Wednesday, 12 Azar 1399
 |  Color  |  + . -
ADA
_HB_MODAL_CLOSE
_HB_MODAL_CLOSE
ملاقات مردمی
ملاقات مردمی
کرونا
شعار سال
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران

 

    توقیف یک دستگاه حفاری غیرمجازی ضربه ای در حوزه عملکرد این امور2016-10-30
مدیرامور منابع آب دماوند از توقیف یک دستگاه حفاری غیرمجاز ضربه ای در حوزه عملکرد این امور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "سید حمید رضا حسینی" امروز (یکشنبه) با اعلام این مطلب اظهار کرد: با اخذ دستور قضایی و تلاش شبانه روزی واحد گشت و بازرسی این امور یک دستگاه حفاری غیرمجاز ضربه ای - تراکتوری در حین حفاری در اراضی مرانک دشت هومند آبسرد شهرستان دماوند توقیف شد.

وی همچنین ادامه داد: این دستگاه حفاری غیر مجاز با توجه به امتناع مالک از باز کردن درب با همکاری ماموران کلانتری به پارکینگ انتقال یافت.

حسینی در پایان  با اشاره به اینکه  در هفته گذشته نیز از ادامه حفاری یک حلقه چاه غیرمجاز به عمق 100 متر جلوگیری گردید،خاطر نشان کرد: امور منابع آب شهرستان دماوند به عنوان متولی آب در حوزه عملکرد خود و به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران با هرگونه تخلف و سوء استفاده از منابع آب سطحی و زیرزمینی برخورد جدی و قانونی می نماید.

 


    اولویت‌های تحقیقاتی شرکت در سال جاری اعلام شد2016-10-26
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه ۱۴عنوان پژوهشی به عنوان نیاز تحقیقاتی مجموعه در سال جاری اعلام شده است، گفت: این محور‌ها به منظور بررسی و اعلام نظر به شرکت مدیریت منابع آب ایران ارسال شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای تهران، "حسن برنا" با بیان اینکه پیرو استعلام از تمامی معاونت‌های شرکت، ۱۴عنوان پژوهشی به عنوان نیاز تحقیقاتی مجموعه در سال جاری به منظور بررسی و اعلام نظر به شرکت مدیریت منابع آب ایران ارسال شده است، عنوان کرد: درسال جاری نیز همچون سال گذشته، تنظیم نهایی عناوین اولویت‌های تحقیقاتی براساس نظرات اصلاحی معاونت‌های بخشی آب و آبفا و برق انرژی وزارت نیرو صورت پذیرفته است که براساس محور و زیر محور دسته بندی شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ۱۴ عنوان اعلام شده این شرکت از سوی دفتر آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو مورد تایید قرار گرفته است، ادامه داد: این عناوین شامل: محورهای منابع آب، تاسیسات آبی و هیدرولیک، مهندسی رودخانه، مباحث اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و حقوقی، زمین‌شناسی و ژئوتکنیک و محیط زیست و حفاظت کیفی و پدافند غیرعامل است.

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت در پایان گفت: اولویت‌های مذکور در قالب ۱۱ عنوان پروژه تقاضا محور و سه عنوان پایان نامه دانشجویی قابل انجام است. همچنین در رابطه با عناوین پروژه‌های تقاضا محور نیز فرم سفارش پروژه (RFP) مربوط به هشت عنوان پژوهشی تدوین و توسط کمیته تحقیقات مصوب شده است که در مرحله ارزیابی توسط دفتر تحقیقات کاربردی شرکت مدیریت منابع آب ایران می‌باشد.

 


    جلوگیری از برداشت غیرمجاز آب رودخانه کن 2016-10-24
مدیر مدیریت منابع آب اسلامشهر از جلوگیری از برداشت غیرمجاز آب رودخانه کن خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "منصور مردانی" امروز(دوشنبه) با اعلام این مطلب عنوان کرد: با تلاش گروه گشت و بازرسی این امور و پس از اخذ دستور قضایی نسبت به قلع و قمع مستحدثات غیر مجاز ایستگاه پمپاژ ثابت رودخانه کن اقدام گردید.

وی ادامه داد: این ایستگاه پمپاژ اقدام به برداشت غیر مجاز آب از ساحل راست رودخانه کن به منظور آبیاری اراضی کشاوزری مهران آباد به میزان 38 لیتر در ثانیه با لوله آبدهی 6 اینچ  می نمود.

مدیر  مدیریت منابع آب اسلامشهر با بیان اینکه همواره اعمال قانون در این اراضی با مقاومت متصرفین در تقابل با مامورین و عوامل اکیپ نظارت بر منابع آب این امور همراه بوده است، خاطر نشان کرد: گروه گشت و بازرسی این امور نسبت به کنترل ساخت و سازها و استعلامات پاسخ داده شده اقدام نموده و در صورت عدم رعایت آن با دریافت دستور قضایی اقدام به تخریب و اصلاح ساخت و سازها می نماید.

مردانی در پایان به تمامی افرادی که قصد خرید اراضی و یا ساخت و ساز در مجاورت آب‌های سطحی را دارند، هشدار داد: قبل از هرگونه اقدام جهت اطلاع از میزان بستر و حریم و ضوابط قانونی آن، به  مدیریت منابع آب اسلامشهر مراجعه کنند تا از هرگونه سوء استفاده سودجویان و ورود ضرر و زیان به افراد جلوگیری شود.

 


    نصب کنتور هوشمند دلیلی بر محدودیت برداشت از آب چاه ها نیست2016-10-22
معاون فرماندار شهرستان اسلامشهر با تاکید بر اینکه نصب کنتور هوشمند دلیلی بر محدودیت برداشت از آب چاه ها نیست، گفت: با این اقدام در تلاش برای سامان دهی وضعیت برداشت آب از چاه ها هستیم تا از تخلفات درا ین حوزه جلوگیری و شاهد توزیع عادلانه این مایع حیاتی باشیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "مصطفی علیخانی" در چهارمین نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اسلامشهر با تاکید بر اینکه در آینده نه چندان دور بحران ها و جنگ های پیش رو بر سر منابع آبی خواهد بود، گفت: امروزه تنش های موجود بخش شرب، کشاورزی و صنعت بر سر منابع آبی حکایت از اهمیت مهم این مایع حیاتی دارد.

وی با تمجید از عملکرد مدیریت منابع آب شهرستان اسلامشهر، ادامه داد: مسدود کردن چاه های غیرمجاز باید با هماهنگی دستگاه های قضایی و منطبق بر دستورالعمل های موجود باشد تا مانع از بروز تنش در سطح منطقه شود. به هر حال اولویت ما تامین آب شرب است و باید بر کیفیت آن نیز توجه ویژه ای داشته باشیم.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان اسلامشهر با تاکید بر اینکه نصب کنتور هوشمند دلیلی بر محدودیت برداشت از آب چاه ها نیست، تصریح کرد: با این اقدام در تلاش برای سامان دهی وضعیت برداشت از چاه ها هستیم تا از تخلفات دراین حوزه جلوگیری و شاهد توزیع عادلانه آب باشیم. امروزه برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی باعث بروز فرونشست های متعددی در دشت های جنوبی استان تهران شده است که اگر این مهم به خوبی کنترل نشود، مطمئنا فرونشست های دشت ورامین نیز در این منطقه رخ خواهد داد.

وی همچنین اصلاح الگوی کشت، احیاء منابع آب سفره ها، سامان دهی چاه های سطح شهرستان و عدم استفاده از آب شرب برای آبیاری فضای سبز را به عنوان بخشی از مصوبات این نشست برشمرد و افزود: براساس مصوبات تعیین شده در این جلسه هرگونه حفاری باید با مدیریت منابع آب باشد و نصب کنتورهای هوشمند، سامان دهی برداشت آب از سفره های زیرزمینی، تبلیغات در سطح مدارس، توزیع بروشور در سطح ادارات شهرستان، نصب بیلبورد توسط شهرداری، لایروبی نقاط حادثه خیز رودخانه کن قبل از شروع فصل بارندگی و سیلاب، همکاری برای قطع برق چاه های غیرمجاز و نیز تسریع در صدور مجوز چاه ها در دستور کار بخش های مرتبط قرار بگیرد.

منصور مردانی، مدیر مدیریت منابع آب شهرستان اسلامشهر نیز در این نشست طی سخنانی با بیان اینکه این اداره از دو سال پیش با اولویت سامان دهی منابع آب این منطقه افتتاح شده است، یادآور شد: در نخستین سال شروع به کار این مجموعه تعداد 243 حلقه چاه غیرمجاز در سطح شهرستان شناسایی و از میان آن ها 139 حلقه چاه با 477 لیتر در ثانیه برداشت غیرقانونی مسدود گردید که در این بین تنها تعداد هشت حلقه چاه با دستور قضایی مسدود و مابقی چاه ها با اعلام آمادگی مالکان پر و مسلوب المنفعه شد.

وی با تاکید بر اینکه با مسدود کردن چاه های غیرمجاز توانسته ایم حجم مناسبی از آب سفره ها را حفظ کنیم، تصریح کرد: در سال جاری نیز از میان 298 حلقه چاه غیرمجاز شناسایی شده تعداد 146 چاه غیرمجاز با برداشت 227 لیتر در ثانیه مسدود و همچنین 459 دستور قضایی صادر و 170 مورد تجاوز به حریم و بستر رودخانه های کن، کرج و سیاه آب نیز شناسایی شده است.

مردانی یکی از موانع مسدود کردن چاه های غیرمجاز را نوع دستور صادر شده قضایی برشمرد و افزود: دستورات قضایی صادر شده برای متجاوزان به حریم نه تنها به منظور رفع تصرف بلکه باید در راستای قلع و قمع کامل تخلفات باشد. به هر حال حفر چاه غیرمجاز جزء اقدامات مجرمانه است و در قانون به صراحت بر روی این موضوع تاکید شده است بنابراین از دادستان های محترم درخواست
می کنیم براساس مواد قانونی نسبت به قلع و قمع کامل تجاوزات دستورات لازم را انجام دهند.

 


    انسداد 10 حلقه چاه غیرمجاز در محدوده اداره منابع آب فیروزکوه2016-10-22
سرپرست اداره منابع آب فیروزکوه از پر و مسلوب المنفعه شدن 10حلقه چاه غیرمجاز در محدوده عملکرد این امور طی سه روز کاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران ، مهندس " مصطفی عباسی" امروز ( شنبه) با اعلام این خبر اظهار کرد: با تلاش ماموران گشت و بازرسی  اداره منابع آب فیروزکوه و کسب دستور قضایی،  طی  سه روز کاری تعداد 10حلقه چاه غیرمجاز پرو مسلوب المنفعه شده است.

عباسی با بیان اینکه برخورد با تخلفات صورت گرفته در منابع آب های سطحی و زیرزمینی از جمله وظایف  اداره منابع آب  فیروزکوه محسوب می شود، گفت: با اجرای این عملیات و انسداد 10 حلقه چاه غیرمجاز از خروج بیش از 277 هزار  و 800 مترمکعب آب از سفره آب زیرزمینی  این شهرستان جلوگیری خواهد شد.

به گفته  عباسی، این تعداد چاه غیرمجاز در مجموع  306 متر عمق و 21 لیتر در ثانیه آبدهی داشته است که به همت ماموران گشت و بازرسی و در راستای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی استان تهران در اراضی طارس، کلفور، سرخه دشت و خنداب پرو مسلوب المنفعه شده است.
سرپرست اداره منابع آب فیروزکوه در پایان تاکید کرد: این امور به عنوان متولی آب در منطقه و حوزه عملکرد خود و به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران، با هرگونه تخلف در حوزه آب های سطحی و زیرزمینی با جدیت و بر اساس قانون برخورد خواهد کرد. 

 


    لزوم استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب برای بخش کشاورزی2016-10-18
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران بر لزوم برگشت پساب به دشت ها و کاهش استفاده از منابع آب سفره های زیرزمینی برای بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: چند چاه غیرمجاز بخش کشاورزی می تواند به میزان تمامی چاه های غیرمجاز تهران برداشت غیرقانونی داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "خسرو ارتقایی"  در نشست شورای هماهنگی دشت تهران- شهریار که به میزبانی فرمانداری شهرستان شهریار برگزار گردید، پدیده فرونشست را به عنوان زلزله خاموش تعبیر کرد و افزود: امروزه میزان فرونشست در دشت های جنوب استان تهران به ویژه در جنوب آزادگان سالیانه بین هشت تا 36 سانتیمتر است. متاسفانه بر اثر برداشت بی رویه منابع آب زیرزمینی با کاهش سطح منابع حیاتی این سفره ها مواجه هستیم و در طی همین یک هفته اخیر در دشت پیشوا علاوه بر شکاف های موجود، شکاف های جدیدی در نزدیکی تاسیسات راه آهن تهران- جنوب ایجاد شده که عمق برخی از آن ها حتی به 20 متر نیز می رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به مصوبه شورای عالی آب در دولت یازدهم به منظور اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب سفره های زیرزمینی، تصریح کرد: این طرح در پی آن است تا از ایجاد چاه جدید غیرمجاز جلوگیری و چاه های غیرقانونی که سابق بر این ایجاد شده است نیز براساس قانون سامان دهی و با متخلفان برخورد شود.

وی با تاکید بر اینکه براساس قانون هر ساله پروانه های بهره برداری از چاه ها با توجه به پتانسیل دشت ها بازنگری می شود، ادامه داد: تمامی دغدغه ما بر آن است تا از فاجعه ای که امروزه در دشت های استان در حال رخ دادن است جلوگیری کنیم تا با کمک دستگاه های مرتبط با این مقوله بتوانیم از وضعیت موجود خارج شویم. در شهر تهران حدود 10 هزار چاه غیرمجاز وجود دارد که جمع برداشت آن ها به 15 میلیون مترمکعب می رسد این موضوع در حالی است که چند چاه غیرمجاز بخش کشاورزی می تواند به میزان تمامی چاه های غیرمجاز تهران برداشت غیرقانونی داشته باشند.

ارتقایی با انتقاد از اینکه الگوی مصرف شرب در کشور با استاندارهای موجود فاصله زیادی دارد، خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی باید با روش های بهینه از منابع محدود آبی موجود استفاده کنیم، ناگزیریم با توجه به وضعیت بحرانی منابع آب میزان برداشت ها را کاهش و در مقابل آبیاری های نوین و تحت فشار را گسترش بدهیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه سال گذشته هزار و 200 حلقه چاه غیرمجاز با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب سفره های زیرزمینی مسلوب شده است، اظهار کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته مقرر شده است در سال جاری با انسداد سه هزار حلقه چاه غیرمجاز بتوانیم از برداشت غیرقانونی 100 میلیون مترمکعب از منابع سفره های زیرزمینی جلوگیری کنیم تا هم بتوانیم به مرور میزان کسری سفره ها را صفر کرده و هم بتوان ورودی و خروجی را یکسان و از کاهش بیشتر سطح آب سفره ها جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه امروزه بیشترین افت سفره ها مربوط به دشت تهران، کرج و شهریار بوده است، گفت: یکی از برنامه های ما برای بهبود وضعیت فعلی این مناطق راه اندازی تصفیه خانه جنوب غربی تهران است که هم اکنون اقدامات اجرایی آن آغاز شده است تا بتوانیم 100 میلیون مترمکعب پساب را وارد این دشت کرده و از فرونشست های این منطقه جلوگیری کنیم.

ارتقایی در پایان تصریح کرد: امروزه 700 میلیون مترمکعب از آب سدهای پنجگانه اطراف تهران روانه پایتخت می شود که باید 500 میلیون مترمکعب از پساب آن بازگردانده شود ولی با تمامی تلاش های خود توانسته ایم تنها 100 میلیون مترمکعب از آن را به دشت ورامین و بین 50 تا 60 میلیون مترمکعب را به رباط کریم منتقل کنیم بدین منظور اجرای طرح های فاضلاب ها و برگشت پساب به دشت ها از سوی دولت در حال پیگیری است.

 


    قطع برق 2 هزار حلقه چاه غیرمجاز در سال جاری2016-10-09
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران با تاکید بر اینکه قطع برق دو هزار حلقه چاه غیرمجاز در برنامه های سال جاری مجموعه قرار گرفته است، گفت: توقیف، جمع آوری و امحای دستگاه های حفاری باید در کوتاه ترین مدت ممکن انجام و بهره برداری بیش از اندازه چاه ها نیز باید کنترل شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "محمدرضا خانیکی"  روز گذشته (17 مهرماه 95 ) در نشست شورای هماهنگی دشت تهران- شهریار که به میزبانی فرمانداری شهرستان شهریار برگزار گردید، با تقدیر از همکاری مناسب دادستانی، نیروی انتظامی و فرمانداری ها برای انسداد چاه های غیرمجاز، عنوان کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته مقرر شده در صورت عدم تامین بودجه برای انسداد چاه های غیرمجاز، با قطع برق آن ها بتوانیم از بهره برداری غیرقانونی این چاه ها جلوگیری کنیم.

وی با تاکید بر اینکه قطع برق دو هزار حلقه چاه غیرمجاز در برنامه های سال جاری مجموعه قرار گرفته است، اظهار امیدواری کرد با همکاری مناسب دادستان های شهرستان های استان تهران به منظور قطع برق چاه های غیرقانونی بتوان در اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی به توفیق های بیشتری دست پیدا کرد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران بر لزوم جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز جدید تاکید کرد و افزود: موضوع توقیف، جمع آوری و امحای دستگاه های حفاری نیز باید در کوتاه ترین مدت ممکن انجام و بهره برداری بیش از اندازه چاه ها نیز باید کنترل شود.

مصطفی دهقان، مدیر دفتر حفاظت منابع آب شرکت نیز در این نشست با تاکید بر اینکه چاه های دشت تهران– شهریار با توجه به وضعیت بحرانی آب نیازمند اصلاح و کاهش پروانه های بهره برداری است، گفت: تمامی چاه های غیرمجاز این منطقه باید مسلوب شود و طبق برنامه ریزی صورت گرفته 20 درصد پروانه های بهره برداری و 50 درصد بهره وری از چاه ها نیز کاهش پیدا کند تا میزان ورودی به سفره ها با برداشت ها یکسان شود. امروزه متاسفانه بسیاری از کشت ها آب بر است ولی ارزش اقتصادی چندانی ندارد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی در سال گذشته، یادآور شد: با اجرای این روند در سال گذشته بیش از هزار و 200 حلقه چاه غیرقانونی مسدود و 291 حلقه چاه نیز مجهز به کنتور هوشمند شده است. طرح های اقتصاد مقاومتی در سال 95 نیز شرکت را ملزم به مسدود کردن سه هزار حلقه چاه غیرمجاز و 320 کنتور هوشمند کرده است که هزار و 905 حلقه آن مربوط به دشت تهران – شهریار است.

دهقان بر لزوم فعال شدن شورای حفاطت از منابع آب شهرستان ها از سوی فرمانداری ها تاکید کرد و گفت: شرکت توزیع برق نیز نصب دو هزار کنتور را در دستور کار قرار داده است که امیدواریم این مجموعه با همکاری هر چه بیشتر با اکیپ های آب و برق، بتواند برق چاه های غیرمجازی که به دلیل عدم اعتبار مسدود نمی شوند را قطع کند.

 


    افتتاح پروژه ساخت کانال انتقال آب تهران به ورامین در محدوده قیام دشت2016-10-05
مدیر طرح‌های زودبازده و مشارکت های مردمی شرکت آب منطقه‌ای تهران از افتتاح پروژه ساخت کانال انتقال آب تهران به ورامین در محدوده قیام دشت ، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "خلیل اردشیر تنها" امروز (چهارشنبه)  با بیان اینکه این طرح روز گذشته  با حضور دکتر مرتضی بانک معاون کل نهاد ریاست جمهوری، دکتر هدایت جمالی پور معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری، حجت الاسلام امیری امام جمعه قیام دشت ، معاون طرح و توسعه، مدیران و کارشناسان شرکت افتتاح شد، اظهار کرد: این طرح با عنوان مرمت و بهسازی کانال انتقال آب ورامین اجرا شده است. پیش از این، کانال انتقال آب ورامین در طول مسیر خود از مناطق مسکونی واقع در منطقه قیام‌دشت عبور می‌کرد که با اجرای این طرح، باکس بتنی مسلح جایگزین بخشی از کانال قبلی شده است.

وی در ادامه جزئیات و مشخصات این طرح تشریح کرد و گفت: این طرح شامل اجرای باکس بتنی مسلح به ابعاد سه در سه متر، ظرفیت انتقال آب 7 مترمکعب در ثانیه و به طول 620 متر است که کانال انتقال آب ورامین را به طورکامل در منطقه مورد نظر به زیرزمین منتقل کرده است.
وی در پایان اضافه کرد: این پروژه در اواخر اسفند 94 به بهره برداری کامل رسید و در روز دوشنبه 13 مهرماه سال جاری  به طور رسمی افتتاح شد.

 


    نشست شورای حفاظت منابع آب شهرستان بهارستان برگزار شد2016-10-05
جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان بهارستان به منظور بررسی مشکلات مرتبط با بحث آب و حریم و بستر رودخانه های شهرستان با حضور فرماندار بهارستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس" علیرضا مصطفی پور"  امروز(چهارشنبه) با بیان این مطلب افزود: طبق برنامه ریزی صورت گرفته در این نشست مقرر شد در قبال موضوع حریم رودخانه ها با ایجاد یک کارگروه متشکل از معاونت عمرانی فرمانداری، رییس اداره آب شهرستان، نمایندگان شهرداری های شهرستان، رییس اداره ثبت شهرستان و نیز نماینده دادستان اقدامات لازم به منظور سبز کردن  حریم رودخانه های شهرستان در دستور کار قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در خصوص موضوع آبیاری قطره ای و کاشت گیاهان مقاوم به کم آبی نیز مقرر شد شهرداری ها آماری کمی و کیفی برای جلسه آینده این شورا ارائه و در زمینه نصب کنتور هوشمند برای چاه ها نیز ضمن برگزاری جلسات مشترک بین اداره منابع آب شهرستان با اداره جهاد و اداره برق شهرستان، راهکارهایی جهت تشویق مشترکان به نصب این کنتورها ارائه شود.

مصطفی پور تصریح کرد: پاک سازی بستر رودخانه های شهرستان به ویژه رودخانه سالور از نخاله های ساختمانی نیز از دیگر موضوعات مورد بحث در نشست شورای حفاظت منابع آب شهرستان بهارستان بود که مقرر شد مصوبات قبلی از طریق شهرداری های شهرستان پیگیری و نتایج آن اعلام شود و شهرداری ها جهت جلوگیری از تخلیه نخاله در رودخانه ها در تعامل با سازمان مدیریت پسماند و مراجع قضایی دوره های آموزشی برگزار کنند.

مدیر امور منابع آب رباط کریم در پایان گفت: در بحث شناسایی و پر کردن چاه های غیر مجاز نیز با توجه به اینکه اغلب این چاه ها در داخل شهرک های صنعتی بهاریه و قلعه میر هستند مقرر شد تا از توانمندی آبفا در بحث تامین آب مورد نیاز این شهرک ها استفاده شود تا بتوان پس از انجام این مورد در اسرع وقت نسبت به شناسایی، تعیین و تکلیف و پر کردن چاه های غیر مجاز شهرستان اقدامات لازم صورت پذیرد و  با توجه به شروع فصل پاییز و امکان سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه های شهرستان، شهرداری ها لایروبی و آزاد سازی بسترآنها را در اسرع وقت انجام دهند.

 


    نخستین نشست بررسی مهندسی رودخانه ها در امورات منابع آب تابعه برگزارشد2016-10-04
نشست مشترک مدیران امورات منابع آب تابعه با حضور معاون حفاظت و بهره برداری شرکت، مدیران امور منابع آب شهرستان‌ها، مدیران دفاترحقوقی و مهندسی رودخانه‌ها، مجریان طرح‌های ساماندهی رودخانه‌ها و جلوگیری از آلودگی آب شرب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای تهران، در ابتدای این نشست مهندس "محمدرضا خانیکی" معاون حفاظت و بهره برداری شرکت بر لزوم حضور موثر مدیران امور در کمیته برنامه ریزی شهرستان و اخذ اعتبارات شهرستانی جهت انجام طرح های مهندسی رودخانه تاکید کرد و گفت: موضوعات اجاره و بستر رودخانه ها، اخذ دستورات قضایی وفق تبصره چهار ماده دو قانون توزیع عادلانه آب وهمچنین برنامه زمانبندی اجرای آزادسازی و رفع تصرفات پرداخت از مسائلی است که باید در دستور کار این نشست قرار بگیرد.

همچنین در این نشست مهندس حسین زنگویی، مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌ها به بررسی برنامه عملکردی شش ماهه اول سال ۹۵ پرداخت و گفت: کار‌شناسان دفتر مهندسی رودخانه و آب‌های سطحی امور‌ها به جهت تبادل نظر و رفع مشکلات احتمالی، جلسات کار‌شناسی مرتبط با این مقوله را در شرکت برگزار کنند.

در ادامه جلسه محسن اسلامی‌زاده، مجری طرح جلوگیری از آلودگی آب شرب با تاکید بر روند اجرای آزادسازی و رفع تصرفات رودخانه‌های تامین کننده آب شرب، عنوان کرد: در شرایط فعلی با توجه به امکان تامین اعتبار برنامه قلع وقمع، مدیران امور می‌توانند نسبت به ارائه برنامه آزادسازی و رفع تصرفات و اخذ دستور قضایی اقدام کنند تا در تحقق اهداف تعیین شده گام موثری برداشته شود.

در بخش پایانی این نشست نیز مهندس محمدرضا بیگی، رییس گروه حفاظت از رودخانه‌ها به ارائه نکاتی در زمینه تسهیل در روند رسیدگی استعلام‌های بستر و حریم مجاری آبهای سطحی، وضعیت گشت و بازرسی امورهای آب و تقویت کمی و کیفی خدمات گروه‌های مذکور پرداخت.

 


    دومین جلسه مجریان طرح های عمرانی شرکت در سال 95 برگزار شد2016-10-01
دومین جلسه مجریان طرح های عمرانی شرکت با حضور مدیر عامل در سال 95 برگزار شد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران،  جلسه  مجریان طرح های عمرانی شرکت روز دوشنبه (29 شهریورماه95) با حضور مدیر عامل شرکت، معاون طرح و توسعه و  مجریان طرح های عمرانی و مدیران دفاتر مطالعات پایه قراردادها، حقوقی و طرح های توسعه منابع آب  در سالن کنفرانس شرکت برگزارشد.

در ابتدای نشست دکتر" رضا مومنی" معاون طرح و توسعه شرکت ضمن تقدیر از زحمات و تلاش های مجری و پرسنل طرح قمرود عنوان کرد: مهم ترین چالش ها در حال حاضر در اجرای طرح ها تامین مالی اجرای پروژه ها از بخش غیر دولتی و پرداخت مطالبات انباشته مشاوران و پیمانکاران  می باشد و تمامی مجریان باید از تمامی ظرفیت های قانونی برای انجام این امور استفاده کنند.

وی در ادامه به بیان آخرین نتیجه پیگیری های به عمل آمده در خصوص برقراری امتیاز هم ترازی مجریان طرح ها پرداختند.

 در ادامه جلسه مهندس " حسین بزرگی" مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب پس از ارائه آخرین وضعیت اعتبارات ابلاغی و مبادله موافقت نامه های طرح های عمرانی سال جاری  ضمن بیان مشکلات کمبود نقدینگی و شرایط تامین مالی سال جاری طرح ها به ظرفیت قانونی موجود در این خصوص اشاره و در این راستا مفاد تبصره 5 قانون بودجه سال جاری و قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر را تشریح نمود.

 بزرگی  با اعلام اختصاص مبلغ 596 میلیارد ریال  اسناد خزانه اسلامی با سررسید 96/5/2  به طرح های انتقال  آب از سرشاخه های دز به قمرود و آبرسانی به تهران از سد تنظیمی کرج عنوان کرد: این اسناد در مرحله اول انتشار اسناد خزانه بند ه تبصره 5 قانون بودجه سال جاری به طرح های ملی دارای مصوبه سفر ریاست محترم جمهوری به تهران اختصاص یافته است.

وی خاطر نشان کرد: با پیگیری های صورت گرفته تلاش می شود از محل ظرفیت تبصره 36 اصلاح  قانون  بودجه سال جاری سهم مناسبی از اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت فروش نرفته جهت پرداخت بدهی های مسجل طرح های عمرانی ملی و ملی استانی در دست اقدام شرکت اخذ گردد.

در ادامه جلسه، مهندس "خسرو ارتقایی"  مدیر عامل شرکت ضمن حمایت از ظرفیت های قانونی  مذکور عنوان کرد:  در شرایط فعلی لازم است با شناسایی تمام ظرفیت ها و پتانسیل های قانونی موجود نسبت به پرداخت بخش عمده مطالبات بدهی های انباشته شده سال های گذشته اقدام نمود.

وی همچنین تاکید کرد: با برنامه ریزی دقیق بایستی قراردادهای کارهای باقی مانده طرح ها در چارچوب اهداف ابلاغی در اسرع وقت منعقد و کار به پیمانکاران و مشاوران ذی صلاح واگذار شود..

ارتقایی در پایان  اظهار امیدواری کرد: با استفاده از این ظرفیت ها از جمله اختصاص اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت فروش نرفته و انتشار اوراق صکوک اجاره، بابت پرداخت بدهی طرح ها، انگیزه های خوبی برای مشاوران و پیمانکاران صنعت اب ایجاد گردد  تا با تلاش مضاعف در اجرای پروژه های  عمرانی و  پیشبرد اقتصاد مقاومتی کشور،  و تحقق اهداف تعیین شده طرح ها گام های موثری برداشته شود.

 


    ضرورت حفظ و تکریم نهاد خانواده2016-10-01
مشاور زنان و خانواده و استاد حوزه و دانشگاه با ییان اینکه خانواده مهم‌ترین نهاد اجتماعی است که در مطالعات جامعه‌شناختی و سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان به آن توجه خاص می‌شود گفت: با توجه به این موضوع، خانواده در آموزه‌ها و تعالیم اسلامی نیز همواره مدنظر قرار داشته و قوانین شرعی و اخلاقی متعددی در رابطه با حفظ و تکریم این نهاد مهم اجتماعی بیان شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، دکتر " فروغ نیلچی زاده" روز سه شنبه (6 مهرماه 95) درکارگاه آموزشی که به مناسبت روز تکریم خانواده در سالن کنفرانس با حضور مشاورمدیر عامل در امور زنان  و جمعی از بانوان شرکت برگزار شد با اعلام این مطلب گفت: ضرورت توجه به این نهاد اجتماعی به این دلیل است که خانواده علاوه بر اینکه خود از تغییرات جامعه و محیط پیرامونی بسیار تأثیر می‌گیرد، به‌نحو متقابلی تغییرات مثبت و منفی در درون این نهاد کوچک نیز تأثیرات عمیق و گسترده‌ای را در جامعه برجای می‌گذارد. چنان‌که تحولات و تغییرات در شکل، ساختار، مناسبات و کارکردهای گوناگون خانواده در طی حیات انسان، شاهدی بر این مدعاست.
 وی همچنین افزود: با استفاده از مجموعه تعالیم و قوانین اسلامی و با در نظر داشتن سیره‌ی عملی پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه‌ی معصومین (ع)، الگوی مناسبی برای حیات و زیست خانواده در جامعه‌ی کنونی می توان ارائه نمود. از جمله موارد جالب توجهی که می‌توان از زندگی آن بزرگواران به‌عنوان الگوی تکریم خانواده مثال زد، شیوه‌ی رفتاری حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) درخصوص توجه به فرزندانشان است که سبب نزول سوره‌ی انسان در روز 25 ذی‌الحجه در شأن آنان گردید. ازاین‌رو به‌دلیل گرامیداشت ارزش و جایگاه خانواده در آموزه‌های اسلامی، این روز «روز تکریم خانواده» نام‌گذاری شده است.
 نیلچی زاده  با بیان اینکه خانواده نهادی اجتماعی است با ابعاد گوناگون زیستی، اقتصادی، فرهنگی، حقوقی و روانی، و متشکل از افرادی که از طریق پیوند زناشویی یا همخونی با یکدیگر به‌عنوان شوهر و زن، مادر و پدر و برادر و خواهر در ارتباط متقابل‌اند، عنوان کرد:  خانواده ها فرهنگ مشترکی پدید می‌آورند و در واحد خاصی زندگی می‌کنند و روابط اعضای آن به‌صورت شبکه‌ای درهم‌تنیده، بنیان آن را حفظ می‌کند. در خانواده گونه‌ای خاص از روابط حاکم است؛ به‌نحوی‌که منافع جمعی جایگزین منافع شخصی می‌شود و احترام به حقوق و تعامل برحسب موازین اخلاقی، اصل قرار می‌گیرد.
 
وی اضافه کرد: بنابراین نهاد خانواده یک ضرورت اجتماعی، روانی، غریزی، تنظیمی، اقتصادی، اخلاقی، عاطفی و تربیتی است که نقش مؤثری در رشد و تعالی و تکامل همه‌جانبه‌ی جامعه دارد و در صورت عدم توجه به آن و سقوط خانواده، جامعه نیز به فساد و هلاکت کشیده می‌شود. لذا توجه اسلام به حفظ و تحکیم خانواده و ارزش و قدرت آن است.  
 نیلچی زاده با اشاره به اینکه در خانواده‌ی ایرانی، به‌دلیل پایبندی به اصول و تعالیم اخلاقی اسلامی، مهم‌ترین عامل در تحکیم خانواده، پایبندی به ارزش‌های اخلاقی و اسلامی است بیان کرد: .ازاین‌رو روابط خانوادگی برپایه‌ی حقوق و اخلاق اسلامی تنظیم می‌شود. به همین دلیل هیچ جامعه‌ای چنانچه از خانواده‌هایی ناسالم برخوردار باشد، نمی‌تواند ادعای سلامت نماید.

این استاد حوزه و دانشگاه  در پایان تاکید کرد:  ازاین‌رو تشکیل خانواده‌های سالم در جامعه را باید از اصول مهم برای ارتقای سطح فرهنگی و اجتماعی آن دانست. این ضرورت مهم، لزوم برنامه‌ریزی در جهت ارتقای سطح خانواده با بهره‌گیری از مبانی تربیتی و آموزه‌های اخلاقی و دینی را می‌رساند که باید همواره در سیاست‌گذاری‌های فرهنگی و اجتماعی مدنظر قرار گیرد؛ چراکه آموزه‌های دینی منبع عظیمی را در این‌خصوص در اختیار برنامه‌ریزان و مسئولین امر قرار می‌دهند که با الگو قرار دادن آن آموزه‌ها برای خانواده‌ها، می‌توان در تکریم و حفظ نهاد خانواده گام برداشت..
گفتنی است، نزول سوره‌ی انسان در 25 ذی‌الحجه در شأن اهل‌بیت پیامبر (ص) است که پس از سه روز روزه و انفاق افطار خود، از طرف خداوند اطعام شدند. ازاین‌رو، این روز «روز تکریم خانواده» نام‌گذاری شده است.