنوب غرب استان تهران از تشکیل اکیپ‌های مشترک آب، برق و جهاد کشاورزی در سطح شهرستان ملارد به منظور اجرای هر چه مناسبت تر طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس" محسن حامی فرد" امروز (یکشنبه)  بر لزوم توجه ویژه به طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی تاکید کرد و گفت: در پی مصوبات شورای حفاظت از منابع آب استان تهران، اکیپ های مشترک آب، برق و جهاد کشاورزی برای نخستین بار اواسط شهریورماه در شهرستان ملارد تشکیل شد.

وی شناسایی چاه های غیرمجاز حفر شده و اعمال قانون برای مقابله با آن ها را نیازمند عزم جدی و بهره گیری از تمامی پتانسیل دستگاه های مرتبط با این مقوله دانست و افزود: در همین راستا طبق نظر دادستان و فرماندهی انتظامی شهرستان ملارد اکیپ های مشترک براساس حوزه عملکردی هر کلانتری در محل بخشداری تابعه تشکیل و از محل یاد شده به مناطق پیرامون اعزام و نسبت به شناسایی چاه ها اقدام می نماید و در پی آن نیز در جلسات اصلی شورای حفاظت از منابع آب شهرستان راه کارهای اعمال قانون برای برخورد با تخلفات انجام می پذیرد.

حامی فرد  در پایان یادآور شد: اکیپ های مشترک یاد شده 16 شهریورماه در نخستین مورد بازدید خود از حوزه عملکردی کلانتری ملارد با حضور در مناطق ویلادشت و خوشنام تعداد 9 حلقه چاه غیرقانونی را شناسایی کردند که مقرر شد در سومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان موضوع اولویت بندی و اعمال قانون برای برخورد با اینگونه اقدامات غیرقانونی صورت بگیرد.

 


    کسب رتبه برتر دفتر مطالعات پایه منابع آب در ارزیابی عملکرد سالیانه وزارت نیرو2016-09-11
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب از کسب رتبه برتر دفتر مطالعات پایه بر اساس ارزیابی وزارت نیرو و همچنین در جشنواره شهید رجایی سال 94 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس" حسن برنا"  امروز (یکشنبه) با اعلام این مطلب اظهار کرد: براساس نامه مدیر کل محترم دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران در مورخ 14/6/95  به مدیر عامل شرکت ، دفتر مطالعات پایه در ارزیابی داخلی وزارت نیرو ( همایش مدیران ارشد) با امتیاز 07/93 و با ارزیابی بسیار خوب، موفق به کسب رتبه سوم در بین شرکت های آب منطقه کشور در سال 1394 گردید که کسب این رتبه مرهون زحمات مدیریت و  پرسنل این دفتر می باشد.

وی با بیان اینکه در مجمع عمومی سالیانه شرکت و بررسی عملکرد شرکت از فعالیت های انجام گرفته، از دفتر مطالعات پایه منابع آب در سال 1394 تقدیر و تشکر به عمل آمده ،تصریح کرد:  رتبه این دفتر در ارزیابی انجام شده در  سال 93 هفت  بوده که با چهار رتبه ترقی در سال94 موفق  به کسب رتبه سه شده است.

برنا  همچنین تاکید کرد: دفتر مطالعات  در ارزیابی عملکرد دستگاه اجرایی استان تهران ( شهید رجائی ) نیز در  خصوص شاخص تاسیس تجهیز و نـوین ســـازی شبکه های کمی و کیفی منابع و مصارف آبهای سطحی و زیرزمینی استان تهران موفق به اخذ 100 درصد امتیاز کامل  شده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد:  امید است با توجه به نحوه عملکرد و ارزیابی انجام گرفته با  در نظر گرفتن  تقدیر های ویژه برای پرسنل دفتر مطالعات ضمن دلگرمی، روند عملکرد این دفتر در سال های آتی با رشد چشمگیرتری ادامه یابد. 

 


    نشست مشترک مدیر امور منابع آّب ورامین با رییس دادگاه جوادآباد این شهرستان 2016-09-06
مدیر امور منابع آب ورامین از برگزاری نشست مشترک و دیدار با رییس دادگاه جواد آباد این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "حسن زحمتکش" امروز (سه شنبه) با اعلام این مطلب اظهار کرد: این نشست  در راستای اهداف طرح  احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی با هدف اطلاع رسانی از وضعیت منابع آب زیرزمینی این شهرستان  با حجت الاسلام عسگری برگزار شد.

 زحمتکش ادامه داد: در این جلسه همچنین عملکرد یک ساله طرح احیاء و تعادل بخشی  این امور و لزوم توجه جدی و برخورد با تخلفات در زمینه آب های سطحی و زیرزمینی با عنایت به وضعیت بحرانی دشت ورامین تشریح  گردید.

در ادامه حجت الاسلام ابراهیم  عسگری با بیان ضرورت حفاظت از منابع آبی تصریح کرد: به منظور جلوگیری از تخلفات در زمینه آب های زیرزمینی و سطحی دستگاه قضایی همکاری های لازم را با امور منابع آب ورامین انجام خواهد داد.

وی همچنین مساعدت لازم در ارتباط با رسیدگی هرچه سریعتر پرونده های تخلفات منابع آبی را  از سوی دستگاه قضایی لازم دانست و گفت: این دستگاه برخورد قاطع با متخلفان را در دستور کار خود قرار داده تا از برداشت های بی رویه منابع آبی جلوگیری به عمل آید.

در پایان نیز مدیر امور منابع آب ورامین  کتابچه"مدیریت بهینه مصرف آب از نگاه آیات و روایات"  را که توسط روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران تهیه و تدوین شده ،به ایشان تقدیم کرد.

 گفتنی است، طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی  از سال گذشته با توجه به خشکسالی های پی در پی و تغییرات اقلیمی در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته و حاصل جمع بندی نهایی مسوولان کشور در پانزدهمین نشست شورای عالی آب با حضور رئیس جمهور محترم، اجرای طرح ملی احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی با 15 زیرپروژه مختلف بوده است  که یکی از موارد مهم آن اطلاع رسانی و آگاهی بخشی  از درک صحیح وضعیت فاجعه بار و محدودیت شدید آب، در کل کشور، با مشارکت و حضور قشرهای مختلف جامعه بوده تا همگی دست به دست یکدیگر منابع موجود و حیاتی آب را مدیریت نمایند. 

 


    لزوم پایه ریزی گفتمان در خانواده ها/ افزایش زوج های جوان در وزارت نیرو2016-09-06
مشاور وزیر نیرو در امور زنان و خانواده با بیان اینکه موضوع گفتمان باید قبل از فرزندآوری زوجین در بین آن ها شکل بگیرد، گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته دستورالعملی برای حمایت از ازدواج مجردان در وزارت نیرو تهیه شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، فاطمه قیومی در مراسمی که به مناسبت روز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) و با حضور بیش از 160 زوج جوان شرکت های صنعت آب و برق و آبفای استان تهران و همچنین شرکت آب منطقه ای تهران در نیروگاه طرشت برگزار شد، طی سخنانی هدف اصلی در مجموعه وزارت نیرو را رساندن آب و برق سالم و خدمت گذاری پایدار برای مجموعه جامعه و شهروندان آن دانست و افزود: در مجموعه ای که قرار است خدمات پایدار برای جامعه داشته باشد باید شاهد تعداد زوج های بیشتری در آن باشیم.

وی خواستار تقویت مباحث تحکیم خانواده برای همکاران وزارتخانه شد و گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته دستورالعملی برای حمایت از ازدواج مجردان تهیه شده است و در مجموعه شرکت های تحت نظر وزارت نیرو حمایت های مرتبط با آن انجام می شود.

مشاور وزیر نیرو در امور زنان و خانواده حاضران در این همایش را سفیران تشویق فردی سایر همکاران برای ازدواج دانست و افزود: تشویق همکاران برای ازدواج تنها نباید محدود به واحدهای فرهنگی و مشاوران امور زنان شود. مطمئنا فعالیتی که از درون جوشش پیدا کند و همراه با ارتباط چهره به چهره باشد تاثیرگذار خواهد بود بنابراین باید این مهم را اشاعه و همگانی کنیم.

قیومی با تاکید بر اینکه زندگی حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) باید الگوی برای جوانان ایرانی باشد، خاطرنشان کرد: حفظ عفت و حیای عمومی، مسئولیت پذیری، تامین آرامش و سکون دل، تعامل و تعادل و محبت و عطوفت بخشی از مسائلی است که باید در زندگی مورد توجه قرار گرفته و ساری و جاری باشد.

وی ادامه داد: اگر می خواهید زندگی موفقی داشته باشید باید به تفاوت های خود بیشتر توجه کنید و برای یکدیگر وقت بگذارید. تا زمانی که محبت را در زندگی جاری نکنید مطمئنا خوشبختی را از آن خود نکرده اید و در آینده نیز خوشبختی از آن فرزندان شما نخواهد شد.

مشاور وزیر نیرو در امور زنان و خانواده زن و مرد را لباس یکدیگر برشمرد و گفت: همانگونه که لباس از افراد در مقابل سرما، گرما و بیماری ها محافظت می کند، زوجین نیز یکدیگر را از آسیب ها و طغیان های جنسی موجود در محیط جامعه نجات می دهند. همانطور که لباس عیب ها را می پوشاند زن و شوهر نیز باید عیب های یکدیگر را بپوشانند.

قیومی با بیان اینکه موضوع گفتمان باید قبل از فرزندآوری زوجین در بین آن ها شکل بگیرد، تصریح کرد: یکی از مسائل و آسیب های اجتماعی عدم گفتمان است و باید در تلاش باشیم تا گفتمان را در خانواده ها پایه ریزی کنیم.

وی در پایان خطاب به حاضران در این همایش گفت: قبل اینکه پدر و مادر شوید باید زن و شوهر خوبی باشید مطمئنا هر خوشبختی که برای شما حاصل شود برای فرزندان شما نیز به وجود خواهد آمد.

 


    کشف و انسداد چاه غیر مجاز شرکت زرین ماسه پاکدشت2016-09-06
مدیر امور منابع آب پاکدشت از انسداد یک حلقه چاه غیر مجاز شرکت معدنی زرین ماسه در اراضی جمال آباد خبر داد .

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران،  مهندس "علیرضا نیکنام"  امروز ( سه شنبه) با اعلام این مطلب اظهار کرد: با تلاش مامورین گشت و  بازرسی این امور،  اخذ دستور قضایی و با هزینه متخلفین، چاه مذکور پس از خروج تجهیزات بهره برداری پر و مسلوب المنفعه شد .

نیکنام با بیان اینکه حفاظت از منابع آب زیر زمینی از وظایف  مهم و ذاتی امور آب شهرستان های استان تهران محسوب می شود گفت: چاه مذکور که توسط عوامل شرکت زرین ماسه در زیر حدود 6 هزار متر مکعب مخلوط شن و ماسه دپو شده در محل چاه  پوشانیده و به صورت مخفیانه مورد بهره برداری غیر مجاز قرار
 می گرفت، پس از تحقیقات چند روزه مامورین بازرسی و نظارت امور منابع آب پاکدشت مورد شناسائی قرار گرفت.

 وی همچنین ادامه داد:  پس از اخذ دستور قضایی با استفاده از ماشین آلات مکانیکی از جمله بیل و لودر ، مخلوط شن و ماسه دپو شده که حجمی در  حدود 200 کامیون بود، از روی محل و موقعیت چاه  مذکور توسط جرثقیل شرکت خاطی استخراج شد  و با  خروج  تجهیزات بهره برداری که شامل پمپ و لوله آبدهی چهار اینچ بود، چاه مذکور درحضور نمایندگان این امور پر و مسلوب المنفعه گردید .

نیکنام با اشاره به اینکه این اقدامات با عنایت به حجم گسترده کار طی سه  روز کاری انجام  شده است، گفت : این چاه 208 متر عمق و 15 لیتر در ثانیه آبدهی داشته  که  با اجرای این عملیات از خروج 243 هزار متر مکعب آب از سفره آب زیر زمینی شهرستان جلوگیری خواهد شد .

وی درپایان از قاطعیت و پیگیری مامورین بازرسی و نظارت امور منابع آب پاکدشت و تلاش و زحمات شبانه روزی همکاران در خصوص انجام صحیح وظایف قانونی خود تقدیر و تشکر نموده و تاکید کرد:  امور منابع آب پاکدشت بعنوان متولی منابع آب در حوزه عملکرد شهرستان و بعنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران بر اساس قانون با هرگونه تخلف در زمینه آب های سطحی و زیرزمینی با اهتمام جدی برخورد قانونی خواهد کرد .

 


    سهل انگاری جان 13 هموطن را گرفت/ شیرینی تفریحی که تلخ شد2016-09-04
عدم توجه به علائم هشدار دهنده اطراف سدهای تهران جان 13 هموطن را از ابتدای سال جاری تاکنون گرفته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، متاسفانه از ابتدای سال جاری تاکنون 13 هموطن که برای تفریح خود را به سدهای اطراف تهران رسانده بودند با بی توجهی به تابلوهای هشداردهنده «شنا ممنوع» کام شیرین تفریح کنار خانواده را با تلخی ابدی معاوضه کردند.

بر خلاف تصور عامه مردم، محیط دریاچه سد کاملا متفاوت با فضاهای همچون استخر برای شنا است. تغییرات ناگهانی دمای آب در مخازن سدها سبب گرفتگی عضلات، از دست رفتن تعادل و سکته شنا گران می‌شود. همچنین سواحل خاکی و گلی کنار سد‌ها حالت باتلاقی دارند و تاکنون افراد زیادی در این باتلاق‌ها گرفتار شده و جان باخته‌اند. با وجود سطح شفاف دریاچه های سدها ولی کمی پایین تر جریان های زیرسطحی باعث رسوبی، کدری و کاهش دیدشناگر و به طبع آن برخورد فرد با درختچه ها و ناهمواری های داخل دریاچه می شود.

از طرفی آب پشت سد‌ها دارای سطحی آرام است اما یک جریان شدید زیرین وجود دارد که از دید شناگران پنهان است که در صورت شنا در عمق یا نقاط عمیق پشت سد‌ها به سادگی افراد را با نیروی بسیار زیادی به زیر و محل آبگیر سد می‌کشد و باعث مرگ حتمی فرد می شوند. متاسفانه فقدان آگاهی از شرایط حاکم بر مخازن سدها، حتی شناگران ماهر را به کام مرگ کشانده است.

در پایان لازم به ذکر است خطراتی که به آن ها اشاره شد شوخی بردار نبوده و بسیاری از قربانیان شنا در مخازن سدها افراد ماهر و حتی برخی از آن ها غریق نجات یا عضو تیم ملی قایقرانی بوده اند. با توجه به اینکه به روزهای پایانی فصل تابستان و حضور بیشتر مردم در اطراف سدها و رودخانه های تهران نزدیک می شویم امیدواریم سایر دستگاه های اجرایی به منظور حفاظت از علائم هشدار دهنده نصب شده و همچنین ممانعت از ورود مردم به دریاچه‌های پشت سد‌ها و رودخانه‌های منتهی به آن همکاری لازم را با آب منطقه ای تهران داشته باشند تا باز هم شاهد بروز اتفاقات تلخ ناگوار برای هموطنان خود نباشیم.