Wednesday, 12 Azar 1399
 |  Color  |  + . -
ADA
_HB_MODAL_CLOSE
_HB_MODAL_CLOSE
ملاقات مردمی
ملاقات مردمی
کرونا
شعار سال
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران

 

    انتصاب مهندس "حسن زحمتکش" به عنوان مدیرامور منابع آب ورامین2015-07-27

مدیرعامل شرکت در حکمی مهندس "حسن زحمتکش" را به عنوان مدیر امور منابع آب ورامین منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "خسرو ارتقایی" در این حکم آورده است: نظر به مراتب تعهد و تجارب ارزشمند جنابعالی به موجب این ابلاغ به عنوان مدیر امور منابع آب ورامین منصوب می شوید تا زیرنظر معاونت حفاظت و بهره برداری نسبت به انجام وظایف محوله اقدام فرمایید. امید است با استعانت از خداوند متعال و بهره گیری از توانمندی های همکاران متعهد و متخصص در تحقق اهداف شرکت موفق و موید باشید.

ارتقایی

 


    مصطفوی: 110 میلیارد مترمکعب از ذخایر استاتیک آب کشور از بین رفته است2015-07-28

مدیرکل دفتر حفاظت از منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران از نابودی بیش از 110 میلیارد مترمکعب از ذخایر استاتیک آب های کشور طی سال های گذشته خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "محمدعلی مصطفوی" روز سه شنبه 6 مردادماه 94 با اعلام این خبر گفت: طی سال های گذشته بیش از 110 میلیارد مترمکعب از ذخایر استاتیک آب کشور نابود شده است که این اطلاعات، حاصل تلاش ها، مجاهدت ها و مسوولیت پذیری حوزه مطالعات آب کشور است و تا به مسوولان امر و افرادی که در مسوولیت سازی ها نقش ایفا می کنند، وضعیت آب را یادآوری و گوشزد نماید.

مصطفوی یادآور شد: امروز مرگ آبخوان ها و نابودی منابع آبی کشور قابل مشاهده است و فرونشست زمین که فریاد مظلوم زمین است، این مساله را به خوبی نشان می دهد.

وی تاکید کرد: رفتار ما با آب اگر به همین صورت ادامه یابد، تا 15 سال آینده بیش از 50 میلیون نفر از جمعیت کشور مجبور به مهاجرت خواهند شد و این شرایط بسیار دشوار و حساسی است.

وی با اشاره به اهمیت حوضه آبریز دریاچه نمک تصریح کرد: استان های جمعیتی، اقتصادی و سیاسی ایران به ویژه پایتخت کشور در این حوضه آبریز قرار گرفته است و به همین دلیل تهیه مطالعات بیلان این حوضه بسیار مهم بود که خوشبختانه این اتفاق افتاد. باید توجه شود که کنارهم قرار گرفتن آمار و اطلاعات پایه منابع آب و همچنین حفاظت از منابع آب کمک شایانی در تصمیم گیری ها خواهد داشت.

مصطفوی تاکید کرد: اکنون در دوره ای به سر می بریم که هیچگونه ضعف و کم کاری قابل قبول نخواهد بود. آمار نشان می دهد که 110 میلیارد مترمکعب کسری ذخایر استاتیک آب کشور طی 47 سال گذشته، 90 درصد از این میزان در 20 سال اخیر و بیش از 40 درصد آن در هشت سال گذشته اتفاق افتاده است.

مصطفوی در بخش دیگر سخنان خود بر آب قابل برنامه ریزی در بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات تاکید کرد و گفت: آب قابل برنامه ریزی در بخش کشاورزی توسط وزیر نیرو برای نخستین بار به وزارت کشاورزی ابلاغ شده است که طی آن برداشت 43 میلیارد مترمکعبی بخش کشاورزی از منابع زیرزمینی باید به 11 میلیارد مترمکعب کاهش یابد.

مدیرکل دفتر حفاظت از منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران در پایان خاطرنشان کرد: طرح موضوع آب در پرسش مهر رئیس جمهور و در آغاز سال تحصیلی نشان از دغدغه مسوولان عالی رتبه نظام در زمینه آب است. باید بر اساس دستور مقام معظم رهبری که صرفه جویی آب باید توسط همه مسوولان و مردم مورد نظر قرار گیرد، تمام قوای نظام و سازمان ها و ادارت کشور در این زمینه ورود کنند.

 


    راعی: برنامه ریزی جامع برای اجرای طرح توانمندسازی مطالعات منابع آب کشور 2015-07-29

مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران از انجام برنامه ریزی جامع برای اجرای طرح توانمندسازی مطالعات منابع آب کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "رضا راعی" روز سه شنبه 6 مردادماه 94، در جریان برگزاری همایش ارائه دستاوردهای مطالعات بیلان منابع آب حوزه دریاچه نمک با اعلام این خبر گفت: نظیر طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی که به تصویب شورای عالی آب کشور رسیده است، طرح توانمندسازی مطالعات منابع آب کشور در قالب هشت پروژه تدوین گردید که پس از اصلاح، تایید و تصویب در وزارت نیرو، جهت اجرا ابلاغ گردید و در حال حاضر برنامه ریزی های لازم جهت اجرای دقیق آن در دست انجام است.

راعی این طرح را طرح تحول ساز در مطالعات منابع آب کشور خواند و افزود: یکی از موضوعات مهم در اجرای این طرح بحث بیلان منابع آب است، که با توجه به اینکه انجام مطالعات بیلان نیازمند زمان طولانی، استفاده از فناوری های روز و مدرن و همچنین تخصص زیادی است در قالب پروژه ای خاص در طرح توانمندسازی مطالعات آب دیده شده است.

وی ادامه داد: شبکه سنجش منابع آب سطحی، زیرزمینی، پایش منابع آب، تجهیز کردن چاه های قدیم، موجود و جدید و حفاری چاه های اکتشافی و بیلان جدید از جمله فعالیت های زیرمجموعه این طرح خواهد بود.

راعی با بیان اینکه تکمیل و بروزرسانی آمار و اطلاعات منابع آب بسیار حیاتی و مهم است، اظهار کرد: استفاد از اطلاعات تصاویر ماهواره ای در همین زمینه تعریف شده و مورد تاکید مقام عالی وزارت نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز هست.

وی یادآور شد: این برنامه یعنی استفاده از تصاویر ماهواره ای برای نخستین بار در مطالعات منابع آب کشور و با همکاری مشاورانی از کشورهای خارجی انجام خواهد شد که با توجه به نوع تجهیزات و دانش خاص آن برنامه های آموزشی جامع برای متخصصین و جوانان کشور در انجام این مهم دیده شده است.

راعی مرکز داده و اطلاعات مطالعات منابع آب کشور را مرکز مهمی برای جمع آوری و حفظ اطلاعات این حوزه عنوان کرد و گفت: مرکز داده های مطالعات آب کشور هر سال بیش از 110 هزار رکورد را ثبت می کند و بنابراین تجهیز و کارآمد بودن این مرکز اهمیت ویژه ای دارد.

راعی راه اندازی مرکز اسناد دیجیتال آب کشور را از جمله برنامه های مهم حوزه مطالعات آب خواند و افزود: این مرکز اسنادی تمامی اسناد واحدهای مختلف آب کشور شامل طرح و توسعه، مطالعات، حفاظت و بهره برداری، برنامه ریزی و اداری و مالی را پوشش می دهد و با ابلاغ وزیر نیرو و در راستای طرح توانمندسازی اجرایی خواهد شد.

مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه حوزه مطالعات و حفاظت و بهره برداری دو روی یک سکه اند، بیان کرد: این دو حوزه مهم در آب کشور همواره باید در کنار یکدیگر حرکت کرده و با هم تعامل و همکاری نزدیکی داشته باشند. هر کدام ضعف و مشکلی داشته باشد به تبع دیگری را نیز دچار آن خواهد کرد.

راعی در پایان سخنان خود به برگزاری نشست ژئوفیزیک منابع آب در دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: این نشست پس از 13 سال برای نخستین بار و با همکاری مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران با هدف آموزش، آشنایی با مشاوران و متخصصان این حوزه و معرفی جدیدترین مسائل و دستاوردهای روز ژئو فیزیک آب برگزار خواهد شد.

 


    فروغی: اثر اجرای مطالعات بیلان منابع آب حوضه دریاچه نمک در مدیریت جامع آب کشور2015-07-29

قائم مقام شرکت آب منطقه ای تهران گفت: اجرای مطالعات بیلان منابع آب حوضه دریاچه نمک به مدیریت جامع آب کشور و تقویت حکمرانی آب وزارت نیرو کمک خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "مهدی فروغی" روز سه شنبه 6 مردادماه 94 در جریان همایش تشریح دستاوردهای مطالعات بیلان منابع آب حوضه آبریز دریاچه نمک و معرفی سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) که در محل سالن کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: اجرای مطالعات بیلان منابع آب حوضه دریاچه نمک به مدیریت جامع منابع آب و تقویت حکمرانی آب وزارت نیرو کمک شایانی خواهد کرد.

فروغی ضمن تاکید بر اهمیت انجام مطالعات بیلان منابع آب، گفت: مطالعات بهنگام سازی بیلان آب حوضه دریاچه نمک با ابلاغ مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در سال 91  به شرکت آب منطقه ای تهران به عنوان متولی و شرکت های آب منطقه ای اصفهان، قم، مرکزی، قزوین، البرز، زنجان و همدان آغاز شد. در ابتدا و بر اساس زمان بندی قرار بود تا طی یکسال این طرح اجرایی شود که با توجه به فرآیندهای مطالعات و با کسب نظر شرکت مدیریت منابع آب ایران به 17 ماه افزایش یافت.

وی ادامه داد: داده های اولیه از شرکت های آب منطقه ای درگیر در طرح اخذ و پس از جمع آوری کامل به شرکت مشاور ارائه شد تا پس از پردازش و کارهای اولیه مجددا به شرکت های آب منطقه ای و مدیریت منابع آب در چهار جلد گزارش مطالعاتی ارسال شود. سپس مطالعات و گزارش های بیلان، گزارش ارزیابی بیلان و در نهایت گزارش کامل بیلان با اخذ نظر نهایی از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران انجام شد.

به گفته فروغی، برای اجرای مطالعات بیلان منابع آب حوضه آبریز دریاچه نمک بیش از دو هزار نفر ساعت کار کارشناسی و 15 جلسه مشترک که به طور عمده به میزبانی شرکت آب منطقه ای تهران بوده است، برگزار گردید.

قائم مقام شرکت آب منطقه ای تهران سپس یادآور شد: حوضه آبریز دریاچه نمک با وسعت 92 هزار کیلومتر مربع دارای مراکز عمده جمعیتی از جمله تهران، اصفهان، البرز، قزوین، قم، همدان، زنجان و مرکزی است که با توجه به ویژگی های ژئومورفولوژیک از اهمیت و حساسیت بسزایی برخوردار است.

فروغی همچنین گفت: تغییرات درجه دمایی در این حوضه از منهای 36 تا مثبت 50 درجه سانتیگراد می باشد و بارندگی های آن بین 75 تا 800 میلیمتر است. در این حوضه سدهایی از جمله ساوه، لتیان، 15 خرداد، اکباتان، امیرکبیر، کینه ورس، ماملو و ... قرار دارد که بر اهمیت این حوضه افزوده است.

وی در پایان سخنان خود از تلاش ها و فعالیت های بی دریغ مهندس یمینی و مهندس امیرحسینی در جایگاه مدیران پیشین دفتر مطالعات شرکت آب منطقه ای تهران که در شکل گیری و اجرای مطالعات بیلان منابع آب دریاچه نمک اثرگذار بودند، قدردانی کرد.

در ادامه این نشست، مهندس "علیرضا مجیدی" رئیس گروه تلفیق بیلان منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه حوضه آبریز دریاچه نمک در کشور استراتژیک، حساس و مهم است، گفت: بیش از 26 درصد جمعیت کشور که شامل 78 درصد شهرنشین و 22 درصد جمعیت روستایی است و از تراکم جمعیتی بسیار بالایی نیز برخوردار است، در این حوضه قرار دارد.

مجیدی اضافه کرد: در این حوضه دو هزار و 900 واحد صنعتی در قالب 40 شهرک صنعتی، 25 هزار واحد متقاضی آب، 827 هزار هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد، همچنین بهره برداری از 10 میلیارد مترمکعب آب کشاورزی، دو میلیارد و 223 میلیون آب شرب، حضور قطب های کشاورزی کشور، وجود سازه های مختلف آبی و بسیاری از مسائل دیگر سبب شده است تا یکی از پیچیده ترین منابع و مصارف را در حوضه آبریز نمک رقم زده شود.

مجیدی مشارکت ذینفعان را یکی از ابتدایی ترین اصول مدیریت منابع آب خواند و افزود: مطالعات بیلان منابع آب حوضه دریاچه نمک با چند هدف از جمله اهمیت تهیه بیلان عمومی در هر محدوده مطالعاتی، تعیین چرخه آب در این محدوده ها، محاسبه و برآورد امکانات توسعه بهره برداری از منابع آب سطحی و زیرزمینی و در نهایت بررسی و تحلیل محدودیت های توسعه بهره برداری از منابع آب تعریف و اجرایی شد.

وی یادآور شد: انجام مطالعات هواشناسی و تهیه آمار بارانسنجی از 368 ایستگاه وزارت نیرو و سازمان هواشناسی کشور، رسم نقشه های هم باران و توزیع ماهانه و پراکنش آن در ارتفاع و دشت، تغییرات دما و نقشه های هم دما، تبخیر و در نهایت مطالعات هیدرولوژی و جمع اوری اطلاعات از 186 ایستگاه هیدرولوژی به صورت دقیق اجرایی شد.

مجیدی اظهار کرد: ظرفیت تولید آب در هر محدوده مطالعاتی و در سطح حوضه آبریز دریاچه نمک به صورت مشخص و دقیق در این مطالعات تدوین شده است که در اختیار هر یک از شرکت های آب منطقه ای زیرمجموعه قرار خواهد گرفت.

وی همچنین یادآور شد: در این حوضه آبریز، 104 هزار حلقه چاه، 11 هزار دهنه چشمه و شش هزار و 548 رشته قنات در این مطالعات مورد بررسی مهندسی قرار گرفت که پس از جمع اوری اطلاعات لازم و شناسایی منابع آب زیرزمینی، مشخص شد که بیش از 10 میلیارد مترمکعب تخلیه سالانه از این منابع صورت می گیرد.

مجیدی همچنین تاکید کرد: از میان 34 آبخوان موجود در حوضه آبریز دریاچه نمک 32 حآبخوان با کسری مخزن مواجه هستند و سالانه یک میلیارد مترمکعب کسری آبخوان در این حوزه محاسبه شده است.

وی تصریح کرد: آبخوان های موجود بیمار هستند اما آنچه مهم است تشخیص درست بیماری و سپس ارائه راهکارها و برنامه های علاج بخشی است. باید مناطق بحرانی در سطح آبخوان ها و در حوضه آبریز مشخص، دسته بندی و سطح بندی شود و سپس بودجه بندی و اعتبارات لازم به این بخش ها اختصاص یابد.

به گفته وی، تغییرات کیفیت آب های سطحی و زیرزمینی در این مطالعات و در حوضه دریاچه نمک دیده شده و بانک کاملی از اطلاعات GIS در این طرح تهیه شده و قابل استفاده است. 

 


    مصطفی پور: آزاد سازی حدود 15000 مترمربع از بستر رودخانه سیاه آب2015-07-29

مدیر اداره منابع آب رباط کریم از آزادسازی حدود 15 هزار مترمربع اراضی بستر رودخانه سیاه آب در محدوده شهرستان بهارستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره منابع آب رباط کریم، مهندس "علیرضا مصطفی پور" امروز (چهارشنبه) با اعلام این خبر گفت: روز دوشنبه هفته جاری با تلاش گروه گشت و بازرسی اداره منابع آب رباط کریم و با اخذ دستور قضایی نسبت به آزاد سازی حدود 15 هزار متر مربع از بستر رودخانه سیاه آب در محدوده شهرستان بهارستان اقدام شد.

مصطفی پور تصریح کرد: این اداره بر اساس وظیفه ذاتی خود که حفاظت از منابع آب و برخورد با تخلفات صورت گرفته در منابع آب سطحی و زیرزمینی است، پیش از انجام این عملیات ، اخطارهای قانونی لازم را به متخلفان داده بود.

وی با بیان اینکه بعضی از افراد سودجو بستر رودخانه سیاه آب را تصرف کرده بودند، گفت: گروه گشت و بازرسی این اداره با هماهنگی فرمانداری، بخشداری و کلانتری شهرستان بهارستان اقدام به آزادسازی این اراضی نمودند.

مصطفی پور همچنین یادآور شد: این عملیات توسط یک دستگاه لودر و طی دو روز کاری انجام گردید.

مدیر امور منابع آب رباط کریم سپس تاکید کرد: متاسفانه این عمل سودجویانه و غیر مجاز موجب گردید تا در راستای آزادسازی بستر رودخانه سیاه آب حدود 250 اصله نهال کاشته شده در بستر رودخانه نیز پاکسازی شود.

مصطفی پور در ادامه سخنان خود با اشاره به عملکرد این اداره در تیرماه سال جاری نیز اظهار کرد: در این ماه تعداد 9 حلقه چاه غیرمجاز با آبدهی 47 لیتر در ثانیه و مجموع عمق 352 متر در اراضی آدران، حصار مهتر و اصغرآباد پر و مسلوب المنفعه شده است. بدین ترتیب از خروج سالانه 683 هزار مترمکعب آب از سفره های زیرزمینی منطقه جلوگیری بعمل آمده است.

وی گفت: همچنین شش مورد ادوات حفاری غیرمجاز و یک دستگاه حفاری روتاری نیز توقیف و به پارکینگ منتقل شد.

مصطفی پور در پایان با هشدار به متخلفان و افرادی که به دنبال سوء استفاده از منابع آب و تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها هستند، تاکید کرد: اداره منابع آب رباط کریم به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران، تنها متولی آب در شهرستان های رباط کریم، بهارستان و حوزه عملکرد خود می باشد و بر اساس قانون و با جدیت با هر نوع تخلف و سوء استفاده از منابع آب سطحی و زیرزمینی برخورد قانونی خواهد کرد.
 


    گزارش تصویری/همایش ارائه دستاوردهای مطالعات بیلان منابع آب حوضه آبریز دریاچه نمک2015-07-28

همایش  ارائه دستاوردهای مطالعات بیلان منابع آب حوضه آبریز دریاچه نمک و سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) روز سه شنبه 6 مردادماه 94 در محل سالن کنفرانس شرکت آب منطقه ای تهران و با حضور مدير كل دفتر مطالعات پايه منابع آب و مدیر کل دفتر حفاظت از منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، مدیرعامل، قائم مقام، معاون حفاظت و بهره برداری و مدیران و کارشناسان شرکت آب منطقه ای تهران و همچنین شرکت مشاور آبخوان برگزار گردید.

 


    گزارش تصویری/همایش ارائه دستاوردهای مطالعات بیلان منابع آب حوضه آبریز دریاچه نمک2015-07-28

همایش  ارائه دستاوردهای مطالعات بیلان منابع آب حوضه آبریز دریاچه نمک و سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) روز سه شنبه 6 مردادماه 94 در محل سالن کنفرانس شرکت آب منطقه ای تهران و با حضور مدير كل دفتر مطالعات پايه منابع آب و مدیر کل دفتر حفاظت از منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، مدیرعامل، قائم مقام، معاون حفاظت و بهره برداری و مدیران و کارشناسان شرکت آب منطقه ای تهران و همچنین شرکت مشاور آبخوان برگزار گردید.

 


    ارتقایی: ساخت و سازهای غیر مجاز در حريم رودخانه ها سيلاب را روانه تهران کرد 2015-07-27

مدیر عامل شرکت آّب منطقه ای تهران گفت: علت جاری شدن سیلاب در تهران دست خوردگی حوضه آبریز، خالی کردن اراضی منابع ملی از درخت و پوشش گیاهی ، ساخت وسازها در حریم و بستررودخانه، ابنیه و احداث تاسیسات راه ها بوده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران،مهندس"خسرو ارتقایی" روز دوشنبه5 مردادماه 94 با اعلام این مطلب اظهار کرد:ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه سبب تنگی مسیر و افزایش شدت و تخریب سیلاب می شود. 

وی گفت: هشدار ما به مردم وسازمانها برای جلوگیری از ساخت وساز در بستررودخانه ها واحداث پلهای استاندارد با دهانه های بزرگ به دلیل پیش بینی همین سیلاب هاست.

ارتقایی با تاکید بر اینکه ما در شرایط عادی از نهادها، ارگان ها و مردم می خواهیم که در بستر و حریم رودخانه ها بنایی احداث نکنند تصریح کرد: پل هایی که توسط اداره راه احداث می شود باید دهانه آن ها شرایط استانداردی را دارا باشد. 

وی همچنین در جریان سیلاب های اخیر در در منطقه کن تصریح کرد: شرکت آزاد راه تهران-شمال در منطقه سولقان و کشار اقدام به احداث دو دهانه پل نموده است که این دو دهانه در خارج از بستر رودخانه بوده و موجب ایجاد سیل نشده است. اما کارگاه این شرکت در داخل رودخانه قرار داشته که علی رقم هشدارهای متعدد شرکت آب منطقه ای تهران، دچار خسارت های مالی و جانی شده است.

ارتقایی با اشاره به هشدارهای متعدد برای جلوگیری از این ساخت وسازها افزود: علت بیرون زدگی سیلاب از بستر رودخانه در کن و منطقه سیجان جاده چالوس به خیابان ؛ ابنیه و پلهای ساخته شده در مسیر بود. 

وی با اشاره به دریافت مجوزهای لازم برای تخریب 12 رستوران ساخته شده در مسیر جاده امام زاده داود و حاشیه رودخانه کن تصریح کرد: تاکنون 10 واحد غیرمجاز ساخته شده دربستر رودخانه سنگان تخریب شده است. 

ارتقایی همچنین تاکید کرد: ساخت پل غیراستاندارد در یکی از نقاط رودخانه کن منجر به تخلیه 200 تا 300 کامیون تنه درخت توسط شهرداری منطقه 22 شد و همچنین دو سوم دهانه پل با رسوبات مسدود شده است.

مدیرعامل شرکت آّب منطقه ای تهران در پایان عنوان کرد: با توجه به اینکه در فصل گرما هستیم از مردم تقاضا داریم از نشستن در بستر و حریم رودخانه ها در اوقات پایانی هفته خودداری کنند.
 


    بارش ها اثری در افزایش ذخایر آبی استان تهران نداشت2015-07-22

حجم آب موجود در مخازن سدهای تامین کننده آب شرب تهران با کاهش 190 میلیون مترمکعبی در مقایسه با شرایط نرمال به حدود 772 میلیون مترمکعب رسیده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، حجم آب ورودی به مخزن سدهای تهران از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 93) تاکنون در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته، افزایش نشان می دهد ولیکن این حجم آب ورودی در مقایسه با سال های نرمال با کاهش چشمگیری مواجه شده است.

گزارش ها نشان می دهد، علیرغم بارش های چند روز اخیر و جاری شدن سیلاب در برخی مناطق استان، حجم آب ورودی به مخزن سدهای پنجگانه تهران، افزایش محسوسی نیافته است.

در حال حاضر، حجم آب موجود در مخزن سدهای امیرکبیر 180، لتیان 70، لار 125، طالقان 236 و ماملو 161 میلیون مترمکعب گزارش شده است که در مقایسه با حجم مخازن سدهای فوق در سال های ترآبی  190 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می دهد.

گزارش بارش در 11 ایستگاه بارانسنجی شرکت آب منطقه ای تهران نیز نشان می دهد، میزان بارش های تهران از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به ویژه با بارش های 11 میلیمتری در روزهای اخیر به 278 میلیمتر رسیده است که این میزان بارندگی در مقایسه با زمان بلند مدت و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 17 درصد کاهش و 14 درصد افزایش یافته است.

 


    مومنی: ضرورت اجرای پروژه ساماندهی حاشیه رودخانه جاجرود2015-07-21

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای تهران گفت: اجرای پروژه ساماندهی حاشیه رودخانه جاجرود به عنوان یکی از منابع تامین کننده آب شرب تهران بسیار مهم و ضروری است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر "رضا مومنی وصالیان" امروز (سه شنبه) در جریان برگزاری آیین ساماندهی حاشیه رودخانه جاجرود با اشاره به ضرورت جلوگیری از دخل و تصرف در این محدوده اظهار کرد: پروژه ساماندهی حاشیه رودخانه جاجرود با ساماندهی بستر رودخانه در حد فاصل پل لشکرک تا مخزن سد لتیان و با هدف جلوگیری از دخل و تصرف های غیرمجاز در این محدوده انجام می‌ شود. 

مومنی همچنین افزود:  کنترل رسوبات مخزن سد و کنترل آلاینده های آن از نظر آب شرب تهران بسیار اهمیت دارد و اجرای این طرح می تواند به این مسائل کمک شایانی نماید. 

وی در ادامه تصریح کرد: این پروژه شامل پنج بند کوتاه است که به طول دو کیلومتر اجرا و در نتیجه عرض 150 متر از رودخانه را پوشش می‌دهد. همچنین اجرای این طرح می تواند حدود 550 هزار متر مکعب از رسوبات رودخانه را تله اندازی کرده و  منظر طبیعی را که از نظر گردشگری بسیار حائز اهمیت است حفاظت نماید. 

"عزت الله خانمحمدی" فرماندار  شمیرانات نیز در آیین کلنگ زنی پروژه‌ ساماندهی بستر رودخانه جاجرود گفت: پروژه‌های تفرجگاهی که در حال حاضر کلنگ زنی می شود، با اهتمام شورای شهر و شرکت آب منطقه‌ای تهران و با هدف ایجاد تفرجگاهی برای مردم و همچنین جلوگیری از ورود آلایندگی‌های بیشتر به رودخانه اجرایی شده است.

خانمحمدی ادامه داد: این طرح در دو ضلع شمالی و جنوبی رودخانه به طول تقریبا یک کیلومتر اجرا و حدود هفت هکتار عرصه را پوشش می دهد.

به گفته وی برای اجرای این پروژه حدود 17 میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده است تا طرحی تفرجگاهی را هم برای مردم لواسان و هم برای سایر مردم که جهت تفریح به این شهرستان می‌آیند، ایجاد نماید.

شایان ذکر است که این آیین، با حضور معاون فنی و عمرانی استانداری تهران، مدیرعامل و معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای تهران، فرماندار شمیرانات، مدیر اداره منابع آب شمیرانات و دیگر مسوولان این شهرستان در محل گلخانه شهرداری لواسان برگزار شد.

 


    نخستین سمینار آموزشی مدیریت دانش برگزار شد2015-07-14

نخستین سمینار آموزشی مدیریت دانش به منظور آشنایی مدیران شرکت آب منطقه ای تهران با مفاهیم و مبانی دانش در محل سالن کنفرانس این شرکت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، دکتر" محمدرضا حمیدی زاده" استاد دانشگاه شهید بهشتی در این سمینار که روز سه شنبه 23 تیرماه 94 باحضور معاون برنامه ریزی و بهبود مدیریت، مدیر دفتر بهبود مدیریت و منابع انسانی و جمعی از مدیران وکارشناسان شرکت برگزار شد، اظهار کرد: امروزه مدیریت دانش به دلیل وسعت بالای آن به صورت یک رشته دانشگاهی ارزشمند و کارا درآمده است.

حمیدی زاده دانش را همان صورت ذهنی ایده ها، واقعیت ها، مفاهیم، داده ها و تکنیک های ثبت شده در حافظه انسان دانست و گفت: دانش از مغز آدمی سرچشمه می گیرد و مبتنی بر اطلاعاتی است که با تجربه، ارزش های شخصی و همراه با تصمیم گیری دگرگون می شود.

وی ادامه داد: شناسایی دارایی های ذهنی افراد و تبدیل آن به دارایی سازمانی می تواند توسط گستره وسیعی از افراد مورد استفاده قرار گیرد.

این استاد دانشگاه با برشمردن انواع دانش شامل آشکار، پنهان، فرایندی، کانونی و موضوعی تصریح کرد: دانش برگرفته از عمل است و اگر اجرای خوبی داشته باشیم، دانش خوبی هم خواهیم داشت.

حمیدی زاده همچنین گفت: اگر آموزش به رفتار تبدیل شود، آموخته های ما با تجربه عجین می شود و  سازمان ها به اهداف خود نزدیکتر خواهند شد.

وی با ذکر مراحل فرایند مدیریت دانش که شامل شناسایی، بکارگیری، ایجاد، ذخیره و به اشتراک گذاری است، خاطر نشان کرد: بسیاری از سازمان ها با تمرکز بر مدیریت دانش و سرمایه گذاری گسترده در زمینه فناوری اطلاعات به دنبال دسترسی به مزایای حاصل از مدیریت دانش هستند.

حمیدی زاده در پایان  با اشاره بر لزوم اجرایی شدن مدیریت دانش در تمامی سازمان ها به منظور تقویت فرهنگ، یادگیری مستمر و تسهیم دانش تاکید کرد: بسیاری از سازمان ها  با تمرکز بر مدیریت دانش و سرمایه گذاری گسترده در زمینه فناوری اطلاعات  باید به دنبال دسترسی به مزایای حاصل از مدیریت دانش باشند.

گفتنی است پرسشنامه ای پیش از برگزاری این سمینار آموزشی به همت دفتر بهبود مدیریت و منابع انسانی با عنوان"ارزیابی مدیریت دانش سازمان بهره وری آسیایی" با هدف سنجش وضعیت مدیریت دانش در سازمان تهیه و در اختیار مدیران، روسای ادارات، امورات و کارشناسان با سابقه خدمت بالا جهت تکمیل و ارسال به دفتر مربوطه قرار گرفت.

 


    نخستین سمینار آموزشی مدیریت دانش برگزار شد2015-07-14

نخستین سمینار آموزشی مدیریت دانش به منظور آشنایی مدیران شرکت آب منطقه ای تهران با مفاهیم و مبانی دانش در محل سالن کنفرانس این شرکت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، دکتر" محمدرضا حمیدی زاده" استاد دانشگاه شهید بهشتی در این سمینار که روز سه شنبه 23 تیرماه 94 باحضور معاون برنامه ریزی و بهبود مدیریت، مدیر دفتر بهبود مدیریت و منابع انسانی و جمعی از مدیران وکارشناسان شرکت برگزار شد، اظهار کرد: امروزه مدیریت دانش به دلیل وسعت بالای آن به صورت یک رشته دانشگاهی ارزشمند و کارا درآمده است.

حمیدی زاده دانش را همان صورت ذهنی ایده ها، واقعیت ها، مفاهیم، داده ها و تکنیک های ثبت شده در حافظه انسان دانست و گفت: دانش از مغز آدمی سرچشمه می گیرد و مبتنی بر اطلاعاتی است که با تجربه، ارزش های شخصی و همراه با تصمیم گیری دگرگون می شود.

وی ادامه داد: شناسایی دارایی های ذهنی افراد و تبدیل آن به دارایی سازمانی می تواند توسط گستره وسیعی از افراد مورد استفاده قرار گیرد.

این استاد دانشگاه با برشمردن انواع دانش شامل آشکار، پنهان، فرایندی، کانونی و موضوعی تصریح کرد: دانش برگرفته از عمل است و اگر اجرای خوبی داشته باشیم، دانش خوبی هم خواهیم داشت.

حمیدی زاده همچنین گفت: اگر آموزش به رفتار تبدیل شود، آموخته های ما با تجربه عجین می شود و  سازمان ها به اهداف خود نزدیکتر خواهند شد.

وی با ذکر مراحل فرایند مدیریت دانش که شامل شناسایی، بکارگیری، ایجاد، ذخیره و به اشتراک گذاری است، خاطر نشان کرد: بسیاری از سازمان ها با تمرکز بر مدیریت دانش و سرمایه گذاری گسترده در زمینه فناوری اطلاعات به دنبال دسترسی به مزایای حاصل از مدیریت دانش هستند.

حمیدی زاده در پایان  با اشاره بر لزوم اجرایی شدن مدیریت دانش در تمامی سازمان ها به منظور تقویت فرهنگ، یادگیری مستمر و تسهیم دانش تاکید کرد: بسیاری از سازمان ها  با تمرکز بر مدیریت دانش و سرمایه گذاری گسترده در زمینه فناوری اطلاعات  باید به دنبال دسترسی به مزایای حاصل از مدیریت دانش باشند.

گفتنی است پرسشنامه ای پیش از برگزاری این سمینار آموزشی به همت دفتر بهبود مدیریت و منابع انسانی با عنوان"ارزیابی مدیریت دانش سازمان بهره وری آسیایی" با هدف سنجش وضعیت مدیریت دانش در سازمان تهیه و در اختیار مدیران، روسای ادارات، امورات و کارشناسان با سابقه خدمت بالا جهت تکمیل و ارسال به دفتر مربوطه قرار گرفت.

 


    برگزاری نشست انسجام بخشی آب و آبفای استان تهران2015-07-13

نشست انسجام بخشی آب و آبفا با حضور مدیران عامل، معاونین و تعدادی از مدیران شرکت های آب منطقه ای تهران و آب و فاضلاب استان تهران به ریاست مهندس "خسرو ارتقایی" در محل سالن کنفرانس شرکت آب منطقه ای تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "خسرو ارتقایی" مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در نشست انسجام بخشی شرکت های آب و آبفای استان تهران که روز دوشنبه (22 تیرماه 94) برگزار شد، گفت: با وجود اهمیت و ضرورت اجرای طرح تصفیه خانه ششم تهران که یک طرح ملی است، متاسفانه از 35 میلیارد تومان تخصیص اعتبار مصوب در سال جاری تنها پنج میلیارد تومان قرار است پرداخت شود که رقمی بسیار ناچیز است.

وی یادآور شد: به طور معمول برای طرح های ملی حداقل 30 درصد اعتبار اختصاص داده می شود اما برای این طرح که برای تامین آب تهران در غرب و شمال غرب تهران محسوب می شود، عدد اندکی اختصاص داده شده که از مسوولان مربوطه درخواست دارم در این زمینه تجدید نظر جدی کنند چراکه تا زمانیکه پول نباشد اجرای چنین پروژه عظیمی بسیار دشوار خواهد بود.

ارتقایی با بیان اینکه احداث و بهره برداری تصفیه خانه ششم تهران با وجود تمام مشکلات و کمبد اعتبارات تاکنون پیشرفت معقولی داشته است، اظهار کرد: با وجود اینکه سال گذشته بخشی از اعتبارات مصوب پرداخت شد که میزان آن مورد انتقاد ما بود اما امسال همان مقدار اندک هم کاهش یافته که این جای تامل دارد.

وی تاکید کرد: پروژه هایی که برای شهر تهران تعریف شده است به دلیل موقعیت ویژه تهران به عنوان پایتخت باید با نگاهی خاص و جدی دیده شود چراکه اجرای هر یک از این پروژه ها به خصوص در حوزه آب و آبفا بسیار حیاتی و حساس است.

مهندس "محمد شهریاری" مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران نیز در این نشست با بیان اینکه حجم آب موجود در مخازن سدهای تامین کننده آب تهران با کاهش 176 میلیون مترمکعبی مواجه است، گفت: این میزان در مقایسه با سال های نرمال به حدود 786 میلیون مترمکعب رسیده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر، حجم آب موجود در مخزن سدهای امیرکبیر 180، لتیان 70.5، لار 133، طالقان 240 و ماملو 163 میلیون مترمکعب گزارش شده است.

شهریاری در ادامه، با اشاره به بارش های ثبت شده در 11 ایستگاه بارانسنجی شرکت آب منطقه ای تهران گفت: در 20 روز تیرماه 94 تنها 0.2 میلیمتر بارش دراستان تهران گزارش شده در حالیکه تیرماه سال گذشته حداقل 10 میلیمتر بارش ثبت شده بود که این نشان از کاهش محسوس بارش ها دارد.

وی تصریح کرد: در استان تهران و از ابتدای سال آبی تاکنون 266.5 میلیمتر بارش اتفاق افتاده است که 10 درصد بیشتر از سال گذشته است اما 20 درصد در مقایسه با سال نرمال کاهش نشان می دهد. پس با شرایط نرمال فاصله زیادی وجود دارد و به همین دلیل باید منابع آبی به گونه ای مدیریت شود که تا پایان تابستان با مشکلی مواجه نشویم.

شهریاری سپس به پیش بینی سازمان هواشناسی درباره گرمای هوای کشور و به تبع آن استان تهران، تصریح کرد: بر اساس پیش بینی های این سازمان، دمای هوا در سال جاری یک تا یک و نیم درجه سانتی گراد بیشتر از سال گذشته است که این افزایش با توجه به کاهش منابع آبی و بارش های حوزه عملکرد، شرایط مساعدی برای استان تهران نخواهد بود.

مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران، با یادآوری صدور 76 پروانه حفر و یا جابجایی چاه آب شرب به درخواست شرکت آبفای استان تهران برای عبور از تنش های آبی در استان تهران گفت: در حال حاضر از این میان تنها 36 حلقه حفاری، هفت حلقه در حال حفاری و 33 حلقه نیز حفاری نشده است.

شهریاری در پایان گفت: از این تعداد برای 20 حلقه مجوز تغییر محل و برای مابقی مجوز حفاری جدید صادر شده است که در صورت بهره برداری از تمامی چاه های مذکور، بیش از 43 میلیون مترمکعب آب شرب جدید وارد شبکه آبی تهران خواهد شد که در زمان های حساس به کمک مدیریت آب استان خواهد آمد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران نیز با تاکید بر اینکه تصفیه خانه ششم تهران یک طرح مهم و حیاتی برای منابع آبی شهر تهران محسوب می شود، گفت: این یک طرح مهم برای افزایش کیفیت آب تهران است که باید به صورت ویژه و جدی به آن نگاه کنیم و حتما برای پیش برد آن و افزایش اعتبارات طرح همکاری لازم بین این شرکت و شرکت آب منطقه ای تهران انجام خواهد شد.

مهندس "محمد پرورش" در ادامه نشست انسجام بخشی آب و آبفای استان تهران گفت: تامین و توزیع آب در تهران باید به گونه ای مدیریت شود که کیفیت همواره در کنار کمیت رعایت شود، لذا نباید کیفیت را فدای کیمیت و افزایش تولید آب کرد.

وی اظهار کرد: تلاش شرکت آب و فاضلاب استان تهران اجرای سه پروژه مهم است تا به کیفیت آب کمک کند و حفظ کیفیت آب شرب، سیاست همیشگی این شرکت است.

پرورش سپس به افزایش ساخت و سازها در سطح تهران و حومه آن اشاره کرد و افزود: با وجود افزایش تقاضای انشعاب و متقاضیان در تهران، تلاش شده است تا با مدیریت مصرف، مدیریت فشار آب در شبکه توزیع و برنامه های فنی، فرهنگی و اجتماعی، مصرف در مقایسه با سال های گذشته تغییر محسوسی نکند و خوشبختانه این اتفاق تا حدودی افتاده است.

به گفته پرورش، هر سال بیش از 50 هزار تقاضای انشعاب جدید در شهر تهران و حومه آن ارائه می شود که این نشان دهنده افزایش جمعیت، جابجایی آن و افزایش ساخت و سازها است.

 


    حامی فرد: آزادسازی 1500 مترمربع از بستر رودخانه لات آجی در پاکدشت2015-07-14

مدیر اداره منابع آب شهرستان پاکدشت گفت: محدوده ای معادل هزار و 500 متر مربع از اراضی بستر رودخانه لات آجی واقع در منطقه یبر شهرستان پاکدشت آزادسازی شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "محسن حامی فرد" امروز (سه شنبه) با اعلام این خبر گفت: در روز یکشنبه هفته جاری (21 تیرماه 94) عملیات آزادسازی و قلع و قمع دیواره ها و مستحدثات غیرمجاز در بستر رودخانه لات آجی پاکدشت پس از اخذ دستور از دادستان عمومی و انقلاب شهرستان پاکدشت و با حضور و حمایت مأمورین کلانتری حصار امیر با اهتمام به مفاد تبصره چهار ذیل ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب انجام شد.

حامی فرد تصریح کرد: این عملیات شامل قلع و قمع 170 متر دیوار بلوکی و تجهیزات حصارکشی بوده و بر اساس آن محدوده ای معادل یک هزار و 500 متر مربع از اراضی بستر رودخانه لات اجی آزاد سازی شده است.

حامی فرد با تاکید بر اینکه اداره منابع آب شهرستان پاکدشت به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران در شهرستان وظیفه حراست و حفاظت از منابع آب را بر عهده دارد گفت : این اداره با وجود فقدان گروه گشت و بازرسی آب های سطحی و کارشناس ثابت در این بخش به صورت جدی و موثر به دنبال اعمال قانون و انجام وظایف سازمانی است.

وی در خاتمه از همکاران روابط عمومی، حراست و مهندسی رودخانه شرکت آب منطقه ای تهران و پرسنل اداره منابع آب پاکدشت که در اجرای این عملیات همکاری نموده اند تشکر و قدردانی کرد.

 


    حامی فرد: آزادسازی 1500 مترمربع از بستر رودخانه لات آجی در پاکدشت2015-07-14

مدیر اداره منابع آب شهرستان پاکدشت گفت: محدوده ای معادل هزار و 500 متر مربع از اراضی بستر رودخانه لات آجی واقع در منطقه یبر شهرستان پاکدشت آزادسازی شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "محسن حامی فرد" امروز (سه شنبه) با اعلام این خبر گفت: در روز یکشنبه هفته جاری (21 تیرماه 94) عملیات آزادسازی و قلع و قمع دیواره ها و مستحدثات غیرمجاز در بستر رودخانه لات آجی پاکدشت پس از اخذ دستور از دادستان عمومی و انقلاب شهرستان پاکدشت و با حضور و حمایت مأمورین کلانتری حصار امیر با اهتمام به مفاد تبصره چهار ذیل ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب انجام شد.

حامی فرد تصریح کرد: این عملیات شامل قلع و قمع 170 متر دیوار بلوکی و تجهیزات حصارکشی بوده و بر اساس آن محدوده ای معادل یک هزار و 500 متر مربع از اراضی بستر رودخانه لات اجی آزاد سازی شده است.

حامی فرد با تاکید بر اینکه اداره منابع آب شهرستان پاکدشت به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران در شهرستان وظیفه حراست و حفاظت از منابع آب را بر عهده دارد گفت : این اداره با وجود فقدان گروه گشت و بازرسی آب های سطحی و کارشناس ثابت در این بخش به صورت جدی و موثر به دنبال اعمال قانون و انجام وظایف سازمانی است.

وی در خاتمه از همکاران روابط عمومی، حراست و مهندسی رودخانه شرکت آب منطقه ای تهران و پرسنل اداره منابع آب پاکدشت که در اجرای این عملیات همکاری نموده اند تشکر و قدردانی کرد.

 


    گزارش تصویری/ برگزاری نشست انسجام بخشی آب و آبفای استان تهران2015-07-13

نشست انسجام بخشی آب و آبفا امروز (دوشنبه) به ریاست مهندس "خسرو ارتقایی" مدیرعامل شرکت و با حضور معاونین، مشاور مدیرعامل در حوزه طرح های عمرانی، مدیر دفتر تاسیسات آبی و برقابی، مدیر دفتر حفاظت از آب های زیرزمینی و تعدادی از مدیران شرکت و همچنین مدیرعامل، معاونین و مدیران شرکت آب و فاضلاب استان تهران در محل سالن کنفرانس برگزار شد.

در این نشست، گزارش وضعیت ذخایر سدهای پنجگانه، بارش های سال آبی جاری، پیش بینی وضعیت تامین آب استان تهران، مصرف روزانه و پیش بینی مصرف در تابستان امسال و همچنین مسائل و مشکلات تامین و توزیع آب در شهر تهران به ویژه تا انتهای شهریورماه 94 مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 


    گزارش تصویری/ برگزاری نشست انسجام بخشی آب و آبفای استان تهران2015-07-13

نشست انسجام بخشی آب و آبفا امروز (دوشنبه) به ریاست مهندس "خسرو ارتقایی" مدیرعامل شرکت و با حضور معاونین، مشاور مدیرعامل در حوزه طرح های عمرانی، مدیر دفتر تاسیسات آبی و برقابی، مدیر دفتر حفاظت از آب های زیرزمینی و تعدادی از مدیران شرکت و همچنین مدیرعامل، معاونین و مدیران شرکت آب و فاضلاب استان تهران در محل سالن کنفرانس برگزار شد.

در این نشست، گزارش وضعیت ذخایر سدهای پنجگانه، بارش های سال آبی جاری، پیش بینی وضعیت تامین آب استان تهران، مصرف روزانه و پیش بینی مصرف در تابستان امسال و همچنین مسائل و مشکلات تامین و توزیع آب در شهر تهران به ویژه تا انتهای شهریورماه 94 مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 


    نیلچیان: پیشرفت 80 درصدی ساختمان تصفیه خانه ششم آب تهران2015-07-06

مجری طرح انتقال آب از سد تنظیمی امیرکبیر به تهران گفت: بخش ساختمانی تصفیه خانه ششم آب تهران در حال حاضر بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "سیامک نیلچیان" امروز (دوشنبه) با اعلام این خبر اظهار کرد: با وجود مشکلات مالی در طرح ساخت تصفیه خانه ششم آب تهران واقع در منطقه 22، با تلاش و پیگیری های مستمر شرکت آب منطقه ای تهران به عنوان کارفرما بخش ساختمانی تصفیه خانه بیش از 80 درصد و بخش تجهیزات نیز حدود 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

نیلچیان در ادامه یادآور شد: طراحی جزئیات تصفیه خانه ششم از اواسط سال 1388 آغاز شد اما با توجه به تغییرات عمده در طرح اولیه، عملیات اجرایی از ابتدای سال 1390 آغاز گردید.

وی ادامه داد: تصفیه خانه ششم آب تهران زیرمجموعه طرح بزرگ آبرسانی به تهران از سد امیرکبیر است که برای اجرای پروژه های آن شامل 29.5  کیلومتر تونل انتقال آب و فاز نخست تصفیه خانه تاکنون افزون بر دو هزار 750 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

وی با بیان اینکه جهت پایان یافتن این پروژه نیاز به حدود یک هزار و دویست میلیارد ریال اعتبار است، تصریح کرد: برای تامین اعتبارات لازم برای اجرای طرح، شرکت آب منطقه ای تهران، علاوه بر منابع بودجه عمومی، استفاده از اوراق مشارکت، بودجه خشکسالی و سایر منابع اعتباری را در دست پیگیری دارد.

مجری طرح انتقال آب به شهر تهران از سد تنظیمی امیرکبیر با اشاره به اینکه این تصفیه خانه بزرگترین تصفیه خانه آب آشامیدنی کشور است، گفت: تصفیه خانه ششم آب تهران به دلیل قرار گرفتن در تراز ارتفاعی مناسب موجب صرفه جویی بسیار زیادی در مصرف انرژی می گردد. ضمناً با راه اندازی سامانه انتقال آب سد امیرکبیرشامل تونلی به طول 29.5 کیلومتر و تصفیه خانه ششم که در ذیل همین طرح ساخته شده است، امکان انتقال کامل حق آبه تهران از سدهای امیرکبیر و طالقان فراهم می گردد.

به گفته نیلچیان، عدم تخصیص اعتبار مورد نیاز به طرح، برخورد با زون های گسله و هجوم آب در زمان اجرای تونل انتقال و نوسانات قیمت ارز در سال های گذشته از مواردی است که این طرح را در زمان های مختلف دچار مشکل کرده بود.

وی در پایان اظهار کرد: در صورت تخصیص به موقع اعتبارات مورد نیاز، امکان بهره برداری فاز نخست تصفیه خانه تا اواخر سال جاری وجود خواهد داشت.

 


    زحمتکش: برداشت بی رویه و حفر چاه غیرمجاز آب دو عامل اصلی فرونشست دشت ورامین2015-07-04

سرپرست امور منابع آب ورامین گفت: حفر چاه های غیرمجاز و برداشت های بی رویه از دشت ها از جمله عوامل اصلی ایجاد پدیده فرونشست است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "حسن زحمتکش" در جریان بازدید معاون عمرانی فرمانداری و مدیر اداره مدیریت بحران شهرستان پیشوا که امروز (شنبه) از محل فرونشست های دشت ورامین صورت گرفت، اظهار کرد: دشت ورامین یکی از مهم ترین دشت های استان تهران است که برداشت های بی رویه و حفر چاه های غیرمجاز در این دشت، سبب ایجاد پدیده فرونشست شده است.

زحمتکش با اشاره به اینکه فرونشست در دشت ورامین به ویژه در مناطق جنوبی آن تا دو متر نیز می رسد، گفت: این پدیده می تواند سبب آسیب رساندن به سازه های عمرانی و صنعتی از جمله تاسیسات برق، گاز، ریل های آهن، جاده های شهری و بین شهری، کانال های آبی و غیره شود و این مساله بسیار خطر آفرین است.

 وی همچنین تاکید کرد: مکانیسم این پدیده باید شناخته شود و بر اساس مصوبات شورای عالی آب این وظیفه بر عهده سازمان زمین شناسی کشور گذاشته شده تا با بررسی و مطالعه دقیق آن، بتوان راهکارهای مناسبی را برای کاهش سرعت گسترش فرونشست اندیشید.

وی ادامه داد: در همین زمینه هفته گذشته نمایندگان سازمان زمین شناسی و وزارت راه و شهرسازی از فرونشست های دشت ورامین و نزدیک شدن آن به خط آهن تهران-مشهد و جاده قم به گرمسار بازدید کردند و از نزدیک پیشرفت و وضعیت این پدیده را مشاهده نمودند. در واقع این دو سازه عمرانی به عنوان نقاط بحرانی از نظر این وزارتخانه مطرح است.

سرپرست امور منابع آب ورامین همچنین تصریح کرد: باید تلاش شود تا با همکاری مردم و تمامی ارگان ها از رشد فزاینده این پدیده در منطقه جلوگیری بعمل آید.

به گفته وی نصب کنتورهای هوشمند، کنترل بهره برداری از چاه ها، انسداد و جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز، استفاده از آبیاری تحت فشار و روش های نوین آبیاری، جلوگیری از مصرف بیش از اندازه آب و اجرای صحیح مدیریت بر منابع آب می تواند به کاهش روند پدیده فرونشست زمین در دشت ورامین کمک نماید.

زحمتکش یادآور شد: در این بازدید مقرر شد تا نشست کارگروه حفاظت از منابع آب شهرستان پیشوا به ریاست فرماندار این شهرستان در اولین فرصت برگزار گردد.

دشت ورامین دارای مساحتی بیش از 130 هزار هکتار است که حدود 60 هزار هکتار آن جزء اراضی کشاورزی محسوب می شود. حفر چاه‎های عمیق و نیمه عمیق و برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی در کل سطح دشت سبب کاهش چشمگیر منابع آب زیرزمینی و به دنبال آن پدیده فرونشست زمین شده است.  

 


    مرادی نسب: آزادسازی 8 هکتار از اراضی بستر رودخانه جاجرود در منطقه خجیر2015-07-01

مدیر امور آب تهران بزرگ از آزادسازی هشت هکتار از اراضی بستر رودخانه جاجرود واقع در حوزه آبریز سد ماملو در منطقه خجیر و در محدوده شهرستان پردیس خبرداد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "وحید مرادی نسب" امروز (چهارشنبه) با اعلام این خبر گفت: در روز سه شنبه 9 تیر ماه 94، امور آب تهران بزرگ با کسب دستور قضائی صادره از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان پردیس و با حضور، حمایت و نظارت مأمورین کلانتری جاجرود نسبت به قلع و قمع اعیانی ها و مستحدثات غیر مجاز در اراضی بستر رودخانه جاجرود واقع در حوزه آبریز سد ماملود اقدام کرد.

مرادی نسب تصریح کرد: این عملیات شامل دیوار کشی، فنس کشی و استخر بتونی، سوله های فلزی و انبارهای موجود، در مجموع به مساحت دو هزار و 360 متر مربع بوده است که از این میزان، 430 متر مربع سوله های فلزی، 330 متر دیوار آجری، 150 متر مربع چهار دیواری، دو باب اتاقک آجری و استخر بتونی به مساحت 250 مترمربع و در نهایت فنس کشی به طول 1200 متر قلع و قمع گردیده است.

گفتنی است در این عملیات و با اجرای قانون نسبت به آزاد سازی و رفع تصرف از اراضی بستر رودخانه جاجرود به میزان هشت هکتار اقدام شده است.

مرادی نسب در پایان با تاکید بر اینکه امور آب تهران بزرگ به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران وظیفه حراست و حفاظت از منابع آبی را برعهده دارد، گفت: این امور به عنوان متولی آب در محدوده تحت پوشش خود، با هرگونه اقدام غیرقانونی در زمینه آب های سطحی و زیرزمینی برخورد قاطع و قانونی خواهد کرد.

 


1 2 Page: