Wednesday, 12 Azar 1399
 |  Color  |  + . -
ADA
_HB_MODAL_CLOSE
_HB_MODAL_CLOSE
ملاقات مردمی
ملاقات مردمی
کرونا
شعار سال
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران

 

    لزوم استفاده از پساب در تعادل بخشی آب های زیرزمینی2016-01-30
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: استفاده از پساب در تعادل بخشی آب های زیرزمینی و حفظ منابع آبی ضروری است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "رحیم میدانی" روز پنجشنبه (8 بهمن ماه 94) در جریان بازدید از طرح ساماندهی آب های سطحی جنوب تهران و خط دوم انتقال پساب  تصفیه خانه جنوب تهران به ورامین با اعلام این مطلب اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی و مهم کشور از دست رفتن 50  درصد منابع آب زیرزمینی است که در واقع با از بین رفتن سفره های زیرزمینی، در حدود 40 میلیارد متر مکعب  آب از دست داده ایم.

وی با بیان اینکه داشتن پساب با کیفیت برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است، عنوان کرد: برای داشتن پساب با کیفیت باید از تمام ظرفیت های داخلی و  خارجی استفاده کرد چراکه در دیگر  کشورها، پساب را مجدد تصفیه نموده و بعد در مصارف کشاورزی استفاده می کنند.

وی ادامه داد: نحوه تامین مالی پروژه هایی از این دست بسیار مهم است زیرا اگر کشور بخواهد به رشد اقتصادی هشت درصد برسد با این اعتبارات محدود دولتی امکان رسیدن به این میزان رشد وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه با وجود مشکلات ، تیم اجرایی پروژه انتقال پساب جنوب تهران به دشت ورامین کار را به پیش برده اند، افزود: اولویت ما در چارچوب و راستای سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در جهت حمایت از سرمایه گذاران داخلی است، اما برای رسیدن به رشد هشت درصدی باید از حمایت سرمایه گذاران خارجی هم استفاده کرد.

میدانی، مدیریت منابع آب در کلان شهر تهران را دشوار خواند و تصریح کرد: برای مدیریت شهر تهران اگر  پسابی در اختیار داریم باید به صورت درازمدت برای آن برنامه ریزی کرده و از جزیره ای عمل کردن که سبب گرفتاری های بیشتری می شود، جلوگیری کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا همچنین ادامه داد: برای اجرایی کردن موضوع تغییر الگوی کشت باید تعاملات لازم را با وزارت جهاد کشاورزی انجام دهیم و بهره برداران را  نیز در این امر مجاب کنیم، چرا که تغییر الگوی کشت در درآمد کشاورزان هم اثر مثبت و هم منفی می تواند داشته باشد.

میدانی برگزاری این نشست ها و بازدیدها را فرصتی برای اطلاع رسانی از رویکرد های وزارت نیرو برای مردم دانست و خاطر نشان کرد: نجات یک کشور در رسیدن به پایداری است و به همین دلیل نزدیک به چهار دهه است که دنیا به موضوع توسعه پایدار اهمیت می دهد و آن را از اولویت  مهم برنامه های خود می داند.

وی ادامه داد: در مدیریت آب کشور باید به سمت مدیریت به هم پیوسته منابع آب برویم که همان مدیریت پایدار توسعه منابع آب است که البته برای رسیدن به این امر راه طولانی در پیش روی ماست چرا که تاکنون گام های بزرگی در این زمینه برنداشته ایم.

میدانی رویکرد وزارت نیرو را برای رسیدن به مدیریت به هم پیوسته منابع آبی با فعال کردن شورای عالی آب خوب عنوان کرد و گفت: دولت هم توجه جدی به مسایل آبی پیدا کرده است و زمانی که اعلام می کنیم رودخانه کارون نیاز به احیاء دارد با هماهنگی های میان دستگاه های ذی ریط به این مساله اهمیت می دهند.

 معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا افزود: هنگامی که تاکید ما بر بستن چاه های غیرمجاز در کشور است دستگاه قضا بدون هیچگونه اغماضی با ما همراهی کرده و برای اجرای قوانین اعلام آمادگی می کند.

وی با بیان اینکه با بی قانونی و احساسات و عواطف افراطی نمی توانیم خدمتی به کشور کنیم تاکید کرد: کسانی که با بستن چاه های غیرمجاز کشاورزان مخالفند و برای آن ها دلسوزی به خرج می دهند، اولین ضربه را به شخص کشاورز می زنند؛ چراکه کشاورزی که طبق قانون، چاه مجاز دارد و مجوز قانونی بهره برداری از چاه را گرفته است، اما، در آن سو شخص دیگری سهم او را از زیر زمین به صورت غیرمجاز گرفته و به او در عمل زیان وارد می کند. بنابراین در اینجا دلسوزی برای چاه های غیرمجاز به ضرر کشاورزان  دارای چاه مجاز تمام می شود.

میدانی همچنین ادامه داد: ایران در مقایسه با سایر کشورها بهترین قوانین را در حوزه های آبی دارد و مدیران و کارشناسان بخش آب باید پیش قراولان این راه بوده و از همه باانگیزه تر باشند و گرفتار حرکت سینوسی نشده و با یک نظم منطقی و ممارست، مدیریت آب کشور را هدایت کنند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در پایان وجود متخصصین فکور و خبره در کشور را نعمت بزرگی دانست و اظهار امیدواری کرد: با استعانت از خدا در این فضای جدید که ایجاد شده بتوان رویکرد و خط مشی های وزارت نیرو را که مورد تایید رهبر معظم انقلاب نیز هست در کشور اجرایی نمود.

 


    لزوم اشتراک دانش از راه تعاملات، گفتگوها و توسعه شبکه ­های ارتباطی2016-01-27
معاون برنامه ریزی و بهبود مدیریت شرکت آب منطقه ای تهران گفت: اشتراک دانش از راه تعاملات، گفتگوها و توسعه شبکه ­های ارتباطی در مدیریت دانش ضروری است.

به گزارش  روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس" سجاد برشنده" روزشنبه 3 بهمن ماه 94 در جریان برگزاری نشست مستند سازی تجربیات پیشکسوتان شرکت آب منطقه ای تهران که در سالن کنفرانس برگزار شد، با اعلام این خبر اظهارکرد:  فرهنگ سازی و نهادینه کردن فرهنگ ثبت، مستندسازی و اشتراک دانش بیشترین اهمیت را دارا می باشد.

برشنده با اشاره به ارتباط موضوع مدیریت دانش و نظام مدیریت مشارکتی، به اهمیت مشارکت تمامی مدیران و کارکنان شرکت، در نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها اشاره کرد وگفت: دانش و تجربه های کسب شده به دنبال خود پیشنهاداتی به همراه دارند و با دستورالعمل جدید تهیه شده نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها (مصوب در کمیته ساختار و فن آوری های مدیریتی) گام خوبی در راستای حرکت به سمت اجرای پیشنهادهای پذیرفته شده و در واقع عملی نمودن حاصل تجارب و نوآوری همکاران برداشته شده است.

برشنده افزود: امید است با همت و همکاری کارکنان و مدیران و حمایت مدیرعامل شرکت بتوان دانش ها و تجارب ارزشمند کارکنان شاغل و بازنشستگان شرکت را مستند کرده تا به یک سازمان دانش بنیان در بین شرکت های آب منطقه ای تبدیل شویم.

وی در پایان، اظهار امیدواری کرد: به زودی جلسات دیگری در خصوص مستندسازی تجربیات بازنشستگان شرکت نیز در ماه جاری برگزار می گردد و تمامی اخبار و فعالیت های معاونت حوزه مدیریت دانش، در قالب "ویژه نامه مدیریت دانش" به مدیران و کارکنان شرکت ارائه خواهد شد.

 

فرهنگ سازی، آموزش مدیران و کارکنان در ارتقاء بهره وری نقش اساسی دارد

در این نشست، مهندس"حمیدرضا مختاری " مدیر امور هماهنگی شهرستان های شرکت آب منطقه ای تهران نیز با اشاره به 25 سال سابقه کاری  و استخدام در شرکت آب منطقه ای  استان مرکزی و پس از آن ورود به شرکت آب منطقه ای  استان تهران با تاکید بر "جایگاه فرهنگ سازی  و آموزش مدیران و کارکنان در ارتقاء بهره وری" گفت:  در گذشته به جایگاه انتقال و اشتراک دانش کمتر اهمیت داده می شد و این فرهنگ کمرنگ تر بود.  درواقع هر فرد دانش را مایه قدرت خود می دانست در حالی که که امروز تسهیم دانش در کنار عمل به دانسته ها است که قدرت محسوب می شود.

وی با بیان اینکه نگرش مسوولان کشور به موضوع  حفاظت و بهره برداری تغییر کرده است، افزود: برخی گردش کارها می بایست تغییر کرده و فرایندها اصلاح شود که خوشبختانه با استقرار و پیاده سازی کامل سیستم نرم افزار ساماب در آینده نزدیک شاهد تغییرات چشمگیری خواهیم بود و این امر در اجرای طرح تکریم و جلب رضایت ارباب رجوع  نقش به سزایی خواهد داشت.

مختاری با اشاره به تجربه خود در زمینه برونسپاری فعالیت های قابل واگذاری در حوزه گشت و بازرسی و انسداد چاه ها اظهار کرد: با اینکه بخشی از وظایف معاونت حفاظت و بهره برداری حاکمیتی است و نمی توان آن را به بخش خصوصی واگذار کرد، ظرفیت استفاده از توان بخش خصوصی در فعالیت هایی مانند گشت و بازرسی، انسداد چاه ها و برخی امور مرتبط با طرح احیاء و تعادل بخشی وجود دارد و این امر هم اکنون در راستای تحقق اصل 44 مرتبط با برون سپاری انجام می شود.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت و حساسیت کار در حوزه حفاظت و بهره برداری و ارتباط مستقیم با ارباب رجوع در این حوزه گفت: طرح تکریم ارباب رجوع می بایست به معنای واقعی آن جدی گرفته شود. بخش اعظم رضایت ارباب رجوع در گرو تهیه پاسخ سریع و دقیق به آن ها است. مهم این است که اطلاع رسانی به ارباب رجوع صحیح انجام و درخواست وی نیز به موقع پاسخ داده شود.

مختاری در پایان ضمن بیان پیشنهادهایی برای بهبود عملکرد سیستم حاکم بر شرکت در این مصاحبه دانشی، گفت: خوشبختانه امر مستندسازی تجربیات با رویکرد جدید از طریق مصاحبه های دانشی با بهره گیری از تعاملات و گفتگوهای سازنده پیش گرفته شده و باید به همین روش به شکل مستمر ادامه یابد.

 


    تعداد 15 حلقه چاه غیرمجاز در پاکدشت پر و مسلوب المنفعه شد2016-01-27
مدیر امور منابع آب پاکدشت از انسداد 15 حلقه چاه غیرمجاز در دی ماه امسال و در حوزه عملکرد این امور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "محسن حامی فرد" امروز (چهارشنبه) با اعلام این خبر گفت: با تلاش امور منابع آب پاکدشت و با اخذ دستور قضایی، در دی ماه سال جاری، 15 حلقه چاه غیرمجاز در مجموع به عمق یک هزار و 120 متر و دبی 54.5 لیتر در ثانیه در حوزه عملکرد این امور پر و مسلوب المنفعه شده است.

حامی فرد با بیان اینکه عمده این تعداد چاه در منطقه کهریزک مسدود شده اند، اظهار کرد: این تعداد چاه در مناطق کهریزک، کریم آباد، فرخ آباد و آلوئک پر و مسلوب المنفعه شده است که عمده آن مربوط به منطقه کهریزک می باشد.

وی سپس تاکید کرد: امور منابع آب پاکدشت به عنوان متولی آب در منطقه و حوزه عملکرد خود و به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران با جدیت و بر اساس قانون نسبت به برخورد با هرگونه تخلف در زمینه آب های سطحی و زیرزمینی اقدام و اهتمام جدی خواهد داشت.

حامی فرد همچنین اظهار کرد: در هفته اول بهمن ماه نیز تعداد دو حلقه چاه در مجموع به عمق 90 متر و دبی هشت لیتر در ثانیه در منطقه کهریزک پر و مسلوب المنفعه شده است و اقدامات قانونی با سوء استفاده از منابع آبی با جدیت ادامه خواهد داشت.

 


    تعداد 17 حلقه چاه غیرمجاز در شمیرانات پر و مسلوب المنفعه شد2016-01-23
رئیس اداره منابع آب شمیرانات از پر و مسلوب المنفعه شدن 17 حلقه چاه غیرمجاز در حوزه عملکرد این اداره خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "جواد غفاری" امروز (شنبه) با اعلام این خبر گفت: با تلاش اکیپ گشت و بازرسی این اداره و اخذ دستور قضایی تعداد 17 حلقه چاه غیرمجاز در حوزه عملکرد اداره منابع آب شمیرانات در دی ماه سال جاری پر و مسلوب المنفعه شده است.

غفاری با بیان اینکه این تعداد چاه غیرمجاز در مجموع 449 متر عمق داشته است، اظهار کرد: با انسداد این تعدا چاه غیرمجاز که در راستای حفاظت از منابع آب زیرزمینی و اجرای قانون صورت گرفته، از خروج سالانه 1.18 میلیون مترمکعب آب از سفره های آب زیرزمینی جلوگیری خواهد شد.

به گفته وی، مجموع آبدهی این تعداد چاه 38.5 لیتر در ثانیه بوده است.

رئیس اداره منابع آب شمیرانات همچنین یادآور شد: این اداره، در روز چهارشنبه 30 دی ماه 94 تعداد هفت حلقه چاه غیرمجاز در منطقه فشم از توابع رودبار قصران را پر و مسلوب المنفعه کرد که عمق این تعداد چاه در مجموع  185 متر و دبی 15.75 لیتر در ثانیه بوده است. همچنین در روز 21 و 23 دی ماه 94 در مجموع چهار حلقه چاه غیر مجاز به عمق 220 متر و دبی مجموع  9 لیتر در ثانیه را در دره نوجوان و کیور از توابع لواسانات مسدود کرد که به این ترتیب ازبرداشت غیرمجاز 200 هزار مترمکعب آب در سال جلوگیری بعمل آمده است.

غفاری در پایان تاکید کرد: اداره منابع آب شمیرانات به عنوان متولی آب در منطقه و حوزه عملکرد خود و به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران با هرگونه تخلف در حوزه آب های سطحی و زیرزمینی برخورد جدی و قانونی خواهد کرد.

 


    توقیف دو دستگاه حفاری غیرمجاز شهرداری های مناطق 2 و 11 تهران2016-01-19
مدیر امور منابع آب تهران بزرگ از توقیف دو دستگاه حفاری غیرمجاز مربوط به شهرداری های مناطق دو و 11 تهران طی هفته گذشته خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "وحید مرادی نسب" با اعلام این خبر گفت: گروه بازرسی و نظارت امور منابع آب تهران بزرگ با اخذ دستور قضایی و با بهره گیری از ظرفیت یگان ویژه نیروی انتظامی نسبت به توقیف دو دستگاه حفاری غیرمجاز مربوط به شهرداری منطقه دو و 11  تهران اقدام و دستگاه های مربوطه را پس از توقیف به پارکینگ منتقل کرد.

مرادی نسب تصریح کرد: یک دستگاه حفاری غیرمجاز از نوع ضربه ای نصب برروی کامیون که در حال حفاری یک حلقه چاه غیرمجاز در بوستان نهج البلاغه مربوط به شهرداری منطقه تهران بود با اقدام به موقع این امور توقیف شد و چاه مربوطه نیز پر و مسلوب المنفعه گردید.

وی در ادامه اضافه کرد: همچنین یک دستگاه حفاری غیرمجاز نصب برروی تراکتور که مشغول حفر چاه غیرمجاز به صورت مخفیانه در بزرگراه نواب زیر پل جوادیه مربوط به شهرداری منطقه 11 تهران بود توقیف و به پارکینگ تحت نظر کلانتری های مربوطه انتقال داده شد.

به گفته وی، چاه های محفوره مذکور در مجموع با عمق 150 متر پرومسلوب المنفعه شده اند.

مدیر امور منابع آب تهران بزرگ همچنین یادآور شد: از سوی دیگر، با تلاش مامورین بازرسی و نظارت امور منابع آب تهران بزرگ در هفته گذشته تعداد پنج حلقه چاه غیرمجاز در مجموع به عمق 155 متر و دبی 70 لیتر در ثانیه واقع در اراضی نیاوران از توابع شهرستان تهران با اخذ دستور قضایی پر و مسلوب المنفعه شده اند. با این اقدام در مجموع به میزان 138 هزار و 600 مترمکعب در سال از برداشت آب از آبخوان سفره های زیرزمینی جلوگیری گردیده است.

 


    آزادسازی بیش از 1000 متر مربع از بستر حبله رود2016-01-18
مدیر اداره منابع آب شهرستان فیروزکوه از پاکسازی یک هزار مترمربع از حریم و بستر رودخانه حبله رود خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "حسین یوزباشی" با اعلام این خبر گفت: با تلاش گروه گشت و بازرسی این اداره و پس از اخذ دستور دادستان شهرستان از خاکریزی و سنگ‌چینی غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه حبله رود به طول 350 متر و مساحت یک هزار مترمربع جلوگیری و یک دستگاه بیل مکانیکی نیز توقیف گردید.

وی همچنین گفت: یک حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی به عمق 60 متر و دبی 9 لیتر در ثانیه در منطقه سیمین دشت فیروزکوه پر و مسلوب المنفعه و یک دستگاه موتور پمپ غیرمجاز توقیف گردید.

یوزباشی با تاکید بر اینکه حفاظت و حراست از منابع آب های سطحی و زیرزمینی از وظایف خطیر ادارات و امورات آب شهرستان های استان تهران است، گفت: این اداره به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران و متولی آب در حوزه عملکرد خود با هرگونه تخلف در زمینه آب های سطحی و زیرزمینی برخورد جدی و قانونی خواهد کرد.

وی همچنین از بازدید مشترک نمایندگان شرکت آب منطقه‌ای تهران از جمله اداره آب فیروزکوه، دفتر حفاظت و بهره‌برداری از آب های سطحی و دفتر طرح‌های استانی شرکت و نمایندگان اداره جهاد کشاورزی شهرستان و استان تهران از سد درده در روز چهارشنبه 23 دی ماه 94 خبر داد.

به گفته وی، این بازدید که با هدف بررسی وضعیت فعلی پروژه مذکور و شرایط حوضه آبریز آن و به دنبال جلسه مشترک شرکت آب منطقه‌ای تهران  و جهاد کشاورزی استان صورت گرفت. 

یوزباشی در ادامه با اشاره به برگزاری نشست مشترک در بخشداری مرکزی شهرستان فیروزکوه در همین تاریخ نیز اشاره کرد و گفت: این نشست که در محل بخشداری مرکزی شهرستان فیروزکوه و با حضور بخشدار  مرکزی، مدیر امور آب، مدیر دفتر بهره‌برداری شرکت، نماینده دفتر طرح‌های استانی و نماینده جهاد کشاورزی و همچنین شورای اسلامی روستاهای جلیل‌آباد و مهاباد برگزار شد، اجرای طرح انتقال و تأمین آب کشاورزی روستاهای مذکور به طول 14 کیلومتر و لزوم تشکیل تشکل آب‌بران جهت بهره‌برداری مناسب و هدفمند، پیش از شروع طرح مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی در پایان یادآور شد: در این نشست، مقرر گردید تا شورای اسلامی روستاهای مهاباد و جلیل آباد ظرف مدت حداکثر یک ماه نسبت به تشکیل جلسات لازم در داخل روستا و تعیین تمامی حقابه‌بران به شرکت آب منطقه‌ای تهران و بخشداری مرکزی فیروزکوه اقدام نمایند. 

گفتنی است که پس از این جلسه، اعضای حاضر در نشست، از محل اجرای طرح بازدید و شرایط مورد نظر شورای اسلامی روستاها را  ورد بررسی قرار دادند.

 


    توقیف دو دستگاه حفاری غیرمجاز در اراضی فیروز بهرام و احمدآباد مستوفی2016-01-18
رئیس اداره منابع آب اسلامشهر از توقیف دو دستگاه حفاری غیرمجاز در اراضی فیروز بهرام و احمدآباد مستوفی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "منصور مردانی" با اعلام این خبر گفت: گروه بازرسی و نظارت اداره منابع آب شهرستان اسلامشهر با بهره گیری از ظرفیت یگان ویژه نیروی انتظامی شهرستان که با توجه به مقاومت های موجود و امکان ایجاد درگیری احتمالی و آسیب به همکاران شرکت صورت گرفت، موفق شد طی دو عملیات جداگانه دو دستگاه حفاری غیرمجاز را در اراضی فیروز بهرام و احمدآباد مستوفی توقیف و به پارکینگ منتقل نماید.

مردانی با تاکید بر اهمیت برخورد با تخلفات صورت گرفته در بخش آب های زیرزمینی گفت: با اخذ دستور قضایی طی روز پنجشنبه 24 دی ماه 94 یک دستگاه حفاری غیر مجاز از نوع تراکتوری که بصورت ضربه ای در حال حفاری چاه غیر مجاز بود در اراضی احمد آباد مستوفی توقیف و به پارکینگ منتقل شد و چاه غیرمجاز حفر شده نیز پر و مسلوب المنفعه گردید.

وی ادامه داد: همچنین در روز پنجشنبه 17 دیماه 94 نیز یک دستگاه حفاری غیرمجاز با مشخصات فوق در اراضی فیروز بهرام با دستور قضایی توقیف و چاه حفاری شده در معیت مامورین انتظامی پر و مسلوب المنفعه گردید.

 


    انسداد 69 حلقه چاه غیرمجاز در دشت ورامین2016-01-18
مدیر امور منابع آب ورامین از پر و مسلوب المنفعه شدن 69 حلقه چاه غیرمجاز در این حوزه عملکرد این امور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "حسن زحمتکش" امروز (دوشنبه) با اعلام این خبر اظهار کرد: با تلاش شبانه روزی و بی وقفه و همه جانبه مامورین بازرسی و نظارت امور آب ورامین و با همکاری شرکت پیمانکار آریا فراز هامون و همچنین با بهره مندی از دستور کلی قضائی صادره از سوی ریاست دادگاه عمومی جوادآباد تعداد 69 حلقه چاه غیرمجاز طی 17 روز کاری پر و مسلوب المنفعه شد.

زحمتکش تصریح کرد: با مسدود شدن این تعداد چاه غیرمجاز در حوزه عملکرد امور منابع آب ورامین، از تخلیه سالانه سه میلیون و 248 هزار مترمکعب آب جلوگیری شده و این مقدار آب در سفره آب زیرزمینی دشت ذخیره خواهد شد. 

به گفته وی، این تعداد چاه در مجموع به عمق دو هزار و 65 متر و با مجموع دبی 200.5 لیتر در ثانیه پر و مسلوب المنفعه شده است.

مدیر امور منابع آب ورامین در پایان تاکید کرد: عملیات انسداد چاه های غیرمجاز بر اساس قانون و با دستور قضایی و در راستای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی اجرایی شده است و این امور به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای تهران و متولی آب در حوزه عملکرد خود با هرگونه تخلف در این زمینه برخورد جدی خواهد کرد.

 


    ضرورت مشارکت همگانی در اصلاح رویه‌های غلط مدیریت آب/ نیازمند سرعت عمل هستیم2016-01-16
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تاکید کرد: حتی اگر امروز دیر هم باشد باید با مشارکت همگانی رویه‌های غلط گذشته را اصلاح کنیم.

به‌گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "رحیم میدانی" امروز (شنبه) در نشست مشترک اعضای کمیسیون‌های رسیدگی به امور آب‌های زیرزمینی با قضات دیوان عدالت اداری اظهار کرد: ما به عنوان همکاران آب، نگران وضعیت آب کشور هستیم و کشور در مسیر توسعه خود نیازمند تامین آب مطمئن و با کیفیت در زمان و مکان مورد نیاز است.

میدانی با بیان اینکه کشور ما کشور کم آبی است و میانگین بارش‌ها یک سوم میانگین بارش‌های جهانی است، اظهار کرد: این یک سوم بارش جهانی نیز در شرایطی است که 75 درصد از مساحت کشور در یک اقلیم خشک و نیمه خشک قرار دارد. از طرف دیگر بیشتر مراکز جمعیتی کشور نیز در مناطق کم آب قرار گرفته و بنابراین ما چاره ای نداریم تا این مهد تمدن را با همین میزان آب مدیریت نماییم.

وی یادآور شد: اقدامات صورت گرفته پیش از انقلاب و مجموعه تلاش هایی که پس از انقلاب اسلامی صورت گرفته در نهایت به اینجا رسیده است که ایران با بحران آب مواجه است. اگر همه بپذیریم که بحران آب اتفاق افتاده است، باید چاره ای نیز برای خروج از آن پیدا کنیم و مقصر دانستن یک یا دو دستگاه در این بحران ما را به جایی نمی رساند.

میدانی تاکید کرد: امروز در همه دنیا یک دستگاه به عنوان متولی قادر نخواهد بود تا مساله آب را حل نماید. اگر همین قوانین موجود کشور در کشوری مانند ژاپن اجرا می شد قطعا می‌توانست به بهترین نحو کشور اداره شود.

وی ادامه داد: با این قوانین می توان کشور را نجات داد؛ در حالت کلی باید آب را در کشور مدیریت نمود که در ادبیات امروز، تعریف بسیار جامعی دارد و عبارتی کاملا شناخته شده است. یکی از اصول مدیریت منابع آب کارآمد، مشارکت فراگیر در همه سطوح اعم از بهره برداران و تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی است.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با بیان اینکه وزارت نیرو به عنوان متولی اصلی منابع آب کشور، به طور طبیعی دغدغه بیشتری دارد، گفت: در گذشته، آن طوری که باید بر روی برخی الزامات مدیریت منابع آب تمرکز داشته باشیم، نداشتیم؛ چرا که بیشتر به فعالیت‌های سازه‌ای و سدسازی بها دادیم.

میدانی یادآور شد: در زمینه مدیریت منابع آب، نیاز به نصب ادوات اندازی گیری منابع آب داریم که در گذشته به آن توجه نشده است، اما وزارت نیرو به ویژه در بودجه سال 94 و 95 نگاه ویژه ای به این مساله کرده و همه الزامات را در این زمینه فراهم نموده است.

میدانی تصریح کرد: منابع آب زیرزمینی باید نیمی از نیازهای کشور را تامین نماید؛ در حالیکه این منابع در مسیر نابودی قرار گرفته است. وقتی سفره های زیرزمینی از آب خالی شود، زمین نشست می کند و این نشانه وقوع یک بحران است.

وی تاکید کرد: حتی اگر امروز دیر باشد اما راهی غیر از این نیست که با مشارکت همگانی از همین الان شروع کنیم و رویه های غلط گذشته را اصلاح نماییم و در این مسیر و امر مهم ملی، همه بخش ها باید مشارکت و همکاری نمایند.

میدانی با تاکید بر اینکه در زمینه احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی نیازمند سرعت عمل هستیم، گفت: برای جلوگیری از تخلفات گسترده نیازمند سرعت عمل هستیم تا بتوانیم به به اهداف مهم خود جامه عمل بپوشانیم.

وی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد: بتوان با همکاری و تعامل قوه قضائیه منابع حیاتی کشور را مدیریت و تامین نماییم.

 


    مساله آب به بحرانی تمام عیار تبدیل شده است/ لزوم هماهنگی دستگاه‌ها برای حل بحران2016-01-16
وزیر نیرو گفت: مسائل آب در کشور از سطح مشکل و معضل معمولی عبور کرده و به یک بحران تمام عیار تبدیل شده است.

به‌گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "حمید چیت‌چیان" امروز (شنبه) در نشست قضات دیوان عدالت اداری با اعلام این مطلب اظهار کرد: امروز مسائل آب کشور از سطح یک معضل و مشکل معمولی فراتر رفته و به یک بحران تمام عیار در کشور تبدیل شده است و حل این بحران به طور قطع از دست یک دستگاه خارج است.

چیت‌چیان اضافه کرد: مسئولیت مدیریت آب کشور با وزارت نیرو است، اما در بحران کنونی که همه شئون اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و حتی امنیتی کشور را تحت شعاع قرار داده است یک دستگاه به تنهایی قادر نخواهد بود تا همه این مشکلات را حل نماید و به همین دلیل نیاز است تا با عزم جدی و با کمک و همکاری و تعامل بین همه دستگاه های مربوطه در راه حل مشکل گام برداریم.

وزیر نیرو تصریح کرد: یک نمونه بارز و مثبت در زمینه همکاری و تعامل بین دستگاه‌ها را می توان در حل مشکل تصرفات حریم و بستر رودخانه "کشف‌رود" در نزدیکی شهر مشهد و در استان خراسان رضوی مثال زد؛ در طول 50 کیلومتر از این رودخانه که آب را از غرب به شرق منطقه منتقل می‌سازد و در مجاورت شهر مشهد قرار دارد به دلیل اینکه ظرفیت تصفیه‌‍خانه‌های موجود کمتر از فاضلاب شهرهای اطراف و حاشیه رودخانه است این فاضلاب وارد رودخانه کشف رود شده و یک رودی از فاضلاب را جاری ساخته بود که هم بهداشت و همه محیط زیست منطقه را با خطر جدی مواجه کرده بود.

وزیر نیرو در ادامه بیان کرد: در کنار این رودخانه و در چنین فضایی ساخت آلونک‌ها و بیغوله‌های غیرمجاز و همچنین کارگاه‌های و کارخانه های متعدد با فاضلاب صنعتی مستقر شده بودند که همگی در حریم و بستر رودخانه قرار داشت و زمین‌های کشاورزی منطقه نیز از محل فاضلاب این رودخانه تغذیه و آبیاری می‌شد و بنابراین تمام سبزی و صیفی کاری‌های انجام شده که مستقیم به شهر مشهد منتقل می‌شد آلوده به فاضلاب خام بود. از سوی دیگر این مناطق تبدیل به یک مرکز فساد و مبادله مواد مخدر شده بود.

چیت‌چیان یادآور شد: تعامل و هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و قضایی در چنین فضایی، با ایجاد یک عزم راسخ و جدی سبب شد تا یک معضل اجتماعی، زیست محیطی، بهداشتی و بالاخره یک بحران در اطراف شهر مشهد به طور کامل پاک‌سازی و حل شود.

وی اظهار کرد: پس از عملیات قلع و قمع گسترده و پاکسازی 49 کیلومتر از طول رودخانه کشف‌رود که شش ماه به طول انجامید، زمین‌ها به جهت ایجاد فضای سبز به شهرداری منطقه واگذار شد.

وی با طرح این سوال که چرا چنین کاری عملی شد و آیا قانون تغییری کرده بود، گفت: با وجود اینکه برای حل این معضل قرار بود تا به محیط زیست 160 میلیارد تومان بودجه داده شود تا مشکل را حل نماید، اما تاکنون حتی یک ریال آن نیز پرداخت نشده است، با این وجود هماهنگی و تعامل بین دستگاه‌ها توانست این مشکل را به کلی برطرف کند.

چیت‌چیان تصریح کرد: اگر قرار بود به روال گذشته عمل شود، باید برای تک تک تاسیسات و ابنیه غیرمجاز پرونده تشکیل می‌شد و پس از آن روال قضایی و قانونی را طی می کرد تا در نهایت منجر به حکم شود؛ بنابراین می توان با عزم راسخ و بر مبنای قانون هر بحران اجتماعی و یا زیست محیطی و یا هر بحران دیگری را حل و فصل نمود.

وی یادآور شد: این نشست نیز برای ایجاد عزم مشترک بین دستگاه‌های اجرایی وزارت نیرو با دیوان عدالت اداری و دستگاه قضایی است تا در زمینه قانون تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه همفکری و تعامل داشته باشد.

وزیر نیرو با اشاره به علائم  بحران آب در کشور گفت: اولین علامت بحران آب و خشکسالی این است که در طول سال‌های اخیر تعداد زیادی از دریاچه‌ها و تالاب‌های و حتی رودخانه‌ها در کشور خشک شده است. وضعیت دریاچه ارومیه، بختگان و گاوخونی نمونه‌هایی از وضعیت بحران آب در کشور است.

وی اضافه کرد: دومین مساله، دشت‌های کشور است که یک به یک به دلیل برداشت های غیرمجاز و اضافی از آب‌های زیرزمینی در حال فرونشست و شکاف‌های عمیق است. تنها در دشت تهران حدود 36 سانتیمتر فرونشست هر سال اتفاق می‌افتد که این معضل اگر چاره جویی نشود تمام تاسیسات شهری از شبکه‌های آب و فاضلاب گرفته تا برق، گاز و حتی ساختمان ها و پل‌ها را دچار مشکل خواهد کرد.

وزیر نیرو ادامه داد: ما در طول سال های مختلف تعداد زیادی سد در سطح کشور ساخته ایم که بسیاری از آنها منشا خیر و برکت برای کشور عزیزمان بوده‌اند، اما تعداد بسیار اندکی از آن‌ها به دلیل برداشت بی رویه در بالادست سدها و همچنین کاهش بارندگی در حوضه آبریز دچار کاهش ذخیره آب شده و یا خشک شده اند.

چیت‌چیان تصریح کرد: بعضی از رودخانه‌های کشور از دو یا چند رودخانه تشکیل می‌شوند و در آن تعدادی از استان‌ها سهیم هستند؛ مانند رودخانه سفیدرود که 9 استان کشور در آن سهیم و دخیل هستند و بنابراین در بالادست رودخانه آب برداشت می‌شود و این امر سبب محدودیت برداشت در پایین دست رودخانه می‌شود.

چیت‌چیان همچنین با اشاره به دلایل وقوع بحران آب در ایران اظهار کرد: اولین دلیل خشکسالی 15 ساله‌ای است که کشور با آن مواجه شده است. امروز متوسط بارش کشور از 250 میلی‌متر به حدود 205 میلی‌متر رسیده به این معنی که 20 تا 25 درصد از بارش‌های کشور کاسته شده است.

وی ادامه داد: دومین دلیل مساله تغییر اقلیم است. اکنون بارش‌هایی که در کشور به صورت برف بوده به بارش تبدیل شده است، یا بارش‌های مستمر و دنبال هم کمتر شده که تبخیر آن نیز طبیعتا بیشتر و سریع‌تر اتفاق می‌افتد و در نتیجه این آب نه به جریانات سطحی می‌رود و نه در منابع زیرزمینی ذخیره می‌شود.

وزیر نیرو افزایش جمعیت و افزایش مصرف آب را سومین دلیل در ایجاد بحران آب در کشور دانست و گفت: دشت اصفهان که زمانی تنها 30 تا 40 هزار هکتار زمین کشاورزی داشت امروز بالغ بر 200 هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که در واقع این عدد پنج برابر گذشته است. از سوی دیگر جمعیت اصفهان و اطراف آن به حدود چهار میلیون نفر رسیده است و صنایع و کارخانجات متعددی نیز در اطراف آن شکل گرفته که همه این ها نیازمند آب است؛ بنابراین منابع محدود و کم شده در حالی‌که مصرف افزایش یافته است و این اصلی ترین دلیل برای بحران آب در کشور است.

وی همچنین با بیان اینکه 55 درصد از کل مصرف آب کشور از منابع آب زیرزمینی تامین می‌شود گفت: منابع آب زیرزمینی دو بخش است؛ یکی منابع آب دینامیک و دیگری آب های استاتیک. در آب‌های دینامیک، مقداری که هر سال پس از بارش و برف جاری می شود یا تبخیر شده، یا به صورت سطحی جاری می شود و یا در زیرزمینی ذخیره می‌گردد، بنابراین آن بخش از آب که هر سال به صورت معمول وارد زیرزمین شده و هرسال زمین در حال تغذیه از ان است منابع دینامیک آب نام دارد. اما آن بخشی که سال ها طول کشده تا ذخیره شود آب های استاتیک است که میزانش افزایش نمی یابد و هرمقداری که از آن کاسته شود دیگر جایگزین نخواهد شد.

چیت چیان اظهار کرد: باید اعلام کنم که ما در سال های اخیر 110 میلیارد مترمکعب از منابع آب استاتیک کشور را مصرف کرده ایم که در واقع حفر چاه های غیرمجاز و برداشت های اضافی این معضل را به‌وجود آورده است.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو برنامه ویژه‌ای را برای خروج از بحران تدارک دیده است، گفت: برنامه ای که وزارت نیرو با استفاده از ظرفیت تمامی کارشناسان و متخصصان حوزه آب تدوین کرده است اینکه در تمامی 609 حوزه مطالعاتی موجود اندازه گیری دقیقی از ظرفیت آب زیرزمینی انجام دهد و میزان قابل برداشت و همچنین استفاده در بخش‌های کشاورزی، شرب و صنعت و همچنین فضای سبز را برنامه‌ریزی نماید، که این کار انجام شده و مشخص شده که اگر 5.7 میلیارد مترمکعب در سال از برداشت‌های فعلی کاسته شود می توان پس از 20 سال تا حدودی کسری به‌وجود آمده در منابع آب زیرزمینی جبران شود و سطح ایستابی آب در زمین به صورت طبیعی خود بازگردد.

چیت‌چیان اظهار کرد: این کارها نیازمند اقداماتی از قبیل بسته شدن تمامی چاه های غیرمجاز، ساماندهی اضافه برداشت چاه‌های مجاز و کنترل آن از طریق نصب کنتورهای هوشمند، نظارت دقیق تیم های گشت و بازرسی در کل کشور، افزایش و نصب تجهیزات پیزومتریک به منظور رصد و سنجش لحظه ای میزان آب زیرزمینی و موارد دیگر دارد که باید اجرایی شود.

وزیر نیرو در پایان سخنان خود و با نتیجه گیری از مسائلی که طرح شده است، گفت: برنامه‌ریزی برای این امور انجام شده و آمادگی لازم برای اجرای آن نیز فراهم شده است. از سوی دیگر، اعتبارات لازم برای احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی در مقایسه با سال های گذشته 14 برابر شده تا با کاهش اعتبارات طرح های سازه‌ای و سدسازی در کشور به این بخش توجه ویژه و جدی تری صورت گیرد.

چیت‌چیان تاکید کرد: اعتقاد ما بر این است که اگر در این کار موفق شویم می‌توانیم آینده تمدن ایران را نجات دهیم و اگر کوتاهی و قصوری صورت گیرد دشت‌ها به تدریج و یکی پس از دیگری خشک شده و امکان برداشت آب را دیگر نخواهد داشت، ضمن اینکه کشاورزی در چنین دشت‌هایی نابود شده و حیات دشت از بین خواهد رفت.

وی تعامل، همکاری و هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و قضایی به ویژه دیوان عدالت اداری را در طی کردن این مسیر خواستار شد و تاکید کرد: قوانین محکم و خوبی در حوزه آب کشور وجود دارد که امیدواریم با همدلی و اتفاق نظر و راهنمایی مجموعه دیوان عدالت اداری در این گردهمایی، بتوان به وظیفه ملی و شرعی خود عمل کرده و دستورات مقام معظم رهبری در پاسداشت و حفاظت از منابع حیاتی آب را جامه عمل بپوشانیم.

چیت‌چیان ابراز امیدواری کرد: با مدیریت صحیح و استفاده بهینه از آب در بخش‌های مختلف از جمله بخش کشاورزی آب را که مایه شکوفایی، حیات و رشد اقتصاد کشور است به بهترین شکل مدیریت کرد.

 


    همکاری دیوان عدالت اداری و وزارت نیرو در چارچوب قوانین2016-01-16
رئیس دیوان عدالت اداری گفت: این دیوان در راستای قوانین و مقررات در جهت حل مشکلات و معضلات آب کشور با وزارت نیرو همکاری و تعامل خواهد کرد.

به‌گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، حجت‌الاسلام "محمدجعفر منتظری"، امروز (شنبه) در جریان برگزاری نشست مشترک کمیسیون‌های رسیدگی به امور آب‌های زیرزمینی با قضات دیوان عدالت اداری، اظهار کرد: همه وظیفه داریم تا در راستای ساماندهی به مسائل آب که وزارت نیرو متکلف و اختیاردار آن است تلاش کنیم و دیوان عدالت اداری در چارچوب قوانین و مقررات موجود با وزارت نیرو همکاری و تعامل خواهد داشت.

منتظری با بیان اینکه هر جا آب وجود دارد حیات نیز وجود خواهد داشت و برعکس تصریح کرد: آب بسیار با اهمیت است و همه وظیفه داریم تا در این زمینه همکاری نماییم. باید شعارها را کنار بگذاریم و همه کمر همت ببندیم تا اصل هماهنگی و تعامل بین قوا را تقویت نماییم.

منتظری همچنین اظهار کرد: از روزی که بنده مسئولیت دیوان عدالت اداری را به عهده گرفتم تا به امروز و تا هر زمانیکه در این جایگاه باشم، اعتقاد دارم که با دستگاه‌های اجرایی که خدمتگزار مردم و کشور هستند باید تعامل و همفکری نماییم.

رئیس دیوان عدالت اداری کشور تاکید کرد: در زمینه مسائل آب کشور و آنچه که مربوطه به همایش امروز است، این اطمینان را به وزارت نیرو و دستگاه های زیرمجموعه آن می‌دهم که با همه وجود در اختیار این مجموعه خواهیم بود و اگر مشکل و موردی نیز وجود داشته باشد بنده به صورت موردی و خاص مساله را پیگیری خواهم کرد.

منتظری ادامه داد: امروز تراکم و حجم کاری قضات دیوان بسیار بالا است و فشار زیادی به قضات عزیز وارد می شود اما با این حال به دلیل مساله آب و بحرانی که مطرح است، تمام دستگاه بسیج شده اند تا جایی که مقدور است با وزارت نیرو همکاری شود.

وی با بیان اینکه باید تعامل بین دستگاه ها دو طرفه باشد، اظهار کرد: برخی از دستگاه ها تعامل خوبی با دیوان عدالت اداری ندارند و همین امر به ضرر خودشان تمام می شود در حالی‌که دستگاه‌هایی که تعامل فی مابین خوب و مطلوب است کارها با سرعت بیشتر رسیدگی شده و به نتیجه می رسد.

وی همچنین با اشاره به اینکه کمیسیون های ماده پنج از سه نفر از جمله یک قاضی و دو نفر نماینده دستگاه کشاورزی و آب تشکیل شده است، گفت: در این کمیسیون نظر قاضی نظر و رای نهایی است اما اعضای غیر قاضی باید نظرات خود را به صورت مستدل، متقن و قانع کننده بیان کنند، چراکه به هر حال تلاش دیوان عدالت اداری حرکت بر مبنای قانون و مقررات است.

منتظری تاکید کرد: نه تنها در این کمیسیون بلکه در سایر کمیسیون‌هایی که مربوط به دستگاه‌های دیگر است، اگر نظر کارشناسی دقیق، قانونی و مستدل باشد تصمیم گیری‌های بعدی نیز راحت‌تر خواهد بود و نقض آرا اتفاق نخواهد افتاد.

وی اضافه کرد: اگر نظر کارشناسان آب و کشاورزی درست و مستدل باشد و قاضی نیز رای دقیق و مشخصی داده باشد اگر به رای نزد دیوان عدالت اداری شکایتی هم شود، تصمیم گیری و رای نهایی برای دیوان راحت تر خواهد بود.

رئیس دیوان عدالت اداری یاداور شد: درخواست ما از اعضای کمیسیون ماده پنج این است که پاسخ به دیوان را با سرعت بیشتری انجام دهند تا در کارها تسریع شود و در مهلت قانونی و یا کمتر ازآن پاسخ خود را ارائه دهند. اگر پاسخ ها مستدل و دقیق باشد و فوریت نیز داشته باشد رئیس شعبه می تواند بر اساس اختیار قانونی پرونده یا موضوع را خارج از نوبت رسیدگی نماید.

منتظری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: هر ساله دیوان عدالت اداری، گردهمایی و نشست هایی را به منظور تعامل و همفکری با دستگاه های مختلف کشور تشکیل می دهد تا مسائل فی مابین را حل نمایند. توصیه ما به وزارت نیرو این است که بین دستگاه‌های زیرمجموعه و دیوان رابط هایی داشته باشند که البته از نظر کارشناسی قوی باشند تا مسائل را سریعتر پیگیری نمایند.

وی یاداور شد: دیوان عدالت اداری به دلیل ارتباطات گسترده ای که با سایر دستگاه ها دارد با انواع رشته ها و مسائل درگیر است، در حالیکه قضات، حقوق خوانده اند و یا در نهایت حقوق عمومی خوانده اند، بنابراین قاضی که وارد دیوان عدالت اداری می شود حتی با داشتن سابقه 20 تا 25 سال با فضای جدید و خاصی مواجه می شود که پیچیدگی و گستردگی کاری زیادی دارد.

وی در ادامه اظهار کرد: به موجب قانون دیوان عدالت اداری می تواند از نظر کارشناسان بهره‌مندشود و قانون این اجازه را داده تا از نظر کارشناسی دستگاه‌ها و یا خارج از دستگاه‌ها استفاده کند. بنابراین وزارت نیرو می تواند با معرفی کارشناسان خبره و متدین و معتمد خود به دیوان سبب شود تا بهره‌مندی از نظرات کارشناسی از طریق این کارشناسان صورت گیرد.

منتظری با تاکید بر اینکه قوانین موجود یا کامل هستند یا کمترین نقص را دارند، اظهار کرد: انصافا قوانین موجود در حوزه آب کشور قوانین کامل و دقیقی است که می‌توان با استفاده از آن‌ها به خوبی کشور را اداره کرد و در این قوانین پشتوانه بسیار قوی برای وزارت نیرو و دستگاه های زیرمجموعه آن دیده شده است.

وی تاکید کرد: یکی از مشکلات و معضلات امروز کشور مسائل ساخت و سازهای بی رویه و غیرقانونی است که در بستر و حریم رودخانه‌ها، دریاها، سواحل، کوه ها، بیابان و هرجایی که باشد این تخلفات اتفاق افتاده است؛ قوانین کشور اما این اختیار را به دستگاه ها و وزارت نیرو داده تا با ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه ها برخورد کرده و قلع و قمع نماید، نمونه آن نیز تخریب های ابنیه و مستحدثات غیرمجازی است که با احکام قضایی تخریب می شوند.

منتظری با گلایه از دستگاه‌های اجرایی کشور در زمینه عدم برخورد با تخلفات صورت گرفته گفت: گاهی در کشور تخلفات به صورت گسترده انجام می شود و در همان ابتدا مورد برخورد قرار نمی‌گیرد، در حالیکه اگر برخورد با تخلفات در همان ابتدا صورت می گرفت مشکلات کمتر ایجاد می‌شد. حتی وزارت نیرو که مسئول تامین آب و برق است نباید به هیچ عنوان اجازه دهد تا آب و برق در اختیار ساختمان‌ها و بناهای غیرقانونی قرار گیرد و اگر به صورت غیرقانونی از آن استفاده می‌شود باید هرچه سریعتر جلوی آن را بگیرد.

وی در پایان توصیه کرد: باید تدبیری اتخاذ شود تا از این پس اگر متخلفی خواست تا چاه غیرمجازی به هر شکل حفر نماید، با آن برخورد شود. اگر از نظر کارشناسی حفر چاه، غیرمجاز و غیرقانونی است چرا باید در مجلس مصوب شود که چنین چاه های مجوز و پروانه بگیرند. بنابراین اگر تخلفی صورت گرفته باید سریعتر با آن برخورد و جلوی تخلف گرفته شود.  

 


    ایران با خشکسالی بی‌سابقه دست و پنجه نرم می‌کند2016-01-16
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ایران طی 10 سال اخیر با خشکسالی بی سابقه دست و پنجه نرم کرده است.

به‌گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "محمد حاج رسولیها" امروز (شنبه) در نشست مشترک اعضای کمیسیون های رسیدگی به امور آب‌های زیرزمینی با قضات دیوان عدالت اداری گفت: بیش از یک دهه است که کشور با خشکسالی بی‌سابقه دست و پنجه نرم می‌کند به گونه ای که بر اساس آمار بارندگی‌های 250 میلی‌متری کشور به 205 میلی‌متر رسیده و میزان آب تجدیدپذیر نیز از 130 میلیارد مترمکعب به 100 میلیارد مترمکعب رسیده است.

حاج رسولیها تاکید کرد: در کنار این پدیده که کشور را با بحران مواجه کرده است، برخی قوانین که جنبه کارشناسی نداشته مشکلات عدیده‌ای را برای بخش آب کشور ایجاد کرده که در گزارش کامل و جامعی که در سال 91 خدمت مقام معظم رهبری ارائه شد به بحران آب و آثار اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی و امنیتی آن، به طور کامل اشاره شده است.

وی اضافه کرد:  معظم له نیز ضمن بیان مسائل و تاکیداتی، دستوراتی را بر گزارش مرقوم کردند که تشکیل شورای عالی آب کشور و حفاظت از منابع آب زیرزمینی از تاکیدات مهم ایشان بوده است.

حاج‌رسولیها با اشاره به تشکیل شورای عالی آب گفت: در دولت‌های هفتم و هشتم سه جلسه و در دولت‌های نهم و دهم، چهار نشست شورای عالی آب برگزار شده بود، اما در دولت یازدهم و در همین مدت 15 نشست برگزار شده که عزم جدی دولت یازدهم با مساله آب در کشور را نشان می دهد.

حاج رسولیها یادآور شد: در نشست‌های هشتم و 15 به موضوع آب‌های زیرزمینی پرداخته شد و تکالیف مهمی نیز برای وزارت نیرو مشخص شد که این وزارتخانه نیز در زمینه تامین منابع مالی و تجهیز منابع انسانی تمام توان خود را بکار گرفت.

وی تاکید کرد: در صورت محقق نشدن برنامه‌های وزارت نیرو در خصوص احیا و  تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی بیش از 300 هزار کیلومتر از خطوط انتقال آب شرب کشور دچار مشکل و آسیب خواهند شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به تشکیل نشست‌های متعدد با دستگاه‌ها از جمله وزارت جهاد کشاورزی گفت: برنامه‌ها و دستورالعمل‌های خوبی در نشست‌های به ویژه نشست مشترک وزارت نیرو و جهاد کشاورزی تدوین شد که در جهت اجرای طرح احیا و تعادل بخشی از اهمیت بسزایی برخوردار است. همچنین نشست‌های مشترکی با دستگاهی قضایی برگزار شده که دستورالعمل‌ها و برنامه‌های تدوین شده مرحله مرحله اجرایی و به نتیجه خواهد رسید.

وی هدف از برگزاری این نشست مشترک را تعامل بیشتر بین کمیسیون‌ها، آشنایی با سیاست و مشکلات آب و قوانین موجود کشور برشمرد و افزود: مسائلی به خصوص در زمینه تعیین تکلیف چاه‌های فاید پروانه بهره‌برداری وجود دارد که وزارت نیرو را زمین‌گیر کرده است که امید می‌رود با برگزاری این نشست تا حدودی فضای تعامل و همفکری ایجاد شود و مسائل موجود به نحوی حل شود.

 


    جمع آوری موتور پمپ غیرمجاز در رودخانه کن/ سه هکتار از محصولات آلوده به فا ضلاب خام قلع و قمع شد2016-01-16
مدیر امور منابع آب شهرستان ری از جمع آوری یک دستگاه موتور پمپ غیرمجاز در رودخانه کن و برای بهره برداری غیرمجاز از فاضلاب خام جاری در این رودخانه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "غلامعلی بیدختی" امروز (شنبه) با اعلام این خبر گفت: با اخذ دستور ریاست حوزه قضایی بخش کهریزک، با همکاری عوامل انتظامی و هماهنگی با اداره بهداشت شهرستان ری نسبت به جمع آوری یک دستگاه موتور پمپ غیرقانونی از روی رودخانه کن اقدام شد.

بیدختی با تاکید بر اینکه هر گونه برداشت از منابع آب سطحی و زیرزمینی بدون اخذ مجوز از اداره منابع آب و بدون پروانه بهره برداری غیرقانونی است و با آن برخورد می شود، اظهار کرد: منصوبات و متعلقات این پمپ از نوع هشت اینچی بوده که میزان استحصال غیرمجاز از فاضلاب جاری در  رودخانه کن بیشتر از 45 لیتر بر ثانیه بوده است.

وی یادآور شد: این دستگاه پس از توقیف و جمع آوری، برای طی سایر مراحل قانونی به پارکینگ منتقل شده است.

مدیر امور منابع آب شهرستان ری همچنین گفت: بر اساس تحقیقات اداره بهداشت شهرستان ری، محصول کلم کشت شده در این منطقه به مساحت سه هکتار، به وسیله منابع آبی آلوده استحصال شده از رودخانه کن آبیاری می شده که باعث بیماری می گردیده و به همین دلیل اجرای عملیات جمع اوری موتور پمپ و قلع و قمع محصولات آلوده به فاضلاب خام گامی مشترک در راستای جلوگیری از برداشت غیرقانونی منابع آب و حفظ سلامت شهروندان محسوب می شود.

 


    پیشرفت فیزیکی 90 درصدی ساختمان تصفیه خانه ششم تهران/ نیاز 75 میلیارد تومانی تا پایان سال 942016-01-13
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران از پیشرفت 90 درصدی ساختمان تصفیه خانه ششم تهران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "خسرو ارتقایی" با اعلام این خبر اظهار کرد: تصفیه خانه ششم تهران یکی از بزرگترین تصفیه خانه ها در سطح کشور است که قادر است در فاز نخست 7.5 مترمکعب بر ثانیه آب را منتقل نماید که یک چهارم نیاز آب شرب تهران خواهد بود.

ارتقایی با اشاره به اینکه پیشرفت فیزیکی این طرح بزرگ در فاز نخست به 90 درصد رسیده است، گفت: اما متاسفانه پیشرفت فیزیکی این طرح در بخش تجهزات به دلیل مشکلات و تنگناهای اعتباری  و همچنین تحریم ها که نیاز بود تا برخی تجهیزات از خارج وارد کشور شود، با مشکلاتی و کمبودهایی مواجه شد، اما با این وجود تاکنون 25 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با تاکید بر اهمیت و ضرورت اجرا و بهره برداری فاز نخست تصفیه خانه ششم تهران، تصریح کرد: دولت محترم از ابتدای سال تا کنون 95 میلیارد تومان برای این طرح تصویب کرده که تنها 20 میلیارد تومان آن پرداخت شده است  که امیدواریم با توجه ویژه ای که در مصوبات سفر رئیس جمهور به این طرح شده و اهمیت بسیار بالایی که دارد 75 میلیارد تومان باقی مانده تا پایان امسال پرداخت شود تا بتوانیم تا اواسل تابستان امسال که مسائل و مشکلات تامین آب بیشتر می شود، فاز نخست آن را به بهره برداری برسانیم.

ارتقایی همچنین با بیان اینکه تصفیه خانه یک تا چهار تهران عمری بیش از 40 سال دارند، گفت: تصفیه خانه ششم تهران در شمال غرب و در منطقه 22 تهران واقع شده و قادر است در مرحله نخست 7.5 متر مکعب در ثانیه آب را تصفیه و وارد مدار و رینگ غربی تهران کند که یک چهارم مصرف شهر تهران است.

به گفته وی،  در آینده و با تکمیل کل طرح تصفیه خانه ششم تهران، 15 مترمکعب تصفیه شده و نیاز آب شرب بیش از چهار میلیون نفر از جمعیت تهران تامین خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران یاداور شد: با ساخت تصفیه خانه ششم تهران آب از طریق یک تونل 30 کیلومتری که در حال حاضر تکمیل و ساخته شده است، آب را از محل سد تنظیمی امیرکبیر منتقل و در تراز 1540 متر آب را وارد تهران خواهد کرد. این کار سبب می شود تا پمپاژ آبی که اکنون توسط تصفیه خانه یک و دو تهران تا ارتفاع 500 متر برای تامین آب در مناطق شمالی تهران انجام می شود عملا حذف شده و برق مصرفی در این زمینه نیز کاهش یابد. ضمن اینکه آب پایدار و مطمئن در طول سال برای تهران تامین خواهد شد.

وی افزود: نیاز آب شرب  شهر تهران در سال، حدود یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب است و تصفیه خانه ششم تهران در فاز اول می تواند 220 میلیون مترمکعب آب را تصفیه و نیاز آبی شمال، شمال غرب و بخشی از مرکز تهران را تامین نماید.

ارتقایی یادآور شد: خطوط قدیمی که آب مورد نیاز تهران را از سد امیرکبیر تامین می کرد پس از راه اندازی تصفیه خانه ششم و انتقال آب از طریق تونل برای انتقال آب سد طالقان به تهران استفاده خواهد شد.

 

ارتقایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به میزان بارش های صورت گرفته در استان تهران از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 94) تاکنون اظهار کرد: میزان بارش باران در تهران به 133 میلیمتر رسیده است که این میزان در مقایسه با 96 میلیمتر سال گذشته 95 درصد و در مقایسه با 105 میلیمتر بلند مدت 27 درصد افزایش دارد.

وی همچنین گفت: میزان ذخایر برفی استان نیز که توسط ایستگاه های برف سنجی مورد سنجش و اندازه گیری قرار گرفته نسبت به پارسال مطلوب تر و حدود 60 درصد بهتر شده است، اما در مقایسه با دراز مدت همچنان منفی است.

ارتقایی با بیان اینکه پاییز خوبی را پشت سر گذاشتیم و زمستان را نیز خوب آغاز کرده ایم، ابراز امیدواری کرد:  در صورت ادامه این روند، سال آبی خوبی خواهیم داشت و شرایط بهتری را نسبت به سال گذشته که خشکسالی بود تجربه خواهیم کرد. البته نباید فراموش کرد که استان تهران با  سه سال خشکسالی پیاپی مواجه بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران تصریح کرد: در سدهای پنج گانه تامین کننده آب تهران نیز هم اکنون  533 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده که حجم مفید آب، کمتر از 400 میلیون مترمکعب می باشد. به هر حال این میزان در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته 170 میلیون مترمکعب بیشتر است اما در مقایسه با سال های نرمال حدود 50 میلیون مترمکعب کمتر می باشد.

ارتقایی با اشاره به افزایش 40 درصد آب ورودی به مخزن سدها نیز گفت: در مقایسه با زمان خشکسالی پارسال افزایش وورودی داشتیم و این بارندگی ها، بخش از خشکسالی که بوده تا حدی جبران کرده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال دولت یازدهم و مجموعه وزارت نیرو مصمم شده است تا طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی را در کشور اجرایی نماید، گفت: شرکت آب منطقه ای تهران نیز از ابتدای سال با جدیت و تمام توان تلاش کرده و 900 چاه غیرمجاز را مسدود و پر و مسلوب المنفعه کرده است. همچنین 600 دستگاه کنتور هوشمند در چاه های مجاز نصب شده و بیش از 5000 حلقه چاه مورد بازدید کارشناسان و نیروهای گشت و بازرسی  قرا گرفته اند و در واقع آمار چاه های موجود به روز شده 200 پروانه بهره برداری آب به روز شده است.

وی تاکید کرد: شرکت آب منطقه ای تهران مصمم است تا ممیزی و نظارت دقیقی در دشت های موجود داشته باشد.

وی یاداور شد: در دشت ورامین و شهریار که پایلوت این طرح در سال جاری و در استان تهران هستند، شورای دشت تشکیل شده و با همکاری بخش کشاورزی و نهادها و خود کشاورزان تلاش شده تا همین مقدار آب در دشت ها کنترل و مدیریت شود. هم اکنون نیز با جهاد کشاورزی در زمینه بهبود الگوی کشت و مدیریت مصرف آب کشاورزی همکاری داریم تا تولید صدمه نبیند و مردم دچار مشکل نشوند بلکه آب موجود را بهینه مصرف کرده و آب پایدار داشته باشیم.

 


    آذربایجان غربی به مقام نخست رقابت های فوتسال حراست های صنعت آب دست یافت2016-01-11
مدیر امور ورزش شرکت آب منطقه ای تهران با اعلام نتایج نهایی نخستین دوره مسابقات فوتسال حراست های صنعت آب از قهرمانی تیم فوتسال آب منطقه ای آذربایجان غربی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت، "هوشنگ داوری" در پایان برگزاری نخستین دوره از مسابقات فوتسال حراست های صنعت آب کشور با اشاره به نتایج نهایی بدست آمده اعلام کرد: در نخستین دوره از مسابقات فوتسال حراست های صنعت آب کشور که با هماهنگی حراست شرکت مدیریت منابع آب ایران و به میزبانی شرکت آب منطقه ای تهران از روز چهارشنبه 16 دی ماه لغایت جمعه 18 دی ماه جاری در محل سالن شماره دو غدیر برگزار گردید، به ترتیب تیم های آذربایجان غربی، اصفهان و آب و برق خوزستان به مقام های اول تا سوم دست یافتند.

داوری با اشاره به اینکه در این دور از مسابقات 9 تیم حضور داشتند، گفت: حراست شرکت مدیریت منابع آب ایران و حراست شرکت های آب منطقه ای تهران، اصفهان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، گیلان، کرمانشاه، هرمزگان و سازمان آب و برق خوزستان تیم های حاضر در این دور از مسابقات بودند.

وی همچنین یادآور شد: در مسابقه فینال تیم های آذربایجان غربی و اصفهان به دیدار هم رفتند که در پایان تیم آذربایجان غربی موفق شد با نتیجه 3 بر 1 به پیروزی رسیده و جام قهرمانی را بالای سر ببرد. همچنین در دیدار نیمه نهایی نیز تیم های فوتسال حراست مدیریت منابع آب ایران و آب و برق خوزستان به رقابت پرداختند که در پایان تیم خوزستان موفق شد در ضربات پنالتی با برتری 4 بر 3 مقام سوم را به خود اختصاص دهد.

گفتنی است، تیم فوتسال حراست شرکت نیز روز چهارشنبه 16 دی ماه 94 ساعت 18 با تیم هرمزگان و روز پنجشنبه 17 دی ماه 94 از ساعت 17 عصر با تیم آذربایجان غربی رقابت کرد که موفق به حضور در مرحله بعدی نشد. این دوره از مسابقات با سه گروه سه تیمی آغاز و با انجام رقابت های تنگاتنگ تیم های مدیریت منابع آب ایران، آذربایجان غربی، اصفهان و خوزستان به مرحله بعدی راه یافتند.

در پایان این دور از مسابقات که با حضور قائم مقام، مدیر دفتر حراست و امور محرمانه شرکت آب منطقه ای تهران و همچنین مدیرکل حراست شرکت مدیریت منابع آب ایران در سالن مجموعه ورزشی این شرکت برگزار گردید از تیم های برتر قدردانی شد.

 


    ارتقای جایگاه شرکت آب منطقه ای تهران در جشنواره شهید رجایی2016-01-11
معاون برنامه ریزی و بهبود مدیریت شرکت آب منطقه ای تهران از نتایج بدست آمده شرکت و ارتقای جایگاه آن در ارزیابی عملکرد استانداری تهران در جشنواره شهید رجایی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، با تکمیل اطلاعات عملکردی مرتبط با سال 93 شرکت آب منطقه ای تهران، در قالب شاخص های اختصاصی و عمومی که در خرداد ماه سال جاری در سامانه مدیریت عملکرد استانداری تهران به ثبت رسید، نتایج نهایی ارزیابی استانداری تهران از دستگاه های اجرایی در جشنواره شهید رجائی مشخص شد.

مهندس "سجاد برشنده" با تاکید بر اینکه بالاترین و ارزشمندترین نشان، مدال خدمتگزاری به مردم است، گفت: امروز خداوند این توفیق را به ما عنایت کرده که خدمتگزار مردم باشیم. این جشنواره با هدف توسعه و ترویج فرهنگ عدالت گستری، مهرورزی و "خدمت به مردم در نظام اداری"، توسعه و ترویج فرهنگ کار تیمی به جای فرهنگ کار فردی، ارتقای کارآمدی، بهره وری، پاسخگویی و شفافیت عملکرد دستگاه های اجرایی برگزار می شود.

برشنده ضمن قدردانی ویژه از تلاش، همکاری، سرعت عمل و دقت نمایندگان ارزیابی عملکرد حوزه های تخصصی در تکمیل اطلاعات عملکردی و مشارکت همکاران حوزه های تخصصی با ایشان در ارائه اطلاعات، اظهار کرد: خوشبختانه شرکت آب منطقه ای تهران با جهشی قابل ملاحظه و چشمگیر در مقایسه با سال های گذشته، از بین 20 شرکت دولتی موفق به کسب رتبه پنجم و از بین 80  دستگاه اجرایی موفق به کسب رتبه20 شده است.

وی اعلام کرد: امتیاز شرکت آب منطقه ای تهران در شاخص های عمومی معادل 803.4 از هزار امتیاز، در شاخص های اختصاصی معادل 994.1 از هزار امتیاز و مجموع امتیاز حاصل شده شرکت برابر 1797.5 از دو هزار بوده است.

برشنده تاکید کرد: شرکت آب منطقه ای تهران به دلیل جهش چشمگیر در امتیازات و رتبه کسب شده، به عنوان دستگاه قابل تقدیر انتخاب شده است. همچنین، طبق اعلام مدیرکل دفتر بازرسی و مدیریت عملکرد شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران و استعلام به عمل آمده از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، سطح شرکت در ارزیابی عملکرد جشنواره شهید رجایی در سال 93 "متوسط" اعلام شده است.

وی ادامه داد: به استناد ردیف شش ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری در صورت وجود اعتبار از محل منابع حاصل از صرفه جوهایی صورت گرفته، شرکت می تواند مطابق دستورالعمل ها و قوانین موجود، نسبت به پرداخت فوق العاده کارایی و عملکرد به کارکنان واجد شرایط اقدام نماید که این موضوع در دست بررسی و اقدام می باشد.

وی با اشاره به ضرورت پیش بینی تمهیدات لازم جهت ارتقاء هر چه بیشتر سطح شرکت در ارزیابی های آتی، اظهار امیدواری کرد: امتیاز شرکت نسبت به امتیاز حاصله در سنوات گذشته، جهش چشمگیری داشته که باید با تلاش بیشتر این جایگاه ارتقا یابد.

گفتنی است، امتیاز شرکت آب منطقه ای تهران در سال 90 برابر 1283، در سال 91 برابر 1575 و در سال 93 برابر  1797.5 می باشد.

معاون برنامه ریزی و بهبود مدیریت شرکت آب منطقه ای تهران در پایان یادآور شد: به زودی نشستی در این خصوص با حضور معاونین و مدیران حوزه های تخصصی برگزار خواهد شد تا با بررسی وضعیت عملکرد شرکت در تحقق شاخص های مختلف و هم اندیشی در خصوص راهکارهای تقویت نقاط قوت و بهبود فرصت های پیش رو، گامی اساسی در راستای بهبود هرچه بیشتر وضعیت عملکردی شرکت و کسب رتبه های بهتر در ارزیابی های آتی برداشته شود.

 


    لزوم همدلی و تعامل برای پیشبرد اهداف طرح و توسعه2016-01-11
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای تهران گفت: حرکت در راستای اهداف و پیشبرد فعالیت های حوزه طرح و توسعه شرکت نیازمند همدلی و تعامل تمامی پرسنل امکان پذیر خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران ، دکتر "رضا مومنی" روز چهارشنبه (16 دی ماه 94) در نشست مجریان طرح های عمرانی که در سالن کنفرانس شرکت برگزارشد، با اعلام این مطلب اظهار کرد: طرح هایی مانند علاج بخشی سدلار، ساماندهی پساب جنوب تهران و تصفیه خانه های مربوط به آن از جمله پروژه هایی است که جایگاه مهمی در معاونت طرح و توسعه دارد.

مومنی با اشاره به چارت و شرح وظایف جدید این  معاونت تصریح کرد: حوزه های مختلف درباره چارت حوزه معاونت طرح و توسعه، نظرات مختلفی داشتند که با تشکیل جلسات ویژه با مدیرعامل شرکت، نظرات دفاتر مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: چارت و شرح وظایف جدید به منظور بررسی و جمع بندی نهایی به شرکت مدیریت منابع آب ایران ارسال شده است.

مومنی ضمن مهم دانستن نقش گروه کنترل پروژه و بودجه، خاطر نشان کرد: با داشتن نرم افزارهایی مانند تهیه و پیگیری موافقت نامه ها و اعتبارات عمرانی، پیگیری اخذ ابلاغ تخصیص و نقدینگی، راهبری سامانه مدیریت پروژه و گزارشات پیشرفت فیزیکی و مالی طرح ها می توان یکسان سازی در کارها را به نتیجه رساند تا از سلیقه ای کارکردن جلوگیری شده و اهداف کلان شرکت محقق شود.    

وی افزود: این نرم افزار در مرحله پیاده سازی است و پیش بینی شرکت این است که تا پایان سال برای یکی از طرح ها به صورت پایلوت اجرایی شود و همکاران نیز برای اطلاع از آن باید آموزش های لا زم را ببینند.

مومنی با بیان اینکه سیسات کلان وزارت نیرو حرکت بیشتر به سمت و سوی مباحث حفاظتی است، عنوان کرد: معاونت طرح و توسعه با همگام شدن در این راستا و برقراری تعادل در مباحث توسعه ای می تواند برنامه های آتی خود را انجام دهد.

 

*اردشیرتنها: اهمیت زمان در مدیریت و کنترل پروژه

مهندس "خلیل اردشیر تنها"مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران نیز در این نشست تاکید کرد: برای رسیدن به اهداف کلان این دفتر باید مدیریت زمان را در موضوع کنترل پروژه مدنظر داشته باشیم و گروه کنترل پروژه نباید در حاشیه قرار بگیرد و در شرح وظایف و برنامه های این گروه به ویژه در نحوه گزارش گیری  و انتقال آن به واحدهای دیگر باید تجدید نظر شود.

وی همچنین افزود: حوزه طرح و توسعه در سال گذشته با وجود مشکلات فراوان  به دلیل داشتن شاخص های کمی و کیفی حائز رتبه اول در کشور شد که این موفقیت با همدلی و تلاش مضاعف همکاران این معاونت باید ادامه یابد.

اردشیرتنها در خصوص گروه هماهنگی طرح های عمرانی نیز گفت: هماهنگی درون و برون سازمانی، پشتیبانی های تخصصی و فنی طرح ها، هماهنگی تحویل موقت و قطعی و دوران تضمینی طرح ها، تهیه گزارشات تحلیلی عملکرد طرح ها و گزارش مجمع، برگزاری جلسات مجریان طرح ها، پیگیری مصوبات، پیگیری دوره ها و بازدید های آموزشی همکاران از جمله برنامه ها ی این بخش می باشد.

مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران در پایان، راه اندازی گروه مستندسازی و ثبت تجربیات را با کمک دفاتر دیگر مفید و اثربخش عنوان کرد و گفت: راه اندازی نرم افزارهای راهبری سامانه استملاک اراضی، راهبری پایگاه ثبت تجربیات و راهبری بانک اطلاعات مکانی طرح ها با توجه به اینکه اطلاعات با ارزشی درباره طرح ها وجود دارد، از اولویت های معاونت طرح و توسعه به شمار می رود.

 


    اولین دوره مسابقات فوتسال حراست های صنعت آب کشور آغاز شد2016-01-06
با حضور 9 تیم و به میزبانی شرکت آب منطقه ای تهران، اولین دوره مسابقات سراسری فوتسال حراست های صنعت آب کشور امروز (چهارشنبه) آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، نخستین دوره مسابقات فوتسال حراست های صنعت آب کشور به همت حراست شرکت مدیریت منابع آب ایران و به میزبانی شرکت آب منطقه ای تهران امروز (چهارشنبه) در محل سالن غدیر این شرکت و با حضور 9 تیم آغاز شد.

در جریان افتتاحیه این مسابقات، مهندس "سید اصغر تهرانی" مشاور مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ضمن قدردانی از تلاش ها و میربانی شرکت آب منطقه ای تهران، اظهار کرد: وزارت نیرو دارای دو وظیفه بسیار حساس و سنگین یعنی صنعت آب و صنعت برق است که تنش روحی و روانی بسیار بالایی برای پرسنل و همکاران دارد.

وی اضافه کرد: انجام این دو وظیفه خطیر و مهم نیازمند وجود نیروهایی زبده، پویا و آماده است تا در هر شرایطی بتوانند با عبور از مشکلات و به دور از تنش ها وظیفه تامین آب و برق کشور را به انجام برسانند.

تهرانی تاکید کرد: برای کاستن از این استرس و فشار بی امان نیاز است تا به سمت ورزش حرکت نماییم و با تخلیه استرس و فشار روانی همکاران این دو حوزه، فعالیت ها را به خوبی انجام دهیم.

تهرانی تصریح کرد: ورزش را باید برای منابع انسانی و پرسنل این صنعت بزرگ و مهم، جدی گرفت و هر مقدار نیاز است باید به این بخش توجه شود تا استرس های موجود به حداقل برسد.

مشاور مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در پایان اظهار کرد: باید تلاش کرد تا گسترش و توسعه هرچه بیشتر ورزش در صنعت آب و برق جدی گرفته شود تا با این کار تامین مطمئن آب و برق در کشور میسر گردد.

ورزش باید هم روحی و هم جسمی دنبال شود

مدیر دفتر حراست و امور محرمانه شرکت آب منطقه ای تهران نیز در سخنانی گفت: ورزش باید هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی دنبال شود و اگر این دو مهم، در کنار هم پیگیری شود قطعا انسان را به درجات بالای معنوی خواهد رساند.

"موسی ملکی" اظهار کرد: پیامبر گرامی اسلام همواره بر انجام فعالیت های ورزشی تاکید داشتند و ایشان همیشه در مسابقات شتردوانی که در آن دوران بسیار اهمیت داشت حضور داشتند و رتبه اول را کسب می کردند، از سوی دیگر بر انجام اسب سواری و تیراندازی تاکید می کردند.

ملکی با تاکید بر اینکه امام علی (ع) نیز در شمیرزنی بسیار مهارت داشتند، گفت: از زمان های گذشته و در تاریخ اسلام و جهان انجام فعالیت ورزشی اهمیت داشته و اثر آن بر انسان مطرح بوده است.

وی یاداور شد: روانشناسان امروزه به این نتیجه رسیده اند که ورزش در موفقیت انسان ها نقش بسزایی دارد بنابراین انجام فعالیت های جسمی در کنار پرورش ذهن و روح باید پیگیری شود.

ملکی تصریح کرد: حتی اگر انسان قادر به فعالیت های بدنی سنگین نیست باید حداقل به پیاده روی روزانه و انجام حرکات بدنی معمولی بپردازد تا از نظر جسمی با مشکلی مواجه نشود.

مدیر دفتر حراست شرکت آب منطقه ای تهران، ادامه داد: اما در کنار انجام ورزش جسمی باید ذهن و روح را نیز تقویت کرد بنابراین استفاده و خواندن قران، نهج البلاغه و نهج الفصاحه می تواند به انسان کمک نماید.

ملکی در پایان ضمن قدردانی از اجرای مسابقات ورزشی در صنعت آب گفت: باید تلاش شود تا این مسابقات در دوره های بعدی به صورت منطقه ای و استانی برگزار شود و در نهایت به نتایج و مسابقات کشوری ختم شود و تیم ها مرحله به مرحله مسیر را دنبال نمایند.

 


    ارائه تجربه های مدیریتی آب منطقه ای تهران در سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت2016-01-06
معاون برنامه ریزی و بهبود مدیریت شرکت از ارائه سه تجربه مدیریتی پذیرفته شده کارکنان شرکت آب منطقه ای تهران در سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "سجاد برشنده" امروز (چهارشنبه 16 دی ماه 94) با اعلام این خبر اظهار کرد: بخش علمی کاربردی سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت با گردهمایی بزرگ مدیران و متخصصان مدیریت کشور، اساتید و صاحب نظران دانشگاه های ایرانی و خارجی در روزهای 12 لغایت 14 دی ماه  در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد.

برشنده مقالات مهندس "حسن زحمتکش" با عنوان "حصول آب در منطقه فاقد آب زیر زمینی و دارای آب در سفره سطحی با کیفیت و کمیت نامناسب با اتکا به علم تکتونیک در دشت اختر آباد" جهت ارائه شفاهی، مهندس "علی حسین معیدی نیا" با عنوان "استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی جهت تامین مالی واجرای طرح خط دوم انتقال پساب تهران به دشت ورامین به روش BOT و خرید تضمینی آب کشاورزی" جهت ارائه پوستری و مقاله مهندس "سیامک نیلچیان" با عنوان "انحراف آب سیستم آبگیر و بند انحرافی تونل انتقال آب سد امیرکبیر به تصفیه خانه ششم آب تهران" جهت ارائه پوستری را از جمله سه تجربه مدیریتی شرکت آب منطقه ای تهران دانست که به این کنفرانس ارائه شده است.

معاون برنامه ریزی و بهبود مدیریت شرکت آب منطقه ای تهران در ادامه، گفت: کیفیت، بهره وری و تعالی سازمانی، رهبری و رفتار سازمانی، مدیریت سیستم‌ها و فناوری اطلاعات، مدیریت منابع انسانی و غیره از جمله محورهای مهم در این کنفرانس بوده است.

برشنده با اشاره به برگزاری کارگاه ها و سمینارهای آموزشی در این همایش، تصریح کرد: ارائه مقالات پژوهشی و میزگردهای تخصصی، تجارب مدیریتی موفق سازمان های کشور در صنایع آب، برق، آب و فاضلاب، نفت و گاز نیز به صورت شفاهی و پوستری ارائه شده است.

برشنده ضمن قدردانی از تمامی همکارانی که با مستند سازی و ارسال تجارب مدیریتی حوزه خود به منظور حضور هرچه بهتر شرکت آب منطقه ای تهران در این کنفرانس تلاش و همکاری کردند، اعلام کرد: تعداد تجربه های مدیریتی ارائه شده شرکت جهت دوازدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت سال گذشته، 11 مورد بوده که این تعداد در سال جاری به 13 مورد و تعداد تجارب پذیرفته شده نیز از دو مورد در سال 93 به سه مورد در سال 94 افزایش پیدا کرده است.

وی همچنین افزود: مجموع تجربه های مدیریتی صنعت آب کشور جهت ارائه در کنفرانس امسال، 108 مورد بوده است که پنج مورد از آنها به صورت  شفاهی و 30 مورد نیز جهت ارائه پوستری مربوط به حوضه های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه، حوضه آبریز فلات مرکزی، قره قوم و مرز شرقی و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان می باشد.

 برشنده در پایان ابراز امیدواری کرد: در آینده با مشارکت فعال همکاران در امر مستندسازی تجربه ها، ضمن حرکت در راستای تحقق اهداف مدیریت دانش در شرکت، گامی به سوی عرضه هر چه بهتر توانمندهای علمی و فنی کارکنان شرکت آب منطقه ای تهران در عرصه های مختلف و درخشش هرچه بیشتر این شرکت در کنفرانس ها و مجامع ملی و بین المللی برداریم.

 


    آزادسازی حدود 8 هزار مترمربع از اراضی بستر و رودخانه جاجرود 2016-01-05
اداره منابع آب شهرستان پاکدشت در گزارشی از آزادسازی حدود هشت هزار مترمربع از اراضی بستر رودخانه جاجرود در منطقه حمامک پاکدشت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، در این گزارش آمده است: با تلاش و پیگیری های عوامل نظارت بر منابع آب این اداره، اخذ دستور قضایی و پشتیبانی و حمایت همه جانبه دادستان عمومی و انقلاب پاکدشت، نیروی انتظامی شهرستان و یگان امداد روز دوشنبه 14 دیماه 94 حدود هشت هزار مترمربع از اراضی بستر رودخانه جاجرود در منطقه حمامک آزادسازی شد.

گفتنی است، در این عملیات، بخش زیادی از گلخانه ها و سایر تصرفات غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه جاجرود پاکسازی و آزاد شده است.

در گزارش اداره منابع آب شهرستان پاکدشت تاکید شده است: اجرای این عملیات آزادسازی بستر و حریم که در راستای حفاظت از رودخانه ها و آب های سطحی تامین کننده آب شرب پایتخت صورت پذیرفته با توجه به  حساسیت های منطقه با مشکلات بسیاری روبرو بوده که با حمایت و همکاری بسیار ارزشمند و خوب مقامات قضایی و انتظامی شهرستان انجام شده است که جا دارد از این تلاش و همکاری قدردانی گردد.

در پایان نیز با اشاره به اینکه در منطقه و در بستر و حریم رودخانه جاجرود همچنان گلخانه های غیرمجاز و تصرفات غیرقانونی دیگری نیز وجود دارد، تاکید شده است: هماهنگی لازم و اراده جدی برای اعمال قانون و برخورد قانونی با این تصرفات وجود دارد که امید می رود به زودی اجرایی گردد.

 


1 2 Page: