|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

طرح آبرسانی به شهر تهران از سد تنظیمی امیرکبیر

تاریخچه و دلایل توجیهی اجرای طرح: شرکت آب منطقه ای تهران به منظورآینده نگری درمصرف بهینه ازپتانسیل موجودآبهای سطحی و زیرزمینی درغرب وشمالغرب تهران مطالعاتی راتوسط موسسه همکاریهای بین المللی ژاپن (جایکا) به عنوان مطالعات مدیریت آب غرب تهران بزرگ انجام دادکه موضوع آن،طرح تامین وانتقال آب شرب تهران بوده است. مطالعات طرح جامع آب تهران که بخشی ازآن،پیش بینی نیازآبی ومنابع تامین آن می باشد توسط مهندسین مشاورجاماب انجام ونتایج آن درگزارشی تحت عنوان " به هنگام کردن مطالعات طرح جامع آب تهران–آذرماه 1379" تهیه شد . با توجه به مطالعات ، انتقال حدود 590 میلیون متر مکعب آب ( شامل 340 میلیون متر مکعب از کرج و 120 میلیون متر مکعب از طالقان ) در آینده بمنظور جبران افزایش تقاضای آب به شهر تهران و کاهش آلودگی آب انتقالی، اجرای پروژه تونل انتقال آب از کرج به تهران ضروری است. راه حل‌های این موضوع طرحی با عنوان"طرح تامین و انتقال آب شرب تهران"می باشد که در قانون بودجه سال 1380 طرحهای عمرانی منظور و انجام این طرح به شرکت آب و فاضلاب به عنوان دستگاه اجرائی واگذار شد. در اواخر مهرماه 80 وزارت نیرو طی نامه ای به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور خواستار تغییر دستگاه اجرایی شد و شرکت آب منطقه ای تهران را به عنوان دستگاه اجرائی معرفی نمود در نتیجه در تاریخ 18/9/80 موافقتنامه مربوطه با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مبادله شد و بلافاصله نسبت به انجام مراحل انتخاب مشاور اقدام و مشاور پروژه از اسفند ماه 80 مطالعات مرحله اول را آغاز و در دیماه 1381 به اتمام رساند . جدول وزن دهی اجزای طرح تونل انتقال آب به طول 29 کیلومتر و قطر 4 متر 68% فاز اول تصفیه خانه به ظرفیت 7.5 مترمکعب در ثانیه 15% فاز اول تصفیه خانه به ظرفیت 7.5 مترمکعب در ثانیه 15% سرریز تصفیه خانه تا رودخانه کن 2% با توجه به محدودیت منابع اعتباری از محل درآمد عمومی کشور مقرر گردیده بود قطعه دوم تونل و فاز اول تصفیه خانه با استفاده از تسهیلات فاینانس خارجی اجرا گردد و مناقصه مربوطه در سال 83 انجام و مشارکت سابیر عمراب به عنوان برنده مناقصه تعیین و قرارداد مربوطه در سال 84 به آن مشارکت ابلاغ شد. سپس مراحل فاینانس خارجی پیگیری گردید که پس از مدتی مقرر شد تامین مالی پروژه از صندوق ذخیره ارزی انجام گردد که بدلیل عدم موافقت با تخصیص اعتبار طرح از صندوق مقررگردید، طرح و اجرای قطعه دوم تونل و فاز اول تصفیه خانه ششم بصورت ترک تشریفات مناقصه با استفاده از بودجه عمومی به ترتیب به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و مشارکت سابیر-عمراب ارجاع شد.


  تاریخ شروع
27 اسفند 1380
  تاریخ پایان
29 اسفند 1400
  اعتبار کل پروژه
6,800,000,000,000 ریال
  پیشرفت پروژه ( 95%)
 

اهداف طرح:

1 ـ ایجاد امکان انتقال حق آبه کامل تهران از سدهای امیرکبیر و طالقان

2- جایگزینی سیستم های موجود انتقال و تصفیه آب شهر تهران که پاره ای از آنها بیش از 50 سال بهره برداری شده و در زمانهای پیک مصرف آب بیش از ظرفیت اسمی بهره برداری می شوند .

3ـ فراهم نمودن امکان بررسی ، بازسازی و اصلاح سیستم های موجود انتقال و تصفیه آب در تهران

4- آبرسانی به مناطق شهری با ارتفاع بالاتر از رقوم تحت پوشش تصفیه خانه های موجود به طریق ثقلی و در نتیجه کاهش  هزینه های پمپاژ و صرفه جویی در هزینه های بهره برداری و نگهداری سیستم های موجود توزیع آب

5ـ آبرسانی به مناطق گسترش یافته در محدوده شمال و شمال غرب تهران بزرگ

6 ـ افزایش ظرفیت تصفیه آب در شهر تهران

7- افزایش ایمنی و پدافند غیر عامل تامین آب تهران

مشخصات فنی:

 • الف : تونل انتقال در دوقطعه مجموعا به طول 29.5 کیلومتر

 

 • ب : تصفیه خانه ششم تهران با ظرفیت کل 15 مترمکعب در ثانیه (دوفاز 7.5 مترمکعب در ثانیه)

 

 • ج : سرریز به طول حدود 2.5 کیلومتر و عرض 4 متر

 

 

پولساتور(زلال کننده)

ورودی جریان آب

بازیافت

خروجی جریان آب

تزریق مواد  شیمیایی

مخزن آب تصفیه شده

حوضچه بازیافت

آب فضای سبز

تخلیه لجن

فلش میکسر

فیلتراسیون

کلرزنی

آشغالگیر

پارشال فلوم

حوضچه آرام کننده

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موقعیت جغرافیایی طرح:

تونل انتقال آب ، از سد تنظیمی کرج شروع و تا محل تصفیه خانه ششم در اراضی لتمال کن واقع در ضلع شمالی شهرک راه آهن تهران امتداد دارد.

تصفیه خانه در زمینی به وسعت بیست هکتار به ابعاد تقریبی 500*400 متر در منطقه کن، واقع در شمال غربی شهر تهران و در بالای بزرگراه همت است.

 

موقعیت طرح آبرسانی به شهر تهران از سد تنظیمی امیرکبیر (کرج)

 

موقعیت زمین تصفیه خانه تقریبا در شمالی ترین بخش منطقه مذکور در کوهپایه‌ای که بر عمده مخازن پایین دست و مناطق اطراف مسلط است قرار گرفته و به لحاظ موقعیت قرار گیری ، می توان پوشش مناسبی را به صورت ثقلی ، برای تامین آب بخش بزرگی از شهر تهران ، از این تصفیه خانه انتظار داشت .

 

 

 

بخش تونلها :

مشاور قطعه اول تونل  : مهندسین مشاور لار        مشاور قطعه دوم تونل  : مهندسین مشاور مشانیر

 

پیمانکاران:

عنوان پیمان

نام پیمانکار

قطعه اول تونل تهران - کرج

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء - موسسه حرا

قطعه دوم تونل تهران کرج

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء - موسسه حرا

 

 

تصفیه خانه ششم آب تهران

 

مشاور : مهندسین مشاور مشانیر

(مشاوران همکار با پیمانکار : مشارکت اشتوکی پارس – پایا طرح اندیش)

 

 

پیمانکاران:

عنوان پیمان

نام پیمانکار

فاز اول تصفیه خانه ششم آب تهران

مشارکت سابیر- عمراب

سرریز تصفیه خانه ششم تهران

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء - موسسه حرا

 

 

 

برآورد هزینه های اجرای طرح :             6800  میلیارد ریال (تونل ها + فاز اول و دوم تصفیه خانه)

هزینه انجام شده تاکنون:                       3430 میلیارد ریال (تونل ها + تصفیه خانه)

 

سال شروع مطالعات:                  اسفند 1380

سال شروع عملیات اجرایی:       مهر 1384

پیش بینی زمان خاتمه طرح: (فاز یک) شهریور98

پیش بینی زمان خاتمه طرح: (فاز 2) سال 1402

نتایج و پیامدهای حاصل از اجرای طرح:

با بهره‏برداری از طرح آبرسانی به شهر تهران از سد امیرکبیر، ضمن جایگزینی سیستم‏های قدیمی انتقال و تصفیه آب شهر تهران و فراهم نمودن امکان بازسازی و اصلاح سیستم‏های انتقال و تصفیه فعلی، امکان آبرسانی به مناطق گسترش یافته در محدوده شمال و شمالغرب تهران بزرگ و مناطق شهری با ارتفاع بالاتر از رقوم تحت پوشش تصفیه‏خانه‏های موجود به طریق ثقلی فراهم خواهد شد و صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی و هزینه‏های پمپاژ به عمل خواهد آمد و به دلیل احداث تصفیه‏خانه ششم، ظرفیت تصفیه آب آشامیدنی شهر تهران افزایش خواهد یافت و با انتقال آب از طریق تونل 5/29 کیلومتری در اعماق زمین، ضمن حفاظت آب شرب تخصیص یافته به تهران از نقطه نظر آلودگی‏های موجود در حاشیه رودخانه کرج، امکان دسترسی غیر مجاز و خرابکاری در سیستم انتقال آب از سد امیرکبیر به حداقل ممکن رسیده و برداشت‏های غیر مجاز آب نیز حذف خواهد شد و این امر سبب افزایش ضریب ایمنی تامین آب پایتخت و رعایت تمهیدات پدافند عامل می‏گردد و از طرفی امکان مانور بیشتری بر روی منابع آب بو یژه در شرایط خشکسالی و اضطراب  را فراهم می آورد.

 

 

  تاریخ ثبت : 18 فروردین 1398
 664
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 42
 • بیشترین بازدید همزمان : 321
 • بازدید امروز : 942
 • بازدید دیروز : 4,625
 • کل بازدید : 3,616,540
 • آخرین به روزرسانی : 27 خرداد 1400 21:36:11
 • شناسه IP شما : 3.236.117.38

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : تهران، بلوار کشاورز، خیابان حجاب
 • کدپستی : 1415615441
 • تلفن :
 • فاکس : 02188966555
 • پست الکترونیکی : info[at]thrw.ir
 • پیامک : 50002405
 • تلفن گویا : 0218455