سه‌شنبه, 29 خرداد 1397

 

مدیر امور منابع آب فیروزکوه خبر داد:

 

بارندگی شب گذشته در این شهرستان منجر به خساراتی در مناطق انزها و آتشان شد

مدیر امور آب فیروزکوه گفت: بارندگی شب گذشته در این شهرستان منجر به خساراتی در مناطق انزها و آتشان شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "مصطفی عباسی" با بیان این مطلب اظهار کرد: بارندگی شب گذشته (22 خردادماه 97) در فیروزکوه منجر به خساراتی در مناطق انزها و آتشان گردید که خوشبختانه منجر به صدمه و یا تلفات جانی نگردید.

وی با بیان اینکه شدت خسارات در روستای آتشان به مراتب بیشتر از روستای انزها بوده، تصریح کرد: بر این اساس تا چندین ساعت راه دسترسی خودرو به روستای آتشان امکان پذیر نبود و منجر به آسیب رسیدن به  8 واحد مسکونی گردید.

عباسی در ادامه خسارت اصلی در روستای انزها را شامل مسدود شدن جاده دسترسی انزها به آتشان ناشی از واریزه های شدید کوه، صدمه دیدن تاسیسات گازرسانی روستا و نشت گاز از لوله اصلی دانست و عنوان کرد: بارندگی به طور گسترده در کل شهرستان به وقوع پیوست که سیلاب ناشی از شدت بارندگی در حوزه بالادست سد نمرود (رودخانه های قزقن چای و فرح رود) توسط سد مخزنی نمرود تعدیل شده و به همین علت رودخانه حبله رود در مناطق مزبور (انزها، آتشان و زرین دشت) شکل طغیانی نداشته و در اکثر مسیر جریان با آسیب مختصر به باغات، در مسیر اصلی خود جریان داشته و بعضاً در برخی نقاط رسوباتی در داخل باغات مشاهده شد.

مدیر امور آب فیروزکوه با اشاره به اینکه  به علت شیب زیادکوه های مجاور و ناپایدار بودن ذرات متشکله کوه و مسیل های منتهی به روستاهای مزبور، بارندگی شب گذشته باعث فرسایش زیاد کوه های مجاور جاده و بافت روستاهای مزبور شده، افزود: مجموعه این عوامل  باعث انباشت زیاد رسوبات در داخل جاده، کوچه ها و منازل روستایی گردید.

وی همچنین بیان کرد: دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران نیز با همکاری پرسنل امور آب فیروزکوه از شب گذشته با استفاده از تجهیزات مناسب از جمله بیل مکانیکی اقدامات لازم را در خصوص باز گشایی مسیل  رودخانه ها انجام داده است و این امر همچنان ادامه دارد.

مدیر امور آب فیروزکوه همچنین اضافه کرد: نبود سازه های تقاطعی و یا وجود سازه های غیر فنی، جهت عبور سیل و رسوبات ناشی از آن هرساله باعث تجمع رسوبات در سطح جاده اصلی،  مختل شدن عبور و مرور و تحمیل هزینه های اضافی جهت لایروبی و پاکسازی رسوبات ناشی از سیل می شود.

 

 عباسی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به موارد مطروحه، جانمایی بافت روستا و هدایت آن به مناطق کم خطر، احداث سیل بند در نقاط حادثه خیز و همچنین احداث سازه های تقاطعی، لایروبی کالورت ها و مسیل ها و همچنین تخلیه رسوبات تجمع یافته در پشت سیل بند ها می تواند منجر به کاهش چشمگیر خطرات ناشی از وقوع سیلاب گردد.

 

منبع خبر:

دیدگاه کاربران