|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

ارتقایی: باروری ابرهای تهران 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: برای اجرای عملیات بارورسازی ابرهای تهران نیاز به حدود دو میلیارد تومان اعتبار است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس"خسرو ارتقایی" امروز (شنبه) در گفتگو با خبرنگاران جراید و رسانه های کشور با اعلام این خبر اظهار کرد: بارورسازی ابرها در تهران نیازمند دو میلیارد تومان اعتبار است که در صورت تامین این میزان اعتبار، می توان عملیات باروری ابرها را اجرایی کرد، به همین منظور نیز پیگیری های زیادی انجام شده تا بتوانیم این رقم را هرچه سریعتر دریافت نماییم.

ارتقایی با اشاره به ثبت کمتر از دو میلیمتر بارش از ابتدای سال آبی جدید 94-93 (مهرماه) تاکنون، تصریح کرد: سازمان هواشناسی کشور برای سه ماهه پاییز پیش بینی بارش نرمال را داشته که اگر این پیش بینی محقق شود، می توان بخشی از آبی که در دو سال اخیر مصرف شده را جبران کرد.

وی تاکید کرد: به هر حال حتی اگر در سال آبی جدید بارش های بیش از نرمال نیز داشته باشیم، وضعیت آبی استان تازه به یکسال گذشته بازخواهد گشت و اگر این بارش دو سال ادامه یابد، وضعیت ذخایر آبی تازه به دو سال پیش یعنی سال 91-90 خواهد رسید که سال نرمال آبی استان تهران بوده است.

ارتقایی یادآوری کرد: مقایسه ای بین آورد یا ورودی آب به سدهای تهران در سال های آبی 93-92 (پارسال)، 92-91 و 91-90 (سال نرمال) نشان می دهد که به ترتیب یک میلیارد مترمکعب، یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب و دو میلیارد و 300 میلیون مترمکعب آب به مخزن سدها وارد شده که روند کاهشی چشمگیری داشته است.

وی با بیان اینکه حجم کل آب موجود در مخزن سدهای پنجگانه استان تهران در زمان حاضر 420 میلیون مترمکعب است، گفت: این میزان در سال گذشته 470 میلیون مترمکعب و در زمان مشابه سال 91-90 بیش از 760 میلیون مترمکعب بوده است. 

ارتقایی ادامه داد: حجم آب موجود در سدهای امیرکبیر، لتیان، لار، طالقان و ماملو به ترتیب 102، 34، 28، 157 و 97 میلیون مترمکعب است و حجم مرده این سدها نیز به ترتیب 20، 15، 10، 100 و 30 میلیون مترمکعب می باشد که این حجم قابل برداشت و استفاده نیست. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران همچنین از مجوز حفر چاه آب شرب به شرکت آب و فاضلاب استان تهران در سال جاری خبر داد و گفت: همانگونه که قبلا هم اعلام شد برای حفر 74 حلقه چاه مجوز صادر شده که تاکنون 20 حلقه چاه حفاری و 10 حلقه نیز در حال حفاری است و مابقی این چاه ها نیز با تعاملاتی که بین شرکت های آبفا و شهرداری انجام شده است به تدریج حفاری خواهد شد.

ارتقایی اضافه کرد: در صورت حفاری همه این 74 حلقه چاه، می توان 40 میلیون مترمکعب آب را برداشت و استفاده نمود.

ارتقایی همچنین با تاکید بر استفاده از پساب به جای آب چاه برای آبیاری فضای سبز، تصریح کرد: با هماهنگی هایی که با شهرداری مناطق مختلف شهرداری انجام شده است، استفاده از پساب و قنات برای آبیاری فضای سبز در دستور کار قرار گرفته تا چاه های آب برای این موضوع استفاده نشود. به هر حال آب قنات ها با توجه به سطحی بودن آن ها آلودگی هایی دارند که قابل استفاده برای شرب نیستند اما می توانند در آبیاری فضای سبز استفاده شوند.

ارتقایی در بخش دیگری از سخنان خود، سفره آب زیرزمینی تهران را پاک و تمیز اعلام کرد و گفت: این سفره همچنان پاک است و آب شربی که از چاه ها برداشت می شود مشکلی ندارد چراکه چاه های شرب عمق بالای 200 متر دارند و از اعماق زمین آب را استحصال می کنند و به همین دلیل از طریق چاه های جذبی فاضلاب که حدود 15 تا 20 متر عمق دارند، آلوده نخواهند شد. ضمن اینکه فاضلابی که از چاه های جذبی به لایه های خاک نفوذ می کنند به صورت طبیعی و توسط لایه های مختلف خاک تصفیه و پالایش می شوند.

وی البته تاکید کرد: به هر ترتیب با توجه به نگرانی هایی که همواره وجود داشته است طرح هایی برای خارج کردن فاضلاب شهری و خانگی و رفع نگرانی ها در حال اجرا می باشد. 

ارتقایی اضافه کرد: مساله مهمی که اکنون وجود دارد کاهش تغذیه آبخوان با آب پاکی است که در گذشته از طریق بستر زمین نفوذ می کرد و به آبخوان می رسید اما امروزه به دلیل ساخت و سازها، آسفالت شدن زمین و بتنی کردن بستر رودخانه ها و جوی ها این امکان کاهش یافته است و بنابراین باید به طریق مصنوعی آبخوان را تغذیه نمود.

ارتقایی در پایان سخنان خود، میزان استفاده بخش کشاورزی از آب در استان تهران را نیز اعلام کرد و گفت: در شرایط نرمال، 60 درصد آب برای بخش کشاورزی استان تهران است و مابقی برای شرب، صنعت و محیط زیست تخصیص داده می شود.

کد خبر: 755
  تاریخ خبر : 19 مهر 1393
 579
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 33
 • بیشترین بازدید همزمان : 321
 • بازدید امروز : 4,369
 • بازدید دیروز : 5,002
 • کل بازدید : 4,322,064
 • آخرین به روزرسانی : 25 مهر 1400 13:14:25
 • شناسه IP شما : 3.80.3.192

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : تهران، بلوار کشاورز، خیابان حجاب
 • کدپستی : 1415615441
 • تلفن : 02181751
 • فاکس : 02188966555
 • پست الکترونیکی : info[at]thrw.ir
 • پیامک : 50002405
 • تلفن گویا : 02181751