Wednesday, 14 Khordad 1399
 |  Color  |  + . -
ADA
_HB_MODAL_CLOSE
_HB_MODAL_CLOSE
رحلت امام خمینی (ره)
کرونا
شعار سال
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران

 

    كاهش 28 درصدي بارش هاي تهران و البرز2014-07-28

گزارش بارش ها از ايستگاه هاي11 گانه باران سنجي شركت آب منطقه اي تهران از كاهش 28 درصدي بارش هاي تهران و البرز در مقايسه با متوسط بلند مدت 46 ساله خبر مي دهد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، از ابتداي سال آبي جاري (مهرماه92) تاكنون (دوشنبه 6 مردادماه 93) بارش هاي استان های تهران و البرز با 11 درصد كاهش در مقايسه با زمان مشابه سال آبي گذشته و 28 درصد كاهش در مقايسه با دوره بلند مدت 46 ساله به 243 ميليمتر رسيده است.

ميزان بارش ها در زمان مشابه سال گذشته 272 ميليمتر اعلام شده بود. 

همچنين این گزارش حاکی است که بارش های ثبت شده در سه هفته اخير بدون تغيير باقي مانده است. 

بر اساس اين گزارش، از ابتداي سال آبي جاري (مهرماه 92) تاكنون، سد لار با 493 ميليمتر در جايگاه نخست ايستگاه هاي پربارش در استان تهران و البرز ثبت شده است. همچنين ايستگاه هاي نساء كرج با 486 و سيرا كرج با 459 ميليمتر جايگاه هاي دوم و سوم پربارش ترين ايستگاه هاي بارانسنجي را به خود اختصاص داده اند. 

همچنين ميزان بارش هاي گزارش شده در ساير ايستگاه هاي بارانسنجي شركت آب منطقه اي تهران به ترتيب در  آرموت طالقان 418، رودك جاجرود 386، سد لتیان 296، سد اميركبير 270، بیلقان کرج 209، فیروزکوه 202.5، مطالعات تهران 152 و امور آب ورامین با حدود 74 میلیمتر است.

 


    رضاپور: بهترين دوران مديريتيم در 21 ماه اخير رقم خورد2014-07-22

معاون طرح و توسعه و معاون پيشين برنامه ريزي و بهبود مديريت شركت آب منطقه اي تهران گفت: بهترين دوران مديريت بنده در 21 ماه اخير رقم خورد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، مهندس "يوسف رضاپور" روز يكشنبه 29 تيرماه 93، با بيان سخناني در نشست معارفه سرپرست جديد معاونت برنامه ريزي اين شركت كه در محل سالن كنفرانس برگزار شد، اظهار كرد: در اين 21 ماهي كه در خدمت همكاران و مديران محترم در حوزه برنامه ريزي بودم، جزء بهترين دوران هاي كاري بود و همه عزيزان همراهي بسيار خوبي با اينجانب در مسير پيشرفت كار و اجراي برنامه ها داشتند.

وي با اشاره به فعاليت هايي كه در اين مدت در حوزه برنامه ريزي انجام شده است، گفت: با مشاركت همكاران كارهايي انجام شد كه مورد توجه وزارت نيرو و شركت مادر تخصصي قرار گرفت و اين دستاوردها نتيجه همراهي و همدلي مجموعه بدون هيچ گونه توقع و چشم داشتي بود. اين در حالي است كه در حوزه معاونت برنامه ريزي تعداد پرسنل از تعداد چارت مصوب كمتر است. در همين مدت نيز دستور كارهايي جديد و فراواني به مجموعه اضافه شد كه دوستان بدون هيچ اعتراضي در راه انجام وظيفه قدم برداشتند كه جاي تقدير و تشكر دارد.

رضاپور با ابراز اميدواري نسبت به اينكه حضور مهندس برشنده سبب ادامه راه معاونت برنامه ريزي باشد، افزود: اميدورايم با همكاري تك تك همكاران اين راه ادامه پيدا كرده و تقويت شود.

وي سپس به صورت خلاصه برنامه ها و فعاليت هاي اين حوزه را در بخش هاي مختلف برشمرد و يادآور شد: در حوزه بهبود منابع انساني كارهاي خوبي آغاز شده است. افزايش و ارتقاي بهره وري و تلاش هايي كه در جهت ساماندهي نيروي انساني صورت گرفته از جمله كارهاي پيچيده، سنگين، بنيادين و زمانبري است كه در اين بخش اجرا شده است. در اين زمينه دو قرارداد برون سپاري با انجمن بهره وري ايران و معاونت منابع انساني رياست جمهوري شورع شده كه اميدواريم ادامه يابد.

رضاپور با اشاره به اينكه در حوزه برنامه ريزي منابع آب و بودجه نيز برنامه هاي خوبي در زمينه ساماندهي درآمدها، تعرفه ها و تخصيص منابع آبي داشتيم، گفت: كار ديگري نيز به صورت مشترك با دفتر انفورماتيك با موضوع بروزرساني بانك اطلاعات تخصيص منابع آب در حال انجام است.

معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه اي تهران همچنين ادامه داد: در حوزه آمار و اطلاعات مديريت نيز، راه اندازي سيستم اتوماسيون اداري در ستاد، امورات و سدها است كه ضمن ارتباط به يكديگر به مناطق 22 گانه شهرداري تهران، ‌وزارت نيرو، ‌مديريت منابع آب ايران، آب و فاضلاب كشور و استان تهران نيز متصل مي باشد. در اين واحد كاري كه تازه شروع شده، سامانه آمار و اطلاعات است كه به مرحله قرارداد نرسيده اما برنامه بسيار مهمي است كه بايد اجرايي شود.

رضاپور تاكيد كرد: متاسفانه هنوز گلايه هايي وجود دارد كه آمار و اطلاعات به موقع به گردش در نيامده و يا در اختيار مراجع قرار نمي گيرد كه با اين كار كه در قالب يك نرم افزار تعريف شده، مي توان اين مشكل را برطرف نمود.

رضاپور در پايان سخنان خود تصريح كرد: در اين مدت نتوانستيم، آن طور كه شايسته دوستان و همكاران بود از ايشان قدرداني كنيم. به همين دليل اگر كمبود يا دلخوري در كارها وجود داشته با بزگواري خود ما را حلال نمايند. 

 


    ارتقايي: اقتصاد آب اولويت شركت آب منطقه اي تهران است2014-07-20

مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران گفت: اقتصاد آب در اولويت نخست برنامه ريزي اين شركت قرار دارد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، مهندس "خسرو ارتقايي" امروز (يكشنبه) در آيين توديع و معارفه سرپرست جديد معاون برنامه ريزي و بهبود عملكرد شركت آب منطقه اي تهران كه با حضور معاونين، مشاوران و مديران اين شركت در محل سالن كنفرانس برگزار شد، اظهار كرد: متاسفانه نرخ قيمت آب مبلغ بسيار ناچيزي است و به هيچ عنوان به شكل يك اهرم در جهت كنترل و مديريت مصرف آب محسوب نمي شود. به همين دليل بايد اقتصاد آب و ارزش اين كالاي مهم و حساس در اولويت برنامه ريزي ها قرار گيرد.

ارتقايي با اشاره به اينكه همه دشت هاي استان تهران ممنوعه هستند، گفت: با توجه به اينكه همه دشت هاي موجود ممنوعه هستند و تخصيص اندكي در بخش هاي مختلف وجود دارد بايد در اين حوزه با نگاه و رويكرد جديدي وارد عمل شد.

وي برنامه ريزي دقيق و صحيح را در حوزه آب مهم ارزيابي كرد و افزود: يكي از وظايف حاكميتي كه بر عهده شركت آب منطقه اي تهران است و در حوزه معاونت برنامه ريزي قرار دارد، مساله برنامه ريزي آب و تخصيص ها است كه بايد مورد توجه جدي قرار گيرد. از اين رو دفتر برنامه ريزي آب بايد به سمت ساماندهي و تدوين برنامه در زمينه منابع و مصارف آبي استان حركت نمايد. 

ارتقايي تلاش در جهت تدوين سند برنامه ششم توسعه كشور در بخش آب را از ديگر برنامه هاي مهمي توصيف كرد كه بايد در حوزه برنامه ريزي اجرايي شود. 

 


    گزارش تصويري/ مراسم معارفه سرپرست جديد معاونت برنامه ريزي آب منطقه اي تهران2014-07-20
ظهر امروز (يكشنبه) طي مراسمي كه با حضور مديرعامل،‌معاونين،‌مشاوران و مديران حوزه ستادي شركت آب منطقه اي تهران در محل سالن كنفرانس برگزار شد، مهندس "سجاد برشنده" به عنوان سرپرست جديد معاونت برنامه ريزي و بهبود مديريت اين شركت معرفي گرديد.
 


    گزارش تصويري/ مراسم معارفه سرپرست جديد معاونت برنامه ريزي آب منطقه اي تهران2014-07-20
ظهر امروز (يكشنبه) طي مراسمي كه با حضور مديرعامل،‌معاونين،‌مشاوران و مديران حوزه ستادي شركت آب منطقه اي تهران در محل سالن كنفرانس برگزار شد، مهندس "سجاد برشنده" به عنوان سرپرست جديد معاونت برنامه ريزي و بهبود مديريت اين شركت معرفي گرديد.
 


    آيين معارفه سرپرست جديد معاونت برنامه ريزي و بهبود مديريت شركت آب منطقه اي تهران برگزار شد2014-07-20

سرپرست معاونت برنامه ريزي و بهبود مديريت شركت آب منطقه اي تهران طي مراسمي معرفي و آغاز به كار كرد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، ظهر امروز (يكشنبه) طي مراسمي كه با حضور مديرعامل،‌معاونين،‌مشاوران و مديران حوزه ستادي شركت آب منطقه اي تهران در محل سالن كنفرانس برگزار شد، مهندس "سجاد برشنده" به عنوان سرپرست جديد معاونت برنامه ريزي و بهبود مديريت اين شركت معرفي گرديد.

در اين مراسم، سرپرست جديد معاونت برنامه ريزي و بهبود مديريت شركت آب منطقه اي تهران با ارائه رزومه اي از فعاليت هاي خود در سال هاي گذشته گفت: همه تلاش اينجانب اين خواهد بود كه با استفاده از ظرفيت هاي تمامي دوستان راهي كه آغاز شده است را با قوت و همدلي به پيش ببريم.

مهندس "سجاد برشنده" همچنين با بيان اينكه در طول خدمتم همواره در تلاش بوده ام تا روحيه صميميت و نشاط را در مجموعه حاكم نمايم، اظهار كرد: بايد با همدلي، مشورت و هم افزايي كارها را پيش ببريم و به عنوان هماهنگ كننده مشكلات و چالش هايي را كه در مجموعه وجود دارد از ميان برداريم.

وي تاكيد كرد: بايد در حوزه برنامه ريزي و بهبود مديريت در جهتي حركت نماييم كه به هماهنگي بيشتر و افزايش بهره وري سازمان منجر گردد.

در اين مراسم، معاون حفاظت و بهره برداري شركت آب منطقه اي تهران نيز با اشاره به نياز حوزه برنامه ريزي به دورانديشي و كلان نگري، گفت: اين حوزه نگاه ويژه اي طلب مي كند كه كلان نگري،‌دور انديشي و نگاه بلندمدت به چالش ها و مشكلات بخش آب استان از آن جمله است. 

مهندس "مهدي فروغي" ادامه داد: بايد با حوصله،‌دقت و حساسيت از تمامي ظرفيت هاي موجود به بهترين شكل ممكن استفاده شود چراكه در اين بخش نيروهاي كيفي و بسيار خوبي وجود دارند كه مي توانند تاثيرگذار باشند.

فروغي حضور مهندس برشنده در شركت آب منطقه اي تهران را به فال نيك گرفت و گفت: حضور ايشان در خانواده آب تهران را تبريك عرض مي نمايم و اميدوارم كه با تجره و پيشينه اي كه دارند بتوانند منشا خير و بركت در اين مجموعه حساس كشور شوند.

وي در پايان با تقدير از تلاش ها و عملكرد مهندس رضاپور در جايگاه معاون پيشين برنامه ريزي و بهبود مديريت شركت آب منطقه اي تهران،‌تصريح كرد: تلاش هاي مهندس رضاپور آغازي است كه بايد با قدرت بيشتري ادامه يابد.

معاون اداري، مالي و پشتيباني شركت آب منطقه اي تهران نيز عملكرد 21 ماهه مهندس رضاپور را ستودني ارزيابي كرد و افزود: كارهايي كه در طول اين مدت در حوزه برنامه ريزي انجام شده است اگر نگوييم بي نظير بوده قطعا كم نظير است.

"تقي عليپور" تاكيد كرد: قرارداد پساب جنوب تهران يكي از آثار و بركات ماندگار و خوبي بود كه با حضور مهندس رضاپور رقم خود كه اكنون در كشور به عنوان يك الگو از آن ياد مي شود. لذا بايد از اين تلاش ها و خدمات تقدير نمايم.

گفتني است، مهندس "سجاد برشنده" تا پيش از اين به عنوان معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه اي آذربايجان غربي مشغول به كار بود. وي داراي مدرك كارشناسي ارشد عمران آب از دانشگاه علوم تحقيقات تهران است. 

 


    مهندس "سيد حميدرضا حسيني" سرپرست امور آب دماوند شد2014-07-20

با حكم مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران مهندس "سيد حميدرضا حسيني" به عنوان سرپرست امور منابع آب دماوند منصوب شد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، مهندس "خسرو ارتقايي"  در اين حكم آورده است: نظر به مراتب تعهد و تجارب ارزشمند جنابعالي به موجب اين حكم به عنوانسرپرست امور منابع آب دماوند منصوب مي شويد تا زير نظر معاونت حفاظت و بهره برداري نسبت به انجام وظايف مربوطه اقدام فرماييد.

اميد است با استعانت از خداوند متعال و بهره گيري از توانمندي هاي همكاران متعهد و متخصص در تحقق اهداف شركت موفق و مويد باشيد.

ارتقايي


 


    انتصاب رئيس گروه محيط زيست و كيفيت منابع آب شركت2014-07-20

با حكم مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران دكتر "محسن اسلامي زاده" به عنوان رئيس گروه محيط زيست و كيفيت منابع آب منصوب شد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، مهندس "خسرو ارتقايي"  در اين حكم آورده است: نظر به تجربيات ارزنده جنابعالي به موجب اين حكم به عنوان رئيس گروه محيط زيست و كيفيت منابع آب منصوب مي گرديد تا زير نظر معاونت حفاظت و بهره برداري نسبت به انجام وظايف مربوطه اقدام فرماييد.

اميد است با استعانت از خداوند متعال و بهره گيري از توانمندي هاي همكاران متعهد و متخصص در تحقق اهداف شركت موفق و مويد باشيد.

ارتقايي

 


    انتصاب مهندس "عليرضا خاني زاد" به عنوان سرپرست اداره نظارت بر بهره برداري سد ماملو2014-07-20

با حكم مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران مهندس "عليرضا خاني زاد" به عنوان سرپرست اداره نظارت بر بهره برداري و نگهداري سد ماملو منصوب شد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، مهندس "خسرو ارتقايي"  در اين حكم آورده است: نظر به تجربيات ارزنده جنابعالي و بنا به پيشنهاد معاونت حفاظت و بهره برداري و به موجب اين ابلاغ به عنوان سرپرست اداره نظارت بر بهره برداري و نگهداري سد ماملو منصوب مي شويد تا زير نظر معاونت حفاظت و بهره برداري نسبت به انجام وظايف مربوطه اقدام فرماييد.

اميد است با استعانت از خداوند متعال و بهره گيري از توانمندي هاي همكاران متعهد و متخصص در تحقق اهداف شركت موفق و مويد باشيد.

ارتقايي

 


    ارتقايي: سالانه 300 تا 400 حلقه چاه آب غيرمجاز در استان تهران پر مي شود2014-07-08

مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران از پرو مسلوب المنفعه شدن سالانه 300 تا 400 حلقه چاه غيرمجاز در سطح استان تهران خبر داد. 

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، مهندس "خسرو ارتقايي" امروز (سه شنبه) در نشست خبري خود با اصحاب رسانه،‌اظهار كرد: با اخذ مجوزهاي قانوني و با تلاش اين شركت سالانه بين 300 تا 400 حلقه چاه آب غيرمجاز در سطح استان تهران پر و مسلوب المنفعه مي شود و شركت آب منطقه اي تهران در اجراي قانون با هيچ شخص و يا سازماني تعارف نخواهد داشت.

ارتقايي با تاكيد بر اينكه بيش از 10 هزار حلقه چاه غيرمجاز در سطح تهران وجود دارد، گفت: برنامه ريزي مشخصي براي اين تعداد چاه آب غيرمجاز وجود دارد و در تلاش هستيم تا با جايگزين شدن بخشي از اين چاه ها به جاي آب شرب، از اين منبع حياتي حفاظت كرده و آن را ذخيره نماييم.

وي در توضيح اين برنامه نيز تصريح كرد: به صورت خاص در سطح مناطق 22 گانه شهر تهران به دليل اينكه سطح آب عمدتاً بالا است و از طرف ديگر وضعيت تامين آب شرب نامناسب است، مي توان به جاي دادن آب شرب در مصارف خانگي و يا خدماتي كه براي پر شدن استخرها، آبياري باغچه، فضاي سبز و از اين دست در اين مناطق استفاده مي شود، از آب اينگونه چاه ها جايگزين نمود. به اين ترتيب در مصرف آب شرب صرفه جويي قابل توجهي خواهد شد.

ارتقايي اضافه كرد: شركت آب منطقه اي تهران آماده است تا به تمامي اين چاه هاي غيرمجاز كه صرفاً در سطح شهر تهران حفر شده، به جاي آب شرب، پروانه بهره برداري بدهد.

ارتقایی با اشاره به اينكه شهرداری تهران برای آبیاری فضای سبز 250 حلقه چاه مجاز دارد که از این چاه‌ها 130 میلیون مترمکعب در سال آب برداشت می‌کند، گفت: شهرداري همچنین 320 حلقه چاه غیرمجاز دارد که با توجه به کم‌عمق‌تر بودن این چاه‌ها تنها 70 میلیون مترمکعب در سال برداشت دارد.

مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران سپس با بيان اينكه ما به دنبال انعقاد تفاهم نامه‌هایی در زمينه سرمايه گذاري بيع متقابل با شهرداري تهران هستيم، خاطر نشان كرد: به اين ترتيب شهرداري مي تواند با سرمایه‌گذاری در احداث تصفیه‌خانه، خط انتقال و سيستم هاي توزيع آب و غيره، پساب تصفیه‌خانه‌ها را جایگزین برداشت آب از چاه‌هاي موجود برای استفاده در آبیاری فضای سبز نمايد. هم اکنون نيز در پارک پردیسان آبیاری فضای سبز با استفاده از پساب فاضلاب شهرک قدس انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برخورد شركت آب منطقه اي تهران به صورت قانوني با همه نهادها و اشخاص كه تخلفي مرتكب شوند يكسان است و بر همين اساس در ماه های اخیر تعداد 20 حلقه چاه غیرمجاز شهرداري تهران در حین حفاری مسدود شده است.

ارتقایی در بخش ديگري از سخنان خود، با اشاره به گرماي زودرس در استان تهران گفت: امسال نسبت به سال های گذشته با گرمای زودرس مواجه شده‌ایم، به طوری که دمای تهران از نیمه دوم اردیبهشت ماه افزایش چشمگیری داشته و دما در محل سدها متوسط بین سه تا چهار درجه افزایش داشته است.

وی افزود: هم‌اکنون در سد امیرکبیر دما 25 درجه سانتیگراد است در حالی که سال گذشته 21.5 درجه سانتیگراد بوده و به ترتیب دما در سدهای لتیان، لار، طالقان و ماملو 28، 19.5، 24.4 و 30 درجه سانتیگراد است که نسبت به سال گذشته افزایش چند درجه‌ای نشان مي دهد.

ارتقايي با بیان اینکه افزایش دما، افزایش مصرف را نیز به دنبال دارد، تصريح كرد: در ابتدای فصل گرما دو تا 2.5 درصد مصرف آب در شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته و روز گذشته نیز 2.3 درصد افزایش مصرف نسبت به همین روز در سال گذشته در تهران داشته‌ایم. همچنين میزان مصرف روزانه شهر تهران 36.3 مترمکعب در ثانیه است به اين معنا که در هر لحظه چهار  برابر دبی لحظه‌ای رودخانه کرج در تهران آب مصرف می‌‌شود.

وي در ادامه با اشاره به اینکه دومین سال پیاپی خشکسالی در استان تهران را پشت سر می‌گذاریم، گفت: میزان بارندگی‌ها در استان تهران از ابتدای سال آبی (مهرماه 92) تا روز گذشته (دوشنبه) 243 میلیمتر بوده در حالی که میزان بارندگی در مدت مشابه سال قبل از آن 271 میلیمتر بوده است و متوسط میزان بارندگی در 46 سال گذشته استان تهران نيز 334 میلیمتر بوده که نشان می‌دهد 11 درصد نسبت به سال گذشته و 27 درصد نسبت به درازمدت در سال آبی جاری با کاهش بارندگی مواجه هستيم.

مدیرعامل شركت آب منطقه‌ای تهران در خصوص میزان فعلی ذخیره آب در سدهاي پنج گانه تأمین كننده آب شرب تهران، اظهار كرد: در حال حاضر در سد امیرکبیر 140 میلیون مترمکعب آب وجود دارد و در سدهاي لتیان  68 ، سد لار 73 ، سد طالقان 209 میلیون مترمکعب و در سد ماملو نيز در حال حاضر 104 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در حالی که در سال گذشته، 125 میلیون مترمکعب ذخيره آبي وجود داشته است.

وي همچنين افزود: در مجموع در سدهای استان تهران 594 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده وجود دارد در حالی که در همین زمان و در سال گذشته 759 میلیون مترمکعب آب پشت سدهای تهران ذخیره شده بود.

مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران سپس به اقدامات مشترك اين شركت و آب و فاضلاب استان تهران اشاره كرد و افزود: با انجام اقداماتی كه از پاییز سال گذشته برای تأمین مطلوب آب تابستان امسال برنامه‌ریزی شد، اقدام به انتقال حداكثري آب از سد لار به سد لتیان نموديم تا آبي كه از سد لار فرار مي كند با ظرفيت كامل در پشت سد لتیان ذخيره شود و به همين دليل اين سد هم اكنون در وضعیت مطلوب‌تری نسبت به دیگر سدهای استان از نظر منابع آبی قرار دارد.

وی یکی از اقدامات مهم تأمین مطلوب آب شهر تهران را اتصال سامانه شرق به سامانه غرب تهران عنوان کرد و گفت: در این راستا آبفای استان اقدام به احداث یک کیلومتر خط انتقال داخل شهر تهران می‌کند تا سامانه شرق را به غرب متصل نمايد تا با توجه به وضعیت بحرانی در سامانه شرق تهران، هرچه بیشتر آب از غرب به شرق تهران منتقل گردد.

ارتقايي تاكيد كرد: در صورتی که مشکلات خشکسالی برای سومین سال متوالی از ابتدای مهرماه امسال نيز ادامه داشته باشد و بارندگی هم همچنان كاهش داشته باشد، در نیمه‌دوم سال با مشکل در تأمین آب مواجه خواهیم شد.

ارتقایی تصریح کرد: در سالهای نرمال یک میلیارد و 50 میلیون مترمکعب آب مورد نیاز استان تهران 300 میلیون مترمکعب از آبهای زیرزمینی و 750 میلیون مترمکعب از سدها آب تأمین می‌کنیم اما در سالجاری با توجه به وضعیت خشکسالی از سدها فقط 580 میلیون مترمکعب آب استحصال می‌شود و مابقی که حدود 470 میلیون مترمکعب است از منابع آبی زیرزمینی تأمین می‌شود.

ارتقايي با اشاره به اينكه سد ماملو نزديك به چهار سال است كه آبگیری شده، گفت: امیدواریم با تكميل و به مدار آمدن تصفيه خانه هفتم تهران تا پایان شش ماهه نخست امسال توسط شركت آب و فاضلاب استان، بتوان در حدود 30 تا 40 میلیون مترمکعب آب را برای مصرف شرب جنوب و جنوب شرق تهران از جمله پاکدشت، ورامین و قرچک منتقل نماييم. اگر اين اتفاق رخ دهد مي توان با آغاز انتقال آب از سد ماملو به جنوب تهران، شاهد افزايش محسوس كيفيت آب لوله‌کشی در این مناطق باشيم.

وی در پايان سخنان خود با بیان اینکه در شش ماه اخير توصيه ها و هشدارهاي فراواني به مردم و شهروندان تهراني در خصوص صرفه‌جویی 20 درصدي شده است، ابراز نگراين كرد: متاسفانه با وجود هشدارهاي داده شده همچنان شاهد افزايش مصرف آب در مقايسه با سال هاي گذشته و مدت مشابه هستيم. اما به هر حال سياست وزارت نيرو اين است كه از حداكثر ظرفيت و توان موجود استفاده شود تا شهروندان كمتر دچار مشكل و رنجش خاطر شوند، اما به طور قطع كاهش فشار شبكه به صورت جدي در دستور كار قرار دارد.

ارتقايي ادامه داد: جیره‌بندی در شبکه توزيع آب تهران به دليل قدیمی و فرسوده بودن و مسائل فني امكان پذير نيست، اما در صورتيكه آبي وجود نداشته باشد و كاهش منابع آبي و افزايش بي رويه مصرف توسط مردم همچنان ادامه يابد، ممكن است سياست هاي مديريت مصرف در تهران به سمت و سوي ديگري برود.

 


    ارتقايي: سالانه 300 تا 400 حلقه چاه آب غيرمجاز در استان تهران پر مي شود2014-07-08

مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران از پرو مسلوب المنفعه شدن سالانه 300 تا 400 حلقه چاه غيرمجاز در سطح استان تهران خبر داد. 

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، مهندس "خسرو ارتقايي" امروز (سه شنبه) در نشست خبري خود با اصحاب رسانه،‌اظهار كرد: با اخذ مجوزهاي قانوني و با تلاش اين شركت سالانه بين 300 تا 400 حلقه چاه آب غيرمجاز در سطح استان تهران پر و مسلوب المنفعه مي شود و شركت آب منطقه اي تهران در اجراي قانون با هيچ شخص و يا سازماني تعارف نخواهد داشت.

ارتقايي با تاكيد بر اينكه بيش از 10 هزار حلقه چاه غيرمجاز در سطح تهران وجود دارد، گفت: برنامه ريزي مشخصي براي اين تعداد چاه آب غيرمجاز وجود دارد و در تلاش هستيم تا با جايگزين شدن بخشي از اين چاه ها به جاي آب شرب، از اين منبع حياتي حفاظت كرده و آن را ذخيره نماييم.

وي در توضيح اين برنامه نيز تصريح كرد: به صورت خاص در سطح مناطق 22 گانه شهر تهران به دليل اينكه سطح آب عمدتاً بالا است و از طرف ديگر وضعيت تامين آب شرب نامناسب است، مي توان به جاي دادن آب شرب در مصارف خانگي و يا خدماتي كه براي پر شدن استخرها، آبياري باغچه، فضاي سبز و از اين دست در اين مناطق استفاده مي شود، از آب اينگونه چاه ها جايگزين نمود. به اين ترتيب در مصرف آب شرب صرفه جويي قابل توجهي خواهد شد.

ارتقايي اضافه كرد: شركت آب منطقه اي تهران آماده است تا به تمامي اين چاه هاي غيرمجاز كه صرفاً در سطح شهر تهران حفر شده، به جاي آب شرب، پروانه بهره برداري بدهد.

ارتقایی با اشاره به اينكه شهرداری تهران برای آبیاری فضای سبز 250 حلقه چاه مجاز دارد که از این چاه‌ها 130 میلیون مترمکعب در سال آب برداشت می‌کند، گفت: شهرداري همچنین 320 حلقه چاه غیرمجاز دارد که با توجه به کم‌عمق‌تر بودن این چاه‌ها تنها 70 میلیون مترمکعب در سال برداشت دارد.

مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران سپس با بيان اينكه ما به دنبال انعقاد تفاهم نامه‌هایی در زمينه سرمايه گذاري بيع متقابل با شهرداري تهران هستيم، خاطر نشان كرد: به اين ترتيب شهرداري مي تواند با سرمایه‌گذاری در احداث تصفیه‌خانه، خط انتقال و سيستم هاي توزيع آب و غيره، پساب تصفیه‌خانه‌ها را جایگزین برداشت آب از چاه‌هاي موجود برای استفاده در آبیاری فضای سبز نمايد. هم اکنون نيز در پارک پردیسان آبیاری فضای سبز با استفاده از پساب فاضلاب شهرک قدس انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برخورد شركت آب منطقه اي تهران به صورت قانوني با همه نهادها و اشخاص كه تخلفي مرتكب شوند يكسان است و بر همين اساس در ماه های اخیر تعداد 20 حلقه چاه غیرمجاز شهرداري تهران در حین حفاری مسدود شده است.

ارتقایی در بخش ديگري از سخنان خود، با اشاره به گرماي زودرس در استان تهران گفت: امسال نسبت به سال های گذشته با گرمای زودرس مواجه شده‌ایم، به طوری که دمای تهران از نیمه دوم اردیبهشت ماه افزایش چشمگیری داشته و دما در محل سدها متوسط بین سه تا چهار درجه افزایش داشته است.

وی افزود: هم‌اکنون در سد امیرکبیر دما 25 درجه سانتیگراد است در حالی که سال گذشته 21.5 درجه سانتیگراد بوده و به ترتیب دما در سدهای لتیان، لار، طالقان و ماملو 28، 19.5، 24.4 و 30 درجه سانتیگراد است که نسبت به سال گذشته افزایش چند درجه‌ای نشان مي دهد.

ارتقايي با بیان اینکه افزایش دما، افزایش مصرف را نیز به دنبال دارد، تصريح كرد: در ابتدای فصل گرما دو تا 2.5 درصد مصرف آب در شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته و روز گذشته نیز 2.3 درصد افزایش مصرف نسبت به همین روز در سال گذشته در تهران داشته‌ایم. همچنين میزان مصرف روزانه شهر تهران 36.3 مترمکعب در ثانیه است به اين معنا که در هر لحظه چهار  برابر دبی لحظه‌ای رودخانه کرج در تهران آب مصرف می‌‌شود.

وي در ادامه با اشاره به اینکه دومین سال پیاپی خشکسالی در استان تهران را پشت سر می‌گذاریم، گفت: میزان بارندگی‌ها در استان تهران از ابتدای سال آبی (مهرماه 92) تا روز گذشته (دوشنبه) 243 میلیمتر بوده در حالی که میزان بارندگی در مدت مشابه سال قبل از آن 271 میلیمتر بوده است و متوسط میزان بارندگی در 46 سال گذشته استان تهران نيز 334 میلیمتر بوده که نشان می‌دهد 11 درصد نسبت به سال گذشته و 27 درصد نسبت به درازمدت در سال آبی جاری با کاهش بارندگی مواجه هستيم.

مدیرعامل شركت آب منطقه‌ای تهران در خصوص میزان فعلی ذخیره آب در سدهاي پنج گانه تأمین كننده آب شرب تهران، اظهار كرد: در حال حاضر در سد امیرکبیر 140 میلیون مترمکعب آب وجود دارد و در سدهاي لتیان  68 ، سد لار 73 ، سد طالقان 209 میلیون مترمکعب و در سد ماملو نيز در حال حاضر 104 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در حالی که در سال گذشته، 125 میلیون مترمکعب ذخيره آبي وجود داشته است.

وي همچنين افزود: در مجموع در سدهای استان تهران 594 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده وجود دارد در حالی که در همین زمان و در سال گذشته 759 میلیون مترمکعب آب پشت سدهای تهران ذخیره شده بود.

مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران سپس به اقدامات مشترك اين شركت و آب و فاضلاب استان تهران اشاره كرد و افزود: با انجام اقداماتی كه از پاییز سال گذشته برای تأمین مطلوب آب تابستان امسال برنامه‌ریزی شد، اقدام به انتقال حداكثري آب از سد لار به سد لتیان نموديم تا آبي كه از سد لار فرار مي كند با ظرفيت كامل در پشت سد لتیان ذخيره شود و به همين دليل اين سد هم اكنون در وضعیت مطلوب‌تری نسبت به دیگر سدهای استان از نظر منابع آبی قرار دارد.

وی یکی از اقدامات مهم تأمین مطلوب آب شهر تهران را اتصال سامانه شرق به سامانه غرب تهران عنوان کرد و گفت: در این راستا آبفای استان اقدام به احداث یک کیلومتر خط انتقال داخل شهر تهران می‌کند تا سامانه شرق را به غرب متصل نمايد تا با توجه به وضعیت بحرانی در سامانه شرق تهران، هرچه بیشتر آب از غرب به شرق تهران منتقل گردد.

ارتقايي تاكيد كرد: در صورتی که مشکلات خشکسالی برای سومین سال متوالی از ابتدای مهرماه امسال نيز ادامه داشته باشد و بارندگی هم همچنان كاهش داشته باشد، در نیمه‌دوم سال با مشکل در تأمین آب مواجه خواهیم شد.

ارتقایی تصریح کرد: در سالهای نرمال یک میلیارد و 50 میلیون مترمکعب آب مورد نیاز استان تهران 300 میلیون مترمکعب از آبهای زیرزمینی و 750 میلیون مترمکعب از سدها آب تأمین می‌کنیم اما در سالجاری با توجه به وضعیت خشکسالی از سدها فقط 580 میلیون مترمکعب آب استحصال می‌شود و مابقی که حدود 470 میلیون مترمکعب است از منابع آبی زیرزمینی تأمین می‌شود.

ارتقايي با اشاره به اينكه سد ماملو نزديك به چهار سال است كه آبگیری شده، گفت: امیدواریم با تكميل و به مدار آمدن تصفيه خانه هفتم تهران تا پایان شش ماهه نخست امسال توسط شركت آب و فاضلاب استان، بتوان در حدود 30 تا 40 میلیون مترمکعب آب را برای مصرف شرب جنوب و جنوب شرق تهران از جمله پاکدشت، ورامین و قرچک منتقل نماييم. اگر اين اتفاق رخ دهد مي توان با آغاز انتقال آب از سد ماملو به جنوب تهران، شاهد افزايش محسوس كيفيت آب لوله‌کشی در این مناطق باشيم.

وی در پايان سخنان خود با بیان اینکه در شش ماه اخير توصيه ها و هشدارهاي فراواني به مردم و شهروندان تهراني در خصوص صرفه‌جویی 20 درصدي شده است، ابراز نگراين كرد: متاسفانه با وجود هشدارهاي داده شده همچنان شاهد افزايش مصرف آب در مقايسه با سال هاي گذشته و مدت مشابه هستيم. اما به هر حال سياست وزارت نيرو اين است كه از حداكثر ظرفيت و توان موجود استفاده شود تا شهروندان كمتر دچار مشكل و رنجش خاطر شوند، اما به طور قطع كاهش فشار شبكه به صورت جدي در دستور كار قرار دارد.

ارتقايي ادامه داد: جیره‌بندی در شبکه توزيع آب تهران به دليل قدیمی و فرسوده بودن و مسائل فني امكان پذير نيست، اما در صورتيكه آبي وجود نداشته باشد و كاهش منابع آبي و افزايش بي رويه مصرف توسط مردم همچنان ادامه يابد، ممكن است سياست هاي مديريت مصرف در تهران به سمت و سوي ديگري برود.

 


    انتصاب "محمدحسن صادق زاده" به سمت مشاور مديرعامل در امور ايثارگران2014-07-06

مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران در حكمي "محمدحسن صادق زاده" را به سمت مشاور خود در امور ايثارگران منصوب كرد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، مهندس "خسرو ارتقايي" در اين حكم آورده است: با عنايت به شايستگي هاي جنابعالي به موجب اين ابلاغ به سمت مشاور اينجانب در امور ايثارگران شركت آب منطقه اي تهران منصوب مي شويد. اميد است با استعانت از خداوند متعال در انجام وظايف محوله و خدمت به ايثارگران بزرگوار موفق و مويد باشيد.

ارتقايي

 


    بارش هاي تهران و البرز به 243 ميليمتر رسيد2014-07-06

گزارش بارش ها از ايستگاه هاي11 گانه باران سنجي شركت آب منطقه اي تهران از ثبت 243 ميليمتر بارش در سال آبي جاري در محدوده استان هاي تهران و البرز خبر مي دهد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، از ابتداي سال آبي جاري (مهرماه92) تاكنون (يكشنبه 15 تيرماه 93) بارش هاي استان های تهران و البرز با 11 درصد كاهش در مقايسه با زمان مشابه سال آبي گذشته و 27 درصد كاهش در مقايسه با دوره بلند مدت 46 ساله به 243 ميليمتر رسيده است.

ميزان بارش ها در زمان مشابه سال گذشته 272 ميليمتر اعلام شده بود. 

همچنين این گزارش حاکی است که بارش های ثبت شده در 15 روز ابتداي تيرماه امسال، حدود 10 میلیمتر بوده است.

بر اساس اين گزارش، از ابتداي سال آبي جاري (مهرماه 92) تاكنون، سد لار با 493 ميليمتر در جايگاه نخست ايستگاه هاي پربارش در استان تهران و البرز ثبت شده است. همچنين ايستگاه هاي نساء كرج با 486 و سيرا كرج با 459 ميليمتر جايگاه هاي دوم و سوم پربارش ترين ايستگاه هاي بارانسنجي را به خود اختصاص داده اند. 

همچنين ميزان بارش هاي گزارش شده در ساير ايستگاه هاي بارانسنجي شركت آب منطقه اي تهران به ترتيب در  آرموت طالقان 418، رودك جاجرود 486، سد لتیان 296، سد اميركبير 270، بیلقان کرج 209، فیروزکوه 202.5، مطالعات تهران 152 و امور آب ورامین با حدود 74 میلیمتر است.

 


    كاهش 173 ميليون مترمكعبي آب مخزن سدهاي تهران2014-07-02

حجم آب موجود در مخازن سدهاي تامين كننده آب استان تهران با كاهش 173 ميليون مترمكعبي در مقايسه با زمان مشابه سال گذشته به حدود 596 ميليون مترمكعب رسيد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، حجم آب موجود در مخزن سدهاي پنج گانه استان تهران تاروز چهارشنبه (11 تيرماه93) با كاهش 173 ميليون مترمكعبي در مقايسه با زمان مشابه سال گذشته، به حدود 596 ميليون مترمكعب رسيد.

همچنين حجم آب ورودي به مخزن سدهاي تهران از ابتداي سال آبي جاري (مهرماه 92) تا زمان مورد بررسي نيز با 20 درصد كاهش در مقايسه با زمان مشابه سال آبي گذشته، حدود 913 ميليون مترمكعب ثبت شده است.

اين گزارش حاكي است كه حجم آب ورودي به مخزن سدهاي تهران در دوره زمانی مشابه سال آبي گذشته بيش از یک میلیارد و 147 ميليون مترمكعب بوده است. 

در حال حاضر، حجم ذخيره آب در مخزن سدهاي اميركبير، لتيان، لار، طالقان و ماملو به ترتيب 140، 68.5، 75، 209 و 104.5 میلیون مترمکعب ثبت شده است.

لذا با توجه به كاهش منابع آبي در پشت سدهاي پنجگانه تهران، ادامه روند خشكسالي و افزايش دما، شهروندان تهراني بايد نسبت به رعايت الگوي مصرف آب دقت لازم را داشته باشند.