Wednesday, 12 Azar 1399
 |  Color  |  + . -
ADA
_HB_MODAL_CLOSE
_HB_MODAL_CLOSE
ملاقات مردمی
ملاقات مردمی
کرونا
شعار سال
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران

 

    مسابقه هاي چهارجانبه گراميداشت هفته دفاع مقدس پايان يافت2012-09-30

آيين اختتاميه مسابقه هاي چهار جانبه ورزشي به مناسبت هفته دفاع مقدس و دهه كرامت با حضور مديرعامل شركت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، آيين اختتاميه مسابقه هاي چهار جانبه فوتسال، واليبال و پينگ پنگ به مناسبت هفته دفاع مقدس و دهه كرامت با حضور مديرعامل، معاون اداري،‌مالي و پشتيباني، مديران و جمعي از پرسنل شركت در محل سالن غدير مجموعه ورزشي آب تهران، روز چهارشنبه (5 مهرماه 91) برگزار شد.

بر اساس اين گزارش، در رقابت هاي واليبال چهارجانبه كه تيم هاي سد لار، حوزه ستادي آب تهران، حوزه ستادي وزارت نيرو و شركت مديريت منابع آب ايران حضور داشتند به ترتيب تيم هاي حوزه ستادي آب تهران، سد لار و مديريت منابع آب ايران اول تا سوم شدند.

همچنين در مسابقات چهار جانبه فوتسال كه به حضور تيم هاي بسيج آب تهران، حوزه ستادي آب تهران، امور آب رباط كريم و سد طالقان برگزار شد، تيم فوتسال بسيج عنوان نخست را كسب كرد و تيم هاي حوزه ستادي آب تهران و طالقان نيز به ترتيب دوم و سوم شدند.

در مسابقات پينگ پنگ گراميداشت هفته دفاع مقدس و دهه كرامت نيز" حسين قرباني" مقام نخست، "احمدي نظري" مقام دوم و "حسن برنا" نيز به مقام سوم دست يافت.

اين گزارش همچنين حاكي است كه خانم ها "ليلا بنايي فر"، "انسيه موسوي" و "منظر گدازگرها" در سري مسابقات دارت و در بخش خواهران موفق به كسب عنوان هاي اول تا سوم شدند.

اين مسابقات به همت امور ورزش شركت آب منطقه اي تهران از دوم تا پنجم مهرماه جاري در محل سالن غدير مجموعه ورزشي شركت، برگزار شد.

 


    بارش افزون بر 2 ميليمتري باران در استان تهران و البرز2012-09-30

گزارش بارش در 11 ایستگاه باران سنجی زیرپوشش شرکت آب منطقه ای تهران نشان می دهد كه از ابتدای مهرماه 91 تاکنون، بارش هاي استان های تهران و البرز به بيش از دو ميليمتر رسيده است.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، اين ميزان بارش باران در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته و نيز دوره بلند مدت به ترتيب 49 درصد افزايش و 28 درصد كاهش نشان مي دهد.

سال آبي 92-91  از ابتداي مهرماه آغاز شده و تا انتهاي شهريورماه 92 ادامه خواهد يافت.

همچنين در هشت روز ابتدايي مهرماه، ایستگاه باران سنجي سد لتيان با هشت ميليمتر پربارش ترین ایستگاه باران سنجی گزارش شده و ایستگاه هاي ورامين و سد اميركبير بدون بارش ثبت شدند.

گزارش سدهاي تحت پوشش شركت آب منطقه اي تهران نيز نشان مي دهد كه از ابتداي مهرماه تاكنون، در حدود 12 ميليون مترمكعب آب در مخزن پنج سد استان ذخيره شده است كه اين ميزان آب، در مقايسه با زمان مشابه پارسال بيش از سه درصد افزايش را نشان مي دهد.

حجم آب موجود در سدهاي اميركبير، لتيان، لار، طالقان و ماملو در زمان حاضر، به ترتيب 169، 82، 146، 269 و 140 ميليون مترمكعب ثبت شده است.

 


    انتقال آب از جنوب تهران به رباط کریم تکمیل مي شود2012-09-30
با احداث 12 ایستگاه پمپاژ، آبرسانی به بخش هایی از اراضی کشاورزی واقع در شهرستان های اسلامشهر، شهریار و رباط کریم که امکان رسیدن آب به آن ها به صورت ثقلی میسر نیست، فراهم خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "محمد علی کریم خانی" مجری طرح انتقال آب از تهران به رباط کریم امروز (يكشنبه) با بيان این مطلب گفت: از میان 12 ایستگاه پمپاژ مذکور، عملیات اجرایی دو ایستگاه پمپاژ با اعتباري بالغ بر 11میلیارد ریال از محل منابع اعتباری استان تهران در اسفندماه سال 1390 آغاز شده و در حال حاضر پیشرفت فیزیکی آن بيش از 35 درصد است.

وی افزود: دو ایستگاه فوق، آبی معادل 200 و 245 لیتر در ثانیه را به کانال های فرعی انتقال می دهند كه سطح زیر کشت این ایستگاه ها نیز به ترتيب حدود 126 و 360 هکتار است.

وی با اشاره به اینکه با احداث 12 ایستگاه پمپاژ، طرح انتقال آب از جنوب تهران به رباط کریم تکمیل می شود، اظهار داشت: علاوه بر این، با اختصاص 19 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی وزارت نیرو در مردادماه امسال به این طرح، نسبت به انتخاب پیمانکاران و عقد قراردادهای ساير ایستگاه های پمپاژ اقدام  شده و در حال حاضر مراحل تحویل زمین و آغاز عملیات اجرايی آن ها در دست اقدام می باشد.                        

وی استملاک اراضی ایستگاه ها و رفع معارضین محلی را یکی از مشکلات اصلی پیش روی اين طرح عنوان و تصریح کرد: محل اجراي 12 ایستگاه یاد شده درطول 28 کیلومتر از مسیر کانال اصلی طرح بوده و محدوده شهرستان های اسلامشهر، شهریار و رباط کریم را در بر می گیرد.

به گفته كريم خاني، هدف اصلی این طرح تأمین و استحصال آب کشاورزی به میزان 100 میلیون متر مکعب در سال، با دبی لحظه ای شش متر مکعب برثانیه از مناطق مرکزی و جنوب غربي شهر تهران و انتقال آن به دشت های اسلامشهر، شهریار و رباط کریم به منظور توسعه و بهبود حدود 8100 هکتار از اراضی کشاورزی مي باشد.

 از دیگر اهداف طرح نيز می توان به کنترل بالا آمدن سطح آب درسفره آب های زیرزمینی جنوب تهران و تعدیل سفره های آب زیرزمینی در دشت های مذکور اشاره كرد.

 


    تخريب ساخت و ساز غيرمجاز در بستر رودخانه شاه چاي شهريار2012-09-26
مديرامورمنابع آب جنوب غرب استان تهران (شهرستان شهريار ) از تخريب بازار روز شهرداري صبا شهر به وسعت 300 مترمربع خبر داد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، مهندس "حسن زحمتكش" امروز (چهارشنبه) با اعلاام اين خبر گفت: بازار روز شهرداري صباشهر با مساحتي افزون بر 300 مترمربع در بستر رودخانه شاه چاي احداث شده و چندين بار تغيير كاربري داده بود.

 وي با تشريح تخريب اين بازار روز اظهار داشت: اين تخريب از روز گذشته (سه شنبه) با دستور دادستان شهرستان شهريار و با همكاري نيروي انتظامي منطقه آغاز شد و تخريب بخش هاي باقيمانده از بنا،‌مصالح ساختماني و جمع آوري ماشين آلات نيز امروز توسط كاركنان خدوم امور منابع آب و همكاري بسيار خوب شهرداري مذكور اجرايي گرديد.

زحمتكش با تاكيد بر حضور به موقع، حساسيت ويژه و برخورد قاطع با هرگونه تجاوز و ساخت ساز در حريم و بستر رودخانه هاي تحت پوشش شركت آب منطقه اي تهران، افزود: ‌اين عمل در راستاي اجراي قانون توزيع عادلانه آب و نيز حفاظت از رودخانه و منابع آب استان صورت مي گيرد و هر فرد يا سازماني در هر جايگاهي كه باشد بر اساس قانون با او برخورد خواهد شد.

 وي همچنين تصريح كرد: پيش از اين بر اساس صورتجلسه منعقد شده بين امور منابع آب شهرستان و شهرداري، مهلت 14 روزه اي به شهرداري صباشهر جهت جمع آوري تجهيزات و ماشين آلات اين بازار روز داده شده بود كه اين مدت تا يك ماه به طول انجاميد و در نهايت با همكاري شهرداري تخريب از روز گذشته آغاز شد.

مدير امور منابع آب شهريار با هشدار نسبت به خطرات ناشي از ساخت و ساز در بستر رودخانه ها، گفت: ساخت و سازهايي همچون بازار روز صباشهر كه در بستر رودخانه صورت مي گيرد، علاوه بر خطر تخريب ناگهاني سازه در اثر وقوع سيلاب، با ايجاد بند، سبب انحراف جريان رودخانه و آسيب هاي جاني و مالي به شهر مي شود و از اين نظر يك خطر جدي محسوب مي شود.

 اين تخريب با همكاري و مساعدت دفتر حقوقي شركت و طرح جلوگيري از آلودگي آب شرب تهران انجام شد.

 


    نقش حياتي زن در ساختن تاريخ جوامع انساني 2012-09-26

در تفكر ديني، زن به عنوان يك انسان در جوامع بشري نقش حياتي داشته و در ساختن تاريخ نيز بسيار موثر بوده است.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، دكتر "فريبا علاسوند"، استاد حوزه و دانشگاه امروز (چهارشنبه) در نشستي كه به مناسبت دهه كرامت و همزمان با هفته دفاع مقدس در سالن كنفرانس شركت برگزار شد، اظهار داشت: در دين اسلام شخصيتي برتر است كه بتواند به عنوان يك انسان تاثيرگذار در جامعه نقش آفريني كند و حضرت معصومه (س) از اين جهت به عنوان يك شخصيت معنوي و الگو از ويژگي هاي متعددي برخوردار بوده و اسوه به شمار مي رود.

وي با اشاره به اينكه در طول تاريخ به زنان كمتر بها داده شده و فعاليت آن ها ناديده گرفته شده است، گفت: هم اكنون و در جريان جنبش هاي فمينيستي به فلسفه زنان پرداخته مي شود در حاليكه در صدر اسلام و قرن ها پيش به زن به عنوان موجودي ارزشمند نگريسته شده است و زنان در كسوت دانشمند، تاجر و نويسنده مطرح بوده و به همين دليل يك عصر طلايي بوده است.

علاسوند همچنين افزود: در تفكر ديني انسان بسيار مورد توجه بوده و اصلاح شخصيت او مهم تلقي شده است. ضمن آنكه زن و مرد هر دو مسئوليت اجتماعي دارند و زن بايد با حضور خود در جامعه نسبت به آنچه اتفاق مي افتد، حساسيت داشته باشد.

علاسوند با اشاره به تمدن 7000 ساله ايران و توجه و احترام به زنان، عنوان كرد: تعليمات غني و فوق العاده در دين اسلام سبب سربلندي است و قرآن براي زن ارزش و احترام ويژه اي قائل است. در سوره هاي متعددي از جمله سوره مريم (س) به اين امر و همچنين نقش مهم مادري پرداخته شده است.

اين استاد حوزه و دانشگاه نقش كارآمد زن در تمامي فعاليت هاي انساني را قابل توجه دانست و افزود: از ابعاد مختلف بايد شخصيت چند وجهي زن مورد بررسي قرار گرفته و مسائل فردي، خانوادگي و فعاليت هاي اجتماعي وي مطرح و بررسي گردد.

علاسوند از مركز مطالعات و تحقيقات زنان به عنوان تنها مركز تخصصي حوزوي نام برد كه به صورت تطبيقي و كاملاً مطابق با مسائل روز عمل مي نمايد همچنين اين مركز با بررسي هاي قوي علمي و روزآمد پاسخگوي شبهات موجود در موضوعات و چالش هاي دنياي امروز است.

در اين نشست مشاور مديرعامل در امور زنان و تعدادي از بانوان همكار حضور داشتند.

 


    ساخت پل "اندازه ­گیری دبی" بر روی رودخانه جاجرود 2012-09-26

رئیس گروه مطالعات آب­ های سطحی شركت از ساخت پل اندازه گيري دبي بر روي رودخانه جاجرود در محل ايستگاه شريف آباد خبر داد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، مهندس "فرهاد شمس زهرایی" امروز (چهارشنبه) با اعلام اين خبر گفت: به منظور اندازه­ گیری دبی رودخانه جاجرود در خروجی دشت ورامین در منطقه ورامین به چرمشهر و به دلیل تخریب ایستگاه قبلی و عدم دسترسی به آن نیاز به احداث ایستگاه جدید هیدرومتری بود.

شمس زهرايي با اشاره به محل احداث ایستگاه که در محل تقاطع پل جاده و خروجی رودخانه جاجرود است، اظهار داشت: برآورد دبی رودخانه­ ها به ويژه در زمان سیلاب از مهم­ ترین ابزارها در زمينه آب و هواشناسی است. رودخانه جاجرود  نيز از مهم­ ترین ایستگاه­ های آب­ سنجی در خروجی دشت ورامین با پیک سیلاب 313 متر بر ثانیه است که احداث ایستگاه هيدورمتری دسترسی به آمار دبی اين رودخانه را آسان می­ سازد.

وی تلاش هاي گروه مطالعات آب­ های سطحی و مساعدت اداره کل راه و ترابری استان تهران را در ساخت پل اندازه گيري دبي در تابستان سال جاری قابل توجه دانست و افزود: ساخت و نصب پل فلزی به منظور اندازه­ گیری دبی رودخانه به طول 75 متر و عرض 5/1 متر است و نصب اشل به ارتفاع پنج متر به منظور قرائت روزانه تغییرات سطح آب رودخانه جاجرود از مشخصات این طرح است.

وی هزینه اجرای طرح را بالغ بر 500 میلیون ریال و مدت اجراي آن را نيز سه ماه اعلام  كرد و گفت:‌ اعتبار طرح از محل طرح تکمیل و تجهیز شبکه اندازه­ گیری آب­ های سطحی و زیرزمینی تأمین شده است. همچنين جابه­ جایی لیمینگراف و نصب آن در مسیر جریان رودخانه به منظور ثبت اتوماتیک نوسانات سطح آب توسط این پل اندازه گيري، انجام می­ شود.

 


    ارتقايي: آب سد اميركبير سالم و گوارا است2012-09-24

مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران گفت: سازه فنس بوم در آينده در سه سد ديگر تحت پوشش نيز اجرا خواهد شد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، مهندس "خسرو ارتقايي" امروز (دوشنبه) در آيين افتتاح رسمي فنس بوم سد اميركبير اظهار داشت: چهار سد لار، طالقان، ماملو و اميركبير از اين طرح بهره خواهند برد كه افتتاح سازه فنس بوم سد اميركبير به عنوان نخستين سد امروز افتتاح شد.

وي گفت:‌اين سازه از آلودگي هايي كه از سوي رودخانه هاي بالادست درياچه مي آيد جلوگيري مي نمايد.

ارتقايي با بيان اينكه با روش بكار گرفته شده آلودگي در پشت فنس بوم جمع آوري و از ورود آن به درياچه سد جلوگيري خواهد شد، اضافه كرد: شركت آب منطقه اي تهران و وزارت نيرو تمام تلاش خود را مي كنند تا از ورود آلودگي به سدها جلوگيري كرده و در نتيجه آب سالم و مناسب به دست مردم برسد.

وي همچنين گفت:‌ آب شربي كه از محل سد اميركبير تامين مي شود بسيار سالم و گوارا است.

مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران با اشاره به اينكه در پايان هر هفته گردشگران به حاشيه رودخانه و سدها هجوم مي آورند، تاكيد كرد: در اين ايام بار آلايندگي رودخانه ها به دليل بي توجهي گردشگران بالا مي رود كه از مردم تقاضا دارم در اين زمينه هميار اين شركت در جلوگيري از ورود آلاينده ها به رودخانه باشند.

ارتقايي در زمينه طرح هاي شركت آب منطقه اي تهران در آينده به افتتاح طرح انتقال آب از سد تنظيمي كرج به تهران اشاره كرد و گفت:‌ پيش بيني مي شود كه اين طرح در نيمه نخست سال 92 به بهره برداري برسد. در حال حاضر حفاري تونل انتقال به اتمام رسيده و كار احداث تصفيه خانه طرح نيز در حال انجام است.

 


    اسلامي زاده: تجربه فنس بوم در ساير سدها نيز استفاده خواهد شد2012-09-24

مجري طرح جلوگيري از آلودگي آب شرب تهران گفت: در صورت عملكرد مثبت فنس بوم يا سازه جلوگيري از نشر آلودگي در آب اين سازه در ساير سدهاي استان تهران و كشور نيز استفاده خواهد شد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، دكتر "محسن اسلامي زاده" امروز (دوشنبه) در آيين افتتاح رسمي سازه فنس بوم در درياچه سد اميركبير اظهار داشت:‌عمده زباله هايي كه مي آيد و وارد درياچه سدها مي شود از محل رودخانه و زباله هايي است كه توسط گردشگران توليد و به دليل عدم جمع آوري با اولين سيلاب به درياچه وارد مي شوند.

اسلامي زاده با تاكيد بر نقش سازه فنس بوم در جلوگيري از گسترش آلودگي ها افزود: براي حل اين مشكل شركت آب منطقه اي تهران، سازه فنس بوم را براي نخستين بار در سطح درياچه امير كبير (كرج) نصب كرد تااز انتشار آلودگي هاي نفتي، زباله و خار و خاشاك جلوگيري نمايد.

به گفته وي، در صورت مورد تاييد قرار گرفتن عملكرد اين سازه از اين پس مي توان فنس بوم را در ساير درياچه سدهاي استان و حتي كشور به كار گرفت.

اسلامي زاده همچنين گفت:‌اين سازه تا پيش از اين در سطح درياها و با هدف جمع آوري و عدم انتشار آلودگي هاي نفتي در دريا استفاده مي شد.

مجري طرح جلوگيري از آلودگي آب شرب تهران با بيان اينكه يك ميليارد و 500 ميليون ريال هزينه اين فنس بوم بوده است، تصريح كرد:‌ سطح اجراي سازه فنس بوم در درياچه سد افزون بر 300 متر مبع است كه 30 سانتيمتر آن داخل آب و 30 سانتيمتر ديگر بيرون از آب و براي محصور كردن زباله هاي جامد و يا مواد نفتي استفاده مي شود.

 اين آيين با حضور مهندس "خسرو ارتقايي"‌مديرعامل،‌معاونين ، مديران و اصحاب رسانه در محل سد اميركبير (كرج) برگزار شد.

 


    راه اندازي سيستم صدور فيش حق النظاره مشترکین چاه هاي استان تهران2012-09-23

به منظور سهولت در پرداخت حق النظاره مشترکین چاههاي تحت پوشش شركت آب منطقه اي تهران، سيستم صدور فيش حق النظاره براي پرونده هاي حفاظت از منابع آب راه اندازي شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "خسرو ارتقایی" مدیرعامل شرکت، در آیین راه اندازي فيش هاي حق النظاره چاه هاي آب استان تهران، گفت: یکی از اهداف مهم این سیستم، بهینه نمودن نحوه پرداخت مشترکین است كه با ایجاد اين بانک نرم افزاری، فیش های صادر شده از اين پس حاوی شناسه قبض و اشتراک بوده و مشترك مي تواند از طریق شبکه شتاب بانكي مبلغ تعيين شده را پرداخت نمايد.

وي روش پرداخت حق النظاره مشترکین را از اين روش، با دقت و اطمینان بيشتري در مقايسه با گذشته ذكر كرد و گفت:‌ تکمیل اطلاعات پایه  چاه ها در این سیستم نرم افزاری از اهميت ويژه اي برخوردار بوده و بايد دقت شود تا ميزان مصرف آب مشترك مطابق پروانه بهره برداري مشخص شود.

مهندس "مهدي فروغی"، معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه اي تهران همچنين در ادامه اين نشست، اظهار داشت: پرداخت قبض ها از طریق سیستم مذکور یکی از سهل الوصول ترین راه ها برای مشترکین و عملکرد مالی حق النظاره شركت است.

وی افزود: جهت راه اندازي نرم افزار و صدور فيش هاي حق النظاره، در بخش حفاظت، کلیه پرونده های آب های زیر زمینی در تمامي شهرستانها بررسی و نسبت به صدور انواع مجوزها و برنامه هاي مختلف در اين زمينه گزارش گیری شد و در نهايت بر اساس آن، صدور فیش ها صورت گرفت.

فروغی اظهار امیدواری کرد: با استخراج کامل اطلاعات پرونده چاه ها ،‌ بتوانیم مراحل تکمیلی و بهبود سيستم مکانیزه اين طرح را در دستور کار داشته باشیم.

رئيس اداره امور مشتركين و درآمد شركت آب منطقه اي تهران، زمان اجراي اين طرح را حدود 28 ماه ذكر كرد و گفت: بر اساس قراردادي كه بین شرکت آب منطقه ای تهران و بانک ملی ايران منعقد شده است، کلیه اطلاعات وجوه واریزی به بانک، به امور مالي شرکت ارسال و در سیستم رایانه قابل اجرا و پيگيري خواهد بود.

"سعيد صالح"، با اشاره به اينكه اين سيستم در حال حاضر شامل حق النظاره چاه هاي تحت پوشش امور آب تهران بزرگ مي شود، تصريح كرد: پیش از این فیش های واریزی مشترکین به روش سنتي توسط امور مالی انجام مي شد كه با تامين تجهیزات لازم، نحوه پرداخت حق النظاره چاهها از طریق این بانک نرم افزاری بهینه سازی و عملياتي شد.

به گفته صالح، هزينه طراحي و اجراي اين سيستم جديد در حدود 240 ميليون ريال بوده است.

وي افتتاح بانك اطلاعاتي و سيستم حق النظاره مشتركين را در پرداخت آسان و سهل الوصول فيش ها قابل توجه دانست و افزود: به زودي ‌با تكميل بانك اطلاعات چاه ها، نسبت به صدور فيش هاي حق النظاره براي كليه مشتركين امورهاي آب تابعه استان تهران اقدام خواهد شد.

صالح در پايان اضافه كرد: با تكميل اطلاعات پستي مشتركين در سطح شهر و شهرستان هاي استان تهران و با انعقاد قرارداد بين شركت آب منطقه اي و پست جمهوري اسلامي ايران، مشتركين مي توانند فيش هاي صادره را از طريق پست در درب منزل دريافت و نسبت به پرداخت آن از طريق سيستم شتاب بانكي اقدام نمايند.  

 


    راه اندازي سيستم صدور فيش حق النظاره مشترکین چاه هاي استان تهران2012-09-23

به منظور سهولت در پرداخت حق النظاره مشترکین چاههاي تحت پوشش شركت آب منطقه اي تهران، سيستم صدور فيش حق النظاره براي پرونده هاي حفاظت از منابع آب راه اندازي شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "خسرو ارتقایی" مدیرعامل شرکت، در آیین راه اندازي فيش هاي حق النظاره چاه هاي آب استان تهران، گفت: یکی از اهداف مهم این سیستم، بهینه نمودن نحوه پرداخت مشترکین است كه با ایجاد اين بانک نرم افزاری، فیش های صادر شده از اين پس حاوی شناسه قبض و اشتراک بوده و مشترك مي تواند از طریق شبکه شتاب بانكي مبلغ تعيين شده را پرداخت نمايد.

وي روش پرداخت حق النظاره مشترکین را از اين روش، با دقت و اطمینان بيشتري در مقايسه با گذشته ذكر كرد و گفت:‌ تکمیل اطلاعات پایه  چاه ها در این سیستم نرم افزاری از اهميت ويژه اي برخوردار بوده و بايد دقت شود تا ميزان مصرف آب مشترك مطابق پروانه بهره برداري مشخص شود.

مهندس "مهدي فروغی"، معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه اي تهران همچنين در ادامه اين نشست، اظهار داشت: پرداخت قبض ها از طریق سیستم مذکور یکی از سهل الوصول ترین راه ها برای مشترکین و عملکرد مالی حق النظاره شركت است.

وی افزود: جهت راه اندازي نرم افزار و صدور فيش هاي حق النظاره، در بخش حفاظت، کلیه پرونده های آب های زیر زمینی در تمامي شهرستانها بررسی و نسبت به صدور انواع مجوزها و برنامه هاي مختلف در اين زمينه گزارش گیری شد و در نهايت بر اساس آن، صدور فیش ها صورت گرفت.

فروغی اظهار امیدواری کرد: با استخراج کامل اطلاعات پرونده چاه ها ،‌ بتوانیم مراحل تکمیلی و بهبود سيستم مکانیزه اين طرح را در دستور کار داشته باشیم.

رئيس اداره امور مشتركين و درآمد شركت آب منطقه اي تهران، زمان اجراي اين طرح را حدود 28 ماه ذكر كرد و گفت: بر اساس قراردادي كه بین شرکت آب منطقه ای تهران و بانک ملی ايران منعقد شده است، کلیه اطلاعات وجوه واریزی به بانک، به امور مالي شرکت ارسال و در سیستم رایانه قابل اجرا و پيگيري خواهد بود.

"سعيد صالح"، با اشاره به اينكه اين سيستم در حال حاضر شامل حق النظاره چاه هاي تحت پوشش امور آب تهران بزرگ مي شود، تصريح كرد: پیش از این فیش های واریزی مشترکین به روش سنتي توسط امور مالی انجام مي شد كه با تامين تجهیزات لازم، نحوه پرداخت حق النظاره چاهها از طریق این بانک نرم افزاری بهینه سازی و عملياتي شد.

به گفته صالح، هزينه طراحي و اجراي اين سيستم جديد در حدود 240 ميليون ريال بوده است.

وي افتتاح بانك اطلاعاتي و سيستم حق النظاره مشتركين را در پرداخت آسان و سهل الوصول فيش ها قابل توجه دانست و افزود: به زودي ‌با تكميل بانك اطلاعات چاه ها، نسبت به صدور فيش هاي حق النظاره براي كليه مشتركين امورهاي آب تابعه استان تهران اقدام خواهد شد.

صالح در پايان اضافه كرد: با تكميل اطلاعات پستي مشتركين در سطح شهر و شهرستان هاي استان تهران و با انعقاد قرارداد بين شركت آب منطقه اي و پست جمهوري اسلامي ايران، مشتركين مي توانند فيش هاي صادره را از طريق پست در درب منزل دريافت و نسبت به پرداخت آن از طريق سيستم شتاب بانكي اقدام نمايند.  

 


    نصب نخستين فنس بوم جمع آوري مواد نفتي و جامد در درياچه سد اميركبير2012-09-23

 مجري طرح جلوگيري از آلودگي آب شرب تهران گفت:‌براي نخستين بار در سطح كشور سازه فنس بوم با هدف جلوگيري از آلودگي آب با مواد نفتي و زائد جامد در ورودي درياچه سد اميركبير نصب شد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، دكتر "محسن اسلامي زاده"‌امروز (يكشنبه 2 مهرماه 91) اظهار داشت:‌ سازه فنس بوم تا پيش از اين در سطح درياهاي جنوبي و شمالي كشور استفاده مي شده كه با توجه به نيازها و حساسيت هاي آبي در سدهاي تحت پوشش شركت آب منطقه اي تهران، اين سازه براي نخستين بار در كشور، در ورودي درياچه سد اميركبير (كرج) نصب شد.

اسلامي زاده با تاكيد بر اينكه عوامل متعددي در آلودگي منابع آب شرب دخيل است، تصريح كرد:‌ با توجه به شرايطي كه در حوضه هاي آبريز وجود دارد تنوع اين آلودگي ها متغير و متفاوت است. اما در تهران يكي از منابع مهم آلودگي حضور گردشگر و مناطق گردشگري به خصوص در اطراف رودخانه ها مي باشد.

وي با بيان اينكه اين مسئله به دليل نبود متولي مشخص، به يكي از ظرفيت هاي ايجاد آلودگي مي تواند تبديل شود، افزود:‌ ايجاد مواد زائد جامد در حاشيه منابع آبي مي تواند آلودگي سطح درياچه ها را سبب شده كه به ويژه با وقوع سيلاب در بالادست، اين مواد به سمت درياچه حركت كرده و ضمن ايجاد آلودگي مناظر زشتي را در محيط زيست برجاي خواهد گذاشت.

مجري طرح جلوگيري از آلودگي آب شرب تهران يكي ديگر منابع آلاينده آب را وجود مواد فسيلي همچون نفت و گازوئيل ذكر كرد و گفت:‌ در مناطقي كه سيستم گرمايش از نوع مواد فسيلي مايع مانند نفت و گازوئيل است، شكستگي و يا نشت اين مواد مي توانند آلودگي آب را دامن بزند.

اسلامي زاده ادامه داد: بر اين اساس، و به منظور كنترل اين دو عامل مهم، در سطح حوزه سد اميركبير، سازه فنس بوم در ورودي درياچه سد نصب شده است كه با قطع جريان هاي سطحي تمام آلودگي هاي احتمالي از مواد جامد و يا نفتي محبوس شده و سپس با ابزار مناسب جمع آوري مي شوند و در نهايت از ورود اين مواد به مجاري آب ها جلوگيري به عمل مي آيد.

به گفته وي، هزينه طراحي و راه اندازي اين فنس بوم در حدود يك ميليارد و 400 ميليون ريال بوده كه در مدت چهار ماه به دست متخصصين داخلي اجرايي شده است.

وي در پايان خاطر نشان ساخت:‌ مهمترين وظيفه شركت آب منطقه اي تهران حركت در جهت حفاظت از منابع آب و پيش گيري از آلودگي هاي احتمالي است و اين نصب فنس بوم نيز به همين منظور صورت مي گيرد.

 


    از حقوق حاكميتي وزارت نیرو و شركت آب منطقه اي تهران دفاع می­شود2012-09-22

بر اساس ضوابط نسبت به اخذ سند مالکیت اراضی منابع طبیعی و مستثنيات حوزه سد لتیان به مساحت 516 هکتار  تهران اقدام و از حقوق حاكميتي وزارت نیرو و شركت آب منطقه اي تهران دفاع می­شود.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران،"محمد احمدی"، دبیر کمیته مستندسازی دفتر حقوقی شركت، با بيان این مطلب گفت:به منظور تعیین تکلیف اراضی خسرو، لار و لتیان که موضوع رسیدگی و بررسی حسابرسان شرکت بوده و برطرف کردن چالش­های موجود که منجر به دعاوی متعدد در محاکم قضايي شده است، نشستي با حضور اعضای کمیسیون مستندسازی نهاد ریاست جمهوری و مدیر کل اداره کل اموال دولتی روز سه شنبه (28 شهريورماه 91) در محل ساختمان سد لتيان برگزار گردید.

وی با اشاره به این که با توجه به تهيه نقشه­های اراضی مذکور به صورت استاندارد، نسبت به اخذ گواهی بند "د" از ماده 26 آئین نامه اموال دولتی اقدام شده است، اظهار داشت: بر اساس این موارد ما می­توانیم برای اراضی متصرفه، سند مالکیت دریافت نموده و در صورت وجود مدعی و معارض با داشتن سند مالکیت از حقوق حاكميتي وزارت نیرو و همچنين حقوق شركت آب منطقه اي تهران دفاع كنيم.

وی میزان این اراضی در سد لتیان  و بالادست سد را بالغ بر 516 هکتار اعلام کرد و گفت: نقشه مصوب این زمین­ها در سال 1345 به تایید وزراي وقت آب و برق و کشاورزی و مدیر عامل سازمان برنامه و بودجه ‌رسيد که بخش مستثنیات آن شامل محل ساختگاه سد، دریاچه، نیروگاه، سد تنظیمی و کمپ بوده و بقیه جزء اراضی ملی محسوب مي شود.

دبیر کمیته مستند سازی دفتر حقوقی در خصوص نظر اين کمیسیون در مورد اراضی ملی، تصریح کرد:اشخاص حقیقی به اشکال مختلف موجب تعدی و تجاوز به اراضی شرکت آب منطقه­ای تهران شده و با اسناد مالکیت قدیمی و جدید، تقاضای خسارت وارده می­نمودند که همین امر موجب وارد شدن ضرر و زيان هنگفتی به دولت مي شد.

وی به مالکیت درآمدن این سندها و اراضی در حوزه دولت و شرکت آب منطقه­ای تهران را بسیار مهم عنوان و تصریح نمود: در این نشست، موضوع جاده اختصاصي و نیروگاه کلان مطرح و اراضی طبیعی هر دو بخش مورد بررسی و اظهارنظر طرفین قرار گرفت تا با ارسال مستندات نسبت به اخذ سند مالکیت ثبتي مثبت در بخش منابع طبیعی و مستثنیات اقدام شود.

احمدی با اشاره به تاریخ تشکیل کمیته مستندسازی شركت آب منطقه اي تهران و تعیین اعضاي آن، گفت: با توجه به آيین نامه مستندسازی مصوب 23 مهر 1382 هیات محترم وزیران این کمیته اراضی خسرو را در دستور کار پیگیری قرار داد که با معرفی پیمانکار در خصوص جمع­آوری اطلاعات و تهیه نقشه به مساحت 153 هکتار اقدام و با انعکاس موضوع به حوزه ستاد مرکزی مستندسازی وزارت نیرو و سپس کمیسیون ریاست جمهوری بررسی­های لازم به عمل آمده و شرکت در صدد اخذ گواهی «بند دال از ماده 26»آيین نامه اموال دولتی و صدور سند مالکیت به نام خود می­باشد.

وی همچنین تعیین مساحت و حدود اراضی ملي سد لار را در دستور کار بعدی اين کمیته عنوان و اظهار داشت:در ضمن این کمیته در نظر دارد برای اراضی سد امیرکبیر و سایر سدهای احداث شده و به تملک درآمده و در دست بهره­برداری شركت آب منطقه اي تهران نسبت به اخذ سند مالکیت ثبتي اقدام نماید.

 

 


    نصب و بهره برداري از نخستين پل تلفریک ساحلی نیمه اتوماتیک2012-09-18
 

به منظور تسهیل در اندازه گیری دبی و افزایش دقت محاسبات، اولین پل تلفریک ساحلی نیمه اتوماتیک در ایستگاه هیدرومتری رودک جاجرودساخته شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس"داوود امیر حسینی" مدیر دفتر مطالعات پایه منابع شركت آب منطقه اي تهران، امروز (سه شنبه 28 شهريورماه 91) با اعلام این مطلب، گفت: با طراحی و احداث پل تلفریک ساحلی نیمه اتوماتیک، بدون نیاز به ورود مستقيم تكنسين به داخل رودخانه و یا سوار شدن بر روی گهواره سنتی، آبدهی رودخانه اندازه گیری می شود.

وی با اشاره به مزایای استفاده از دستگاه مورد نظر و اهمیت این ایستگاه در ورودی سد لتیان، افزود: در روش جدید، متصدی با داشتن دستگاه کنترل از راه دور مولینه كه وسيله اندازه گيري سرعت آب در يك نقطه مي باشد، بدون ورود مستقيم به رودخانه، اندازه گیری دبی را با دقت و امنیت بیشتر انجام می دهد.

امیرحسینی، ایستــگاه هیدرومتری رودک جاجرود راجزء ایستگاه های مبنای شركت آب منطقه ای تهران عنوان و اندازه گیری مداوم و مرتب را در دستور کار دفتر مطالعات پایه منابع آب ذکر کرد و اظهار داشت: اين دستگاه بدون نیاز به محاسبه هاي رياضي طولانی در کوتاه‌ترین زمان، دبی لحظه اي واقعی رودخانه رامحاسبه و هوشمندانه به تکنسین مربوطه ارایه می نمايد.

وی اندازه گیری با این دستگاه در مقایسه با دستگاه سنتی را منطقی و اقتصادی اعلام کرد و گفت: هزینه ساخت این دستگاه 540 ميليون ريال بوده كه اين ميزان یک سوم هزینه دستگاه نیمه اتوماتیک OTT  آلمانی است. همچنين اين دستگاه نخستين پل تلفریك ساحلی نیمه اتوماتيك در کل کشور محسوب می شود که مورد بهره برداری قرار گرفته است.

وی اندازه گیری سیل در بستر رودخانه را همواره با خطرات جدی همراه دانست و افزود: با توجه به مشکلات روش سنتی از جمله خطرهاي جانی متصدیان آماربرداري، استفاده از روش جدید،‌ کارآمد و موجب تسهیل در اندازه گیری دبی و افزایش دقت در محاسبه و امنیت تکنسین و کارشناس مربوطه است.

وی در پایان اظهار داشت: با هماهنگی معاونت حوزه های آبریز شرکت مدیریت منابع آب ايران مقرر شد در آینده نزدیک، در سميناري نسبت به ارایه طرح مذکور در سطح کشور با محوریت شرکت آب منطقه ای تهران اقدام شود.

گفتني است، موقعیت مکانی ایستگاه هیدرومتری رودک جاجرود، با قدمتی بیش از 50 سال برروی رودخانه جاجرود احداث شده است. همچنين بستر رودخانه از نوع قلوه سنگ و عرض آن در محل ایستگاه حدود 17 متر و مساحت حوزه آبریز رودخانه جاجرود تا ایستگاه هيدرومتري نيز معادل 416 کیلومتر مربع می باشد.

آبدهی متوسط رودخانه برابر هفت و 38 صدم مترمکعب در ثانیه و حداکثر دبي لحظه ای اندازه گیری شده رودخانه مذكور نيز معادل 238 مترمکعب در ثانیه مي باشد.

 


    ارتقايي: نقاط بحرانی و حادثه خیز رودخانه های شهرتهران باید شناسایی و ساماندهی شود2012-09-11

با تعیین حدود بستر و حریم، روند حفاظت از رودخانه ها و مدیریت سیلاب طبق اهداف از پیش تعیین شده قابل اجرا می باشد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "خسروارتقایی" مدیرعامل و رئیس هیات مدیره در نشست کارگروه تخصصی تعیین حد بستر و حریم و پهنه بندی سیل براساس توافقنامه همکاری سه جانبه شهرداری، شورای اسلامی شهر تهران و وزارت نیرو گفت: با شناسایی نقاط حادثه خیز می توان برنامه ریزی ویژه ای براساس مبانی اصولی صورت داد و تمهیدات لازم را برای پیشگیری از حوادث و سوانح احتمالی در نظر گرفت.

وی افزود: در حال حاضر سیمای وضعیت رودخانه های تهران در دسترس است و این امر باید در طرح تفصیلی دیده شده و در طراحی شهری اعمال گردد.

ارتقایی بر ارزیابی مطالعات پهنه بندی سیلاب رودخانه های شهر تهران توسط مشاوران سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برای شناسایی نقاط حادثه خیز ناشی از ساخت و سازهای غیراصولی تاکید کرد.

وی با اشاره به وظایف وزارت نیرو به عنوان حاکمیت آب، اظهار داشت: چنانچه نقاط بحرانی و حادثه خیز را در نوسازی و نقشه ها ببینیم در صورت بروز سیل کمترین خسارات جانی و مالی راخواهیم داشت.

وی همچنین ضمن تاکید بر لزوم ادامه همکاری ها بین شهرداری تهران و شرکت آب منطقه ای تهران و پیگیری جدی امور تا حصول نتیجه، از آمادگی آب تهران جهت واگذاری سیستم هشدار سیل رودخانه های "در بند" و "گلابدره" به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران خبر داد.

گفتني است، در قالب این کارگروه تخصصی، موضوع تبیین مفاهیم و مبانی فنی و حقوقی، تبادل آمار واطلاعات و نقشه های موجود و تعیین و ارائه و اعمال حد بستر وحریم رودخانه ها و ایجاد بانک اطلاعاتی مشترک انجام می پذیرد.

همچنین نحوه انطباق و اعمال نقشه های بستر و حریم رودخانه ها در طرح تفصیلی شهر تهران و مسایل و مشکلات موجود مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد.

 


    ارتقايي: پيشرفت 90 درصدي طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود2012-09-10

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: با اتمام عملیات حفاری تونل انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود، کل این پروژه بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "خسرو ارتقایی" روز شنبه 18 شهریورماه 91 در آیین پایان حفاری بلندترین تونل انتقال آب خاورمیانه، ‌اظهار داشت: این پروژه یکی از بهترین طرح های انتقال آب بوده و با آغاز این پروژه عظیم، طلسم حفاری تونل های تمام مکانیزه در کشور شکسته شد.
وی همچنین تصریح کرد: هزینه اجرای کامل این طرح 11 هزار میلیارد ریال است و با افتتاح کامل آن 181 میلیون متر مکعب آب شرب طی یکسال به 10 شهر و 100 روستای مسیر این پروژه منتقل خواهد شد.
وی در این آیین با تشریح جزئیات طرح، خاطرنشان کرد: بخش نخست این پروژه که سامانه جمع آوری است آب را با احداث چهار سد از چهار دره به نام های دره لکو، ‌دزدان،‌ دایی و چشمه سرداب به رودخانه قمرود و از آنجا به سد کوچری منتقل می سازد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران افزود: در جمع کل طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود پیشرفت فیزیکی 90 درصدی حاصل شده است.
ارتقایی با بیان اینکه تاکنون برای اجرای این پروژه 5 هزار و 600 میلیارد ریال هزینه شده است، بیان کرد: برای عملیات اجرایی این طرح در بخش های سامانه جمع آوریو سد کوچری در کل 7 هزار میلیارد ریال بودجه در نظر گرفته شده بود و 4 هزار میلیارد ریال نیز هزینه برای احداث تصفیه خانه در نظر گرفته شده است که در مجموع هزینه طرح 11 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.
ارتقایی سردسیری منطقه با برودت منهای 30 درجه سانتی گراد، مشکلات اجتماعی ناشی از استملاک اراضی منطقه، مشکلات ناشی از تهیه قطعات به دلیل اعمال تحریم‌ها علیه کشورمان و نبود نقدینگی مورد نیاز را به عنوان مشکلات این پروژه در طول اجرای آن نام برد.
وی همچنین جمع شدگی تونل در بخش سرشاخه، هجوم گل و لای در تونل قطعه پنج و آبرفتی بودن مسیر کانال را به عنوان دیگر مشکلات فنی این پروژه مطرح کرد.

 


    افزايش 22 درصدی بارش های تهران و البرز 2012-09-10
گزارش بارش در 11 ایستگاه باران سنجی زیرپوشش شركت آب منطقه اي تهران نشان می دهد که از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 90) تاکنون، حجم بارش ها در استان های تهران و البرز 22 درصد در مقایسه با سال آبی گذشته افزایش یافته است.
به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، میزان متوسط بارش ها در استان های تهران و البرز از ابتدای سال آبي 91 - 90 (مهرماه 90) تاکنون به 418 میلیمتر رسیده که این میزان در مقایسه با 341 میلیمتر بارش مدت مشابه سال آبی گذشته، 22 درصد افزايش يافته است.
همچنین این میزان بارش 29 درصد بیشتر از 324 میلیمتر بارندگی در دوره بلندمدت 44 ساله است. 
همچنین گزارش بارش ها در 11 ايستگاه باران سنجي نشان مي دهد كه از ابتداي شهريورماه جاری تاكنون (20 شهريورماه) به طور متوسط حدود پنج ميليمتر بارندگي ثبت شده كه اين ميزان 89 درصد كمتر از مدت مشابه شهريورماه سال گذشته است.
اين در حالي است كه تهران و البرز در شهريورماه پارسال شاهد 46 ميليمتر بارش بوده اند.
در مدت زمان مورد بررسي، بيشترين حجم بارش ها در ايستگاه نساء كرج با 35 ميليمتر اتفاق افتاده است.
از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 90) تاکنون، ایستگاه نسا كرج با 880 میلیمتر پربارش ترین ایستگاه باران سنجی گزارش شده و ایستگاه رودك جاجرود در استان تهران نیز با 855 میلیمتر در جایگاه دوم قرار گرفته است.
 


    با حكم مشاور وزير نيرو؛ مهندس "جلال جهانبخشي" عضو كارگروه تخصصي مديريت بحران در امور آب و آبفا شد2012-09-10

با حكمي از سوي مشاور وزير و مديركل دفتر مديريت و پدافند غيرعامل وزارت نيرو مهندس "جلال جهانبخشي" به عنوان عضو كارگروه تخصصي مديريت بحران و پدافند غيرعامل در امور آب و آبفا منصوب شد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، "ميثم جعفرزاده" مديركل دفتر مديريت و پدافند غيرعامل وزارت نيرو"جلال جهانبخشي" مدير دفتر بحران و پدافند غيرعامل شركت را به عنوان عضو اين كاگروه تخصصي در امور آب و آبفا منصوب كرد.

در اين حكم آمده است: نظر به اهميت و نقش خطير دفاتر مديريت بحران و پدافند غيرعامل و با توجه به تعهد، تجارب و تخصص جنابعالي به موجب اين حكم به عنوان عضو كارگروه تخصصي مديريت بحران و پدافند غيرعامل در امور و آبفا منصوب مي شويد. اميد است كمال دانش، بينش و مشاركت فعال و سازنده جنابعالي در جلسات كارگوه موصوف، گامي موثر در نيل به اهداف عاليه صنعت باشد. 

 


    ارتقايي: شهرستان ری بیش از نیاز به آب کشاورزی با مشکل زیست محیطی مواجه است2012-09-09

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: متأسفانه شهرستان ری بیش از نیاز به آب کشاورزی با مشکل زیست محیطی مواجه است چراکه نزدیک پایتخت قرار دارد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، مهندس "خسرو ارتقایی" در نشستي که عصر روز دوشنبه 13 شهريور ماه 91 با هدف بررسي مشكلات آب بخش فشافويه شهرستان ري برگزار شد، افزود: متأسفانه در برخی زمین های کشاورزی این شهرستان مانند برنج کاری ها، روستاهای اطراف با استفاده از فاضلاب، زمین خود را آبیاری می کنند.

وی همچنين تصریح کرد: مشکلات کم آبی دشت طلایی ری و فشافویه یک ظلم تاریخی است که آثار آن از حدود 50 سال گذشته تاکنون در این منطقه مشاهده می شود. سیلاب هایی به این منطقه سرازیر می شود و کمبود آب، فشار سنگینی بر روی سفره های زیر زمینی وارد می کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران اضافه کرد: طرح ساماندهی آب های جنوب تهران از شهرستان ری شروع شده و برای اولین بار ردیف بودجه 50 میلیارد ریالی برای این طرح اختصاص یافته که در سال جاری نیز هشت هزار میلیارد ریال به آن اختصاص یافته است.

وی با بيان اينكه مقدار آبی که از طریق رودخانه ها، روان آب ها و سایر بخش ها در جنوب تهران سرریز است، 450 میلیون مترمکعب است که 250 میلیون مترمکعب از این مقدار، از طریق فاضلاب جمع آوری می شود،‌اظهار داشت: برای 200 میلیون مترمکعب آب باقیمانده شامل آب دره ها و روان آب‌ها نیز ساخت دو تصفیه خانه در "صالح آباد" و "سرخه حصار" در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: برای ذخیره این مقدار آب در زمان های غیر زراعی، ساخت دو سد در شهرستان ری نیز پیش بینی شده که این کار در زمان حاضر به مشاور مربوطه برای مکان نمایی سدها سپرده شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران سپس ادامه داد: با برنامه ریزی انجام شده، 200 میلیون مترمکعب آب تصفیه شده در فصل های غیر زراعی قرار است به آرادکوه شرقی (دوتویه) و شمس آباد هر یک به مقدار 100 میلیون مترمکعب انتقال داده شود تا برای فصل زراعی ذخیره گردد.

ارتقايي با بيان اينكه سه متر مکعب بر ثانیه از آب تصفیه خانه جنوب تهران به شهرستان ری اختصاص یافته است که برای انتقال آن، نیاز به ساخت کانالهای آب مي باشد، گفت: احیای 70 حلقه چاه آب در این منطقه بايد مورد توجه قرار گيرد كه پس از ساماندهی این 70 حلقه چاه که آب قابل توجهی است، می توان از آن ها برای توسعه بخش کشاورزی استفاده کرد.

ارتقایی در پايان اضافه کرد: 25 میلیون مترمکعب آب از آزادگان به شهرک صنعتی شمس آباد، فرودگاه امام (ره)، سرمایه گذاری ری و مرقد امام راحل (ره) اختصاص یافته است. این مقدار آب از طریق یک لوله مشترک انتقال داده خواهد شد و قرار است با طرح مشارکتی، احداث این خط لوله به زودی اجرا شده تا مشکل آب شهرک صنعتی شمس آباد برای همیشه مرتفع گردد.

امام جمعه حسن آباد فشافویه نيز در اين نشست گفت: زمین های کشاورزی بسیار خوبی در بخش فشافویه وجود دارد که به همین دلیل به دشت طلایی ری نیز معروف است.

حجت الاسلام "رحیم علی نهاوندی" ، پیگیری مصوبات مهم و مؤثر برای حل مشکلات در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را لازم و ضروری دانست و افزود: در گذشته از گندم این منطقه نه تنها مردم اینجا بلکه سایر مناطق کشور نیز بهره مند می شدند كه اكنون با مشكلات كم آبي و خشكسالي مواجه شده و بنابراين مسئولان امر باید برای احیای آن فکر اساسی داشته باشند.

"امیر حسین باقرنژاد" فرماندار شهرستان ری نيز در اين نشست، با بيان اينكه امروز یکی از دغدغه های اصلی این شهرستان، مشكل آب به خصوص در بخش کشاورزی است گفت:‌ سه لیتر بر ثانیه حقابه شهرستان ری از تصفیه خانه بزرگ جنوب تهران است كه بايد به کشاورزان منطقه نيز اختصاص یابد.

باقرنژاد همچنين افزود: در شهرستان ری زمین و کشاورز فعال وجود دارد و بايد به سمتي حركت كنيم كه آب كشاورزي مورد نياز منطقه تامين گردد و اين مهم تنها خدمت به مردم این منطقه نیست بلکه یک خدمت ملی است. با تأمین اعتبار در بخش آب کشاورزی 40 هزار هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان احیا خواهد شد.

بخشدار فشافویه نيز در اين نشست گفت: با وعده های مساعدی که در چند سال گذشته از سوی مسئولان سازمان آب استان تهران در خصوص تخصیص اعتبار برای احداث دو بند خاکی بر روی رودخانه "شاه چای" داده شده، انتظار می رود مسائل و مشکلات مربوط به کم آبی این منطقه، پیگیری شود.

"كريم رئوف" با ابراز رضایت از احداث و آبگیری سدهای خاکی در این منطقه و با اشاره به اینکه تداوم آب در رودخانه و پر بودن سدهای خاکی در سال گذشته موجب نفوذ آب و تغذیه سفره های زیرزمینی شد، افزود: می بایست سدهای خاکی در این منطقه توسعه یافته و تکمیل شود چراکه موجب بهبود کیفیت آب های زیرزمینی منطقه از لحاظ شوری و تلخی می شود و این در حالی است که سال ها به صورت بی رویه از آن برداشت شده است.

وی تأکید کرد: تداوم جریان آب در رودخانه کرج به خصوص رودخانه "شاه چای" و "سیاه آب" در بخش فشافویه موجب زیرکشت رفتن حدود ۲۸هزار هکتار از زمین های مزروعی و حاصلخیز منطقه می شود. آبگیری سدهای خاکی بر وضعیت منطقه تأثیرگذار بوده و از تخریب و تبدیل زمین های مزروعی به صنعتی ممانعت کرده و در نتیجه از مهاجرت و خالی شدن روستاها نیز جلوگیری می شود.

وی همچنین در خصوص تأثیر تداوم جریان آب رودخانه کرج بر صنعت این منطقه نیز گفت: این امر برای تأمین آب بخش صنعت در این منطقه تأثیر بسزایی خواهد داشت و موجب برآورده شدن نیاز آب بخش صنعت منطقه می شود.

اين نشست با حضور "امیر حسین باقرنژاد" فرماندار شهرستان ری، "حسین طلا" نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام "رحیم علی نهاوندی" امام جمعه حسن آباد فشافويه، "کریم رئوف" بخشدار فشافویه و جمعی ديگر از مديران و مسئولان محلی در محل بخشداری فشافویه برگزار شد.

 


    وزير نيرو: ثبت حد نصابی تکرار نشدنی در پروژه های حفاری وزارت نیرو 2012-09-09

وزیر نیرو گفت: ثبت حد نصابی تکرار نشدنی در حفاری پروژه های وزارت نیرو رخدادی بسیار زیبا در کشور و افتخاری ملی است که به دست توانمند متخصصان ایرانی رقم خورده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، مهندس "مجید نامجو" روز شنبه 18 شهریور ماه 91 در آیین پایان عملیات حفاری تونل انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود، به خروج چهار دستگاه تی بی ام تا پایان سال در طرح های وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: این اتفاق، رخدادی بسیار زیبا در کشور است و افتخاری ملی محسوب می شود که به دست توانمند متخصصان ایرانی رقم خورده است.
وی با تشریح چهار مورد خروج دستگاه های حفاری در یکسال، گفت: دستگاه نخست از تونلی در غرب کشور با 14 کیلومتر حفاری در 28 اردیبهشت ماه سال جاری، دستگاه دوم در تهران و تونل کرج با 30 کیلومتر حفاری خارج شده و دستگاه سوم نیز دستگاهی است که امروز شاهد خروج آن بودیم؛ ضمن آنکه دستگاه چهارم در تونل کوهرنگ است که پیش بینی می شود تا پایان سال از تونل خارج شود.
وی با اشاره به مدال آوری های ورزشکاران ایران در رقابت های المپیک و پاراالمپیک، برگزاری موفق اجلاس غیرمتعهدها و طرح اتمام عملیات حفاری تونل انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود اشاره کرد و گفت: این روزها کشور پر از غرور ملی و افتخار است.
وزیر نیرو در ادامه به متوسط 250 میلی متر بارندگی در کشور اشاره کرد و افزود: از این میزان بارش، 75 درصد در مناطقی اتفاق می افتد که خیلی مورد استفاده نیست و تنها 25 درصد بارش های کشور در سطوح زراعی رخ می دهد.
وی همچنین به پنج سال خشکسالی پیاپی اشاره کرد و افزود: با تمام تمهیدات انجام شده، تنها 20 میلیارد متر مکعب در کشور آب ذخیره شده است و در زمان کنونی کشورهایی مانند عراق، ترکیه و افغانستان از ذخایر آبی بیشتری نسبت به کشورمان برخوردار هستند.
نامجو به 43 درصد کاهش روان آب های کشور در مقایسه با درازمدت اشاره کرد و گفت: تغییرهای اقلیمی چاره ای برای ما نگذاشته است جز اینکه بیش از پیش خود را آماده کنیم و با استفاده از انتقال آب از یک حوضه به حوضه دیگر، امکان استفاده از آب را یک نیاز ملی است برآورده سازیم.
وی با بیان اینکه باید اشتباه های گذشته را پذیرفته و جلوی اشتباه های آینده را بگیریم، گفت: یکی از اشتباه های گذشته این بود که شرکت های آب استانی تشکیل شدند که این تصمیم اشتباه و غلط بوده است.
وی با اشاره به اینکه به موضوعی مانند آب نباید محلی نگاه کرد، گفت: آب نیز مانند نفت موضوعی ملی است که اگر به صورت محلی نگاه شود، موجب ایجاد تنش های اجتماعی می شود و ابعاد امینت ملی به خود خواهد گرفت.
نامجو تصریح کرد: باید کارهایی که در برنامه پنجم توسعه در بخش آب شده است، دنبال شود و آب در سطح حوزه ای مدیریت شود.
وی تصویب و تشکیل شورای عالی آب و حضور رییس جمهوری در این شورا را از دستاوردهای دولت دهم در بخش آب دانست و گفت: مصوبه های خوب این شورا و تخصیص 12 هزار میلیارد ریال در سال 90 و 28 هزار میلیارد ریال در سال 91 برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی از دستاوردهای این شورا است.
نامجو مطالعه های طرح جامع آب و پیگیری انتقال حوضه به حوضه آب را نیز از مصوبه های مهم این شورا اعلام کرد.
وی افزود: تاکنون برای طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود 11 هزار میلیارد ریال هزینه شده است و دو هزار میلیارد دیگر نیز نیاز است.
وزیر نیرو مزایای این طرح را برای 10 شهر و 100 روستا دانست و گفت: پیگیری طرح های انتقال آب در همین دولت و اتمام مباحث باقی مانده از طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود از مواد مهمی است که باید به آن توجه شود.
وی در پایان از همه دست اندرکاران طرح به ویژه شرکت سابیر، مهاب قدس، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران، مردم استان هایی که در این طرح همکاری کردند به ویژه استان لرستان و فرماندار الیگودرز، قدردانی و تصریح کرد: باید تلاش شود زمانی که از این طرح بیرون آمدیم، همه کارهایی که در حاشیه طرح قول داده شده بود، انجام شود.

 


    شنبه؛ پايان حفاري تونل انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود2012-09-05

مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران گفت: آيين اتمام حفاري تونل انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود شنبه 18 شهريورماه 91 باحضور وزير نيرو برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران، مهندس"خسرو ارتقايي" امروز(چهارشنبه 15 شهريورماه 91) در نشست خبري با حضور اصحابرسانه با اعلام  اتمام حفاري تونل انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود در روز شنبه و با حضور وزير نيرو اظهار داشت: اين طرح شامل سه بخش عمده است كه بخش نخست آن آب را از سرشاخه‌ها و دره هاي تامين كننده منابع اصلي آب منتقل مي نمايد.

ارتقايي ادامه داد: بخش نخست شامل چهار سدانحرافي است كه آب را دره به دره جمع آوري كرده و انتقال مي دهد. اين بخش در حقيقت سامانه جمع آوري طرح محسوب مي شود.

ارتقايي با بيان اينكه طرح انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود يك طرح ملي است كه از جمله طرح هاي مهرماندگار در دولت دهم نيز قرار دارد، گفت: در بخش نخست اين طرح بزرگ، يك هزار و 200 متر متر تونل از چشمه سرداب به دره لكو، يك هزار و 890 متر تونل از دره لكو به دره دزدان، حدود دو هزارو 490 متر تونل از دره دزدان به دره دايي و در مجموع چهار و نيم كيلومتر تونل كوتاه از نقطه ابتدايي اين سامانه تا آخرين دره اجرايي شده است.

وي سامانه دوم طرح را سامانه انتقال آب ذكر كرد و افزود: در اين سامانه تونلي به طول 9 كيلومتر و به ابعاد حفاري چهار و هفت دهم متر و قطر تمام شده سه و هشت دهم متر آب را به ابتداي كانالي با طول هفت هزار و 300 متر منتقل مي كند.

ارتقايي بخش سوم تونل را شامل تونل بزرگ انتقالآب به طول 36 كيلومتر اعلام و تصريح كرد: حفاري اين تونل با حضور مقام عالي وزارت نيرو و مسئولان و مديران كشوري و استاني روز شنبه 18 شهريورماه به اتمام رسيده و افتتاح خواهد شد.

مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران سامانه جمع آوري و انتقال را در مجموع نزديك به 56 كيلومتر ذكر كرد و گفت: حفر اين ميزان تونل در حال حاضر در كشور بي سابقه بوده و يك كار انحصاري در طرح هاي آبي كشور محسوب مي شود.

ارتقايي وضعيت نامساعد زمين شناسي، صعب العبور بودن مسير، شرايط دشوار جوي همچون ارتفاع زياد برف و سرماي 36 درجه زير صفر را در سرشاخه ها، از جمله مشكلات و ويژگي هايي دانست كه طرح انتقال آب از سرشاخه هاي دزبه قمرود را در ميان ساير طرح هاي اجرا شده و يا در دست اجراي كشور منحصر به فرد كرده است.

وي به جمع شدگي تونل ها در زير زمين و در نتيجه درگيرشدن دستگاه حفاري در مسير تونل را از ديگر مشكلات اجراي اين طرح و حفرتونل برشمرد و افزود: با تلاش متخصصان و مهندسان ايراني و برخلاف پيش بيني هاي سازنده خارجي، دستگاه حفاري، ظرف 28 روز اورهال و پس از دو ماه عمليات حفاري به طور مجدد آغاز گرديد.

وي تاكيد كرد:‌ تونل 36 كيلومتري انتقال آب درحال حاضر بلندترين تونل انتقال آب در سطح كشور و خاورميانه است كه حفاري آن به اتمام رسيده است.

وي بتن استفاده شده در اين طرح و در قطعه پنج و تونل چشمه سرداب را كه در بدترين شرايط جوي و زمين شناسي به كار رفته بود را به عنوان بتن برتر كشور در ميان همه پروژه هاي اجرا شده در ايران ذكر و تصريح كرد: شركت آب منطقه اي تهران لوح برتر بتن كشور را به دليل بتن برتر از انجمن بتن ايران دريافت كرده است.

ارتقايي درخصوص كيفيت آب شهر قم و علت اينكه درمقاطعي اين آب با افت كيفيت مواجه شده است، گفت: شركت آب منطقه اي تهران با توجهبه شرايط آن زمان و پيش از اتمام حفاري هاي تونل اصلي با احداث 13 كيلومتر خطانتقال آب و ايجاد ايستگاه پمپاژ و دور زدن تونل، آب را در سال گذشته به قم رساند.

وي ادامه داد: در اين شرايط ايستگاه پمپاژ آبتنها دو هشت دهم مترمكعب در ثانيه آب را پمپاژ مي كرد، درحالي كه نياز شهر قم در تابستانگرم شهر قم به چهار و دو دهم مترمكعب در ثانيه نيز مي رسيد و به همين دليل و با افزايش مصرف آب، مسئولان امر ناگريز شدند آب چاه هاي موجود را وارد مدار بهره برداري كنند.

به گفته وي، در چنين شرايطي همچنان كيفيت آب قم بيش از دو و نيم برابر در مقايسه با گذشته بهبود يافته است.

ارتقايي با اشاره به اينكه در صورت بهره برداري از تونل انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود كيفيت آب قم بهتر از گذشته خواهد شد،بيان كرد: با اتمام طرح در نيمه نخست سال 92 قادر خواهيم بود تا آب حاصل از سيلابها و ظرفيت آبي سرشاخه ها را به ميزان 23 مترمكعب در ثانيه منتقل نموده و آب موردنياز قم را تامين نماييم.

ارتقايي ميزان كل تخصيص آب اين طرح را 181 ميليون مترمكعب در سال براي شرب و بخش جزئي را نيز براي صنعت اعلام كرد و گفت: پيش ازاين، ميزان اختصاص يافته جهت انتقال آب به 10 شهر و 100 روستاي هدف، حدود 241 ميليون مترمكعب تعريف شده بود.

وي ادامه داد: اما بر اساس مصوبه تخصيص وزارت نيرو بيش از 60 ميليون مترمكعب آب به نيازهاي استان لرستان در بخش حقابه كشاورزي، شيلات و محيط زيست اختصاص يافت كه اكنون تخصيص 241 ميليون مترمكعبي آب به 181 ميليون مترمكعب آب كاهش يافته است.

وي درخصوص مشخصات و ويژگي هاي اين طرح ملي نيز گفت:ركورد حفاري دستگاه TBM در اين طرح و در تيرماه86 به 1000 متر در ماه رسيد كه نشان از توانايي بالاي متخصصان ايراني دارد.

به گفته وي، بيش از 50 درصد پروژه هاي اين طرح زودتر از زمان بندي مقرر شده به اتمام رسيده است و تنها در بخش قطعه يك تونل انتقال كه در روز شنبه هفته جاري حفاري آن به اتمام خواهد رسيد، كمي بيشتر از زمان تعيين شده به طول انجاميده است.

ارتقايي سپس افزود: اين طرح از سال 81 آغاز و در زمان كنوني، بيش از 90 درصد پيشرفت فيزيكي دارد و پيش بيني مي شود كه در نيمه نخست سال 92 باقي مانده عمليات اجرايي آن كه بيشتر مربوط به سد كوچري است نيز به اتمام رسيده و كل طرح به طور كامل افتتاح شود.

مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران ميزان هزينه كل طرح انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود را 11 ميليارد ريال ذكر كرد و اظهار داشت: پنج هزار و 600 ميليارد ريال در بخش تونل انتقال و سد كوچري تا كنون هزينه شده كه برآورد نهايي آن نزديك به هفت هزار ميليارد ريال است.

وي با اشاره به تامين آب 10 شهر و 100 روستا بااجراي اين طرح، اعلام كرد: تامين آب مورد نياز شهرهاي خوانسار، گلپايگان، دليجان،محلات، سلفچگان، ساوه، قم ، خمين، نيم‌ور و پرديسان قم از جمله اهداف مهم طرح محسوب مي شود.

ارتقايي در پايان با بيان اينكه افزون بر 70درصد منابع مالي طرح از محل درآمدهاي عمومي دولت تامين شده است، تصريح كرد: به دستور مقام معظم رهبري از محل صندوق ذخيره ارزي كشور نزديك به 230 ميليون يورو به شركت آب منطقه اي قم در سال هاي گذشته اختصاص داده شد كه بسياري از مشكلات اعتباري طرح رابرطرف نمود و آن را نجات داد.

وي افزود: 500 ميليارد ريال اعتبار از محل اعتبارات خشكسالي به اين طرح اختصاص يافته و پيش بيني مي شود كه در صورت توافق دولت و مجلس و صدور مجوز از سوي بانك مركزي 670 ميليارد ريال اوراق مشاركت نيز به منابع مالي تامين كننده طرح افزوده شود.

 


1 2 Page: