|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

لزوم كاربردهاي گياه وتيور در مديريت كيفيت منابع آب بررسي شد

كارگاه آموزشي "كاربردهاي گياه وتيور (vetiver) در مديريت كيفي منابع آب و مهندسي رودخانه" به ميزباني شركت آب منطقه اي تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، در كارگاه آموزشي " كاربردهاي گياه وتيور vetiver در مديريت كيفي منابع آب و مهندسي رودخانه " كه توسط گروه محيط زيست و كيفيت منابع آب شركت آب منطقه اي تهران روز يكشنبه هفته جاري (27 بهمن ماه 92) در محل سالن كنفرانس برگزار شد، معاون حفاظت و بهره برداري شركت تاكيد كرد: با توجه به كاهش شديد نزولات جوي در استان تهران حفظ كيفيت منابع آبي يك امر ضروري و مهم است.

مهندس "مهدي فروغي" اضافه كرد: در شرايطي كه منابع آبي با محدوديت هايي مواجه مي شود به طور معمول آلودگي اين منابع حياتي افزايش مي يابد و به همين دليل بايد راه هايي را جهت پيشگيري و مقابله با افزايش هاي احتمالي آلودگي آب مورد توجه قرار گيرد.

فروغي با تاكيد بر لزوم توجه جدي به فن آوري هاي جديد و روش هاي نوين مديريت كيفي منابع آب اظهار كرد: اميد مي رود متخصصان صنعت آب نسبت به ارائه الگوی کاربردی جهت حفاظت از كيفيت آب در منابع ذخيره كننده و همچنين مجاری آب های سطحی استان تهران به نتایج مناسبی دست يابند.

به گفته وي، يكي از روش هاي طبيعي و نوين در اين زمينه مي تواند استفاده از گياه ويتور باشد كه نمونه هاي آن در كشور عملياتي شده است.

در ادامه اين كارگاه آموزشي، دكتر "عباس اكبرزاده" مدير پژوهشكده مهندسي هيدروليك و محيط هاي آبي موسسه تحقيقات آب نيز با ارائه مطالبي درخصوص گياه پالايي و استفاده از گياهان در تصفيه آب و فاضلاب خاطر نشان كرد: این کارگاه با هدف آشنایی مديران و متخصصان منابع آب با فن آوري هاي گیاه پالایی و معرفی توانمندی های گیاه وتیور به عنوان یکی از روش های غیرسازه­ای در حفاظت کیفی منابع آب و مهندسی رودخانه برگزار مي شود و مؤسسه تحقيقات آب جهت اجرای یک پروژه کوچک مقیاس برای شناخت هرچه بیشتر رفتار این گیاه در شرایط واقعي آمادگي همكاري لازم را دارد.

وي با تاكيد بر فوايد اين گياه در حفاظت از منابع آبي، اظهار كرد: استفاده از گیاه وتیور به عنوان یک گیاه پالاینده در دنیا شناخته شده است و در موسسه تحقيقات آب نيز به صورت آزمايشي كاربردها و فوايد آن در شرايط مختلف بررسي شده است.

در ادامه اين كارگاه، مهندس "شروين جمشيدي" به ارائه دستاوردهاي پژوهشي در اين خصوص پرداخت و با ارائه نتايج مطالعاتي كه در اين خصوص در موسسه تحقيقات آب انجام شده، گفت: يكي از روش هاي كم هزينه، پردوام و قابل اجرا كه اخيراً مورد توجه جوامع علمي جهان قرارگرفته استفاده از گياه وتيور گراس است.

جمشيدي سپس افزود: اين گياه كارايي بسيار بالايي در زمينه حفظ و بهبود كيفيت منابع آب داشته و به بيش از 10 فلز سنگين مقاوم است. همچنين مي تواند در دماي منفي 22 تا مثبت 55 فعاليت نمايد.

وي با اشاره به اينكه وتيور مي تواند عناصر سنگين محلول در آب آلوده را جذب كند، گفت: اين گيان همچنين قابل كشت به صورت هيدروپونيك بر روي آب هاي سطحي است. از جمله قابليت هاي ديگر اين گياه مقاومت به شوري، آتش و انجماد ،كاربرد در حفاظت از خاك، سريع بالا در رشد و توليد علوفه خوش خوراك براي دام و همچنين كاربردهاي ديگري مانند استفاده در صنعت عطرسازي، توليد محصولات آرايشي و بهداشتي، صنايع دستي، توليد چسب و توليد داروهاي گياهي است.

وي در پايان اشاره كرد: به نظر مي رسد با توجه به شرايط اقليمي كشور ايران و مقاومت بالاي گياه وتيور در تحمل شرايط محيطي و كارايي آن در جذب عناصر محلول در آب اين گياه بتواند پس از مراحل آزمايشي،راهكاري مناسب براي پالايش آب هاي سطحي و بهبود كيفيت آن باشد.

لازم به ذكر است در اين كارگاه جمعي از مديران ستادي شركت آب منطقه اي تهران، مديران امورات تابعه و  سدهاي زيرپوشش،كارشناسان و مديران بخش هاي مختلف و جمعي از مديران و كارشناسان شركت مديريت منابع آب ايران در اين نشست حضور داشتند و به تبادل نظرات خود پرداختند.

کد خبر: 518
  تاریخ خبر : 29 بهمن 1392
 1255
  دیدگاه کاربران
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 28
 • بیشترین بازدید همزمان : 321
 • بازدید امروز : 5,316
 • بازدید دیروز : 4,702
 • کل بازدید : 4,352,928
 • آخرین به روزرسانی : 28 مهر 1400 15:02:42
 • شناسه IP شما : 3.236.218.88

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : تهران، بلوار کشاورز، خیابان حجاب
 • کدپستی : 1415615441
 • تلفن : 02181751
 • فاکس : 02188966555
 • پست الکترونیکی : info[at]thrw.ir
 • پیامک : 50002405
 • تلفن گویا : 02181751