Wednesday, 14 Khordad 1399
 |  Color  |  + . -
ADA
_HB_MODAL_CLOSE
_HB_MODAL_CLOSE
رحلت امام خمینی (ره)
کرونا
شعار سال
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران

 

    انسداد 45 حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان ورامین2016-02-27
مدیر امور منابع آب ورامین از پر و مسلوب المنفعه شدن 45 حلقه چاه غیرمجاز در محدوده عملکرد این امور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "حسن زحمتکش" امروز (شنبه) با اعلام این خبر اظهار کرد: با تلاش شبانه روزی و بی وقفه ماموران بازرسی و نظارت امور منابع آب شهرستان ورامین و با همکاری شرکت پیمانکار آریا فراز هامون طی بهمن ماه 94 و هفته نخست اسفندماه جاری تعداد 45 حلقه چاه غیرمجاز در محدوده عملکرد این امور پر و مسلوب المنفعه شده است.

زحمتکش در همین زمینه تصریح کرد: طی بهمن ماه 94، تعداد 27 حلقه چاه غیرمجاز در مجموع به عمق 903 متر و دبی 100 لیتر در ثانیه در مناطق فردیس قرچک، یوسف آباد، داوودآباد و ولی آباد پر و مسلوب المنفعه گردید که با اجرای این عملیات در مجموع و سالانه یک میلیون و 682 هزار مترمکعب در سفره آب زیرزمینی ذخیره خواهد شد.

وی همچنین یادآور شد: این امور طی چهار روز کاری و در هفته اول اسفندماه 94، تعداد 18 حلقه چاه غیرمجاز در مجموع به عمق 685 متر و دبی 59 لیتر در ثانیه در اراضی شهرک صنعتی چرمشهر پر و مسلوب المنفعه نموده و یک دستگاه حفاری غیرمجاز را نیز توقیف و به پارکینگ منتقل کرده است.

زحمتکش در پایان با تاکید بر لزوم حفاظت از منابع آب زیرزمینی گفت: این امور به عنوان متولی آب در حوزه عملکرد خود و نماینده شرکت آب منطقه ای تهران با هرگونه تخلف و سوء استفاده از منابع آب های سطحی و زیرزمینی با جدیت و بر اساس قانون برخورد خواهد کرد.

 


    سرمایه گذاران بخش خصوصی مشکلات تامین مالی در طرح های آبی را حل می کنند2016-02-23
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای تهران گفت: سرمایه گذاران ایرانی و بخش خصوصی می توانند با ورود به طرح های آبی، مشکلات مالی این طرح ها را حل کنند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، دکتر "رضا مومنی وصالیان" در  نشست آشنایی سرمایه گذاران داوطلب بخش خصوصی جهت مشارکت در چهار طرح آبی شرکت آب منطقه ای تهران که روز دوشنبه 3 اسفندماه 94 در محل سالن کنفرانس برگزار شد، گفت: سرمایه گذاران ایرانی و بخش خصوصی می توانند با ورود به طرح های آبی، مشکلات مالی این طرح ها را که از گذشته باقی مانده است را حل کنند.

مومنی سپس افزود: در گذشته تامین منابع مالی طرح های عمرانی در بخش آب بر عهده اعتبارات دولتی بوده است که در حال حاضر به دلایل مختلف از جمله کمبود اعتبارات، عدم تخصیص به موقع، طولانی شدن زمان اجرای طرح، تورم و غیره، آسیب های زیادی به پروژه ها و طرح های آبی وارد گردیده است.

مومنی ادامه داد: اما با رویکرد جدید در تامین منابع مالی طرح ها، با مشارکت سرمایه گذاران و بخش خصوصی می توان به حل مشکلات موجود در طرح های منابع آب امیدوار بود.

مومنی طرح ساماندهی آب های سطحی جنوب تهران، انتقال آب از تاررود به هومند آبسرد و احداث سد وادان، مدول دوم تصفیه خانه ششم تهران و سد مخزنی نمرود را چهار طرح قابل سرمایه گذاری و مشارکت با بخش خصوصی عنوان کرد.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای تهران تصفیه خانه ششم تهران را بخش دوم از اجرای طرح انتقال آب از سد تنظیمی امیرکبیر به شهر تهران برشمرد و گفت: در حال حاضر بخش اول و احداث تونل های آب پایان یافته و مدول اول تصفیه خانه ششم تهران نیز در مراحل پایانی قرار دارد اما آنچه برای سرمایه گذاری انتخاب شده اجرای مدول دوم تصفیه خانه است.

مومنی تصریح کرد: این تصفیه خانه در منطقه 22 تهران در حال ساخت است که مدول اول و دوم آن، هر یک 7.5 مترمکعب در ثانیه آب را تصفیه خواهد کرد.

وی با اشاره به اهداف اجرای این طرح گفت: جایگزینی سیستم های جدید انتقال و تصفیه آب به جای سیستم های قدیمی و با قدمت بیش از 50 سال، افزایش ایمنی طرح و تامین آب مطمئن برای تهران، اجرای الزامات و اصول پدافند غیرعامل در طرح از جمله اهداف آن است.

وی تصریح کرد: پیش بینی شده است تا عملیات اجرایی فاز دوم تصفیه خانه ششم ظرف 42 ماه و با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد تومان سرمایه گذاری اجرایی شود.

مومنی خرید تضمینی آب تصفیه شده از سرمایه گذار در محل تصفیه خانه،  واگذاری بخشی از آب تصفیه شده برای مصارف شرب و صنعت به سرمایه گذار را از جمله مشوق های سرمایه گذاری در این طرح اعلام کرد.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای تهران در ادامه اظهار کرد: در طرح ساماندهی آب های جنوب تهران، به منظور بهبود کیفیت نامطلوب رواناب های سطحی شهر تهران برای استفاده در کاربری های پایین دست و در نتیجه بهبود و ارتقاء شرایط زیست محیطی منطقه، طرح ساماندهی آبهای سطحی آلوده جنوب تهران در دستور کار شرکت آب منطقه ای تهران قرار دارد.

مومنی با اشاره به اهداف مهم طرح ساماندهی آب های جنوب تهران، تصریح کرد: تامین حقابه های زیست محیطی پایین دست، تامین آب با کیفیت کشاورزی و بهبود وضع کیفی و بهداشتی کشاورزی جنوب تهران، بهبود خاک منطقه، حفاظت از منابع آب زیرزمینی، تامین آب مورد نیاز فضای سبز و صنایع پایین دست و همچنین کمک به اکوتوریسم منطقه از جمله این اهداف می باشد.

وی سپس به اجزای طرح ساماندهی آبی های جنوب تهران اشاره و بیان کرد: قرار است تا در این طرح دو تصفیه خانه رواناب های سطحی با نام صالح آباد و دیگری با نام سرخه حصار در مجموع به ظرفیت 10 مترمکعب بر ثانیه احداث شود و پساب تصفیه شده نیز با 85 کیلومتر خطوط انتقال اصلی در دشت ری منتقل شود.

به گفته مومنی، 54 کیلومتر خطوط توزیع شبکه آبیاری در پایین دست تصفیه خانه سرخه حصار و 178 کیلومتر خطوط توزیع شبکه آبیاری در پایین دست تصفیه خانه صالح آباد اجرایی می شود. همچنین یک مخزن ذخیره و تنظیم پساب با ظرفیت 150 میلیون مترمکعب، پیش بینی شده است که ذخیره سازی پساب در فصول غیر کشت و تنظیم به منظور بهره برداری در تامین نیازهای کشاورزی و صنعت را انجام خواهد داد.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح 48 ماه و با اعتبار 800 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: سرمایه گذاری در این طرح از دو طریق یعنی ذینفعان و بهره برداران که از طریق سرمایه گذاری در ساخت و بهره برداری شبکه های آبیاری داخل مزرعه انجام می شود و سرمایه گذاران بخش خصوصی که از طریق سرمایه گذاری در ساخت و بهره برداری تاسیسات آبگیری، تصفیه خانه، خطوط انتقال و مخازن ذخیره مدولار صورت می گیرد، انجام خواهد شد.

مومنی در بخش دیگر سخنان خود بر نیاز سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی در طرح سد نمرود نیز تاکید کرد و گفت: سد خاکی نمرود بر روی رودخانه نمرود و با ارتفاع 82 متر از بستر رودخانه در حال احداث است. این سد سالانه120 میلیون مترمکعب آب را تنظیم خواهد کرد.

وی به اهداف ساخت سد نمرود اشاره و اظهار کرد: تامین آب کشاورزی دشت گرمسار، تامین آب شرب شهرهای گرمسار و ایوانکی و تامین آب شهرک های صنعتی فیروزکوه و گرمسار از جمله اهداف این طرح است.

مومنی پیشرفت فیزیکی طرح نمرود را در حال حاضر 70 درصد عنوان کرد و افزود: آنچه نیاز به مشارکت بخش خصوصی است، اجرای 30 درصد باقی مانده است که در این راستا 24 ماه زمان و 210 میلیارد تومان اعتبار نیاز خواهد بود.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای تهران انتقال آب از تاررود به دشت هومند آبسرد و احداث سد وادان را چهارمین طرح قابل سرمایه گذاری معرفی کرد و گفت: در قالب این طرح قرار است، تغذیه مصنوعی دشت هومند آبسرد در فصول غیر زراعی به میزان 2.5 میلیون مترمکعب در سال به عنوان یکی از راهکارهای مستقیم علاج بخشی دشت و نیز ذخیره آب در پشت سد مخزنی وادان به میزان 2.5 میلیون مترمکعب در سال با هدف شکل گیری طرح گردشگری و نیز بازار محلی آب اجرا شود.

مومنی یادآور شد: قرار است تا این طرح با ظرفیت پنج میلیون مترمکعب آب در سال، ظرف مدت 24 ماه و با اعتباری بالغ بر  68 میلیارد تومان اجرا شده و به بهره برداری برسد.

مومنی در پایان امکان احداث مجتمع های گردشگری، تخصیص آب جهت استفاده در اماکن گردشگری، امکان فروش مستقیم آب به متقاضیان محلی آب و بهره مندی از مزایای قوانین و مقررات امور گردشگری در کشور را از جمله مشوق هایی برشمرد که برای اجرای طرح در نظر گرفته شده است.

در این نشست، نمایندگان بخش خصوصی و سرمایه گذاران داخلی نیز بر ایجاد اعتماد در سرمایه گذاران، واگذاری طرح ها به صورت ترکیبی و بهره مندی سرمایه گذار از اجزای مختلف یک طرح، وجود ضمانت های قوی برای انجام کار، ایجاد بانک اطلاعاتی از سرمایه گذاران بخش خصوصی، استفاده از سرمایه گذاری عام در کنار بخش خصوصی و یا مشارکت مردمی در طرح ها، پیش فروش پساب تصفیه نشده، مشوق های مالیاتی، استفاده از آب به حساب نیامده و مدیریت این بخش توسط بخش خصوصی و سایر موارد تاکید کردند. 

 


    لزوم سازماندهی و برنامه ریزی مدیریت کیفی منابع آب در حوزه های آبریز2016-02-23
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: مدیریت کیفی منابع آب نیازمند سازماندهی، برنامه ریزی و مدیریت یکپارچه در حوزه های آبریز و آبخوان های آبرفتی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس"خسرو ارتقایی" امروز (سه شنبه) در دومین نشست کارگروه‌های اجرایی نظام‌نامه مدیریت جامع کیفیت منابع آب که در تالار آبگینه آبفای استان تهران برگزار گردید، با اعلام این خبر، اظهارکرد: محدودیت‌های کمی و کیفی منابع آب در استان تهران و به ویژه شهر تهران باعث ایجاد شرایط ویژه‌ای در این منطقه شده  و از طرف دیگر تراکم جمعیت و مرکزیت سیاسی اقتصادی کشور در این منطقه ضرورت حفاظت از منابع آب موجود را چندین برابر کرده است.

وی ادامه داد: شرایط خاص شهر تهران با حدود 800 متر اختلاف ارتفاع بین نقاط شمال و جنوب آن و متوسط ریزش‌های جوی 142 میلی‌متر و سرانه 215 متر مکعب آب تجدیدشونده شرایط محدودتری برای تأمین آب شرب ایجاد کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران همچنین یادآورشد: میزان آب شرب تأمین شده در سال 94 حدود یک هزار و 100 میلیون متر مکعب یا به عبارتی حدود 36 متر مکعب در ثانیه است که وظیفه ما در تأمین کمیت آن و همچنین حفظ کیفیت آب شرب را چندین برابر می‌کند.

ارتقایی با بیان اینکه کمبود آب سالم برای شهر تهران در سال 1404، مساله جدی بوده و حفظ کیفیت منابع موجود نیز اهمیت بسزایی دارد، تصریح کرد: سدهای تأمین کننده آب شرب و منابع آب زیرزمینی در معرض تهدید انواع آلاینده‌ها قرار دارند.

مدیرعامل شرکت منطقه‌ای آب تهران ادامه داد: بنابراین، روند موجود که خود حاکی از نابسامانی کنترل آلاینده‌ها است، اقدامات جزیره‌ای دستگاه‌های اجرایی بدون در نظر گرفتن صرفه و صلاح حفظ محیط زیست کشور بوده و بدیهی است عدم کنترل نوع سموم به کار رفته در کشاورزی فاضلاب‌های تصفیه‌نشده صنعتی و حجم زیاد فاضلاب‌های انسانی باعث تنوع آلودگی‌های منابع آب و کاهش کارایی تصفیه‌خانه‌های آب موجود خواهد شد.

ارتقایی با اشاره به اینکه آسیب‌شناسی‌هایی انجام شده و قرار است با توجه به وجود خشکسالی، مصوبات لازم در قالب 11 بند راهکارهای کوتاه‌مدت و 11 بند راهکارهای بلند‌مدت به تصویب برسد، افزود: اگر چه روح حاکم بر این مصوبات در مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز است، ولی عملاً محوری که برای این مدیریت در نظر گرفته شده ساختار فنی لازم را نداشته و اثربخشی لازم را ایجاد نکرده است، به طوریکه مجدداً و به دلیل اهمیت موضوع، شورا مصوبات جدیدی در مرداد ماه امسال برای حفظ کیفیت آب شرب شهر تهران تصویب کرد.

ارتقایی در پایان خاطر نشان کرد: مسوولان کشور به این نتیجه رسیده‌اند که حفظ کیفیت منابع آب به خصوص آب شرب از اهمیت بالایی برخوردار بوده و از حالت منطقه‌ای به ملی تبدیل شده است و بنابراین وزارت نیرو طبق ماده 46 قانون توزیع عادلانه آب، اگر چه وظیفه‌ای در حفظ کیفیت و جلوگیری از آلودگی آن ندارد، ولی به دلیل مسائلی که آلاینده‌ها در فرآیند تأمین آب ایجاد می‌کنند وظیفه خطیری در حفظ آنها خواهد داشت.

 


    انسداد 17 حلقه چاه غیرمجاز در حوزه عملکرد تهران بزرگ2016-02-23
مدیر امور منابع آب تهران بزرگ از پر و مسلوب المنفعه شدن 17 حلقه چاه غیرمجاز در محدوده عملکرد این امور در بهمن ماه امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "وحید مرادی نسب" امروز (سه شنبه) با اعلام این خبر گفت: با تلاش ماموران بازرسی و نظارت امور منابع آب تهران بزرگ در بهمن ماه سال جاری تعداد 17 حلقه چاه غیرمجاز در مجموع به عمق 365 متر  و دبی 32.5  لیتر در ثانیه در حوزه عملکرد این امور پر و مسلوب المنفعه شده است.

مرادی نسب اضافه کرد: این تعداد چاه در اراضی نیاوران، پاسداران و خیابان فرشته از توابع شهرستان تهران و بومهن از توابع شهرستان پردیس با اخذ دستور قضایی پر و مسلوب المنفعه شده است.

به گفته وی، با این اقدام سالانه بیش از 643 هزار و 500 مترمکعب آب در آبخوان ذخیره و صرفه جویی خواهد شد.

مرادی نسب تاکید کرد: امور منابع آب تهران بزرگ به عنوان متولی آب در منطقه و نماینده شرکت آب منطقه ای تهران بر اساس قانون، با هرگونه تخلف در زمینه آب های سطحی و زیرزمینی برخورد قاطع خواهد کرد.

 


    معرفی 4 طرح آبی شرکت آب منطقه ای تهران به سرمایه گذاران بخش خصوصی 2016-02-22
نشست آشنایی سرمایه گذاران داوطلب بخش خصوصی جهت مشارکت در چهار طرح آبی شرکت آب منطقه ای تهران امروز (دوشنبه) با حضور مدیرعامل و معاون طرح و توسعه این شرکت در محل سالن کنفرانس برگزار شد.

نشست آشنایی سرمایه گذاران داوطلب بخش خصوصی جهت مشارکت در چهار طرح آبی شرکت آب منطقه ای تهران امروز (دوشنبه) با حضور مدیرعامل و معاون طرح و توسعه این شرکت و با حضور بیش از 40 نفر از سرمایه گذاران در محل سالن کنفرانس برگزار شد.

 


    "آموزش و فرهنگ سازی" ابزارهای موثر در افزایش تعداد پیشنهادات2016-02-22
معاون برنامه ریزی و بهبود مدیریت شرکت آب منطقه ‏ای تهران گفت: آموزش و فرهنگ سازی از طریق استفاده از ظرفیت های موجود، از ابزارهای موثر در افزایش تعداد پیشنهادات محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس"سجادبرشنده" امروز دوشنبه (3 اسفند ماه) با اعلام این خبر اظهارکرد: در این راستا، معاونت برنامه ریزی و بهبود مدیریت از ماه گذشته اقدام به درج مطالب آموزشی و انگیزشی در صفحه اول سیستم اتوماسیون فرزین و کانال تلگرامی شرکت در خصوص اطلاع رسانی و آموزش به همکاران نموده است.

وی ادامه داد: تهیه و ارائه تقدیرنامه به تعدادی از پیشنهاد دهندگان در جلسه اخیر کمیته ساختار و فن آوری های مدیریتی، به روزرسانی و درج اطلاعیه های صفحه اول سامانه نظام پیشنهادات، طراحی لوگوی نظام پیشنهادات در جهت فرهنگ سازی، تشویق همکاران در ویژه نامه مدیریت دانش به مشارکت در نظام پیشنهادات و تشویق کارکنان جوان به ارائه پیشنهاد در جلسات مصاحبه های دانشی از جمله اقدامات این دفتر در این زمینه بوده است.

برشنده با اشاره به جهش چشمگیر و رشد تعداد پیشنهادات ارسالی به دبیرخانه نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها شرکت اعلام کرد: پیرو برگزاری پانزدهمین جلسه کمیته ساختار و فن آوری های مدیریتی با محوریت "بررسی وضعیت نظام پذیرش و بررسی پیشنهادات شرکت"، آخرین بازنگری دستورالعمل جدید نظام پیشنهادات که در جلسات قبلی کمیته مذکور نیز مورد بررسی و اصلاحات قرار گرفته بود، انجام گردید و دستورالعمل مذکور در دست تصویب نهایی در کمیسیون توسعه مدیریت و ابلاغ می باشد.

 وی افزود: پیرو مصوبات جلسه مذکور، به منظور تسریع در روند بررسی پیشنهادات و تاکید بر صحت و دقت در بررسی پیشنهادات، اخذ اسامی ارزیابان معرفی شده از سوی حوزه های تخصصی به منظور صدور ابلاغ و ارائه آموزش های لازم، در دست اقدام است و به زودی فرایند بررسی پیشنهادات طی رویکرد جدید و استفاده از نظر ارزیابان مربوطه آغاز خواهد شد.

برشنده ضمن قدردانی از مشارکت کارکنان در نظام پیشنهادات، بیان کرد: طبق آمار سامانه نظام پیشنهادات، تعداد پیشنهادات دریافتی در سال 94 تا قبل از بهمن ماه 111 مورد بوده و در بهمن ماه 377 پیشنهاد به دبیرخانه ارسال شده که در مجموع تعداد پیشنهادات تاکنون 488 مورد می باشد.

برشنده درپایان با اشاره به ضرورت دستیابی به سرانه 1.6 در سال 94 (معادل 1075 پیشنهاد)، اظهار امیدواری کرد: با مشارکت و همراهی تمامی همکاران، ضمن دستیابی به سرانه مذکور، با شروع فعالیت ارزیابان نظام پیشنهادات جهت تعیین وضعیت پیشنهادات بررسی نشده، گامی به سوی تصویب و اجرای پیشنهادات پذیرفته شده برداشته و شاهد نتایج مثبت اجرای پیشنهادات پذیرفته شده در سطح شرکت باشیم. 

 


    توقف آبیاری غیرمجاز 11 هکتار از اراضی کشاورزی در دشت ممنوعه کلفور2016-02-17
مدیر اداره منابع آب فیروزکوه از توقف آبیاری غیرمجاز 11 هکتار از زمین های کشاورزی در دشت ممنوعه کلفور در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "حسین یوزباشی" امروز (چهارشنبه) با اعلام این خبر گفت: با اخذ دستور قضایی از دادستان شهرستان فیروزکوه یک حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی در منطقه کلفور به عمق 65 متر، 25 مترکوره جانبی و دبی 12.7 لیتر در ثانیه، طی دو روز کاری توسط گروه انسداد اداره منابع آب فیروزکوه پرومسلوب المنفعه گردید.

یوزباشی با اشاره به اینکه تخلیه سالیانه این چاه غیرمجاز در سال 153.89 هزارمترمکعب است، تاکید کرد: با انجام این عملیات از خروج آب به صورت غیرمجاز جلوگیری بعمل آمد.

وی اضافه کرد: در این عملیات که در منطقه کلفور انجام شد یک دستگاه پمپ غیرمجاز نیز توقیف گردید.

مدیر اداره منابع آب فیروزکوه تاکید کرد: مالکان این چاه غیرمجاز اراضی کشاورزی در حدود 11 هکتار را در منطقه دشت ممنوعه به صورت غیرمجاز مشروب می‌نمودند.

یوزباشی در پایان تصریح کرد: اداره منابع آب شهرستان فیروزکوه به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران و متولی آب در حوزه عملکرد، با هرگونه تخلف در آب های سطحی و زیرزمینی بر اساس قانون و با جدیت برخورد خواهد کرد.

 


    تثبیت جایگاه حاکمیتی آب در شهرستان پاکدشت2016-02-16
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران تاکید کرد: در دوران مدیریت مهندس حامی فرد جایگاه حاکمیت آب در شهرستان پاکدشت تثبیت شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "محمدرضا خانیکی" روز دوشنبه 26 بهمن ماه 94 در آیین معارفه سرپرست اداره منابع آب پاکدشت که در این اداره برگزار شد، اظهار کرد: شاخصه دوران مدیریت آقای مهندس حامی فرد به عنوان مدیر گذشته امور آب پاکدشت، تثبیت جایگاه حاکمیت آب در این شهرستان بود.

خانیکی همچنین اضافه کرد: ما در حوزه عملکرد شهرستان پاکدشت که بخش هایی از دشت ورامین نیز محسوب می شود مشکلات عدیده ای داشتیم. بر اساس آسیب شناسی که در این حوزه انجام گرفته، شهرستان پاکدشت به دلیل قرار گرفتن در شمال دشت ورامین از شرایط خاصی برخوردار بوده و در ساده ترین حالت، برداشت های بی شمار شن و ماسه چه از مجاری آب های سطحی و چه از نقاط مختلف مخروط افکنه به صورت گسترده انجام می شد که این موضوع شاید ساده ترین مساله ای بود که در حوزه شهرستان پاکدشت وجود داشت.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر در این حوزه به دلیل احداث کانال های آب برای استفاده در بخش کشاورزی که توسط شرکت آب منطقه ای تهران احداث گردی که در اینجا مسائل مالکیتی مطرح بود، استقرار یک اداره و امور منابع آب به عنوان نماینده حاکمیت و شرکت آب منطقه ای تهران که بتواند علاوه بر مدیریت و حفاظت منابع آب  از مسائل مالکیتی شرکت آب منطقه ای تهران نیز صیانت کند ضروری به نظر می رسید.

خانیکی با اشاره به اینکه اداره منابع آب پاکدشت در سال 90 تشکیل شد و مطابق هر اداره تازه تشکیل شده ای در ابتدا مشکلاتی داشته است، گفت: این اداره در ابتدا به ویژه در تامین نیروی کارشناسی و متخصص چالش داشت که خوشیختانه به مرور بدنه کارشناسی و نیروی متخصص تامین و به آن اضافه شد.

وی با قدردانی از تلاش های مهندس حیات شاهی به عنوان نخستین مدیر این اداره اظهار کرد: ادامه مدیریت در این اداره با حضور مهندس حامی فرد از مدیران و کارشناسان باسابقه مجموعه آب تهران میسر شد و ایشان با همان نگاه کارشناسی و پیگیری های جدی و لازم توانست جایگاه حاکمیت بر منابع آب که در شهرستان پاکدشت در ذهن مردم و مسوولان شهرستان کم رنگ بود، را تثبیت و پر رنگ نماید.

وی سپس خاطرنشان کرد: اکنون همه دستگاه ها می دانند که اگر برداشت شن و ماسه، تامین آب و یا بحث چاه غیرمجاز مطرح شود، متولی آن اداره آب شهرستان است و خوشبختانه این جایگاه تثبیت شده و آقای نیکنام نیز به عنوان سرپرست جدید، مسیر را ادامه خواهند داد، چراکه کارهای پایه انجام شده و فعالیت ها به صورت مستمر در حال انجام است.

وی با یادآوری این نکته که در حوزه شهرستان پاکدشت در زمینه تعیین تکلیف چاه ها، جلوگیری از تجاوز به حریم و بستر و از طرفی مبارزه و مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز اقدامات خوبی صورت گرفته است، گفت: این فعالیت ها سبب شده تا تخلفات به حداقل ممکن برسد، با این وجود یکسری اقدامات دیگر باید در دوره جدید برنامه ریزی شود که اجرای برخی از آن ها اخیرا آغاز شده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران اضافه کرد: لایروبی حوضچه های تغذیه مصنوعی یا پیشنهادات اجاره بستر و حریم از جمله این اقدامات  جدید است که پاکدشت در این زمینه، حوزه ای است با ظرفیت های بسیار بالا که ما از این طریق به دنبال روش های نوین اعمال حاکمیت و حفاظت از رودخانه ها هستیم.

خانیکی در ادامه با تاکید بر اینکه برای حفاظت از منابع آبی نیروی انسانی محدود است و همین امر حفاظت را در این شهرستان سخت می کند، تصریح کرد: بنابراین شرکت آب منطقه ای تهران به دنبال این است که از روش ها و راهکارهای قانونی مثل اجاره بستر حاکمیت خود را اعمال نماید و از این طریق ساماندهی رودخانه که اهمیت بسیار زیادی نیز دارد، پیگیری خواهد شد.

وی لایروبی رودخانه ها را یک ضرورت خواند و افزود: شهرستان پاکدشت حوزه ای است که هر روز در حال توسعه است و یک منطقه صنعتی محسوب می شود که بافت کشاورزی را به تدریج از دست می دهد و موقعیت استراتژیک دارد. این شهرستان قابل مقایسه با ورامین نیست و مدام در حال توسعه است به خصوص اینکه در کنار اتوبان امام رضا (ع) قرار دارد و موقعیت ترانزینتی پیدا کرده و سرمایه گذاران به این منطقه نگاه ویژه ای دارند.

خانیکی همچنین گفت: طبیعی است که در چنین شرایطی متقاضی زیاد می شود و اولین نیاز، تامین آب خواهد بود. در نتیجه برای دسترسی به آب، ممکن است به اداره منابع آب مراجعه نکنند و به صورت غیرقانونی با حفر چاه غیرمجاز کار خود را جلو ببرند که باید با جدیت این مسائل رصد شود و با آن برخورد قانونی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه زمانی سطح سفره آب زیرزمینی در شهرک عباس آباد 130 متر بود اما اکنون به حدود 200 متر رسیده است، گفت: البته در این پدیده مسائل فنی و کارشناسی وجود دارد اما آنچه به آن شدت داده است، حفر چاه های غیرمجاز و اضافه برداشت در بالادست است. از سوی دیگر، تجاوز به حریم و بستر مشکلات متعددی ایجاد کرده که باید با اعمال حاکمیت و مدیریت بر منابع آب علاوه بر اینکه به تامین آب و اشتغال منطقه توجه می کنیم، حفاظت منابع را با جدیت پیگیری نماییم.

خانیکی وضعیت دشت ورامین را به لحاظ آب های زیرزمینی بسیار بحرانی خواند و تاکید کرد: کشاورزی در این منطقه تا جایی که جا داشته از ظرفیت آب های زیرزمینی استفاده کرده است و اجرای طرح ملی احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی در استان تهران به ویژه در این منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و خون تازه ای به سفره آب زیرزمینی تزریق خواهد کرد.

وی سرعت بیشتر در انسداد چاه های غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند، پیگیری بازار آب و تشکل های محلی آب بران را از پروژه های ضروری و مهم طرح احیاء و تعادل بخشی دانست و یادآور شد: در این طرح 15 پروژه وجود دارد که همه آن ها اهمیت داشته و باید با جدیت اجرایی شوند، اما اهمیت اجرای این طرح در حوزه پاکدشت نسبت به سایر حوزه ها بیشتر است..

خانیکی عملکرد امورات مختلف از جمله پاکدشت در اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: باید به همه عزیزان خسته نباشید گفت که در یک دشت بحرانی عملکرد خوبی داشته اند، اما انتظار این است که با توجه به نگاه ویژه ای که به دشت ورامین معطوف شده و عملکرد شرکت آب منطقه ای تهران نیز براساس اجرای این طرح ارزیابی خواهد شد،باید  تلاش و جدیت بیشتری در این زمینه انجام گیرد.

خانیکی همچنین اظهار کرد: در حوزه ستادی تلاش می شود تا اگر هزینه ای وجود دارد، در حوزه صف و امورات باشد و در ستاد کمترین هزینه ها انجام شود. بنابراین براساس، دستور مدیرعامل و هیات مدیره شرکت و همچنین مصوبات موجود، تلاش ما این است که حرکت نیروی انسانی از ستاد به صف بوده و تقویت ادارات و امورهای آب در دستور کار قرار گیرد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران دنبال کردن انسداد چاه های خشک و متروک را بی نتیجه خواند و افزود: در طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی اثر اجرای برنامه ها سنجش می شود . اگر حتی آمار پر و مسلوب المنفعه کردن یک هزار چاه غیرمجاز نیز ثبت شود باید اثر آن بر آبخوان بررسی شود و بر اساس همین اثرسنجی نیز عملکرد امورهای آب ارزیابی شده  و امتیاز داده خواهد شد. بنابراین این یک کار عملیاتی است که باید از بهره برداری غیرمجاز آب و فشار بیشتر به سفره های زیرزمینی جلوگیری شود.

خانیکی ارزیابی شرکت های آب منطقه ای را بر اساس چگونگی اجرای طرح احیاء ذکر کرد و گفت: وظایف مختلفی در سطح شرکت ها و امورات آب در کل کشور وجود دارد، اما به دلیل بحران آب منابع زیرزمینی این طرح در اولویت کاری قرار گرفته و با وجود اعتبارات و منابع مالی اندک در سطح کشور، برای این طرح اعتبارات خوبی دیده شده است، بنابراین منطقی است که انتظار وزارت نیرو در اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی بیشتر باشد و شرکت های آب منطقه را بر اساس این موضوع رتبه بندی نماید.

وی از مهندس نیکنام به عنوان یک همکار قدیمی و کارشناس نام برد که سال ها در حوزه حفاظت و بهره برداری آب تهران مشغول فعالیت بوده است و افزود: بنده سال ها افتخار همکاری با مهندس نیکنام را داشته ام و ایشان مدیریت امور آب شمیرانات و امور آب تهران بزرگ و همچنین یک کارشناس خبره در ستاد شرکت را در کارنامه کاری خود دارد که مجموعه شرکت از عملکرد ایشان رضایت داشته است.

خانیکی تصریح کرد: مهندس نیکنام برای فعالیت در دشت پایلوت طرح احیاء و تعادل بخشی انتخاب شده اند تا کار خوب مهندس حامی فرد را ادامه داده و در کنار امور منابع آب ورامین به تعادل بخشی آب های زیرزمینی دشت ورامین کمک کنند.

خانیکی در پایان از کارکنان اداره منابع آب پاکدشت قدردانی کرد و گفت: همکاری ها و همدلی هایی که در زمان مدیریت مهندس حامی فرد وجود داشته در دوره مدیریت جدید نیز ادامه یابد. هدف از تغییر، رشد و ارتقای مجموعه ها است و تغییر جدید، فکر جدید و انرژی نو را به بدنه مجموعه تزریق می کند.

 

انسداد ماهانه 17 حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان پاکدشت

مهندس "محسن حامی فرد" سرپرست امور منابع آب شهریار و مدیر پیشین اداره آب پاکدشت نیز در این نشست با بیان اینکه مشکلات عدیده ای در منطقه پاکدشت وجود داشته است، اظهار کرد: در آب های زیرزمینی و سطحی مشکلات و چالش های زیادی از جمله دخل و تصرفاتی که دربستر رودخانه انجام می شد و یا حفر چاه های غیرمجاز متعدد وجود دارد که با همکاری پرسنل و همکاران عزیز در جهت کاهش این مشکلات اقدامات خوبی صورت گرفت.

حامی فرد تلاش در جهت آزادسازی حریم و بستر و جلوگیری از تصرف رودخانه ها را از کارهای ارزشمندی دانست که با همکاری و همدلی همکاران این اداره اجرا شده است و ادامه داد: در جهت انسداد چاه های غیرمجاز منطقه نیز جلساتی با شورای روستاها برگزار شد و همین امر کمک کرد تا در این زمینه عملکرد مناسبی صورت گیرد. از سوی دیگر، تا پیش از اینکه گروه انسداد چاه به امور آب پاکدشت اضافه شود، ماهانه به طور متوسط شش حلقه چاه غیرمجاز پر می شد که این رقم با اضافه شدن گروه انسداد چاه، به 17 حلقه چاه در ماه با متوسط عمق 180 متر رسید.

وی اضافه کرد: همچنین تاکنون 45 دستگاه کنتور هوشمند در چاه های مجاز نصب شده است که با توجه به عدم آمادگی شرکت های سازنده کنتور این عملیات با کندی پیش می رود.

حامی فرد با اشار به گذر بخشی از رودخانه جاجرود از حوزه عملکرد اداره آب شهرستان پاکدشت گفت: در بخش آب های سطحی نیز قسمتی از رودخانه جاجرود وجود دارد که در گذشته اعلام عمومی نشده بود، اما با تلاش های صورت گرفته و همکاری دفتر مهندسی رودخانه های شرکت آب منطقه ای تهران، بازه ای از این رودخانه از محل سد ماملو تا نقطه "جی تو "اعلام عمومی شد که خوشبختانه معارضی برای آن وجود نداشت. در اجاره بستر و حریم برای حدود هشت کیلومتر از رودخانه توسط چهار شرکت بخش خصوصی نیز کارهایی صورت گرفت که سه شرکت آن در حال عملیاتی شدن است.

مهندس "علیرضا نیکنام" نیز در پایان این نشست با قدردانی از تلاش های همکاران اداره آب پاکدشت و مهندس حامی فرد در جهت انجام وظایف حاکمیتی و مدیریت و حفاظت از منابع آب اظهار کرد: باید از تلاش ها و عزم و اراده جدی که همکاران و مدیریت اداره داشته اند قدردانی کرده و برای مهندس حامی فرد نیز در جایگاه جدید آرزوی توفیق دارم. امیدوارم که با یاری حق و همدلی و همیاری همکاران بتوانیم کارهای خوب انجام شده را ادامه دهیم. در بخش حفاظت و بهره برداری با توجه به بحران آب در دشت ورامین، عزو و اراده بیشتری رامی طلبد وباید  از فرصت خوبی که با اختصاص اعتبارات مناسب در این طرح فراهم شده، استفاده نماییم تا در پایان نتیجه خوبی حاصل شود.

 


    آیین معارفه سرپرست جدید امور منابع آب پاکدشت برگزار شد2016-02-15
با حضور معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران و با معرفی مهندس "علیرضا نیکنام" آیین معارفه سرپرست جدید امور منابع آب پاکدشت امروز (دوشنبه) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، در آیین معارفه سرپرست جدید امور منابع آب پاکدشت که امروز (دوشنبه) در محل این اداره برگزار شد، مهندس "محمدرضا خانیکی" معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران اظهار کرد: یکی از ویزگی های مهم و شاخص دوران مدیریت مهندس حامی فرد به عنوان مدیر پیشین امور منابع آب پاکدشت، تثبیت جایگاه حاکمیتی آب در سطح حوزه عملکرد این امور بوده است.

 


    تغییر مکان اداره آب فیروزکوه با هدف تکریم ارباب رجوع2016-02-14
رئیس اداره منابع آب فیروزکوه از جابجایی ساختمان این اداره در راستای تامین فضای بهتر، دسترسی راحت تر متقاضیان و ارباب رجوع و انجام بهتر وظایف حاکمیتی در حوزه عملکرد این اداره خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "حسین یوزباشی" با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به محدودیت فضای قبلی این اداره و افزایش گروه‌های گشت و بازرسی و انسداد چاه های غیرمجاز، مقرر شد تا نسبت به جابجایی محل اداره اقدام گردد.

یوزباشی با اشاره به اینکه پس از مکان‌یابی و بررسی‌های لازم، ساختمان مناسبی تامین گردید، گفت: این ساختمان از نظر فضا، موقعیت و به ویژه دسترسی راحت تر متقاضیان در راستای طرح تکریم ارباب رجوع مناسب تر است.

وی افزود: همچنین ساختمان جدید امکان در اختیار قراردادن  فضای اداری مجزا به کارشناسان واحدهای مختلف جهت ارتقاء عملکرد و در نهایت انجام وظایف حاکمیتی مناسب‌تر در راستای وظایف محوله و اهداف شرکت آب منطقه‌ای تهران، را فراهم می کند.

یوزباشی تصریح کرد: در این زمینه، مکاتبات لازم با معاونت های حفاظت و بهره برداری و همچنین اداری، مالی و پشتیبانی و دفتر حقوقی شرکت آب منطقه ای تهران صورت گرفت که با مساعدت ایشان، قرارداد رهن و اجاره توسط دفتر حقوقی با مالک منعقد و ساختمان مزبور در اختیار این امور قرار گرفت.

گفتنی است، ساختمان جدیده اداره منابع آب فیروزکوه به آدرس میدان امام علی، ابتدای بلواربسیج (ابتدای خیابان 45 متری) آماده پذیرش مراجعه کنندگان خواهد بود.

به گفته یوزباشی، جابجایی لوازم، اسناد و تجهیزات به ساختمان جدید ظرف یک روز کاری انجام شده است که با توجه به  افزایش فضای جدید، تأمین لوازم و تجهیزات اداری در دستور کار قرار گرفت و با مساعدت معاونت اداری، مالی و پشتیبانی شرکت آب منطقه ای تهران تا حد مناسبی فراهم شده است.

 


    تجدید میثاق کارکنان شرکت آب منطقه ای تهران با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب2016-02-06
وزیر نیرو ،معاونان،مدیران و کارکنان وزارت نیرو به همراه جمعی از شرکت های زیرمجموعه از جمله کارکنان شرکت آب منطقه ای تهران امروز ضمن حضور در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، با آرمان‌های امام‌خمینی(ره) تجدید میثاق کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت، جمعی از مدیران و کارکنان وزارت نیرو به همراه وزیر نیرو ، معاونان و همکاران شرکت های زیرمجموعه به مناسبت دهه فجر و گرامیداشت سی و هفتمین فجر انقلاب اسلامی با حضور در حرم مطهر امام راحل، پایبندی خود را به ارزش‌های اسلام و انقلاب و همچنین آرمان‌های شامخ امام خمینی (ره) اعلام کردند و راه و یاد شهدای انقلاب را گرامی داشتند.

 


    پنج طرح قابل افتتاح و کلنگ زنی شرکت آب منطقه ای تهران در دهه مبارک فجر2016-02-02
مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران از پنج پروژه قابل افتتاح و کلنگ زنی این شرکت در ایام الله دهه فجر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "خلیل اردشیرتنها" امروز (سه شنبه) و در نخستین روز از آغاز دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی با اعلام این خبر گفت: شرکت آب منطقه ای تهران در دهه فجر امسال، دو  پروژه ملی و سه پروژه استانی را آماده افتتاح و کلنگ زنی دارد.

به گفته اردشیر تنها، بخشی از طرح تغذیه مصنوعی دشت شهریار با بهره گیری از جریان های سیلابی رودخانه کرج و شروع عملیات لوله گذاری خط دوم انتقال پساب تصفیه خانه جنوب تهران به ورامین و پاکدشت را در قالب طرح های ملی و پروژه های تامین آب کشاورزی از منابع آب زیرزمینی جایگزین منابع آب آلوده، ایستگاه پمپاژ شماره 9 کانال محمدیه و احداث زهکش عمومی شرق شهرستان ری در قالب طرح های استانی از جمله این موارد است.

وی با اشاره به جزئیات طرح های قابل افتتاح و کلنگ زنی شرکت آب منطقه ای تهران در دهه فجر سال جاری، اظهار کرد: طرح تغذیه مصنوعی دشت شهریار از جمله طرح های ملی این شرکت است که با اعتباری بالغ بر 36 هزار و 390 میلیون ریال عملیات اجرایی آن از سال 90 آغاز شده است.

اردشیرتنها در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر بخشی از این پروژه آماده افتتاح و بهره برداری است چراکه چهار حوضچه از پنج حوضچه آن آماده شده و در سال جاری نیز با توجه به بارش ها و سیلاب های رودخانه کرج آبگیری شده است.

وی یادآور شد: این طرح شامل پنج تورکینست یا بندهای خاکی هلالی شکل به طول سه کیلومتر، پنج حوضچه و شش سرریز است که با مهار جریان های سیلاب رودخانه کرج، جهت تغذیه مصنوعی سفره های آب زیرزمینی دشت تهران-کرج-شهریار اجرا شده است.

مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران دیگر پروژه مهم و ملی این شرکت را اجرای خط دوم انتقال پساب تصفیه خانه جنوب تهران به ورامین و پاکدشت اعلام کرد و گفت: این پروژه نیز بامشارکت بخش خصوصی در دست اقدام می باشد که بر اساس پیش بینی ها قرار است در سال 96 به بهره برداری برسد.

اردشیرتنها درباره جزئیات این طرح نیز گفت: کل پروژه شامل 36 کیلومتر لوله پلی اتیلن به قطر سه متر است که با بهره برداری از کارخانه تولید این نوع لوله در شهرستان ورامین، عملیات لوله گذاری در طول مسیر در دهه فجر سال جاری شروع خواهد شد.

وی همچنین اظهار کرد: هدف از اجرای این طرح انتقال 283 میلیون مترمکعب پساب در سال از تصفیه خانه جنوب تهران به اراضی کشاورزی شهرستان های ورامین، پاکدشت و شهرری است.

اردشیرتنها، تامین آب کشاورزی از منابع آب زیرزمینی به عنوان جایگزین منابع آلوده در شهرستان ری را از دیگر پروژه های قابل افتتاح و کلنگ زنی خواند و افزود: این پروژه استانی با اعتبار 29 هزار و 500 میلیون ریال از سال 88 آغاز شده و از 30 حلقه چاه هدف، در حال حاضر 15 حلقه آن در حال بهره برداری است که قرار است این تعداد چاه آب، جایگزین منابع آب آلوده کشاورزی در شهرستان ری شود.

وی اضافه کرد: عمق متوسط این چاه ها 72 متر با لوله 14 اینچی است که قادر است 14 میلیون مترمکعب آب سالم را برای کشاورزی شهرستان ری تامین نماید.

وی ایستگاه پمپاژ شماره 9 کانال محمدیه را از دیگر طرح های شرکت آب منطقه ای تهران خواند و گفت: این طرح استانی یکی از دو ایستگاه پمپاژ در طول کانال محمدیه در شهرستان رباط کریم است که با اعتبار 50 هزار میلیون ریال، ظرفیت پمپاژ 200 لیتر در ثانیه آب داشته و 126 هکتار اراضی کشاورزی را تحت پوشش قرار می دهد.

اردشیرتنها احداث زهکش عمومی شرق شهرستان ری را پنجمین طرح قابل افتتاح و کلنگ زنی شرکت آب منطقه ای تهران در ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی ذکر کرد و گفت: این طرح با اعتبار 10 هزار و 552 میلیون ریال از سال 89 و در راستای افزایش بهره وری تولیدات کشاورزی در محدوده اراضی شرق شهرستان ری آغاز شده که در این ایام آماده افتتاح است.

به گفته وی، طرح احداث زهکش عمومی شرق شهرستان ری می تواند 100 هکتار از اراضی شرق ری را به میزان 70 لیتر در ثانیه زهکشی نماید.