دوشنبه, 31 اردیبهشت 1397
شعار سال: حمایت از کالای ایرانی
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران
شرکت سهامی آب منطقه ای تهران

 

معاون استاندار تهران خواستار شد:

 

لزوم برخورد سریع و جدی تر با چاه های غیرمجاز استان تهران

معاون استاندار تهران بر لزوم برخورد سریع و جدی تر با چاه های غیرمجاز استان تاکید کرد و گفت: بایستی با چاه های مجازی که تغییر کاربری داده و در حال فعالیت هستند برخوردی مشابه چاه های غیرمجاز داشته باشیم.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، حسن کریمی در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان تهران بر لزوم برخورد سریع و جدی تر با چاه های غیرمجاز استان تاکید کرد و افزود: نصب کنتورهای هوشمند نیز بایستی با سرعت بیشتری در دستور کار قرار بگیرد که با توجه به مشکلات اعتباری طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، جلسه ای به منظور بررسی راهکارهای برای پیشبرد هر چه بهتر طرح یاد شده برگزار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه امروزه در استان با سه نوع چاه غیرمجاز، چاه مجاز با برداشت بیش از پروانه و چاه های تغییر کاربری داده روبه رو هستیم، ادامه داد: بایستی با چاه های مجازی که تغییر کاربری داده و در حال فعالیت هستند برخوردی مشابه چاه های غیرمجاز داشته باشیم.

محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران نیز در این نشست با تاکید بر اینکه تهران با بیلان منفی 150 میلیون مترمکعبی آب های زیرزمینی روبه رو است، ادامه داد: هم اکنون با وجود محدودیت های منابع آبی نیازمند همکاری بخش های مختلف از جمله حوزه کشاورزی برای تغییر الگو و کاهش سطح زیرکشت، تغییر شیوه آبیاری و کمک برای تعدیل پروانه ها هستیم.

عمق آب چاه های دشت ورامین به 280 رسیده است

وی با اشاره به اینکه عمق چاه های آب برخی از مناطق استان تهران همچون دشت ورامین به 280 متر رسیده است، تصریح کرد: بایستی تدابیر مناسبی بیندیشیم تا فرونشست های دشت های شهریار و ورامین با سایر نقاط استان تسری پیدا نکند. آب منطقه ای تهران آمادگی کامل دارد تا با ممانعت از ادامه فعالیت چاه های غیرمجاز شاهد رفع بسیاری از مسائل و مشکلات آبی استان باشیم. بنابراین برای دست یابی به این مهم نیازمند همکاری تمامی بخش های مرتبط هستیم.

بختیاری با بیان اینکه شهرداری برای مصارف خود بایستی به سمت استفاده از پساب تصفیه شده برود، عنوان کرد: امروزه 210 میلیون مترمکعب از منابع سفره های آب زیرزمینی توسط شهرداری صرف مصارف مختلفی از قبیل آبیاری فضای سبز می شود که می توان پساب تصفیه شده فاضلاب ها را جایگزین آن کرد.

همچنین در این نشست مصطفی دهقان، مدیر دفتر حفاظت از منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به وجود بیش از 23 هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران، عنوان کرد: از سال گذشته تاکنون بیش از دو هزار چاه غیرمجاز در استان مسدود و بیش از 600 کنتور نیز هوشمند نصب شده است.

راهکارهای کنترل فرونشست

دهقان به بروز پدیده فرونشست در استان تهران اشاره و تاکید کرد: برای کنترل این مهم بایستی انسداد چاه های غیرمجاز، اصلاح و تعدیل پروانه های بهره برداری مجاز، نصب کنتورهای هوشمند، تعیین تکلیف چاه های کشاورزی بدون پروانه و اصلاح الگوی کشت در دستور کار قرار گیرد.

مدیر دفتر حفاظت از منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران تشکیل منظم جلسات شورای حفاظت استان، تاکید بر تشکیل جلسات شورای هماهنگی دشتها، تخصیص اعتبار برای طرح تعادل بخشی، تاکید بر تسریع در انتقال سهم آب شرب شهرهای جنوبشرق استان از سد ماملو و اتخاذ تصمیم مناسب برای جلوگیری از کشت محصولات با مصرف بالای آب مانند صیفی و سبزی و تغییر الگوی کشت را به عنوان بخشی از مصوبات پیشنهادی این نشست عنوان کرد.

وی همچنین در پایان تامین اعتبار برای پیشبرد پروژه تغذیه مصنوعی، تاکید بر اجرای برنامه عملیاتی انسداد چاه های غیر مجاز دشت و صدور پروانه به میزان تعیین شده برای چاه های کشاورزی فاقد پروانه مشمول قانون تعیین تکلیف در خصوص دشت ورامین و پاکدشت و نیز مساعدت دستگاه قضایی استان در توقف موقت بهره برداری از چاه های کشاورزی فاقد پروانه تا تعیین تکلیف نهایی حسب درخواست امورهای آب مناطق بخش دیگری از مصوبات پیشنهادی نشست شورای حفاظت از منابع آب استان تهران معرفی کرد.

 

 

منبع خبر:

دیدگاه کاربران