Tuesday, 21 Mordad 1399
 |  Color  |  + . -
ADA
_HB_MODAL_CLOSE
_HB_MODAL_CLOSE
کرونا
شعار سال
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران

 

    احیاء و تعادل بخشی منابع آبی با استفاده از سیستم ساماب2016-12-31
دبیر کمیته دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری گفت: از آن جایی که شرکت آب منطقه ای تهران متولی تامین و تخصیص آب در حوزه زیرزمینی و سطحی در سطح استان تهرا ن بوده،حفاظت از منابع آبی با استفاده از سامانه جامع ساماب در راستای احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی به خوبی صورت می گیرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "علیرضا موسوی" با اعلام این مطلب اظهار کرد: راه اندازی سامانه ساماب یکی از اصلی ترین فعالیت بخش فناوری اطلاعات شرکت آب منطقه ای تهران به حساب می آید.سامآب یک سامانه جامع  با فرآیندها و فرم‌های اطلاعاتی منطبق با قوانین، دستورالعمل‌ها، و استانداردهای تحت وب می باشد که پس از بحث و بررسی و تبادل نظرهای کارشناسی، در جلسات متعدد  وکارگروه‌های تخصصی مربوطه، این سامانه با اهداف و رویکردهای تسهیل در ارائه خدمات به متقاضیان بهره‌برداری از منابع آب از طریق درگاه خدمات دولت و دفاتر پیشخوان دولت به‌صورت تعاملی در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک طراحی و پیاده‌سازی شده است.
وی با بیان اینکه اجرای سامانه ساماب یک پروژه ملی در سطح شرکت های آب منطقه ای می باشد، عنوان کرد: با توجه به قابلیت های سامانه جامع و یکپارچه ساماب و اخذ مجوز از شرکت مدیریت منابع آب ایران در سال 94  اقدامات اولیه  و تامین زیرساخت ها ( تهیه تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات ، برقراری خطوط mpls  مخابراتی میان امورات تابعه و ستاد ، خرید تجهیزات رایانه ای و افزایش پهنای باند اینترنت امورات و سایر موارد) جهت استقرار سامانه فوق انجام شد و تمامی اطلاعات منابع آبی ( سطحی و زیرزمینی )، درآمد و امور مشترکین استان تهران به این سامانه انتقال یافته است .
وی همچنین تاکید کرد:  از ابتدای سال 95  دوره های آموزشی لازم در سطح مدیران  و کارشناسان مرتبط به سامانه در ستاد و هریک از امورات برگزار گردید و با ابلاغ مدیر عامل شرکت این سامانه از آذرماه سال جاری به صورت قطعی در ستاد و امورات منابع آب استان استقرار یافت و مورد بهره برداری قرار گرفته است .
موسوی در خصوص یکی از اهداف این سامانه تصریح کرد: فراهم‌سازی امکان نظارت و کنترل هوشمند در زمینه اقدامات حفاظتی منابع آب و به ویژه پروژه‌های طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی (فرآیندهای کنترلی و نظارتی) و استفاده به عنوان یک سامانه حمایت از تصمیم‌گیری و یکسان‌سازی رویه فرآیندهای کاری (ساختار فرآیندها، قالب قراردادها، شیوه محاسبات و سایر موارد) و جلوگیری از اعمال سلایق شخصی مغایر با قوانین و دستورالعمل‌ها ، یکی از  ویژگی های این سامانه است.
دبیر کمیته دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری همچنین بهره‌برداری منابع آبی و آمار عملکردی حوزه حفاظت در قالب فرآیندهای مرتبط و  متمرکز کردن تمامی داده‌های مربوط به بهره‌برداری از منابع آب سطحی و زیرزمینی در یک منبع اطلاعاتی پویای مبتنی بر وب را نیز، بخشی از کاربردهای این سامانه دانست و بیان کرد: مدیریت سوابق پرونده‌ها و صرفه‌جویی در وقت و هزینه کارشناسی ، تهیه گزارش‌های کارآمد و به روز از آخرین وضعیت خدمات  و مدیریت منابع آبی  و نیز جلوگیری از بهره‌برداری‌های غیرمجاز از منابع آبی،‌ نیز از دیگر کاربردهای این سامانه می باشد.
وی ادامه داد:   پس از بحث و بررسی و تبادل نظرهای کارشناسی، و برگزاری جلسات متعدد درشرکت مدیریت منابع آب ایران، شرکت آب منطقه ای تهران به عنوان پایلوت کشوری در حوزه درآمد و امور مشترکین معرفی شده است. 
 موسوی با اشاره به اینکه این سامانه با اهداف و رویکردهایی نظیر تسهیل در ارائه خدمات به متقاضیان بهره‌برداری از منابع آب از طریق درگاه ملی خدمات دولت و دفاتر پیشخوان دولت به‌صورت تعاملی (فرآیندهای متقاضی محور) در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک طراحی و پیاده‌سازی شده است یادآور شد: ارائه خدمات متقابل بین سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و استعلام‌های بین دستگاهی ( جهاد کشاورزی، ستاد سوخت،ثبت اسناد و املاک و سایر دستگاه ها)  رفع مغایرت‌های آماری و اطلاعاتی در حوزه حفاظت و بهره‌برداری با الزام مستندسازی اطلاعات  و بهره‌برداری منابع آبی و آمار عملکردی حوزه حفاظت در قالب فرآیندهای مرتبط، مدیریت سوابق پرونده‌ها و صرفه‌جویی در وقت و هزینه کارشناسی و تهیه گزارش‌های کارآمد و به روز از آخرین وضعیت خدمات حوزه آب و مدیریت بهینه منابع آبی و همچنین جلوگیری از بهره‌برداری‌های غیرمجاز از منابع آب،‌ برق و قاچاق سوخت به عنوان کاربرد دیگر این سامانه قابل ذکر می باشد.
وی همچنین خاطر نشان کرد:  با پیاده‌سازی 23 فرآیند متقاضی محور در حوزه حفاظت از منابع آب زیرزمینی و 12 فرآیند در حوزه حفاظت و بهره‌برداری آب سطحی بخش قابل توجهی از اهداف اصلی  این سامانه حاصل  می شود 
موسوی در خصوص نقش سیستم ساماب  در اجرای طرح تکریم ارباب رجوع  گفت: در جهت تحقق اهداف طرح تکریم مردم و جلب رضایت ارباب رجوع و همچنین به منظور اطلاع رسانی به موقع و مناسب از وضعیت خدمت رسانی ، در سامانه ساماب تمهیداتی در نظر گرفته شده که از بستر تلفن همراه و بهره مندی از سرویس ارسال و دریافت پیامک ، امکان تعامل دوسویه با ذی نفعان حوزه آب میسر می باشد.
وی با بیان اینکه استعلامات آنلاین دوسویه آب و برق در سامانه ساماب نیز به راحتی انجام 
می پذیرد، عنوان کرد:  لزوم بکارگیری وب سرویس های دو سویه آب و برق در راستای یکپارچه سازی و یکسان سازی آمار چاه های برقی در انواع مصارف مختلف می باشد. در حال حاضر آمار چاه های برقی در شرکت توزیع  برق و شرکت آب منطقه ای بسیار متفاوت می باشد. از اهداف این استعلام دوسویه می توان به کنترل میزان مصرف مشترکین مطابق با پروانه های معتبر صادره و مدیریت بهتر منابع آب ، شناسایی چاه های غیر مجاز جدید ، شناسایی مشترکین با نوع مصرف غیر مجاز ،شناسایی مشترکین با اضافه برداشت و  جریمه مشترکین خاطی اشاره کرد .
 موسوی ادامه داد: در حال حاضر دو  وب سرویس در سامانه ساماب تهیه شده و از قابلیت های ضمنی این سیستم به شمار می رود. هر کدام از طرفین ( شرکت توزیع برق و شرکت آب منطقه ای استان تهران ) در کنار اقلام اطلاعاتی  پرونده مشترک، اقلام جدیدی مرتبط با پرونده مشترک در طرف دیگر تعریف خواهد کرد که به صورت خودکار و با فراخوانی  وب سرویس ها به روز رسانی خواهند شد. این کار امکان تهیه گزارشات تلفیقی آب وبرق با تفکیک ها و بازه های مختلف زمانی را برای کاربران فراهم خواهد نمود.
 وی افزود: در حال حاضر در ساماب گزارشات زیادی وجود دارد که وضعیت پروانه ها و مشترکین را به تفکیک و در بازه های زمانی مختلف و اعمال فیلترهای دیگر تولید می نماید که بایستی اقلام اطلاعاتی مهم وفوق الذکر برق نیز در این گزارشات تلفیق شده تا پروسه "استعلامات آنلاین دو سویه آب وبرق" به  نتایج کامل خود برسد.
موسوی یکپارچگی اطلاعات در سامانه، تسهیل در اجرای طرح پیشخوان دولت ، تکریم ارباب رجوع،صرفه جویی در زمان، افزایش دقت و کیفیت فرآیندها را از اهداف کلی طرح عنوان کرد و افزود: افزایش امنیت اطلاعات، پرداخت قبوض از درگاه های اینترنتی و سایر درگاه ها، تدقیق اطلاعات و استعلامات آنلاین دوسویه آب و برق و ستاد سوخت و غیره نیز از جمله  مهم ترین اهداف این طرح می باشد.
وی در پایان  خاطر نشان کرد: درخواست مجوزهای بهره برداری از منابع آبی، تخصیص منابع آبی، محاسبات و پردازش های مالی ، صدور قبض کارشناسی، صدور قبض آب بها، تقسیط و وصول آب بها، بارگذاری فایل وصول بانکی، تهیه گزارشات وصول آب بها و کارشناسی ، تهیه گزارشات درآمد تعهدی و ارزش افزوده نیز ازجمله ویژگی های این سامانه به شمار می آید.

 


    آزادسازی ۱۰ هکتار از تصرفات حریم و بستر رودخانه های استان تهران2016-12-30
مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به آزادسازی ۱۰ هکتار از تصرفات حریم و بستر رودخانه های استان تهران از ابتدای سال تاکنون، گفت: این تخلفات مربوط به مستحدثات غیرمجازی همچون پل،مسقف کردن رودخانه و دیواره بخشی از ساختمان ها بوده است.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای تهران، "حسین زنگویی" با اشاره به آزادسازی ۱۰ هکتار از تصرفات حریم بستر رودخانه‌های استان تهران از ابتدای سال تاکنون، عنوان کرد: متاسفانه با وجود هشدارهای متعدد و پیگیری‌های لازم و قانونی، همچنان افرادی بر ساخت و ساز و تجاوز به بستر و حریم رودخانه‌ها اقدام می‌کنند که این اقدام‌های غیرقانونی علاوه بر ضربه زدن به محیط زیست و منابع طبیعی سبب آلوده شدن و از بین رفتن رودخانه‌ها و تشدید سیلاب شده است.
زنگویی با هشدار مجدد به متخلفانی که به منابع آبی به ویژه رودخانه‌ها تجاوز کرده و در آن‌ها اقدام به ساخت و ساز می‌کنند، تاکید کرد: امورات منابع آب شهرستان‌های استان تهران به عنوان نمایندگان شرکت آب منطقه‌ای تنها متولی منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی هستند و با هرگونه اقدام غیرقانونی نظیر تصرف و ساخت و ساز در بستر و حریم رودخانه‌ها به صورت قانونی برخورد خواهند کرد.
وی خاطرنشان کرد: هرگونه ساخت و ساز در بستر رودخانه‌ها ممنوع است و ایجاد سازه‌هایی مانند پل و زیرگذر روی رودخانه‌ها باید با رعایت شرایط فنی و هماهنگی با شرکت آب منطقه‌ای تهران انجام شود.
مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه شرکت آب منطقه‌ای تهران در پایان تصریح کرد: اکنون که کشور در شرایط خشکسالی و بی‌آبی به سر می‌برد باید همه مردم دست به دست هم دهند تا از فعالیت‌هایی که این شرایط را تشدید می‌نماید خودداری کنند.

 


    کیفیت آب سد‌ها و رودخانه‌های تهران به سمت بهبودی می‌رود/ جمع آوری دو هزار تن زباله از سدهای کرج و لتیان2016-12-26
مجری طرح جلوگیری از آلودگی آب شرب تهران با تاکید بر اینکه کیفیت آب سد‌ها و رودخانه‌های تهران با شیب ملایم به سمت بهبودی می‌رود، گفت: سال گذشته از دو سد امیرکبیر و لتیان دو هزار تن زباله جمع آوری شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای تهران، "محسن اسلامی‌زاده" یکی از چالش‌های عمده سدهای تهران در سال گذشته را وجود پسماندهای جامد بر روی سطح دریاچه‌ها برشمرد و گفت: حجم بسیار بالایی زباله به واسطه سیل سال گذشته وارد سدهای تامین کننده آب شرب شده بود و طبق بررسی‌های صورت گرفته مشخص گردید که بیش از ۷۰ درصد زباله‌های وارده چوب و ۳۰ درصد آن زباله‌های  دیگر بوده است.

جمع آوری دو هزار تن زباله از سدهای  امیرکبیر و لتیان در سال گذشته

وی با اشاره به اینکه این زباله‌ها منابع آب را با سه چالش جدی مواجه کرده است، ادامه داد: نخست اینکه زباله‌ای را که در حوزه آبریز می‌توان با ده میلیون جمع آوری کرد پس از ورود به دریاچه سد نیازمند هزینه ده برابری برای جمع آوری است. دومین موضوع اینکه آلودگی ناشی محتویات این زباله‌ها و یا فساد مواد آلی درون آب حل شده و کیفیت آب را خراب می‌کنند و نهایتا اینکه از دید بصری منظره بدی بر روی دریاچه ایجاد می‌گردد. تنها در سال گذشته از دو سد  امیرکبیر و لتیان دو هزار تن زباله جمع آوری شده است.

مدیر دفتر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: آب پشت سد‌ها بر خلاف رودخانه‌ها دارای ماندگاری است و اگر مدیریت کیفیت سد درست نباشد بعد از مدتی تماماً کیفیت آب سد را از دست می‌دهیم، پس باید با چشم تیزبین کیفیت سد‌ها را رصد کنیم.
اسلامی زاده در ادامه تصریح کرد: به نظر می‌رسد رشد فرهنگی جامعه و رشد اقتصادی هماهنگ با یکدیگر نیستند و مشاهده می‌شود افرادی که برای تفرج به حاشیه  رودخانه ها می‌آیند و سوار بر خودروهای گران قیمت خارجی هستند، زباله‌های خود را کنار رودخانه‌‌ رها می‌کنند. شاید اگر فعالیت‌های فرهنگی در این مورد  افزایش پیدا کند، به نتیجه بهتری برسیم. گاهی هم مشاهده می‌شود مردم آگاه هستند ولی متاسفانه با دستگاههای دولتی احساس دوستی نمی‌کنند و از روی لج بازی این اقدامات صورت می‌گیرد که این موضوع نیازمند اعتماد سازی و ارتباط دوستانه‌ تر دولت و ملت است.

کیفیت آب سد‌ها و رودخانه‌های تهران  رو به بهبودی می‌رود/ کاهش کیفیت متوقف شده است

اسلامی‌زاده به وضعیت کیفیت منابع آبی استان اشاره کرد و افزود: کیفیت آب سد‌ها و رودخانه‌های تهران از سال ۹۰ با شیب ملایم  رو به بهبودی می‌رود. برای پی بردن به اهمیت این مهم باید نگاهی به گذشته داشته باشیم تا به وضعیت فعلی خود به خوبی پی ببریم، از سال ۸۱ تا ۹۰ کیفیت آب رودخانه‌ها به سمت بد‌تر شدن می‌رفتند ولی از سال ۹۰ تا ۹۴ روند نزولی نمودار‌ها متوقف و به سمت بهبود کیفیت پیش می‌رویم.

مجری طرح جلوگیری از آلودگی آب شرب تهران با تاکید بر اینکه ۵۰ ایستگاه کنترل آلودگی ماهیانه و ۱۰ ایستگاه پایش زیستی به صورت فصلی در حال نمونه برداری و بررسی وضعیت آب‌های سطحی استان تهران هستند، گفت: در پایان هر سال نیز سیمای کیفیت آب هر رودخانه که در آن نمونه برداری‌های مربوطه صورت می‌گیرد تهیه شده و پس از تحلیل و بررسی کاملا مشخص است که در هر نقطه رودخانه چه اتفاقی افتاده است و اگر آلودگی  اتفاق افتاده دلیل آن چیست و برای مقابله با آنچه باید کرد. در حال حاضر منظم‌ترین شبکه پایش آلودگی آب‌های سطحی را در کشور اختیار داریم.

افزایش تعداد ایستگاه‌های پایش آنلاین آب/ حذف پمپ از ایستگاه‌ها

وی با تاکید بر اینکه به منظور بررسی لحظه‌ای کیفیت منابع آب پنج ایستگاه پالایش آنلاین هم اکنون در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته مقرر شده است که امسال در صورت تامین منابع مالی شاهد به روزرسانی اساسی در ایستگاه‌های پایش آنلاین باشیم و تعداد آن‌ها را تا پایان سال به ۱۱ عدد برسانیم.

مدیر دفتر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه مناقصه این مهم به زودی برگزار خواهد شد، تصریح کرد: براساس مصوبات شورای عالی امنیت ملی باید تعداد ایستگاه‌ها را در حوزه آب شرب به عدد ۱۵ برسانیم. در این بین راهبری ایستگاه‌های فوق بسیار مشکل است و هر روز با پدیده جدیدی مواجه هستیم و یکی از مشکلات ما در این ایستگاه‌ها وجود پمپ برای انتقال آب به روی سنسور‌ها است که درصددیم پمپ را کاملا از ایستگاه‌ها حذف کنیم.

تجهیز ایستگاه‌های پایش آنلاین به سولار/ راه اندازی مخازن رسوب گیر در ایستگاه‌ها

اسلامی‌زاده افزود: این اقدام دارای مزیت‌های زیادی است، ابتدا اینکه وجود پمپ گلوگاهی برای فعالیت‌های این بخش شده و به محض قطع شدن پمپ تمامی اطلاعات را از دست می‌دهیم که معمولا در رودخانه‌ها نیز به علت وجود مواد شناور به دفعات پمپ‌ها دچار قطعی می‌شوند، ضمن اینکه هزینه زیادی هم دارند از طرف دیگر به دلیل وجود رسوب در رودخانه‌ها ما معمولا دو ماه از سال ایستگاه‌ها را خاموش می‌کنیم. بدین منظور در سال جاری درصددیم چهار مخزن رسوب گیر به ایستگاه‌های پایش افزوده شود تا در این دو ماه هم قطعی نداشته باشیم. در کنار این موضوع امسال در تلاش هستیم تا تمامی ایستگاه‌های موجود را به سولار مجهز  کرده تا برق دستگاه‌ها را از سولار تامین و هزینه‌های عملیاتی را بهینه کنیم.

بررسی حریم کیفی آب‌های زیرزمینی از سال جاری

مجری طرح جلوگیری از آلودگی آب شرب تهران خاطرنشان کرد: برای حریم کیفی آب‌های زیرزمینی نیز مقرراتی وجود نداشت که با ابلاغ وزیر نیرو از امسال مقرر شده تا حریم کیفی آب‌های زیرزمینی نیز مورد بررسی قرار بگیرد که البته با مشکلاتی همراه هست و هنوز ساز و کارهای اجرایی آن کامل نشده است.

وضعیت نیترات موجود در منابع آبی تهران

وی همچنین به وضعیت نیترات موجود در منابع آبی تهران اشاره کرد و افزود: ۷۰ درصد آب شرب تهران از منابع آب سطحی تامین می‌شود که نیترات آن هیچگاه به بالای ۱۰ پی پی‌ام نرسیده است. این رقم در حالی است که حجم استاندار مجاز نیترات موجود در منابع ۵۰ پی پی‌ام است که ما از عدد 10 فرا‌تر نرفته‌ایم بنابراین کیفیت آب سطحی تهران شرایط بسیار خوبی دارد و اگر هم در برخی از مقاطع زمانی شاهد افزایش نیترات آب هستیم به دلیل اختلال آب زیرزمینی با آب سطحی است.

اسلامی‌زاده در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: نیترات دارای دو منبع عمده است که در داخل شهر تهران فاضلاب‌های انسانی و خارج از شهر نیز کودهای کشاورزی عمده‌ترین منبع تولید آن هستند و هر محلی که بیشتر فاضلاب‌های خانگی به آب‌های زیرزمینی تخلیه شود در این مناطق نیز معمولا نیترات بالایی در آب زیرزمینی وجود دارد. به هر حال بهبود کیفیت منابع آب زیرزمینی طولانی مدت است و در دستور کار برنامه‌های این شرکت و این واحد قرار گرفته است.

 


    تلاش برای صیانت از منابع‌ آب‌های سطحی و زیرزمینی/ صدور اخطاریه برای ممانعت از ادامه تخلفات آبی2016-12-26
مدیر امور منابع آب شهرستان رباط کریم گفت: با توجه به اهمیت حفظ منابع آب زیرزمینی و با اخذ دستور از مراجع قضایی و همکاری نیروی انتظامی چهار حلقه چاه غیرمجاز در آذرماه سال جاری پر و مسلوب شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای تهران، "علیرضا مصطفی‌پور" در تشریح اقدامات صورت گرفته این مجموعه از ابتدای مهرماه سال جاری تاکنون به شناسایی ۲۲ حلقه چاه غیرمجاز در سطح منطقه اشاره کرد و افزود: مأموران این امور در گشت‌زنی‌های خود در سطح شهرستان موفق به کشف این چاه‌های غیرمجاز شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه در بازه زمانی یاد شده ۳۰ اخطاریه به منظور ممانعت از ادامه تخلفات آبی صادر شده است، تصریح کرد: با توجه به اهمیت حفظ منابع آب زیرزمینی و با اخذ دستور از مراجع قضایی و همکاری نیروی انتظامی نیز چهار حلقه چاه غیرمجاز در این مدت پر و مسلوب المنفعه شده است.

مدیر امور منابع آب شهرستان رباط کریم خاطرنشان کرد: همچنین از ابتدای سال آبی جاری تاکنون توقیف دو دستگاه ادوات حفاری و جلوگیری از حفر سه چاه غیرمجاز در دستور کار فعالیت‌های این امور قرار گرفته است.

مصطفی‌پور در پایان با تأکید بر اینکه وظیفه این امور حفاظت و صیانت از منابع‌ آب‌های سطحی و زیرزمینی است، خاطرنشان کرد: در تلاشیم تا با مبارزه با متخلفان حوزه آب از این مایه حیات‌بخش صیانت کنیم. بدین منظور با تمام قدرت با متخلفان و افرادی که به صورت غیر مجاز و خلاف قانون، دخل و تصرفی در منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی داشته باشند، برخورد خواهیم کرد.

 


    نصب 50 دستگاه کنتور هوشمند فهام در حوزه عملکرد این امور2016-12-25
مدیر امور منابع آب دماوند از نصب 50 دستگاه کنتور هوشمند فهام در حوزه عملکرد این امور در آذرماه سال جاری خبرداد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "سیدحمیدرضا حسینی" امروز (یکشنبه)  با اعلام این مطلب اظهار کرد: در راستای اهداف مدیریت مصرف بهینه منابع آب زیرزمینی در آذرماه سال جاری این امور اقدام به جلوگیری از برداشت مازاد، بازدید و کنترل چاه های دارای پروانه بهره برداری نموده است.
وی با بیان اینکه امور منابع آب دماوند در این راستا اقدامات مناسبی شامل انسداد هفت حلقه چاه غیر مجاز و توقیف دو دستگاه حفاری انجام داده، تصریح کرد: از دیگر اقدامات مهم این امور نصب 50 دستگاه کنتورهای هوشمند فهام (آب و برق) بر روی چاه های مجاز این شهرستان بوده است.
حسینی در پایان خاطر نشان کرد: کاهش میزان مصرف آب، کاهش هدررفت آب ، تغییر الگوی کشت و نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های کشاورزی در راستای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب منطقه در دستور کار جدی این امور قرار گرفته است.

 


    لزوم نظارت جدی بر اجرای طرح تکریم و جلب رضایت ارباب رجوع2016-12-24
مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، توسعه مدیریت و تحول اداری شرکت مدیریت منابع آب ایران خواستار نظارت جدی بر اجرای طرح تکریم مردم و جلب رضایت ارباب رجوع شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، توسعه مدیریت و تحول اداری شرکت مدیریت منابع آب ایران به همراه مدیران این بخش از معاونت برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای تهران بازدید کردند.

سیدحسن مهدوی فر در این بازدید به ضرورت آمادگی شرکت جهت مشارکت در جشنواره‌های ملی تاکید کرد و گفت: زمینه سازی و انجام اقدامات در راستای استقرار نظام آراستگی محیط اداری به عنوان مبنای سیستم‌های بهبود کیفیت و ارتقاء بهره وری جزو مباحث مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. 

وی همچنین بر ضرورت مشارکت هرچه بیشتر کارکنان در نظام پیشنهادات به تفکیک حوزه سازمانی تاکید کرد و افزود: به منظور برنامه ریزی در جهت توزیع متوازن پیشنهادات دریافتی و نیز مشارکت فعال شرکت در سامانه پیمان (پشنهادات ملی) باید این مهم در دستور کار برنامه‌های شرکت قرار بگیرد. 

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، توسعه مدیریت و تحول اداری شرکت مدیریت منابع آب ایران بر لزوم تسریع در استقرار کامل ساختار سازمانی جدید تاکید کرد و افزود: معاونت برنامه ریزی، دفتر فناوری اطلاعات و توسعه مدیریت آب منطقه‌ای تهران باید ضمن داشتن نگرش فرایندی به ساختارسازمانی بر اجرای طرح تکریم مردم و جلب رضایت ارباب رجوع در شرکت نظارت جدی داشته باشد. 
مهدوی فر با تمجید از اقدامات انجام شده در زمینه مدیریت دانش شرکت، تصریح کرد: لزوم به روزرسانی سرور‌ها، تاکید بر مشارکت فعال معاونت برنامه ریزی همراه با معاونت حفاظت و بهره برداری در استقرار سامانه ساماب و توجه به هشدارهای سایبری از دیگر مسائلی است که باید توسط معاونت برنامه ریزی شرکت مورد توجه قرار گیرد. 
در پایان این مراسم نیز مهدی فروغی، معاون برنامه ریزی شرکت ضمن قدردانی از حضور مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، توسعه مدیریت و تحول اداری و سایر مسوولین شرکت مدیریت منابع آب ایران، گفت: با توجه به ابلاغ و استقرار ساختار سازمانی جدید و به منظور هماهنگی بیشتر این معاونت با دفتر فناوری اطلاعات، توسعه مدیریت و تحول اداری شرکت مدیریت منابع آب ایران جهت انجام شرح وظایف مربوطه و با هدف بررسی عملکرد، اقدامات پیش رو و فرصت‌های بهبود از طریق بازدید حضوری و تعامل چهره به چهره، این برنامه در شرکت آب منطقه‌ای تهران برگزار گردید.

 


    چاه‌های متخلف پایتخت شناسنامه دار می‌شود/ ممانعت از حفر چاه جدید غیرمجاز در تهران2016-12-24
فرماندار تهران با اشاره به آمادگی کامل شورای تامین پایتخت برای برخورد با چاه‌های غیرمجاز، گفت: چاه‌های متخلف موجود باید شناسنامه دار شوند و شرکت آب منطقه‌ای نیز باید نسبت به پلمب و پرکردن چاه‌های غیرمجاز اقدام کند.

"عیسی فرهادی" متولی رسیدگی به وضعیت چاه‌های غیرمجاز پایتخت را وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای تهران دانست و افزود: براساس برنامه ریزی صورت گرفته در جلسات مرتبط با این موضوع مقرر شده است تا اجازه حفر چاه غیرمجاز در تهران به هیچ عنوان صادر نشود. 

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران وی ضمن بیان مطلب فوق تصریح کرد: چاه‌های غیرمجاز موجود هم باید شناسنامه دار شوند و شرکت آب منطقه‌ای تهران نیز باید نسبت به پلمب و پرکردن چاه‌های متخلف اقدام کند. 

فرهادی با اشاره به آمادگی کامل فرمانداری و شورای تامین تهران برای برخورد با چاه‌های غیرمجاز پایتخت، ادامه داد: در شهر تهران چاه‌های متخلف به مراتب نسبت به سایر مناطق استان کمتر است و اغلب تخلفات مربوط به دشت‌های معروف اطراف تهران است که رسیدگی به وضعیت این مناطق نیز از سوی فرمانداری‌های این مناطق با امورات منابع آب در حال پیگیری است. 

فرماندار تهران در پایان گفت‌و‌گوی خود با روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای تهران خاطرنشان کرد: برنامه ما بر دو اصل حفظ منابع کنونی آب و شناسایی چاه‌های غیر مجاز، پلمب و پرکردن آن استوار است.

 


    نصب 85 کنتور هوشمند فهام در محدوده عملکرد این امور2016-12-24
مدیر امور منابع آب شهرری از نصب 85 کنتور هوشمند فهام در محدوده عملکرد این امور طی آذرماه سال جاری در راستای طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی خبر داد.

به گزارش روابط شرکت آب منطقه ای تهران، " غلامعلی بیدختی" امروز ( شنبه) با اعلام این خبر اظهار کرد: از اهداف وزارت نیرو و شرکت های آب منطقه ای درجهت مدیریت بهینه وکنترل مصرف آبهای زیرزمینی در قالب اجرای طرح احیاء وتعادل بخشی می توان به مواردی از جمله نصب کنتورهای فهام (آب و برق) بر روی چاه های کشاورزی و صنعتی، تشکیل تشکل های آب بران، انسداد چاه های غیر مجاز، جبران متوسط سالانه کسری حجم مخزن دشت ها و کنترل چاه های دارای پروانه بهره برداری اشاره کرد.

وی با بیان اینکه امور منابع آب شهرستان ری در این راستا اقدامات مناسبی شامل انسداد چاه های غیر مجاز، توقیف ادوات غیر مجاز برداشت آب، توقیف دستگاه های حفاری غیر مجاز چاه و غیره انجام داده است، تصریح کرد:از دیگر اقدامات مهم این امور نصب  85 کنتورهای هوشمند فهام بر روی چاه های کشاورزی این شهرستان بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد:کاهش میزان مصرف آب، کاهش هدررفت آب و تغییر الگوی کشت از اهداف اجرای طرح نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های کشاورزی است که در راستای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب در منطقه صورت گرفته است.

 


    نیروی انسانی دانش مدار، سرمایه گران بهای یک سازمان محسوب می شود2016-12-22
مدیر دفتر فن آوری اطلاعات و توسعه مدیریت شرکت گفت: مزیت هر سازمانی نیروی انسانی و دانش آن هاست و اگر نیروی انسانی دانش مدلر باشد، سرمایه گران بهای یک سازمان محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "عزیزالله مولایی" روز سه شنبه (30 آذرماه 95)  در ادامه جلسات  نشست های مصاحبه دانشی و مستند سازی تجربیات که با حضور جمعی از  کارشناسان  شرکت برگزار شد ، با اعلام این مطلب اظهار کرد: اگر برای دانش های ضمنی یا پنهانی افراد برنامه جامع و مدونی در سازمان ها وجود نداشته باشد،  با انتقال، جا به جایی و یا بازنشستگی  پرسنل، این تجربیات  از دست می رود.
وی  تصریح کرد:  سازمان یا شرکتی  که در کارکنان خود انگیزه لازم برای اشتراک دانش  ایجاد نکرده باشد، حجم بسیار چشمگیری از دانش  خود را از دست خواهد داد.
مدیردفتر فن آوری اطلاعات و توسعه مدیریت شرکت با اشاره به اینکه استراتژی های مدیریت دانش، شامل استراتژی کدگذاری و شخصی سازی می باشد، عنوان کرد: استراتژی کدگذاری  بر کامپیوتر تمرکز دارد و دانش در پایگاه اطلاعاتی ذخیره و به رمز آورده می شود تا افراد سازمان بتوانند در مواقع مورد نیاز به سرعت به این اطلاعات دسترسی پیدا کرده و آن را مورد استفاده قرار دهند.
مولایی همچنین ادامه داد: استراتژی شخصی سازی بر گفتگوی بین افراد تاکید دارد و دانش  از طریق شفاهی  منتقل می شود.

 

برای انتقال دانش باید شرایط آن وجود داشته باشد
 در ادامه نشست" مهندس شاهرخ رضازاده تهرانی" کارشناس سابق  دفتر مطالعات پایه منابع آب و  برنامه ریزی شرکت که از سال 1378 وارد شرکت آب منطقه ای تهران شده و هم اکنون به درجه بازنشستگی نایل شده است، اظهار کرد: برای انتقال دانش، نیازمند یک روش و فرایند مشخصی هستیم تا بر این اساس بتوان دانش افراد را به راحتی در اختیار دیگران گذاشت.
تهرانی،  با بیان اینکه هرکس به خودی خودی می تواند توان و دانش خود را افزایش دهد، گفت:  داد و ستد های دانشی موجب افزایش آگاهی پرسنل یک سازمان شده و بهره گیری از  نظرات و تجارب مدیران، کارشناسان در امر آموزش های گروهی و بین فردی از عوامل موثر بر اثر بخشی این آموزش ها و یافته ها می باشد.
وی همچنین تاکید کرد: عدم همکاری بین افراد در یک سازمان موجب آسیب به آن سازمان شده و بهره وری  را کاهش می دهد.
تهرانی، در پاسخ به سوال یکی از حاضرین در جلسه در خصوص چالش های برنامه استراتژیک در یک شرکت عنوان کرد: برنامه  استراتژیک شرکت  باید متناسب با سیاست ها و آرمان های آن تنظیم شده و با داشتن یک برنامه بلند مدت  در کنار لحاظ شدن بودجه و منابع مالی می توان به ارتقاء یک شرکت کمک کرد.
گفتنی است، در پایان این جلسه مدیر دفتر فن آوری اطلاعات و توسعه مدیریت شرکت با اهداء هدایا و لوحی از زحمات "شاهرخ رضازاده تهرانی" کارشناس  سابق این شرکت تقدیر و تشکر به عمل آورد.

 


    حجت الاسلام اردستانی: بحران آب مقوله ای جدی و غیرقابل انکار است2016-12-22
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان پاکدشت در جمع ائمه جماعات و مبلغان دینی آن شهرستان بحران آب را مقوله ای جدی و غیر قابل انکار عنوان کرد و اظهار داشت:این سازمان از تمامی ظرفیت های خود در راستای همراهی و همکاری جهت ارتقاء فرهنگ عمومی و مدیریت در مصرفه بهینه این مایع حیات بخش استفاده خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران ، "علیرضا نیکنام" روز چهارشنبه با اعلام این مطلب گفت:  براساس توافق های به عمل آمده با رئیس محترم سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان پاکدشت در جلسات متعددی که در جمع روحانیون برگزار گردید، موضوع اهمیت اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی بمنظور حفظ منابع ارزشمند آب زیرزمینی در قالب پروژه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای مشارکت عموم شهروندان مطرح شده است .
نیکنام در ادامه تصریح کرد : بهره گیری از ظرفیت روحانیون برای گسترش فرهنگ حفاظت از منابع آب یکی از ده محور برنامه های اطلاع رسانی و فرهنگ سازی طرح احیاء و تعادل بخشی است و با توجه به اینکه برنامه پنجم دستور العمل اطلاع رسانی و فرهنگ سازی طرح مذکور ، جلب مشارکت گروه های مرجع و روحانیون می باشد، لذا این امور با تعاملات خوبی که با سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان خواهد داشت درخصوص اجرای این مهم پیگیری های مستمری را از سازمان مذکور به عمل خواهد آورد .
نیکنام  با اشاره به اینکه  استفاده از ظرفیت روحانیون برای گسترش فرهنگ حفاظت از منابع آب یکی از ده محور برنامه های اطلاع رسانی و فرهنگ سازی طرح احیاء و تعادل بخشی است تاکید کرد: نظر به اینکه برنامه پنجم دستور العمل اطلاع رسانی و فرهنگ سازی طرح مذکور ، جلب مشارکت گروه های مرجع و روحانیون می باشد، لذا این امور با تعاملات خوبی که با سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان خواهد داشت درخصوص اجرای این مهم پیگیری های مستمری را از سازمان مذکور بعمل خواهد آورد.
در ادامه این نشست حجت الاسلام اردستانی ، رئیس محترم اداره تبلیغات اسلامی شهرستان عنوان کرد: بحران آب مقوله ای جدی و غیر قابل انکار است و سازمان تبلیغات در شهرستان پاکدشت از تمامی ظرفیت های خویش در راستای همراهی و همکاری جهت ارتقاء فرهنگ عمومی و مدیریت در مصرف بهینه این مایع حیات بخش استفاده خواهد کرد.
نیکنام در پایان از زحمات حجت الاسلام اردستانی که در تمامی مراحل اجرای پروژه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در مصرف صحیح منابع آب با محوریت طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی همکاری موثری را در شهرستان با امور منابع آب شهرستان داشته قدردانی نمود.

 


    صدور پروانه مجوز حفاری در سیستم ساماب این امور2016-12-22
مدیر امور منابع آب رباط کریم گفت: مجوز حفاری در سیستم ساماب امور منابع آب رباط کریم به مرحله صدور پروانه رسید.


به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "علیرضا مصطفی پور" با اعلام مطلب فوق اظهار کرد: از آن جایی که در سال 95  اطلاعات حفاظت و مشترکین به صورت تکمیلی به سامانه  انتقال داده شده است این امور علی رقم مشکلات بسیار در این زمینه توانست مجوز  حفاری در سیستم ساماب  را به مرحله صدور پروانه  رسانده و در این خصوص پیشرو باشد.
گفتنی است، ساماب، سامانه جامع با فرایندها و فرم های اطلاعاتی منطبق با قوانین، دستور العمل ها و استانداردهای تحت وب می باشد که به منظور صرفه جویی در زمان، یکپارچگی اطلاعات،  تکریم ارباب رجوع، افزایش امنیت اطلاعات، تسهیل در عملیات روزانه  و غیره طراحی شده است.

 


    تقدیر وزیر نیرو از شرکت آب منطقه ای تهران/ کسب رتبه سوم شرکت آب منطقه ای در سال 942016-12-20
در ارزیابی عملکرد سال 94 وزارت نیرو، شرکت آب منطقه ای تهران موفق به کسب رتبه سوم در بین شرکت های آب منطقه ای سراسر کشور شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، در شانزدهمین همایش مدیران ارشد وزارت نیرو از شرکت های برتر در زمینه صعنت آب و برق کشور با لوح تقدیر و اهدای تندیس یادبود قدردانی شد و شرکت های آب منطقه ای فارس، خراسان رضوی و تهران به ترتیب رتبه های اول تا سوم برتر را در بین شرکت های آب منطقه ای کسب کردند.

چیت چیان در این لوح آورده است:
 تامین آب یکی از زیرساخت های اساسی توسعه کشور است و کارگزاران صنعت آب از این افتخار و توفیق برخوردارند که در ارائه این خدمت بزرگ سهیم باشند. با توجه به اینکه تلاش های همه جانبه آن شرکت در تحقق برنامه ها و اهداف سالیانه، منجر به کسب ((رتبه سوم)) ارزیابی عملکرد سال 94 شرکت های آب منطقه ای گردیده، از اهتمام مدیران و کارکنان آن مجموعه قدردانی نموده و توفیق روزافزون آنان در ارتقای کمی و کیفی خدمت رسانی به مردم شریف کشورمان را از خداوند متعال خواستاریم.

 


    ضرورت پاسخگویی به نیازهای عملیاتی و طرح های توسعه ای صنعت آب2016-12-19
رییس گروه تحقیقات کاربردی شرکت پاسخگویی به نیازهای عملیاتی و طرح های توسعه ای صنعت آب را ضروری دانست.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "آلاله قائمی" در گردهمایی سالانه روز سه شنبه (23 آذرماه 95)  به مناسب بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری با اعلام این مطلب اظهار کرد: تقویت تقاضا محوری، تحقق اولویت ها و محورهای تحقیقاتی مورد نیاز شرکت و نیز هدایت، هماهنگی و راهبری انجام پروژه های تقاضامحور از جمله  مباحثی است که این گروه در پی دست یابی به آن است.
وی انطباق پروژه های تحقیقاتی با اولویت های ابلاغی و استمرار و پویایی در انجام پروژه های تحقیقاتی را از شاخص های ارزیابی فعالیت های این گروه دانست و گفت: هم اکنون در این بخش با دو مشکل عمده تامین بودجه برای انجام پروژه های تحقیقاتی و عدم وجود نیروی انسانی کافی مواجه هستیم که امیدواریم با اتخاذ تدابیر مناسب شاهد رفع این مسائل باشیم.
در ادامه این نشست همچنین، " مریم منتظری" نماینده شرکت مدیریت منابع آب ایران (بخش تحقیقات کاربردی)  به اهمیت موضوعات تحقیقاتی پرداخت و عنوان کرد: ضمن اصلاح ساختار سازمانی در موضوعات مربوط به ارزیابی عملکرد نیز  اقدام خاصی برای گروه تحقیقات و فعالیت های آن ها پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: همچنین در خصوص رفع مشکلات اعتباری قراردادها در بودجه سال 96 و برنامه ششم بندهای مناسبی قرار داده شده  و از طرفی افزایش اختیارات شرکت ها در مقوله تحقیقات (اولویت های تحقیقاتی، انعقاد قرارداد و غیره) نیز از اقدامات خوبی است که عملیاتی شده است.
گفتنی است، در این مراسم چهار مقاله نیز تحت عنوان« بررسی تاثیر تغذیه مصنوعی بر پتانسیل آب های زیرزمینی دشت کرج-شهریار»، «بررسی مشخصه های کیفی و تصفیه پذیری روان آب سطح کانال فیروزآباد شهر تهران برای مصارف آبیاری»، «مدل زمین آماری بیشینه آنتروپی بیزی در به هنگام سازی سامانه پایش ابخوان تهران» و «کاربرد تداخل سنجی راداری در علوم زمین» ارائه و در پایان از همکاران پژوهشگر با اهداء لوح سپاس تقدیر به عمل آمد.

 


    روش های پژوهش نیازمند به روزرسانی است2016-12-19
معاون منابع انسانی، مالی و پشتیبانی شرکت آب منطقه ای تهران با تاکید بر اینکه در جوامع امروزی دست یابی هر کشوری به نقطه عطف در گرو انجام تحقیقات است، گفت: ما نباید انتظار داشته باشیم فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی در کوتاه مدت نتیجه بخش باشد چرا که ثمره اقدامات پژوهشی در آینده به بار خواهد نشست.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، گردهمایی سالانه روز سه شنبه (23 آذرماه 95)  به مناسب بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری با حضور معاونان، مدیران و جمعی از کارشناسان شرکت آب منطقه ای تهران به همت گروه تحقیقات کاربردی شرکت  برگزار شد.
راما حبیبی، معاون منابع انسانی، مالی و پشتیبانی شرکت نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه در جوامع امروزی دست یابی هر کشوری به نقطه عطف در گرو انجام تحقیقات است، عنوان کرد: تحقیق در ذات بشر نهادینه شده و شرکت هایی همچون آب منطقه ای که تحقیق بنیان هستند هم مطمئنا می تواند این مهم را سرلوحه و الگو فعالیت های خود قرار بدهند.
وی ادامه داد: ما نباید انتظار داشته باشیم فعالیت های تحقیقاتی در کوتاه مدت نتیجه بخش باشد چرا که ثمره اقدامات پژوهشی در آینده به بار خواهد نشست بدین منظور مباحث تحقیقاتی در طی چند سال اخیر نیز جایگاه خاصی در کشور ما پیدا کرده است.
حبیبی شرکت آب منطقه ای تهران را از حیث ذات کاری و اهمیت فعالیت ها یکی از تحقیق بنیان ترین سازمان های کشور برشمرد و گفت: در زمینه انجام تحقیقات باید ارتباط خوبی بین سازمان ها و دانشگاه ها برقرار شود. روش های تحقیق نوین نیازمند به روزرسانی است بدین منظور ما باید با تکنولوژی روز ارتباط بیشتر و بهتری داشته باشیم.
"خلیل اردشیرتنها"، مدیر دفتر هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت در این مراسم بر لزوم توجه هر چه بیشتر به امر پژوهش تاکید کرد و افزود: سابق بر این مقوله پژوهش و مطالعات کاربردی در ساختار تشکیلاتی شرکت های آب منطقه ای جایگاه خاصی را نداشت ولی با تلاش های صورت گرفته در این حوزه، خوشبختانه در ساختار جدید شرکت ها موضوع پژوهش دیده شده است تا این مجموعه ها در قالب یک گروه تحقیقاتی بتوانند فعالیت های پژوهشی خود را ساماندهی، سیاست گذاری و برنامه ریزی کنند.
مدیر دفتر هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران ادامه داد: با توجه به تغییرات صورت گرفته و ابلاغ ساختار جدید امیدواریم بتوانیم شاهد جایگاه مناسب تری برای این گروه و انجام تحقیقات مناسبی در شرکت ها باشیم.  
وی افزود: مباحث تحقیقات می بایست در کلیه موارد مربوطه گسترش یافته و صرفا به موارد و موضوعات مربوط به پروژه ها (اجرایی و بهره برداری) معطوف نگردد، بلکه در حوزه نیروی انسانی، ساختار منابع انسانی و سایر حوزه ها نیز تسری یابد.
حسن برنا، مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت نیز در این مراسم به تشریح عملکرد گروه تحقیقات و فعالیت های این بخش در سال گذشته پرداخت و افزود: این گروه موتور جستجوی شرکت ها و صنایع در زمینه ارائه روش های نوین و یافته های جدید در راستای اهداف عالی این مراکز است.
وی این گروه را حلقه پیوندی میان علم و تجربه دانست و گفت: این گروه  ضمن ارتقای کمی و کیفی خدمات در پی ارتباطی موثر میان مراکز علمی، پژوهشی و دانشگاه ها با شرکت ها و بنگاه های اقتصادی است.
برنا تصریح کرد: در آب منطقه ای تهران نیز این گروه می تواند در تمامی زمینه ها همچون بخش حفاظت و تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی، مهندسی ارزش، توسعه پایدار، به روزسانی روش های اجرایی و نوین سازی آن، ایفای نقش در طراحی و به کارگیری تجهیزات مورد نیاز منابع آب، تجزیه و تحلیل منابع آب و پیش بینی و رفتارسنجی آن با استفاده از اطلاعات داده بنیان، بالا بردن کارایی منابع انسانی، کاهش هزینه ها، آسیب شناسی و بررسی موانع رشد و ارتقاء شرکت کمک کننده و یاری رسان باشد.
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت خاطرنشان کرد: سال گذشته علی رغم کمبود منابع مالی اقدامات موثری با رویکردهای یاد شده انجام و چهار قرارداد جدید علاوه بر پیگیری قراردادهای قبلی با رقمی در حدود 220 میلیون تومان منعقد شده است.
وی با اشاره به روزرسانی اولویت های پژوهشی، ادامه داد: تدوین فرم سفارش پروژه طبق دستورالعمل های جدید ابلاغی، برگزاری سمینارهای کاربردی، تعامل و همکاری موثر با دفاتر پژوهش کاربردی شرکت مدیریت منابع آب ایران و کمیته های تحقیقاتی شرکت های آب منطقه ای و نشست های مشترک با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی نیز از دیگر اقداماتی است که این بخش طی سال گذشته در دستور کار فعالیت های خود قرار داده بود.
برنا تصریح کرد: سابق بر این بودجه پژوهش از دو منبع اعتبارات عمرانی و بودجه جاری تامین تامین می شد ولی در طی دو سال اخیر منبع اعتبارات عمرانی قطع شده است که با توجه به اینکه تعهدات به صورت مستمر ادامه پیدا کرده امیدواریم راهکاری برای رفع این مقوله سنجیده شود.
 

 


    آزادسازی 1200 متر مربع از بستر مسیل لسک واقع در اراضی کن2016-12-14
مدیر امور منابع آب تهران بزرگ از آزادسازی بستر مسیل لسک واقع در اراضی کن طی سه روزکاری خبرداد.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "وحید مرادی نسب" امروز(چهارشنبه) با اعلام این مطلب افزود: با تلاش گروه گشت و بازرسی این امور، اخذ دستور قضایی و پیگیری های به عمل آمده با نیروی انتظامی 1200 متر مربع از بستر مسیل لسک واقع در اراضی کن آزادسازی گردید.

وی با بیان اینکه در این عملیات نیز نخاله و خاکریزی های موجود در بستر مسیل جمع آوری و بستر سیلابی مسیل  بازگشایی شد، عنوان کرد: حجم برداشت خاک و نخاله 2800 متر مکعب تخمین زده شده است.

مرادی نسب به تمامی افرادی که قصد خرید اراضی و یا ساخت و ساز در مجاورت مجاری آب‌های سطحی را دارند، هشدار داد: قبل از هرگونه اقدام جهت اطلاع از میزان بستر و حریم و ضوابط قانونی آن، به  امور منابع آب تهران بزرگ مراجعه کنند تا از هرگونه سوء استفاده سودجویان و ورود ضرر و زیان به افراد جلوگیری شود.

وی همچنین در پایان تاکید کرد: اداره منابع آب  تهران بزرگ به عنوان متولی آب در حوزه عملکرد خود و به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران با هرگونه تخلف و سوء استفاده از منابع آب سطحی و زیرزمینی برخورد جدی و قانونی می نماید.

 


    تخریب دیوار احداثی غیرمجاز حریم و بستر رودخانه ساواشی2016-12-14
مدیر اداره منابع آب فیروزکوه از آزادسازی حدود 980 مترمربع از حریم و بستر رودخانه ساواشی از توابع این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "مصطفی عباسی " امروز (چهارشنبه) با اعلام این خبر افزود: با تلاش گروه گشت و بازرسی اداره منابع آب فیروزکوه و با اخذ دستور قضایی و هماهنگی نیروی انتظامی اقدامات لازم جهت آزادسازی بستر رودخانه ساواشی آغاز گردید.

مدیر اداره منابع آب فیروزکوه افزود: در این عملیات دیوار احداثی غیرمجاز  به طول 12 متر درحریم و بستر  این رودخانه تخریب گردید.

وی  همچنین با اشاره به اینکه طی چند روز کاری 9 حلقه چاه غیر مجاز نیز در حوزه عملکرد این امور در مجموع به عمق 337 متر و دبی 21 لیتر بر ثانیه پر و مسلوب المنفعه شد، ادامه دارد: با اجرای این عملیات از خروج بیش از 265 هزار و 881 متر مکعب آب از سفره های آب زیرزمینی این شهرستان جلوگیری خواهد شد.

عباسی به تمامی افرادی که قصد خرید اراضی و یا ساخت و ساز در مجاورت مجاری آب‌های سطحی را دارند، هشدار داد: قبل از هرگونه اقدام جهت اطلاع از میزان بستر و حریم و ضوابط قانونی آن، به  امور منابع آب فیروزکوه مراجعه کنند تا از هرگونه سوء استفاده سودجویان و ورود ضرر و زیان به افراد جلوگیری شود.

وی همچنین در پایان تاکید کرد: اداره منابع آب  فیروزکوه به عنوان متولی آب در حوزه عملکرد خود و به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران با هرگونه تخلف و سوء استفاده از منابع آب سطحی و زیرزمینی برخورد جدی و قانونی می نماید.

 


    آموزش و پیشگیری اولویت اساسی در HSE2016-12-12
مدیر دفتر بحران و پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: اولویت شرکت در مبحث HSE (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) آموزش و پیشگیری می باشد که روند انجام این موضوع باید به شکل تدریجی ومستمر صورت گیرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "بهروز صفا" در دوره توجیهی HSE-MSI (سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست) که با همکاری دفتر فناوری اطلاعات و توسعه مدیریت به منظور افزایش سطح دانش و آگاهی نمایندگان واحد های صف و ستاد شرکت در زمینه سیستم مدیریت یکپارچه برگزار شد، با اعلام این مطلب اظهار کرد: در سال جاری ساختار جدید شرکت آب منطقه ای تهران از طرف شرکت مدیریت منابع آب ایران ابلاغ گردید که بر اساس شرح وظایف مقرر، موضوع HSE (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) در تمامی شرکت های آب منطقه ای باید اجرایی شده تا ضمن رصد و حفظ بهداشت عمومی سلامت همکاران حفظ و عوامل ایجاد حادثه حذف  یا کاهش یابد (ایمنی)  و  همچنین مسایل زیست محیطی در محیط کار همکاران رعایت شود.
وی با بیان اینکه پیشنهادات  مربوط به HSE  در کمیته مدیریت بحران و پدافند غیرعامل مطرح و تصمیم گیری می شود، عنوان کرد: با عنایت به دستورالعمل های مدیر عامل شرکت این فرایند در خصوص پیمانکاران حوزه حفاظت و بهره برداری و طرح و توسعه شرکت باید مد نظر قرار گرفته و در انجام این مورد همکاران نیز باید تعهد و همکاری لازم را داشته باشند.

در ادامه  جلسه "مازیار جهادی"  مدیر عامل شرکت فرایند بهبود پارسیان با اشاره به اینکه HSE یک رشته بسیار جذاب است که در حوزه های مختلف مهندسی صنایع، مهندسی شیمی،مکانیک،فیزیک، عمران،نفت،گاز و مدیریت، متالوژی و غیره کاربردی وسیع دارد، بیان کرد:  HSEمیزان یا درجه دور شدن و محافظت از خطرات جانی، مالی و زیست محیطی و مجموعه اقداماتی به منظور پیشگیری یا کاهش حوادث و خسارات و خطراتی که در ذات هر صنعت ویا خدمات می باشد، محسوب می شود.
وی ادامه داد: این رشته سابقه چندانی در شرکت آب منطقه ای تهران ندارد که توجه بیشتری را در این زمینه
 می طلبد؛ چرا که همواره مشکلاتی پیش می آید  و عدم توجه به آن جان انسان ها را به خطر می اندازد.
وی لازمه اجرا شدن این مبحث را مشارکت عمومی، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی دانست و بیان کرد: از این طریق باید تا حد امکان حوادث را کاهش داده و در صورت  پیش آمد بتوانیم در مقابل آن عکس العمل مناسبی داشته باشیم.

جهادی، افزایش بهره وری در صنایع مختلف به دلیل ارتقا مهارت های ایمنی کارکنان در حفظ و نگهداری خود مقابل خطرات و تربیت نیروی انسانی متخصص و تامین نیاز شرکت ها و سازمان ها را از مزایای بهداشت حرفه ای عنوان کرد و گفت: حفظ و نگهداری سیستم ها در بلند مدت،ایجاد امنیت جانی برای پرسنل به دلیل آشنایی با انواع ریسک ها و توانایی ارائه راهکار برای حذف آنها، کاهش هزینه های ناشی از حوادث کار و طراحی سازه های ذاتا ایمن از دیگر مزایای HSE برای شرکت ها و سازمان ها می باشد.
مدیر عامل شرکت فرایند بهبود پارسیان در پایان خاطر نشان کرد: بهداشت، ایمنی و محیط زیست در موضوعاتی مانند سیل و شکست سد، برق گرفتگی، سقوط از ارتفاع، زلزله، آتش سوزی و سقوط مواد شیمیایی در مخزن سد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد که شرکت آب منطقه ای تهران دستور العمل های لازم را در این خصوص به تمامی واحدهای مربوطه باید اعلام کند.
گفتنی است،  رشته جدید HSE که حدود ده سال گذشته با حضور شرکت های بزرگ نفت و گاز دنیا ازجمله شرکت توتال فرانسه در پروژهای بزرگ ملی وکشوری در استان بوشهر خصوصا شهرهای عسلویه و جزیره خارک که شاه رگ های اصلی و حیاتی صنعت نفت و گازو در آمد ملی می باشند به طور جدی در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت. به طوری که در این وزارتخانه سازمان HSE تشکیل گردید و اقدام به جذب کارشناس و کاردان این رشته از سراسر کشور نمود که در حال حاضر این روند شتاب بیشتری نیز گرفته است. اما ویژگی های این رشته تحصیلی مختص نفت نبوده  و به سرعت در خدمت صنایع دیگر کشور از جمله خودروسای،نیروگاه های هسته ای،کشتی سازی،سکوسازی،کلیه کارخانجات کشور و در طی چند سال گذشته قرار گرفته است که ایجاد واحد های اداری تحت عنوان HSE گویای این مهم است.

 


    پروژه های آبی کشور نیازمند روش های جدید سرمایه گذاری است2016-12-12
معاون طرح و توسعه شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر اینکه روش های سرمایه گذاری در پروژه انتقال پساب تصفیه خانه جنوب تهران به ورامین باید در کشور نهادینه شود، گفت: باید در پی روش های جدید سرمایه گذاری برای اجرای پروژه های عمرانی باشیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، معاونان طرح و توسعه بخش آب کشور با حضور در محل اجرای طرح خط دوم انتقال پساب تصفیه خانه جنوب تهران به ورامین از کارخانه تولید پلی اتیلن، جوش لوله ها و لوله گذاری این پروژه بازدید کردند.

علی اکبر شفیعی، معاون طرح و توسعه شرکت مدیریت منابع آب ایران در این مراسم، فرایند تولید لوله های این پروژه را محصول ابتکار و خلاقیت های جدیدی برشمرد و افزود: این پروژه ضمن اینکه از نظر نحوه اجرا دارای ایده جدید و جالبی است در خصوص تامین منابع مالی نیز ترکیبی از خرید تضمینی و در اختیار گذاشتن کالا در قبال ساخت پروژه است.

وی یادآور شد: سابق بر این رودخانه جاجرود تامین کننده آب دشت ورامین بود ولی پس از ساخت سد لتیان و ماملو و اختصاص آب این رودخانه به آب شرب تهران باید در پی راه جایگزینی برای تامین آب این دشت جنوب استان بودیم که انتقال پساب جنوب تهران به دشت ورامین راه کار مناسبی برای جبران کسری های موجود این منطقه خواهد بود.

معاون طرح و توسعه شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: با چشم داشت به بودجه های نامساعد عمرانی دولت، تکمیل این پروژه شاید بیش از دو دهه به درازا می کشید ولی با اختصاص 10 درصد از پساب این تصفیه خانه به سرمایه گذار پروژه و تامین منابع مالی طرح از سوی بخش خصوصی امیدواریم این پروژه ظرف دو سال آینده به اتمام برسد.

وی با تاکید بر اینکه روش سرمایه گذاری در این پروژه باید در کشور نهادینه شود، عنوان کرد: باید در پی روش های تامین مالی جدید برای اجرای پروژه های عمرانی باشیم. اگر خلاقیت و ابتکار داشته باشیم می توانیم پروژه ها را ارزان تر، باکیفیت تر و با روش های جدیدتر اجرا و مشابه این پروژه برای هر طرح روش خاصی را پیاده سازی کنیم.

رضا مومنی، معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای تهران نیز در این مراسم، گفت: به منظور اجرای این پروژه از تصمیمات مهم و ایده های جدید برای لوله گذاری استفاده شده است که امیدواریم با اجرای این طرح توسط شرکت آب منطقه ای تهران شاهد اتفاقات جدیدی در فعالیت های مرتبط با این حوزه باشیم.

 


    تخریب دیوارهای احداثی غیر مجاز حریم و بستر رودخانه جاجرود2016-12-07
مدیر امور منابع آب شمیرانات از تخریب دیوارهای احداثی غیر مجاز در حریم و بستر رودخانه جاجرود خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "جواد غفاری" امروز (سه شنبه) با اعلام این مطلب اظهار کرد: با تلاش اکیپ گشت و بازرسی این امور، اخذ دستور قضایی و پیگیری های به عمل آمده در این اقدام دو مورد دیوار احداثی غیرمجاز  تخریب  و حریم و بستر رودخانه جاجرود آزادسازی گردید.
وی با بیان اینکه  طول دیوار احداث شده 52 متر مربع بوده است عنوان کرد: با این اقدام بیش از180 متر مربع از اراضی بستر و حریم رودخانه مذکور آزادسازی گردید.
غفاری همچنین تاکید کرد: این تخریب ها بدون هرگونه بار مالی برای این امور بوده و صرفا با هزینه متخلفین صورت گرفته است.
غفاری به تمامی افرادی که قصد خرید اراضی و یا ساخت و ساز در مجاورت مجاری آب‌های سطحی را دارند، هشدار داد: قبل از هرگونه اقدام جهت اطلاع از میزان بستر و حریم و ضوابط قانونی آن، به  امور منابع آب شمیرانات مراجعه کنند تا از هرگونه سوء استفاده سودجویان و ورود ضرر و زیان به افراد جلوگیری شود.
وی همچنین در پایان تاکید کرد: امور منابع آب شمیرانات به عنوان متولی آب در حوزه عملکرد خود و به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران با هرگونه تخلف و سوء استفاده از منابع آب سطحی و زیرزمینی برخورد جدی و قانونی می نماید.

 

 

 


    توقیف یک دستگاه حفاری غیر مجاز در محدوده عملکرد این امور2016-12-07
مدیر امور منابع آب شهر ری از توقیف یک دستگاه حفاری ضربه ای تراکتوری در محدوده عملکرد این امور خبرداد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "غلامعلی بیدختی"  امروز(چهارشنبه) با بیان این مطلب افزود: دستگاه حفاری مذکور در حال حفر یک حلقه چاه غیر مجاز در منطقه عشق آباد شهر ری شناسایی و ادوات آن به پارکینگ امور منتقل گردید.

وی همچنین با اشاره به اینکه در آبان ماه سال جاری هفت حلقه چاه غیر مجاز نیز با اخذ دستور قضایی در اراضی این امور شناسایی و  پر و مسلوب المنفعه گردید، عنوان کرد: این تعداد چاه در مجموع 185 متر عمق و 26 لیتر در ثانیه آبدهی داشته است که با اجرای این عملیات از خروج بیش از 514 هزار و 800 متر مکعب از سفره های آب زیرزمینی  این شهرستان جلوگیری خواهد شد.

بیدختی در پایان خاطر نشان کرد: امور منابع آب شهرستان شهرری به عنوان متولی آب در حوزه عملکرد خود و به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران با هرگونه تخلف و سوء استفاده از منابع آب سطحی و زیرزمینی برخورد جدی و قانونی می نماید.

 


1 2 Page: