|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

در پی بارش های بهاری صورت گرفت؛

هشدارهای شرکت آب منطقه ای تهران نسبت به احتمال وقوع سیلاب های مخرب در رودخانه های استان

مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه های شرکت آب منطقه ای تهران در پی بارش های بهاری نسبت به احتمال وقوع سیلاب های مخرب در رودخانه ها و مسیل های استان تهران هشدار داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "حسین زنگویی" امروز (شنبه) با اعلام هشدار نسبت به احتمال وقع سیلاب های مخرب در رودخانه ها و مسیل های استان تهران گفت: با توجه به فرارسیدن فصل بارش و سیلاب و با توجه به هشدارهای سازمان هواشناسی احتمال وقوع سیلاب های مخرب در حوضه های آبریز استان تهران به ویژه رودخانه های کن، امام زاده داوود، حوضه های شمالی استان شامل دربند، گلاب دره و فرحزاد، حوضه های شرقی شامل رودخانه های جاجرود، شمیرانات، پاکدشت و دماوند دور از انتظار نیست.

زنگویی در ادامه تاکید کرد: بنابراین از تمامی شهروندان و گردشگران نوروزی تقاضا داریم تا جدا توصیه ها و هشدارهای سازمان هواشناسی را برای پیش بینی رگبار، آبگرفتگی و سیل را جدی گرفته و پیش از سفرها به گزارشات هواشناسی که از طریق رسانه ملی و رادیو و سایت های مختلف هواشناسی استان اعلام می شود توجه کنند و بر این اساس، برنامه ریزی لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه بستر رودخانه ها به هیچ عنوان محل مناسبی برای استقرار و اسکان مسافران و گردشگران و همچنین محل مناسبی برای تفرج  و اطراق شهروندان نیست، توصیه کرد: به هنگام بارندگی و سیل در کوتاهترین زمان ممکن به ارتفاعات پناه برده چراکه زیر پل ها و در مسیر رودخانه و مسیل ها به هیچ وجه محل مناسبی برای فرار  از  بارندگی و سیلاب نیست.

زنگویی ادامه داد: با توجه به اینکه سیلاب ممکن است در یک لحظه، تغییر مسیر دهد و با موج خود، افراد و یا حتی خودرو گرداشگران را با خود ببرد، بنابراین لازم است تا شهروندان و گردشگران به ویژه در زمان بارندگی حداکثر فاصله را از مسیر رودخانه ها حفظ نمایند.

مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه های شرکت آب منطقه ای تهران در ادامه توصیه ها و هشدارهای این شرکت در خصوص وقوع سیلاب در رودخانه های استان تهران گفت: گردشگران باید از پارک خودرو در بستر رودخانه و توقف در محدوده رودخانه به منظور تفریح و صرف غذا و غیره جدا خودداری نمایند. به ویژه اینکه سیلاب همراه با گل و لای می تواند قدرت تخریبی آن را به شدت افزایش می دهد و جان و مال انسان ها را در معرض تهدید جدی قرار دهد.

وی یکی از اشتباهات رایج در نادیده گرفتن هشدارهای سیل را آفتابی بودن منطقه گردشگران در پایین دست رودخانه ها عنوان کرد و یادآور شد: ممکن است هوا در محدوده بستر رودخانه آفتابی و صاف باشد اما در بالادست رودخانه بارندگی شدید صورت گرفت و سیلاب مخربی در راه باشد به همین دلیل هم وطنان باید توجه ویژه ای در این ایام به هشدارهای مختلف بدهند.

وی با تاکید بر اینکه مردم به تابلوهای هشدار سیل و بستر رودخانه ها توجه کنند، توصیه دیگری نیز به گردشگران کرد و افزود: به محض ملاحظه اولین جریان رودخانه، حاوی شاخ و برگ درختان و گیاهان در بستر خشک رودخانه و گل آلوده شدن آن، گردشگران باید سریعا از رودخانه فاصله بگیرند چراکه سیلاب با سرعت و قدرت زیادی جریان می یابد و این رویدادها اولین علائم آن محسوب می شوند.

زنگویی در بخش دیگری از سخنان خود به افرادی که در حریم و بستر رودخانه ها ساخت و ساز می کنند نیز هشدار داد: هر گونه ساخت و ساز در بستر رودخانه ها ممنوع می باشد و ایجاد سازه هایی نظیر پل و زیرگذر بر روی رودخانه ها می بایست با رعایت شرایط فنی و هماهنگی با شرکت آب منطقه ای تهران انجام  شده تا در صورت احداث، با عبور ایمن سیلاب همراه باشد.

وی در پایان یادآور شد: مردم بهترین ضابطین و حافظ منابع آب هستند به همین دلیل در صورت مشاهده محل های حادثه خیز و یا حادثه ساز، موضوع را در مسیرهای خارج از شهر به راهداری و در داخل شهر به سامانه 137 اطلاع دهند.

کد خبر: 1324
  تاریخ خبر : 7 فروردین 1395
 1072
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 30
 • بیشترین بازدید همزمان : 321
 • بازدید امروز : 4,739
 • بازدید دیروز : 4,702
 • کل بازدید : 4,352,351
 • آخرین به روزرسانی : 28 مهر 1400 15:02:42
 • شناسه IP شما : 3.236.218.88

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : تهران، بلوار کشاورز، خیابان حجاب
 • کدپستی : 1415615441
 • تلفن : 02181751
 • فاکس : 02188966555
 • پست الکترونیکی : info[at]thrw.ir
 • پیامک : 50002405
 • تلفن گویا : 02181751